Jump to content

Pierde apa


keyafy
 Share

Postare recomandată

Salutare ... eu am o problema foarte grava ... masina golf 3 cumparata de 1 an de zile ... la inceput nici o problema ... brusc in primavara asta ... am simtit deodata un miros puternic de antigel in masina .... la incpeut nu mi-am dat seama .... am vazut ca parbrizu tot aburit nu se dezabureste ... si pierdeam usor lichid de racire ... dupa cateva sfaturi am realizat ca e dariatorul de aeroterma ... adevarat chin sa dai tot bordu jos ... 4 ore am stat la demontat si 4 ore la montat ... am luat exact acelasi radiator de pe un golf 4 din dezmembrari cu 70 ron (de la valeo, original) s-a potrivit perfect ... nu curge ,nu se mai abureste ... problema a continuat si pierd din ce in ce mai multa apa in-un mod nesimtit ... 100 de km .. 2-3 litri de apa ... nu vad pe unde curge ... verificand topicul am dat ture cu masina m-am uitat la vasul de expansiune la capac .. la flansa urme de scurgeri.. la ulei ... nimic schimbat uleiul e intro stare perfecta(referitor la compozitie) nici nivelul nu e crescut ba chiar scade pentru ca stiu ca pierd putin ulei .... de la schimbul trecut ( 700 ml la 10.000 km tre sa completez) .... rog ajutor ... sunt disperat .... pierd enorm de multa apa si nu-mi dau seama pe unde ... mai fac si eu verificari sper sa gasesc buba pana la urma .... mentionez ca si radiatorul nu curge .... furtunele sunt tari ... termostatul imi functioneaza ( cu lichidul de racire la nivel apa nu-mi trece de 90 chiar pe caldurile astea din ziua de azi adica 30 de grade

)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ByZ

    11

  • v@sy

    10

  • CVA G3

    8

  • keyafy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ridica capota si las-o să meargă. Urmăresti pe unde pierzi apa, in special pe la rezervorul cu lichid sau pe la flansa ce iese din chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paul ... ms ... dar am zis si mai sus ca ca citit topicul dela inceput si eram cand in casa pe forum cand afara la masina ... sa ma uit pe la toate incheieturile sau pe unde mai citeam .... m-am tot uitat .. dar intradevar pe flansa pe langa un surub parca ar fi putina apa relinsa ... refuz sa cred ca pot pierde pe acolo 2 litri de apape zi in 100 km :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acolo pierzi apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ... saptamana asta o sa caut sa schimb flansa si revin cu amanunte si eventual .. intregi simptome ale masini ... poate mai ajuta pe cineva sa nu treaca prin chinurile mele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Sacalul

Sal,

Vezi daca ti se prelinge pe radiator . La mine se prelinge pe radiator si trebuie sa completez la cateva sute de km.

Bafta

Modificat de Cristi Sacalul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a nu mai curge folositi asta.

Cred ca 2+2 am avut si eu din Metro. Ai instructiuni clare pe tub. Nu o pune toata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare. Ca sa schimb flansa de apa trebuie sa golesc instalatia de antigel? momentan nu am masina langa mine asa ca mai am intrebare. Ce marime au suruburile cu care se prinde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie golita. Sau daca nu o golesti, se goleste cand scoti flansa. Cu tubulara de 10 parca am demontat-o eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obturezi intai furtunele de la vasul de expansiune, apoi il tii in sus pe cel care intra in acea flansa si pierderile o sa fie minime. O sa completezi cu 200-300ml maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taz chiar asa am facut si intradevad nu s-a pierdut mult. Sper sa fi scapat de scurgeri. Din ce am vazut la flansa veche era de vina garnitura dar nu e problema ramane de rezerva. Pentru cei care sunt interesati pun si preturile:

- 22 lei flansa de apa pe febi cu oring cu tot;

- 5 lei dopul ce astupa a doua gaura cu siguranta si garnitura tot febi;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garnitura se aplatizeaza de la caldura si nu mai etanseaza. Tot asa a fost si la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

asa cum am scris si in titlu pierd apa. Am gasit pe unde (bulbul acela cu fire care intra in radiator) iar intrebarea mea este are garnitura sau ceva ? ce as putea face ?

 

Foloseste search inainte de a deschide un topic.

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara o noua sonda de temperatura - vine echipata gata si nu costa mai mult de 30 lei, daca nu cumva ai "norocul" sa fie spart radiatorul acolo la filet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radiatorul nu e spart ca`i aproape nou , daca desfac sonda si pun o garnitura s`ar putea sa tina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei care pierd apa si nu vad pe unde ridicatzi covorashele de la sofer si apasatzi pe mocheta sar putea sa avetzi o surpriza adica apa , eu am patzit era un furtun crapat la calorifer ,lam taiat un 1 cm mai scurt si lam prins unde nu era uzat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut! Pierd lichid de racire destul de mult (cca 1 Litru/1000 km) si citind prin topic am vazut ca V@sy a mai avut o problema de genul si spun asta pt ca tind sa dau vina pe pompa. Racirea functioneaza clar (maxim 82 grade) la rularea normala, la fel si incalzirea. Flansa si termostatul schimbate, nimic umed in zona furtunelor si radiatorului. In schimb gasesc o usoara umezeala sub masina in zona distributiei. Care sunt mai exact simptomele unei pompe defecte in afara de efectul asupra incalzirii/racirii? Se poate sa scape pe la pompa din cauza vre-unei garnituri sau eventual aceasta sa fie doar fisurata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema,pierdeam lichid dar nu asa mult,intr-o dimineata am vazut umezit pe jos cand am scos masina in dreprul distributiei.Am dat repede curelele jos sa vad pe unde curge si am vazut ca pe la pompa,am luat alta pompa si cana am dat-o jos pe cea  de pe masina am vazut in carcasa pompei o gaurica,lichidul a mancat din carcasa pana a gaurit-o iar pompa propriuzisa nu are nimic,acum am probleme cu caloriferul care este infundat si trebuie sa-l schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poate sa curga din cauza de la garnitura sau pe la axu pompei de apa. Poate sa piarda pe la radiatoru din bord"asta inseamna antigel in masina,parbriz uleios" .  Daca ai caloriferu infundat poti sa-i scoti furtunele apoi ai bagi un furtun cu apa de la robinet si apoi sa il sufli cu aer comprimat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la garnitura de la termostat se poate pierde lichid de racire sau pe la conexiunea dintre furtun si motor (e un corp de plastic care imbrataneste si se fisureaza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Genule l-am schimbat pe ala odata cu termostatul. Nu am umezeala pe acolo. Singurul loc unde e umed motorul e in directia distributiei asadar sttang bani pt pompa si distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul vezi sa nu fie garnitura de la pompa de apa!! si sper sa nu ma insel, dar cred ca se poate da jos pompa de apa fara sa umbli la distributie, si daca da i-ai o garnitura noua,un silicon de temperatura!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!