Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

doru.tanasoiu

Normal sa fiu recalcitrant cand ma opreste din senin ca i s-a parut lui ca m-a vazut depasind linia continua de la 3km distanta in serpentina...Tu ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai avut noroc ca nu te-au dus cu jandarmii la primul post de politie in vederea identificarii

1.Faci cum vrei - daca platesti acuma si castigi trebuie sa iti dea banii inapoi cu rata inflatiei dar dureaza, daca nu platesti o sa platesti daca o sa pierzi procesul,

2.Depinde ce e scris in procesul-verbal - dar din ceea ce ai scris se deduce ca ai avut o atitudine cam reclacitranta - care nu e deloc in favoarea ta.

3.Contestatia o poate depune dar pentru cerficat de grefa prietenul tau are nevoie de PROCURA AUTENTICA pentru asa ceva

de ce trebuie s vorbim tampenii atata timp cat nu cunoastem legea?

sa traduc: ce dracu ma il aresta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era vorba sa il aresteze...era vorba doar de identificare, si asta pentru ca omul nu avea actele la el. Politistul iti poate spune ca semeni cu cineva cautat de interpol...tu daca nu ai acte la tine ce faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata timp cat nu sunt arestat,politistul nu poate decat sa ma invite,mai mult nu poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a fi asigurat ca nu platesti amenda 600 ron sau cat e scris in PV platesteo si apoi dai in judecata.

daca castigi iti vei lua banii inapoi (cum scria un coleg) dar nu cred ca integral pentru ca o parte din amenda e pentru ca nu ai avut/prezentat actele ceea ce e adevarat.

pentru linia continua cere proba video si doar atat.

mi-e mila de mosulica ala ca va trebui sa se prezinte la tribunal la fiecare proces de buna voie sau cu mandat de aducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Stiu asa e dar eu daca eram in locul lui nu semnam.Nu imi asum raspunderea pentru ceva ce nu am vazut si doar auzit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce trebuie s vorbim tampenii atata timp cat nu cunoastem legea?

sa traduc: ce dracu ma il aresta?

:icon_thumright: da e usor sa confunzi arestarea cu invitarea la sediu pentru identificare mai ales cand cunosti f bine legea

mai citeste legislatia putin si o sa vezi ca ce am scris e perfect normal si adevarat

Legea 61/2001 cu modificarile si completarile ulterioare

Art.2 pct.33) refuzul unei persoane de a da relaţii pentru stabilirea identităţii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul poliţiei, la cererea ori la invitaţia justificată a organelor de urmărire penală sau de menţinere a ordinii publice, aflate

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Astazi am fost si am platit amenda 300ron.Acum trebuie sa mai trimit undeva chitanta aceea sau o pastrez in caz ca o sa imi apara la impozit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

copia chitantei o trimiti la postul de politie de unde e agentul care ti-a aplicat sanctiunea daca e de prin vreo comuna

sau la BPR din care face parte

altfel risti sa te dea in debit si pana iti vine de la finante o eventuala somatie tu poate ratacesti chitanta

dar daca e sistemul informatic de colectare a taxelor unde ai platit amenda atunci te vor gasi ca ai achitat-o si nu o sa ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

care este procedura standard de plata a unei amenzi venita din alta localitate ?? poate suna banal dar nu am mai platit in viata mea o amenda pana acum si mai ales venita din alta localitate.

E clar stiu ca-s vinovat si amenda e mica (2 puncte).

Concret mi-a venit din Prahova ca am fost luat pe DN1 cu 88km/h unde limita e 70. Si mi-a venit acasa sa declar cine conducea masina la momentul respectiv.

Cum se procedeaza doar le trimit inapoi prin fax datele si astept? si ei o sa-mi trimita din nou acasa decizia pentru plata amenzii sau cum se face. ma intereseaza in ideea de a o plati repede in cele 48 de ore pentru a fi mai putini bani si nu prea stiu mersul in astfel de cazuri.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai intai le trimiti datele pe baza carora il vor amenda pe sofel (in cazul tau, pe tine :) ). iti va trimite amenda si o poti plati in urmatoarele 48 de ore de la ridicarea recomandatei de la posta. o poti plati chiar la posta, iar daca iti e la indemana le trimiti prin fax chitanta (o sa vezi datele de contact, nr de tel/fax pe hartiile care iti vin).

edit: eu am platit acum vreo 2 ani 3 amenzi de la camerele de pe E85 (nu stiam in perioada aia de ele). au venit dupa vreo 2 luni de la "comiterea faptei".

ulterior au mai venit doua somatii (sa le dau datele soferului) dar le-am dat cu flit spunandu-le ca nu-mi mai amintesc cine conducea masina cu 2 luni in urma. n-am mai primit nici un semn de la ei si intre timp au intrat in ilegalitate :D.

edit2: camerele "au intrat in ilegalitate"

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ... merci de informatii

pe viitor o sa incerc sa fiu mai atent la respectarea regulilor de circulatie :) cat si la aspectele care ma pot scapa de o asemenea amenda si aici ma refer la micile tertipuri de care te poti folosi din punct de vedere legal. as fi 100% legal daca si ei ne-ar da 100% respect si drumuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intrebare. Daca primesc acasa instiintare ca am de plata amenda asta inseamna ca am si poza la dosar? Adica stiu ca am fost la volan da vreau sa dau numele altcuiva?!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cel caruia ii dai numele este de acord... Nu sta nimeni sa verifice poze. Pe ei ii intereseaza sa-si incaseze banutii de amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Baia Mare am fost si eu oprit de un echipaj de politie dupa ce am trecut o intersectie, cica am trecut pe culoarea rosie(1 luna carnetul suspendat si 240 lei amenda). Le-am spus ca am fost surprins de culoarea galbena a semaforului si conform legislatiei ai dreptul de a tece intersectia in acest caz insa ei au sustinut tare ca, chiar si pe galben nu am voie sa trec adica trebuia sa ma opresc brusc si ala din spate sa se lipeasca de mine. Insa nu am avut cu cine sa discut si i-am lasat sa scrie pv. Am notat si eu acolo la mentiuni ca nu sunt deacord cu cele exemplificate de ei si ca am trecut pe culoarea galbena. Prima infatisare a fost insa nu am putut sa ma prezit ca sunt 950 km pana acolo din orasul meu si cat dau pe drum mai bine stau cu amenda. Si am vorbit cu un avocat si el ma va sustine la procese dar o va face prin posta ca este posibil. La prima infatisare se pare ca s-a amanat procesul deoarece in pv era trecut un martor pus de politist pe care eu nici macar nu l-am vazut, si au considerat cei de la baia mare ca e bine a se chema martorul si pe baza asta a fost amanat. Pe langa asta am fost incadrat la alt articol decat cel care trebuia(ce a trecut el in proces e ceva de curse ilegale ceea ce eu trebuia sa fiu incadrat la alt articol). Din cate zice avocatul gresirea pv aduce anularea lui. Deci teoretic ar fi trebuit chiar la prima infatisare anulat procesul verbal insa cred ca nici macar nu au citit cazul complet pt ca avocatul a trimis o alta hartie prin posta in care specifica ca pv este gresit prin incadrarea gresita la alt articol. Dar vedem cum va fi la infatisarea urmatoare care e luna asta la sfarsit, care se va face tot in lipsa mea, totul se face prin corespondenta. Aveti vre-un sfat pentru proces sau ce as putea face in continuare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cel caruia ii dai numele este de acord... Nu sta nimeni sa verifice poze. Pe ei ii intereseaza sa-si incaseze banutii de amenda.

Multumesc. Vroiam sa fiu sigur ca nu cumva pe urma sa se lase cu fals in declaratii si alte chestii d-astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A avut loc procesul si iar l-au amanat cu o luna ca nu s-a prezentat martorul. :)) Ce e interesant daca procesul verbal e gresit si nu s-a prezentat martorul nici de data asta dece nu il anuleaza ca asa am inteles ca e in lege.

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut loc procesul si iar l-au amanat cu o luna ca nu s-a prezentat martorul. :) Ce e interesant daca procesul verbal e gresit si nu s-a prezentat martorul nici de data asta dece nu il anuleaza ca asa am inteles ca e in lege.

Pai n-ai vb si tu cu avocatu? Ce zice? Asa poti sa mai stai mult si bine mai ales ca nu esti de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dragi colegi ajutor

in vara ma prins radaru nou cu 111 in localitate

permis ridicat facut contestatie angajat avocat

acu cateva zile la infatisare cei de la politie au trimis 2 poze cu viteza si tot teancul de documente verificare metrologica atestat de operator etc

intrebarea e urmatoarea e clar ca nu pot contesta pozele si tot ceea ce au trimis ei

EXISTA CUMVA O HIBA LA RADARELE ASTEA NOI?

adica ceva ce eu pot contesta

mentionez ca nu ma pot agata de starea vremii sau mai stiu eu ce lucruri care ar anula PV.

doar ca in prima poza apare inca o masin care e cumva lateral spate si pe care sincer eu o depaseam

in PV si contestatie am mentionat ca viteaza era a altei masini si nici decum a mele

stie cineva de ce m-as putea lega sa castig procesul?

multumesc anticipat pt ori ce sigestie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu-ti dai seama ca daca se constata faptul ca viteza inregistrata era a altei masini pe care tu o depaseai inseamna ca tu aveai viteza mult mai mare decat aia de 111? Poate ti se da o sanctiune mai mare pe baza contestatiei tale :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mers cu 111 si ai facut contestatie? Sau ai mers cu mai putin si si-au imaginat aia viteza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de ce m-as putea lega sa castig procesul?

multumesc anticipat pt ori ce sigestie

1. ai putea lua warning legat de discutii despre viteze ilegale

2. nu cred ca o sa primesti sfaturi aici despre cum sa incalci iar legea.

3. pe viitor respecta legea.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa motivezi ca erai in cadere libera...

Ai cazut in cap si de aia mergeai cu 111 prin locatitate...

Nu prea cred ca sint multi inconstienti pe aici sa-ti dea sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene cu 111 in localitate?!?!? Colegul Moog, este ultra amabil, dupa parerea mea. Mai sunt copii care traverseaza aiurea sau mai stiu eu ce bucurie se mai intampla. Ca patesti tu ceva, te priveste, da mai bagi pe vre-unu in spital sau chiar mai rau. Nimeni nu este usa de biserica dar tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi imaginez cat timp si bani se pierd cu astfel de procese!

Mult mai simplu e sa faci o pauza de sofat, timp in care, daca vrei, poti sustine un nou examen (sala) iar dupa 30 zile de la promovare iti recuperezi permisul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!