Jump to content

Coduri de motor si norme de poluare SEAT LEON 1M


Roger
 Share

Postare recomandată

Am un seat leon din 11.2000 motor de 1731cmc 132kw masina este adusa din franta si am fost la rar unde mi-a zis k tipul motorului este APP. ei zic k motorul asta e euro 2.poate cineva sa ma ajute sa gasesc undeva ceva de motorul asta diferenta de taxa intre E2 si E3 este de 2000 de euro si nu am de unde sa o platesc.daca poate cineva sa ma ajute.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    24

  • Ebi

    16

  • GABIVVX

    12

  • 99MHY

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aceeasi problema o am si eu :-s am un ibiza din feb 2000 motor 1.4 16v cod motor APE daca a mai facut cineva asa ceva sa ne anunte si pe noi scuze daca sunt offtopic dar m-am saturat de marsaviile din romania pe carte scrie clar D4 si am mai cautat pe net si am gasit ca D4 din ianuarie 2000 e clar euro 3 acum nici nu stiu ce si unde sa mai apelez:|

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Exista Leon 1M TDi E4?..M-ar interesa codul motorului..am vazut ca exista un AXR E4(eu stiam ca motoru asta e E3 cu D4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista LEON 1M TDI Euro 4. Cele fabricate la sfarsitul lui 2005 si pana in mai 2006. Eu am asa ceva si intr-adevar, codul de motor este AXR. Este singra motorizare E4 diesel care s-a pus pe acest model.

Exista pe golf 4 cateva AXR, mai vechi care sunt Euro3, dar sunt si Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mare, lista este gata doar pentru LEON, nu si TOLEDO. Multumesc colegilor care au postat.

Mentionez de la bun inceput ca acest tabel nu este un document oficial, ci o centralizare a informatiilor luate atat de pe acest forum, cat si din alte surse din internet. E posibil sa existe anumite neconcordante, in special la motoarele pe benzina.

La cele diesel, informatiile sunt corecte 99%.

Prin urmare, daca sesizati vreo nepotrivire, va rog sa postati aici, eventual daca aveti completari pentru acele coduri, unde este spatiu liber.

Va mai rog sa nu luati de buna lista si pentru alte modele VAG. Unele corespund, altele nu!

Coduri_motor_si_norme_euro_LEON_1M.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

benzina: 1.8, 20v, 154KW/ 209 CP, cod AMK, an 2003, EURO 3, CO2 :211 g/km (conform inscrisului RAR).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

leon din 2001 AHF 1.9 110 cp in cartea ei era trecut E3 dar in romania mi au scos o E2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost posesor de 1.6 16v si doresc sa revin la Seat dar de aceasta data la 1.9tdi 101CP AXR .Caut un EURO 4 dar nu inteleg un aspect.Am citit un topic ce privea AXR-ul pe VW Golf & Jetta si intr-un sfarsit s-a ajuns la concluzia ca in proportie de 90% AXR-urile din 2004 sunt conforme cu EURO 4.

Pe leon este o diferenta sau nu exista AXR in 2004 din ce an inteles in acest topic doar modelele de la sfarsitul lui 2005 sunt EURo 4?

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=24927

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AXR pe Leon 1M este EURO 4, si a fost pus intr-adevar la sfarsitul lui 2005 (octombrie) si pana in 2006 (mai).

Este SINGURUL diesel Euro 4, pus pe acest model.

Nu exista AXR pe Leon fab 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina din semnatura RAR-ul m-a cadosit cu norma de poluare EURO 3 desi ulterior am constatat ca motorului cod AUS ii este corespondenta norma de poluare EURO 4. Masina a fost inmatriculata in martie 2007 si pana acum mi-am recapatat jumatate din taxa de poluare fapt ce m-a facut sa imi mai treaca din suparare. Oricum RAR-ul e stat in stat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea celor cu AUS au iesit Euro 4. Vezi ca sunt 2 colegi, SinnerT si danny19940 , care au postat la inceput si care au avut aceeasi problema si anume ca au iesit, initial, Euro3. Ambii spun ca au rezolvat si ca le-au trecut Euro 4.

Unde ai facut RAR-ul, in Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutari la toti de curand mi am imatriculat leonul si la gasit euro 2 masina e din 2000/11 cod motor AJQ 1800cc,180cp,4x4 problema e ca am platit o taxa de 2000 euro daca mai e cineva in situatia mea sau daca stie daca se poate modifica de la euro 2 la 3 eu din ce stiu nu se poate face cam nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat acum un seat leon 1.8t 4x4 din 2001 cod motor ARY si este euro 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa m iau spus si mie de unde am luat masina din spania ca are euro 3 dar surpriza e ca au gasit o euro 2 cica dupa codul de motor asa ca adio noxe si mai are si gpl pe ea da degeaba

ca bani iau luat jegurile astea de la noi

asta e tot inainte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 - 20V - 92 kw / 125 CP-------------------- AGN APG

An 2003 Euro 3 ;) :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt EURO 3? si AGN SI APG?

Stiam ca AGN este euro 2.

Poti detalia, te rog, ca sa facem un up-date la tabel?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

benzina: 1.6 16v 77KW/ 105 CP, cod AUS, an 2001, EURO 4

Salve!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

1.6 cc 8 valve, an 2002 cod akl euro 3 :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine...stii ce cred? in anul 2002 in ianuarie rar-ul nu avea normele euro 4 pt acest tip de motor si l-a incadrat la euro 3 (vezi tabelul care circula pe aici cu normele euro 3 al rar-ului).

un cunoscut cu o bora tot cu akl are trecut euro 4, dar a inmatriculat-o in 2008.

probabil, acum, daca fac o cerere de evaluare a normei de poluare, poate sa o gaseasca euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesat. La Seat cred ca lucrurile au fost mai stricte. Spun asta pentru ca motoarele AUS si AXR, care au fost "mai raspandite pe G4/ Bora, au fost catalogate atat E4 cat si E3 (in Romania), pe cand la Leon/Toledo, nu prea s-a oscilat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
salutari la toti de curand mi am imatriculat leonul si la gasit euro 2 masina e din 2000/11 cod motor AJQ 1800cc,180cp,4x4 problema e ca am platit o taxa de 2000 euro daca mai e cineva in situatia mea sau daca stie daca se poate modifica de la euro 2 la 3 eu din ce stiu nu se poate face cam nimic

Motor AJQ pe leon?

Nu am auzit inca de asa ceva.Poate este motorul AUQ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista AJQ pe Leon 1M, exact pe 1.8 T 180 CP 4x4. Pe aceasta varianta s-a mai pus si ARY.

AUQ si APP sunt pe varianta normala FWD de 1.8 T 180 CP.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intersat si ai dreptate.E un motor mai rar si din cauza asta nu am auzit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!