Jump to content

Solutie lipit cauciuc pe cauciuc


FABIAn RuSu
 Share

Postare recomandată

am inteles ca Loctite 406 e cea mai specializata, desi e mai scumpa (45 lei/20 grame)

ma intereseaza ca sa lipesc o bucatica pediculata mica care spanzura de talonul anvelopei (ciupita de ceva bordura)

am incercat cu Bison kit si nu tine (ala care e ca prenadezul)

alte idei? pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu sincer este sa schimbi anvelopa. Spun asta nu ca sa ma bag in seama ci fac referire la recomandarea universal raspandita in legatura cu orice incident survenit in zona laterala a anvelopei. La suprafata s-ar putea sa fie doar o ciupitura, insa daca in interior a fost afectata structura de rezistenta (chit ca la cele noi sunt din fibra de sticla sau din plastic), risti o explozie de toata frumusetea. N-are rost.

Daca intr-adevar insisti, cei de la vulcanizare pot rezolva problema. E un preparat pe baza de sulf din cate tin bine minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cu care din ele de la Bison ai incercat, aveam un cheder la masina si am luat de la augsburg tot de la Bison si intradevar nu face treaba DAR am luat altul tot de la Bison care am lipit chederul, si in casa ceva plastic pe cauciuc si a mers... in forta .

Scrie pe el BISON -Plastic -Transparent

Atasez si o poza cu el poate te ajuta sunt multe de la Bison care lipesc f bine.

post-31006-1221167413_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar un cheder ciupit, cu ce il pot lipi? avand in vedere ca acel cauiciuc e ceva mai moale si mai subtire....mi se pare cam firav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e cea mai buna solutie.

Lipitura nu va rezista la apa, temperaturi crescute, scazute si forta centrifuga/peta. la care este supusa.

Va merge probabil 1-2 saptamani pana vei pierde bucatica si apoi cine stie ce se va mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu sincer este sa schimbi anvelopa. Spun asta nu ca sa ma bag in seama ci fac referire la recomandarea universal raspandita in legatura cu orice incident survenit in zona laterala a anvelopei. La suprafata s-ar putea sa fie doar o ciupitura, insa daca in interior a fost afectata structura de rezistenta (chit ca la cele noi sunt din fibra de sticla sau din plastic), risti o explozie de toata frumusetea. N-are rost.

Daca intr-adevar insisti, cei de la vulcanizare pot rezolva problema. E un preparat pe baza de sulf din cate tin bine minte.

e cu siguranta doar o ciupitura; bucatica e din marginea de protectie a anvelopei designata special pt protectia jentii de aliaj; are cam 1/1 cm; nici vorba sa se vada reteaua textila sau ceva de genul - pur si simplu s-a "aplatizat" acolo :huh:

Ai incercat cu picatura sau poxipoll?

picatura si poxipol sunt frectii pt asa ceva datorita elasticitatii cauciucului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune picatura....altele nu rezista la apa...dar asta tine mai mult.......si incearca sa o tii apasata cu ceva,gen menghina de mana pentru lemn....de-alea cu care se tin piesele de lemn cand sunt lipite cu adeziv...-------

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

recomand Loctite 406

e incredibila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vukcanizarea este cea mai sigura, parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca tu sa te duci atunci cu o bucatica asa cum descriam mai sus la vreo vulcanizare sa vedem ce raspunsuri primesti

daca reusesti asa eu dau o lada de bere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un ornament de cheder, la interior, in dreptul usi st spate, sa desprins datorita caldurii.

Cu ce imi indicati sa il lipesc la loc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

cu loctite 406 te poti lipi de tavan, garantat (daca e de plastic) :)

recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!