Jump to content

Pierde apa


keyafy
 Share

Postare recomandată

mc paul_ral dar imi poti spyune te rog exact despre ce piesa este vorba si cam cat ar fi una noua?daca poti arata-mi exact unde trebuie skimbat.mc ink odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ByZ

    11

  • v@sy

    10

  • CVA G3

    8

  • keyafy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc mult.

Luni ma pun sa desfac senzorul si revin cu rezultatul.

Am desfacut senzorul si am gasit garnitura cam arsa (deteriorata). Acum caut alta, dar..... nu gasesc doar cu tot cu senzor nou care costa vreo 66 ron.

Oare la dezmembrari gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Keyafi : Piesa aia e maxim 30 de ron ! Atat ma costat pe mine pe motor ABS ,a ta vad ca e putin modificata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc ByZ dar cum se numeste piesa?ce sa cer la magazin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a venit vanzatoarea si s-a uitat sub capota.A zis ca e ştuţul de plastic de la furtunul care iese din chiulasa si duce in calorifer...mai bine fa si tu la fel si cheama vanzatorul sa se uite sub capota :frigbaitata:

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca furtunul ala care este prins de kiuloasa are putin joc la unul din surubuyri(cel de dedesubt).oare daca ke strang o sa mai picure?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se vedea clar ca era fisurata flansa aia de plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La mine e plin de antigel pe langa surubul de sus al flansei. Era ud si pe langa senzorul de temperatura si am crezut la inceput ca pe acolo curge. Defapt e mai grav. Sincer nu stiu daca nu cumva se rezolva strangand putin suruburile. Voi incerca sa le strang dupa ce scap de la munca...

Accept cu bucurie si alte idei :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ca tine am patit eu , initial am crezut ca s-a stricat garnitura, dar este fisurata flansa, nu mi-am dat seama pana nu am desfacot-o si am bagat degetul in ea. Am comandat una noua , asa ca degeaba strangi suruburile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde ai comandat / gasit asa ceva? si un pret aproximativ daca nu cer prea mult. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti la volksparts aici pe forum sau la orice magazin de piese auto, la comanda (cel putin asa e la mine in oras).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Mi s-a crapat flansa a doua oara, adica componentul in care vine senzorul de apa. Ciudat este ca componenta mea are un singur loc pt un singur senzor, ce se pote gasi la magazin are doua locur si mai trebuie sa-mi iau inca un senzor pe care no sa-l folosesc. Cei de la magazin mi-au zis ca numai componenta respectiva se mai fabrica. Intrebarea mea a-r fi: pe ce masina vine falsa cu doua senzori si e adevarat ca nu se mai fabrica falsa cu loc pt un singur senzor?

Modificat de Hubacska
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansa cu 2 senzori din cate am vazut la golf 2 motor 1.8, iar la golf 3 motor de 2L , flansa cu un senzor incearca sa mergi cu codul la magazin 037121133E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansa cu un senzor e pt masinile fara AC. Dupa 96-97 se produc numai cu 2 senzori. Cauta la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi baieti. Cred ca am scris si ieri ca nu se mai fabrica flansa cu un singur senzor. Domnii care s-au gandit sa nu mai fabrica falansa respectiva,a u fost inventivi si langa falansa de 18 lei au mai fabricat un fel de dop (sunt forte curios cat o sa tina) care costa 6 lei. E de ras, am platit 24 lei, si am luat o componenta de tapitarie care nu e asa de important (nici pe de aproape) a costat 25lei.

In fine o sa vedem cat tine falasa (scrie pe a :topran germany, deci.....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva codul la aceasta flansa pentru un motor 1.8 ABS?Poza este a unui coleg cu alt motor.Pe mine ma intereseaza doar codul la toata flansa aia de plastic.Am incercat cu ETKA dar nu o gasesc.

post-31559-1240827153_thumb.jpg

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad eu curge pe langa senzor. Acolo ar trebui sa ai o garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este poza la un coleg,am scris mai sus.La mine e crapata flansa in zona chiuloasei si aveam nevoie de codul piesei.Oricum l-am gasit in ETKA.

In caz ca mai are cineva nevoie de cod :

post-31559-1240832180_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se prelinge antigelul (G12,roz).Am completat cu apa distilata pana acum.Dupa o verificare ochiometrica,am observat umed piesa pe care am incercuit-o.Deasupra ei,in spatiile micute,am gasit antigel.Ce piesa e?Se repara,se schimba?

Multumesc.

post-44288-1240846260_thumb.jpg

post-44288-1240846328_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala parca e un dop. Astupa o gaura de senzor. Dop la orice magazin de piese = 6 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper...:-).Cum cer la magazin fara sa fiu nevoit sa fiu sa chem vanzatorul afara sa se uite?

Se schimba usor?Pierd lichid cand il scot?

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba f usor. o sa curga oleak de antigel. cel mai bn pui un lighean sub masina ca sa recuperezi . .... nu stiu exact cum se cheama dar ceva de genu ... flansa racire de la chiulasa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de schimbat dopul... cu motorul rece, se desface busonul de la vasul de expansiune sa iasa presiunea si..... se scoate siguranta de la dop. Curge putin antigel cat sa umpli o batista. Oricum atat la dopul respectiv cat si la senzor at trebui sa fie o garnitura. Un o-ring. (garnitura in limba engleza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!