Jump to content

Coduri de motor si norme de poluare SEAT LEON 1M


Roger
 Share

Postare recomandată

Seat Leon - 1.9 TDI - 81 KW/110 CP - cod ASV - an 2001 - EURO 3

Nu stiu norma de poluare!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    24

  • Ebi

    16

  • GABIVVX

    12

  • 99MHY

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

diesel: 1.9 TDI, 66KW/ 90 CP, cod ALH, 2001, EURO 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat toledo 1.6 16v 77kw cod BCB an 2004 euro 4

Modificat de 222gaby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 16V, 77kw 105 cai , prima inmatric in germania in 12.2000, pe CIV mi-a iesit 2001, EURO:

in 04.2007, cand am facut RAR-ul in romania mi-au dat euro 3.

anul acesta, in august, cand am facut iar RAR-ul pt. trecerea emisiilor in CIV(pt restituire dif taxa), mi-au spus ca am nr. industrial de omologare (cel cu euro 3) si mi-au reomologat-o cu Euro 4. :))

a fost bine pana la urma ca mi-au dat e4, pt ca am castigat inca 200 de euro la diferenta de taxa...

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regasiti aici lista motoarelor Leon & Toledo certificate EURO 3:

Model_(tip) Cod_motor Cmc kW km/h Cutie_viteze

LEON AXP 1390 55 170 5H

LEON AUS 1598 77 192 5H

LEON AZD1598 77 192 5H

LEON APG 1781 92 200 5H

LEON APG 1781 92 197 4A

LEON AUQ 1781 132 229 6H

LEON SYNCRO ARY 1781 132 224 6H

LEON SYNCRO AUE 2792 150 235 6H

LEON SDI AQM 1896 50 160 5H

LEON TDI ALH 1896 66 180 5H

LEON TDI ASV 1896 81 193 5H

LEON TDI ARL 1896 110 215 6H

LEON TDI SYNCRO ARL 1896 110 211 6H

TOLEDO AXP 1390 55 170 5H

TOLEDO AUS 1598 77 192 5H

TOLEDO AZD 1598 77 192 5H

TOLEDO APG 1781 92 200 5H

TOLEDO APG 1781 92 197 4A

TOLEDO AQN 2324 125 225 5H

TOLEDO TDI ALH 1896 66 180 5H

TOLEDO TDI ASV 1896 81 193 5H

TOLEDO TDI ARL 1896 110 215 6H

Modificat de Naganori
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 16V, 77kw 105 cai , prima inmatric in germania in 12.2000, pe CIV mi-a iesit 2001, EURO:

in 04.2007, cand am facut RAR-ul in romania mi-au dat euro 3.

anul acesta, in august, cand am facut iar RAR-ul pt. trecerea emisiilor in CIV(pt restituire dif taxa), mi-au spus ca am nr. industrial de omologare (cel cu euro 3) si mi-au reomologat-o cu Euro 4. :vaidecapulmeu:

a fost bine pana la urma ca mi-au dat e4, pt ca am castigat inca 200 de euro la diferenta de taxa...

:D

am uitat sa precizez... con motor AUS

deci cei cu LEON AUS 1598 77 192 5H ar trebuie sa prinda euro4 acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regasiti aici lista motoarelor Leon & Toledo certificate EURO 3:

Naganori, astea sunt intr-adevar informatii care apar pe site-ul de la RAR: http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf

Multi dintre noi am vazut lista asta de mai mult timp, in mai multe topic-uri, iar eu unul nu m-as baza ca ce e scris acolo e corect 100%.

Deja, anumite coduri ce apar acolo si sunt catalogate Euro 3, in realitate sunt Euro 4. Acest lucru se poate vedea din unele posturi de mai sus.

Ex: AUS, AUQ, AZD,.

Informatia corecta vine de la cei care au sau au avut hartie oficiala de la RAR, adica voi.

De aceea forma finala va fi cat de cat mai aprope de realitate, iar din toate codurile, mai ales cele pe benzina, vor fi cateva cu semnul intrebarii (nu multe).

Apropos, tu ce cod ai, si ce norma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LEON TDI AGR 1896 66 180 5H - EURO II

EURO II - Asta scrie la mine pe chitanta de rovigneta,

platita acum 2 ani (ca pe urma n-am mai binevoit s-o platesc) :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naganori, astea sunt intr-adevar informatii care apar pe site-ul de la RAR: http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf

Multi dintre noi am vazut lista asta de mai mult timp, in mai multe topic-uri, iar eu unul nu m-as baza ca ce e scris acolo e corect 100%.

Deja, anumite coduri ce apar acolo si sunt catalogate Euro 3, in realitate sunt Euro 4. Acest lucru se poate vedea din unele posturi de mai sus.

Ex: AUS, AUQ, AZD,.

Informatia corecta vine de la cei care au sau au avut hartie oficiala de la RAR, adica voi.

De aceea forma finala va fi cat de cat mai aprope de realitate, iar din toate codurile, mai ales cele pe benzina, vor fi cateva cu semnul intrebarii (nu multe).

Apropos, tu ce cod ai, si ce norma?

Exact Roger, sunt informatii preluate de pe site-ul RAR.

Nevizit

Modificat de Naganori
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seat toledo 2002 2.3 V5 20v 125kw/170 cp cod motor AQN euro 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc Baieti,

Seat Leon 1.9 TDI ALH 90 cp ,martie 2002 ----ALH----Euro 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seat leon , 1.9 tdi , cod motor ARL , 110kw/150cp , 2004 , euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 2001 1.9 TDI - 81 kw / 110 CP are codurile AHF (euro 2) si ASV (euro 3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Unu mai putin puternic :icon_thumright:

LEon 2001 1.9 SDI -50 kw/ 68 CP are codu AQM si cred ca este euro 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LEON TDI AGR 1896 66 180 5H - EURO II

EURO II - Asta scrie la mine pe chitanta de rovigneta,

platita acum 2 ani (ca pe urma n-am mai binevoit s-o platesc) :)

Am o mica nelamurire si as fi curios sa scap de ea!?!?!

De ce la tine apare norma Euro 2, iar in lista RAR-ului apare ca Seat Cordoba TDI cu motor AGR are norma Euro3????

Sunt curios deoarece si eu detin o Skoda Octavia 1,9TDI fabricatie 2000 cu motor AGR si as vrea sa o inmatriculez insa in lista nu apare si deci nu prea stiu cam ce norma de poluare ar fi.

Poate cineva sa ma lamureasca???

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi un alt motiv pentru care am deschis acest topic. Vreau sa ne lamurim asupra codurilor de motor si a normelor de poluare doar pentru Seat Leon 1M, pentru ca, daca as fi luat in calcul anumite motoare, care au fost puse atat pe Leon/Toledo cat si pe GIV, Polo,Passat, A3,Octavia, Fabia, nu se mai intelegea nimic. Motivul: RAR e plin de surprize si se pare ca nu are informatii publice, concrete, referitoare modalitaea de apreciere a normelor Euro 2,3,4 etc. Astfel vom face o situatie in care stim cat de cat la ce sa ne asteptam in cazul unui anumit model.

In cazul tau, cel mai bine este sa pui aceasta intrebare ori pe aria de Octavia 1, ori la RAR, sau pur si simplu unei persoane care a avut sau are exact acelasi motor pe o Skoda Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte corect ce spui cu privire la masina mea insa, exact cum spuneam mai sus, acest motor apare si pe modelele Seat, cu aceleasi probleme daca am inteles eu bine, si acest fapt m-a facut sa cred ca poate astfel reusesc sa imi explic fenomenul.

Intrebarea ce se naste in mod natural este: de ce acelasi motor are norma Euro3 pe un model, iar pe o alta caroserie(alt model) are cu totul alta norma? Oare sa i se modifice cumva caracterisiticile si performantele chiar atat de mult doar prin inlocuirea caroseriei?

Scuze pt faptul ca am postat pe acest topic dar in incercarea maea de a dezlega misterele legislatiei noastre am crezut ca poate cineva care s-a lovit de aceast lucru ma va lumina si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzina 1.6 16v 77 kw 105 cp , cod bcb an 2003 noiembrie ( in carte 2004) euro 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fericit sa anunt ca am facut modificarea si acum masina mea este Euro 4.Nu am ce diferenta de taxa sa iau,pentru ca a fost inmatriculata in 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany19940:

ce ai facut, de fapt? cum ai procedat?ce acte ti-au cerut..etc?

Ne poti da mai multe detalii, te rog?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apelat la RAR, le-am dat cartea masinii si brief-ul original si ce au facut acolo....nu stiu.Am inteles ca metodologia s-a schimbat fata de cand a fost facut RAR-ul la a mea, care, initial, a fost facut in alt judet de catre cel care a adus-o in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!