Jump to content

Sfaturi cumparare Skoda


alfy
 Share

Postare recomandată

Salutare,

De vreo 2-3 luni imi caut o masina si tot am stat in dubii intre golf V, O2 sau Jetta.

Avand in vedere faptul ca Golf V nu se mai fabrica, misiunea mea este mai usoara :).

Am ramas sa ma decid intre O2 si Jetta.

Ca sa fiu mai explicit, am gasit o O2, 1.9 TDI, Elegance, pachet drumuri grele, maxi-dot, 25000KM. Masina este intr-adevar ingrijita si era visul meu de pe vremea cand conduceam Fabia 1.2 . Ceea ce ma retine sincer sa iau aceasta masina este faptul ca dotarea de varf Elegance contine doar 4 airbaguri: 2frontale + 2laterale (ceea ce are si masina sh pe care am gasit-o). Stiu ca optional se pot pune si airbaguri cortina.

Jetta in schimb contine in echiparea cea mai slaba toate airbagurile.

Credeti ca are rost sa refuz oferta doar pentru ca nu are airbagurile cortina?

Se pot monta aftersale?

Am cautat pe forum dupa airbaguri dar se pare ca nimeni nu a discutat acest subiect legat de montarea aftersale a unor airbaguri cortina.

Presupun ca o astfel de modificare costa enorm si iesi in castig daca cumperi masina noua si o configurezi dupa bunul plac.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum :)

Pai si ce daca are 4 airbag..doar nu o achizitionezi gandindu-te ca o sa te busesti cu ea!!

Nu sta pe ganduri si cumpar-o! E super masina! La fel si eu...am vrut G5, insa m-am indragostit de O II!

Montare airbag....nu prea am vazut pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Va rog o parere referit la config urmatoare: O2 elegance, 1.9 TDI, cu optionale: Maxi-Dot, stergator luneta, pachet drumuri grele, vopsea metalizata, scaune fata incalzite cu reglaj termic separat, , vreo 13.000 Km , fabricata in februarie 2008

Care ar fi un pret corect in EURO pt configuratia de mai sus ?

Multumesc

Modificat de arla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa cauti pe mobile.de la config similara si sa compari, sau chiar pe piata interna pentru ca in germania masiniile au totusi alta config de baza (din cate stiu au 8 aigrbag-uri standard). o masina noua de genu asta, cam asta am eu a fost noua 18.500 dar am ceva optionale in plus dar nu mult. eu as zice undeva pe la 16.000 - 16.500 pretul cat de cat corect. oricum daca te apropii prea mult de pretu de lista mai bine strangi cureaua si o iei noua si sti o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De vreo 2-3 luni imi caut o masina si tot am stat in dubii intre golf V, O2 sau Jetta.

Avand in vedere faptul ca Golf V nu se mai fabrica, misiunea mea este mai usoara :D.

Am ramas sa ma decid intre O2 si Jetta.

Ca sa fiu mai explicit, am gasit o O2, 1.9 TDI, Elegance, pachet drumuri grele, maxi-dot, 25000KM. Masina este intr-adevar ingrijita si era visul meu de pe vremea cand conduceam Fabia 1.2 . Ceea ce ma retine sincer sa iau aceasta masina este faptul ca dotarea de varf Elegance contine doar 4 airbaguri: 2frontale + 2laterale (ceea ce are si masina sh pe care am gasit-o). Stiu ca optional se pot pune si airbaguri cortina.

Jetta in schimb contine in echiparea cea mai slaba toate airbagurile.

Credeti ca are rost sa refuz oferta doar pentru ca nu are airbagurile cortina?

Se pot monta aftersale?

Am cautat pe forum dupa airbaguri dar se pare ca nimeni nu a discutat acest subiect legat de montarea aftersale a unor airbaguri cortina.

Presupun ca o astfel de modificare costa enorm si iesi in castig daca cumperi masina noua si o configurezi dupa bunul plac.

O zi buna.

Daca aibagurile cortina sunt un must, atunci clar Jetta.

La O2 nu ai spus anul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Anul Octaviei Elegance de mai sus, 25000KM este 2006. Am fost cu ea la teste, masina este ok insa mi se pare cam mult 14000 EURO cu toate ca arata impecabil.

Pentru numai 3000 EURO pot probabil sa-mi cumpar una noua cu aceleasi dotari.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. O2 Elegance 1,9 TDI + maxidot + PDG + vopsea metalizata (banuiesc) = 18290E DDP

2. Pretul l-ai aflat dupa testarea masinii?! :icon_thumright:

3. Cand spui " pentru numai 3000E" (care de fapt sunt, cum bine vezi, cam 4000E), chiar nu inteleg de ce ai mai deschis discutia despre cumparare masina sh...fara suparare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pot acoperi diferenta de 4000 EURO pana la masina noua (nu insa fara sacrificii).

In momentul in care cumperi o masina una dintre primele intrebari pe care ti le pui este daca masina sa fie noua sau sh. Te intrebi acest lucru nu numai prin prisma pretului de achizitie, ci si prin prisma faptului ca in momentul in care ai mers cu o masina noua 10 KM ai pierdut deja bani.

Atunci, de ce sa nu iei un sh, la care sa pierzi mai putin, si , evident sa o achizitionezi cu mai putini bani.

M-am hotarat asupra masinii din topicul de mai sus. Nu merg mai departe. Pretul mi se pare cam mare.

Tocmai am terminat de citit un topic O2 versus Jetta. Din cate observ , argumentele sunt mai mult subiective in favoarea uneia dintre cele doua masini.

Am gasit astazi un sh, Octavia 2, 2.0 TDI, 140 CP, piele crem, parctronic, senzori ploaie, 6 airbaguri (cealalta masina avea doar 4 si eram nemultumit de acest lucru), 86000KM. Nu sunt impacat cu consumul pe care l-ar putea avea motorul de 2.0 TDI comparativ cu un motor clasic de 1.9 TDI si cu faptul ca aceasta masina are tapiteria din piele crem. Estetic vorbind, combinatia crem-negru este foarte frumoasa, insa greu de intrenitut,

Pretul masinii este de 13700 EURO.

Mai jos am pus un link cu masina:

http://www.carluxauto.ro/masina.php?id=311

O zi cat mai placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...ciudata e piata auto. In sens propriu.

Oare cum s-or fi simtind cei care au o Octavia 2 2.0 TDI la vanzare (pe care au dat cel putin 1700

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un versus ciudat pentru mine.

Daca airbagul cortina e un must, clar aleg Jetta.

Intre masina de 2 ani, si una noua aleg Jetta.

25000 km difera mult de 90000km. Aleg iarasi Jetta.

Ai fost sa o vezi, sau doar pe net? Pozele pentru masini le consider similare pozelor din Vogue... nu scot in evidenta (ca sa nu spun ca ascund) micile defecte, care pentru privitor sunt "neinteresante"....

Zi bugetul... functie de el gasesti la PoRo si o Jetta sub un an. Totul depinde de buget si de ce iti doresti de fapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, e clar! Agopteam ar fi ales Jetta, indiferent :lol:

Alfy, pretul pare corect pentru masina din link-ul de mai sus, daca e adusa din Germania. La ei versiunea de echipare elegance e mult mai dotata decat la noi. 6 airbaguri sunt toate, deoarece cele cortina sunt doar 2 (st/dr), chiar daca gasesti 3 etichete de-a lungul plafonului. S-ar putea sa-ti para rau ca nu are Maxi-Dot, dar scaunele incalzite o sa-ti faca o adevarata placere. In plus are ESP, la noi e optional, si nu multi si-au comandat. Iar diferenta intre O 2 si Jetta o poti constata si singur, ducandu-te la un dealer si facand drive test cu fiecare. Eu zic ca diferentele sunt doar din p.d.v. estetic. Tine de gustul fiecaruia. Cred ca am depasit perioada in care dadeam bani pe sigla de pe capota motorului. O alta diferenta care ar putea sa te faca sa o alegi pe una si nu pe cealalta e faptul ca O2 are hayon, iar Jetta capota portbagaj. La O2 ai acces mai facil la tot volumul portbagajului, dar zic unii ca intra frigul in masina cand deschizi hayonul. Bine, cand deschid hayonul, sunt deja afara :P dar in fine, tine exact de gust

Bafta in alegere, si sa o stapanesti cu placere, orice ai alege!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna ziua,

In vara aceasta as avea de gand sa cumpar o octavia scout (nonfacelift) 2.0Tdi,. Si desigur, as dori sa stiu si eu daca isi merita banii (umdeva pe la 12-13 mii am gasit cateva pe mobile) si daca este fiabila sau ce probleme apar mai des la ea. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa cumpar o skoda octavia si am gasit una pe autovit destul de ok dar are motor BXE care am auzit ca ar fi cu probleme,ce parere aveti

www.autovit.ro/C29703305.html

Sent from my iPhone using Tapatalk

Modificat de nemet_tt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am BXE si cica e bun :lol:



Buna ziua,

In vara aceasta as avea de gand sa cumpar o octavia scout (nonfacelift) 2.0Tdi,. Si desigur, as dori sa stiu si eu daca isi merita banii (umdeva pe la 12-13 mii am gasit cateva pe mobile) si daca este fiabila sau ce probleme apar mai des la ea. :D

motorul, daca e d-ala naspa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut tuturor membrilor acestei comunitati!

Imi place foarte mult Skoda Octavia si imi doresc acest model ca masina de familie. M-am oprit asupra motorului 1.6mpi, fiind fan benzinar, estimand un rulaj de 10000km anual.

Un dealer de masini rulate local mi-a oferit o Octavia 2FL, 1.6mpi, din 2011, cu doar 9000km rulati. Ca dotari , masina are AC automat dual-zone, jante aliaj pe 16', vopsea metalizata.

Considerati ca ar merita pretul cerut de dealerul respectiv, anume 11000E? 

Orice sugestie este binevenita.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul ei de noua a fost cam 12000 euro (cu vouchere) in 2011.  Masina face in curand 4 ani, in ciuda rulajului scazut. Cred ca 10000 ar fi pretul rezonabil pentru ce ai gasit tu. Probabil ca au luat-o cu 8500-9000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este vanduta de Weltauto. Am dat de fostul proprietar, care m-a informat ca suma primita de el la Buy-back a fost de 10000E. Deci nu cred ca ma pot incadra chiar in acesti bani, firma iesind astfel in pierdere.

Multumesc pentru opinie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Salutare,as dori in viitorul apropiat sa achizitionez o skoda superb intre anul 2006-2008, 1.9 tdi,euro 4,as vrea sa ma incadrez in vreo 5500€ neanmatriculata, m-ar interesa ca si cost de intretinere fata de vw passat model 2003,fiabilitate,care este diferenta? si de ce la unele modele din 2006-2007 se mai gasesc norma de poluare euro 3 si cum as putea evita un euro 3 tinand cont ca la unele in carte scrie euro 4 si la noi la rar ies euro 3,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi de achizitie. Multumesc!!

Salutare,as dori in viitorul apropiat sa achizitionez o skoda superb intre anul 2006-2008, 1.9 tdi,euro 4,as vrea sa ma incadrez in vreo 5500€ neanmatriculata, m-ar interesa ca si cost de intretinere fata de vw passat model 2003,fiabilitate,care este diferenta? si de ce la unele modele din 2006-2007 se mai gasesc norma de poluare euro 3 si cum as putea evita un euro 3 tinand cont ca la unele in carte scrie euro 4 si la noi la rar ies euro 3,va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi de achizitie. Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!