Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

Cum au evoluat lucrurile pana acum.

Am depus la dosar 2 cereri. Una de amanare datorita lipsei din tara. Am anexat si dovada lipsei.

Si alta de se judeca in lipsa in caz ca nu se da curs favorabil primei cerei (nu voiam sa pierd prin neprezentare).

Procesul a avut loc si sa cerut amanarea din partea reprezentatului IJP (exact cum banuiam ca o sa ceara) precum ca datorita faptului ca eu am cerut prea multe probe, nu au avut timp suficienta sa le furnizeze.

Deci sa amanat cu inca o luna. Perfect pentru mine :lol: . Voi fi pe metereze.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o problema -am vandut masina unui nenorocit in august 2008 si am facut un precontract de mana semnat de mine si el, individul nu a mai venit sa facem actele deoarece mai avea sa-mi dea si o anumita diferenta de bani ,am citit aici la voi si lam dat in judecata pe 5-11 2008,dupa 3 infatisari la care el bineinteles nu sa prezentat pe14-01-2009 mi sa dat pronuntarea prin care am castigat tot inclusiv recunoasterea incheieri vanzari .intre timp alta belea mia venit de la dn un pv ca pe data de 24-01-2009 in calitate de detinator al acelui autoturism am o amenda de 1000ron pt circulatie pe dn fara rovinieta cu toate ca la volan era o alta persoana nici cea caruia iam vandut masina .am contestat amenda pe motiv ca eu nu mai sunt detinatorul autovehicolului si am sa depun la dosar HJ dupa ce o voi legaliza..domnilor am ajuns si la prima infatisare unde am primit o intampinare [binenteles ca nenorocitul a facut apel]dar stupoare intampinarea lor ma baga in ceata vezi doamne ca ar trebui sa platesc si dupa aceea sa il dau iarasi in judecata pe nemernic sa recuperez bani din amenda si eu nu am recuperat nimic din ceea ce am deja pana acum..va rog mult sa ma ajutati .multumesc anticipat.ps urmatorul termen 31 martie .am incercat sa va arat toate aceste acte dar nu am reusit.ps.: in ce format pot salva documentele pentru a putea fi postate in topic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator
apare stampila institutiei emitente

cea a postei apare pe plic

In fotografie nu este un proces verbal tip, este un proces verbal de contraventie generat automat de calculator, un caz particular. Tocmai din cauza asta apare pe el o stampila.

Daca vrei sa vezi cum arata un proces verbal consulta Anexa nr.1A din Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.195/2002R privind circulatia pe drumurile publice.

Si inca ceva, Art. 16. din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor prevede:

"Procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu: data si locul unde este incheiat; numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita, precum si aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia; indicarea societatii de asigurari, in situatia in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie; posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea."

Eu nu am gasit nimic specificat de stampila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

va zic si eu ce a patit prietena mea.

au prins-o cu 72 km/in localitate.radarul era la intrare in localitate, au oprit-o la iesire si i-au comunicat viteza prin statie.Deci agentul constatator nu este cel care a intocmit proc. verbal?se poate face contestatie pe chestia asta (are sanse de castig)?

A doua chestie, i-au dat 6 puncte si amenda 360 lei.Parca punctul era 54 lei, adica 54x6=324 lei.Oricum si daca sa zicem punctul de amenda e 60 lei (caz in care e corect 360 amenda), au trecut pe pv ca se poate achita jumatate din amenda in 48 de ore, suma de 120 lei .Dupa matematica mea 120 nu e 1/2 din 360. Ce ziceti pe motivele astea are sanse sa se anuleze proc verbal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius

chiar nu inteleg ce vrei sa zici in legatura cu faptul ca nu ai gasit nimic despre stampila

nici nu trebuie sa gasesti in oug 195 explicit

normele juridice speciale se completeaza cu cele generale acolo unde este cazul

dovada comunicarii se face cu borderoul curierului iar data care apare pe stampila se ia in calculul termenelor

procesul verbal generat de calculator este aprobat si este cf anexei 1D care se da in cazul cand iti trimite radaru acasa

citeste toata hgr

@POLO

punctul amenda este 60 lei

Un punct reprezintă 10% din salariul minim.de la 1 ianuarie 2009

2 ala din 120 nu e cumva 8?

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V

ok, punctul e 60 lei dar jumatate din 360 nu e 120.poate fi asta un motiv pt anularea proc verbal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Pe chichite d-astea e greu sa castigi. Mie mi-au trecut gresit pe procesul verbal anumite articole adica se mentiona ca fapta este prevazuta de art. XXX din ROUG dar daca lui ROUG acolo scria cu totul altceva. De fapt articolul era din OUG. Apoi agentul constatator (care trebuie sa fie cel de pe radar, nu alt echipaj) trebuie, in cazul contraventiilor inregistrate cu mijloace tehnice omologate, sa completeze Anexa 1D (adica un alt tip de proces verbal decat ce completeaza ei in mod obisnuit si anume anexa 1A). Nu a contat nimic din toate astea, e clar ca jocurile sunt facute intre politie si judecatori. In fine, pentru ca termenul la apel a fost pe 5 sau 6 ianuarie si nu am avut cum sa atatc hotararea se pare ca a castigat Politia.

Intrebarea mea ar fi alta. Avand in vedere ca P-V a fost incheiat in august 2008 iar cea din urma hotarare judecatoreasca a fost emisa in ianuarie 2009 - punctele de penalizare se prescriu la 6 luni incepand cu ce data? August '08 sau Ianuarie '09

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
citroends21

am patit-o si eu cu politia...

iata ce am patit:

eram parcat pe trotuar, in fata biroului meu. biroul meu e pe o artera destul de circulata din Tg. Mures, pe un drum cu 2 benzi pe fiecare sens de mers. la vreo 50 m este si o intersectie semaforizata. semaforul avea culoarea rosie. la semafor era ditamai coada de masini. intre masinile din stanga mea era loc destul ca sa ma incadrez si eu pe banda. in spate era un TIR, in fata o dacie care s-a dat mai in fata si mi-a facut loc. toate astea se intamplau cand semaforul era pe ROSU. am semnalizat ca vreau sa ies si am iesit. in continuare, coloana stationa.

ma incadrez eu pe banda, oarecum pe diagonala si astept sa se faca verde. se face verde si tir-ul intra fix in mine. sun la politie, politia ma informeaza ca nu mai vine agentul la constatare, ci trebuie eu sa merg sa imi faca constatarea la birou. zis si facut. ajung acolo, dau declaratie cu ce s-a intamplat, da si soferul de tir declaratie ca nu m-a vazut si... ma trezesc ca mi se cere permisul iar politaiul imi spune ca mi-l suspenda pe motiv de neacordare de prioritate.

am ramas cumva perplex pentru ca nu ma asteptam la asa o decizie. ma gandesc foarte serios sa fac contestatie deoarece aceasta masura nu mi se pare corecta.

astazi, pentru ca nu ma lasa deloc gandul de a ramane fara carnet in pace, trec pe langa o masina a politiei rutiere. opresc, ii cer un sfat prietenesc politaiului. ii explic situatia, imi cere procesul verbal si imi spune ca pot face contestatie, deoarece m-a incadrat la articolul 135 f (adica neacordare de prioritate cu suspendarea carnetului pe 60 zile) cand de fapt ma putea incadra la articolul 54.

ce parere aveti? vi se pare normal ca mi s-a suspendat mie carnetul cand de fapt cel din spate a intrat in mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moral nu, dar daca te uiti strict pe hartie la schema accidentului atunci te poate pedepsi. In baza carui articol nu stiu sa iti zic exact acum, dar, cu siguranta, te poate incadra undeva. Dar daca tablagiul care te-a amendat era mai uman (stiu, e prea mult, dar, totusi, e frumos sa visam :) ) atunci ar fi inteles situatia (desi, doar cu un neuron, cam greu ...) si nu ar fi dat in tine asa, mai ales ca nu se punea problema de o infractiune facuta din rautate sau nestiinta, ci doar o intamplare nefericita in care nu ai fost observat de catre alt sofer care, asta e situatia, avea prioritate. Adica imparicopitatii din regnul respectiv (militianus trepanatus) ar trebui sa incerce sa aplice amenzile si alte metode punitive pentru a incerca sa educe, sa imprime ideea de respectare a legii celor care nu fac nacest lucru, nu sa faca pe durii cu unii care, dupa ce ca au un necaz ca al tau, mai dau si peste un dobitoc care face pe durul si pe moralistul, care aplica litera legii cat de aspru poate, in loc sa incerce sa inteleaga care este situatia particulara si sa vada cand e vorba de nerespectarea deliberata a legii sau cand e, pur si simplu, un accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citroends21

da, foarte bine spus alex.

eu am sa fac contestatie.

coloana era stationara in momentul in care m-am incadrat pe banda de mers. am mai stat circa 1 minut sau 2 pana s-a facut verde. cand s-a facut verde, tirul a accelerat si a intrat direct in mine.

cica nu m-a vazut... culmea e ca am o skoda octavia albastra... nu e tocmai un autoturism de mici dimensiuni. judecand si doar dupa lungimea masinii, pe diagonala fiind in strada, tot era botul masinii la vreo 3-4 metri de camionul lui, deci macar botul masinii trebuia sa il vada. el cica nu l-a vazut... asta ramane de discutat.

oricum, am sa merg pe varianta contestatiei pt ca pur si simplu nu mi se pare corect. una e cand te bagi in trafic mergand, alta e cand te bagi in coloana care STA la stop...

aaaa, si culmea culmilor, cel cu dacia din fata mea, imi si facuse loc sa intru. asadar, oare la ce se uita tiristul de nu a vazut nimic ? la stele? la ora 15:20 dupa-amiaza?

bine... politrucu stim bine la ce se uita... la degetul lui... si probabil inainte sa ajung eu... mai si radea de unul singur, iar in camera alaturata mergeau stirile otv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doar contestatie.Mergi in audienta la comandant si cere sa revoce suspendarea(oricum,el da aprobarile pentru suspendare).

In acest caz nu ai comis nici o fapta.Daca erau opriti si ti-au facut loc,pace-buna.

E adevarat ca sunt cativa politisti dusi cu pluta si in Mures si asta cred ca e unul dintre ei.

Bafta!

Modificat de bachus_21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

bachus_21 "comandant"-ul nu are dreptul sa revoce suspendarea dreptului de a conduce.

Acest lucru se face obligatoriu dupa depunerea contestatiei impotriva procesului verbal la judecatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Imi cer scuze ca ma bag si eu asa ca musca...dar, din propie experienta va spunca ar fi mai indicat atunci cand sunteti nevinovati cel putin sa nu mai semnati procesele verbale innainte de3 a srie pe el "Cu obiectiuni"...chiar daca nu ai obiectiuni.Pt ca daca se ajunge in instanta atunci cu siguranta se va lua in considerare faptul ca a-ti mentionat pe el "Cu obiectiuni".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt in proces si am scris pe pv ca nu am obiectiuni.

Asta inseamna ca nu am obiectiuni la valabilitatea pv-ului si nicidecum ca-mi recunosc vina. Credeti-ma ca pe 06.05.09 a fost prima infatisare si dobitocii credeau ca scapa de proces cu faptul ca am scris asa. Judecatorul a explicat f. clar cum stau lucrurile.

Mai ales ca la data intocmirii pv, agentul (organul) a tipat la mine ca daca am ceva de obiectat sa ma prezint la tribunal (lucru facut deja).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citroends21

pe p.v. am trecut obiectii.

un coleg forumist de profesie avocat mi-a redactat plangerea. o depun azi.

am discutat cu 2 agenti de politie rutiera pe care i-am oprit pe strada in 2 zile diferite (nu ii cunosteam). amandoi mi-au spus ca am fost sanctionat prea dur si ca ar trebui sa fac contestatie.

putea sa imi dea amenda conform art. 54, nicidecum conform art. 135 lit. f.

amandoi mi-au spus ca faptele savarsite de mine nu reprezinta neacordare de prioritate.

art. 54 mentioneaza clar regulile de iesire din parcare si incadrare intr-o coloana stationara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@citroends21: regret ce-ai patit, e nasol ... foarte urata treaba dar tin sa-ti dau o veste proasta ..

Parcarea laterala (oblic nu paralel) se face cu spatele ! Conform legii, n-ai voie sa iesi cu spatele de-acolo deci parcarea se face cu spatele iar iesirea cu fata :) Azi am aflat si eu si m-am crucit ...

Inca n-am gasit si articolul care spune asta deci inca nu-s 100% sigur, doar 90% :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..extras din Regulamentul de aplicare....(sper ca nu e prea vechi ...pt ca nu sunt la birou si n-am acces la o versiune actualizata)

Art. 164. - Se interzice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alte spatii laterale drumului = si parcarile laterale ? nu-mi vine sa cred, chiar e asa .. pai si atunci .. la iesire n-ai voie dar la intrare esti obligat inseamna .. stai sa vezi cat te injura toti :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuzati-mi oftopicul...dar voi ati luat permisul de conducere in Arges?...legislatia rutiera era din cate stiu obligatorie la dobandirea lui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legislatia era alta, de ex, ocolirea centrului imaginar al intersectiei, nu ocolirea coltului stang imaginar ... cand faceai stanga si cei din fata ta faceau si ei stanga, faceau prin spatele tau nu prin fata ta (cum trebuie acum) .. eu unul nu fac asa pana nu vad ca incep si altii .. am incercat o data si era sa ma trezesc cu unu urcat pe mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

m a luat radarul , acum 5 min :D) viteza a fost detectata de alt echipaj , precizez ca viteza a fost transmisa prin statie . Acest motiv este suficient pt a face contestatie ?

cand am cerut sa mi se arate filmare, domnii " pinguini " au refuzat , este corect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te ajuta acest motiv. am contestat la fel si nu a mers. nu au obligatia sa-ti prezinte poza sau filmul decat in instanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, oare nu cel care constata infractiunea trebuie sa dea amenda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiam ca cel care te opreste nu-ti poate da amenda, doar cel care te-a luat cu radarul

stiu ca suna aiurea, si mie mi se pare aiurea .. dar asa am auzit, daca gresesc, corectati-ma (nu-mi sariti in cap) :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa mi au spus si mie ca daca vreau dovada , se arata in instanta , dar am crezut ca incearca sa ma pacaleasa. amenda de platit oricum nu o platesc , am auzit ca se fac ore in folosul comunitatii daca nu o platesti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!