Jump to content

Muzica din Golf


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    93

  • im.guzu

    53

  • AlexBanu

    40

  • Cily

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

pt mine cele 8 boxe ale rcd 300 sunt extra suficiente. daca nu vrei sa stai la coltul blocului sa dai muzica tare de o aude tot cartierul si sa-ti joace ledurile de la amplificatoare in portbagaj, RCD 300 + 8 boxe este mai mult decat suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok aviasol dar eu am rcd300 cu 4 incinte acustice nu cu 8 si cred ca sunt cam slabute.

ce zici>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aviasol, poti sa-mi spui si mie cum sint dispuse cele 8 boxe?..din cite stiu, e vorba de componente. Si, daca are cineva idee, as vrea sa aflu si unde sint instalate boxele in varianta 10..

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu care din ele "canta" pt ca nu am stat sa le pipai. ele sunt dispuse dupa cum urmeaza: pe usile din fata 2 boxe+1 tweeter pe alea din spate 2 boxe. in total dau 10 dar eu am 8 alea 10 sunt pr VW sound cu RCD500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am VW Sound pe Golf si este de ajuns sa dau la jumate ca sa nu ma mai inteleg in masina (la o claritate super..chiar si basii sunt destul de bine reprezentati). Eu zic ca am facut o alegere buna optand la pachetul RCD 500 cu mp3 si magazie 6CD - VW Sound. Nu mai trebuie sa imi ocup portbagajul cu un subwoofer. Cel putin momentan ....cand or ceda difuzoarele...voi analiza o alta sonorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bobocel Vad ca ai un VW Sound. Si eu sunt tare interesat de acest optional. Poti sa imi dai mai multe detalii despre el? Ce are in plus fata de RCD 500 normal? Chiar isi merita banii? Are fidelitate buna? Crezi ca isi merita banii? Unde ai magazina de cd-uri: in bord, in cotiera, torpedou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu toate ca am dat comanda am reusit sa schimb RCD 500 cd-player cu RCD500 mp3, pret 336 euro cip, nu stiu cat e ddp dar nu mai conteaza

adaptorul pt ipod e usor de montat, este ceva ce poti face si tu in max 1h, eu am vazut poze cum se monteaza si este destul de usor

http://enfigpix.com/tech_vw_mk5_icelink.html

cred ca link-ul a mai fost postat, daca este asa imi cer scuze

Salut Alex.... spune-mi si mie t rog unde gasesc un adaptor de ipod pt. RCD 500. Cred ca te cunosc, dupa ce masina ti-ai luat...SL 2.0 TDI 4MOTION cu masca de GTI....hmm... model 2007 nu ? :-) parca asa am retinut atunci cand mi-ai zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RCD 500 are mp3 si mi-a citit toate CD facute la computer (la 16x). Magazia este in bord...are o manevrabilitate acceptabila (muzica se opreste cand adaugi sau scoti un CD ea revenind de unde a ramas dupa ce operatiunea se termina). Fidelitatea este ok (nu ca la un sistem profesional dar anyway se aude bine, fara distorsiuni, sunet clar....ca din fabrica). Nu am trecut ca nivel peste 3 sferturi pentru ca mi se pare oricum foarte tare si clar, si nici nu vreau sa le "obosesc" . Imediat dupa jumate este numai bine sa asculti, iar pe cel din dreapta nu il vei mai intelege. Boxele sunt pozitionate astfel: 6 in fata (cate 3 in portiera (tweeter, medii si basi) si 4 in spate (tweeter si medii). Oricum in fata ai parte de marea galagie, pasagerii din spate nu sunt deranjatzi de un sunet asurzitor.

Eu zic ca am facut o alegere buna. Ca o comparatie...in Logan se auzea la fel de tare si clar (aveam 6 difuzoare JBL + subwoofer) dar sa nu te astepti la basul ala de iti face parul maciuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. totusi nu baraie nimic cand e asa de tare? ai avea nevoie de o melodie la care frecventele medii si inalte sa fie estompate, sa vezi ca masina nu face fata boxelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este..boxele nu fac fata la maxim (dar nu are rost sa cresti dupa jumate) baraie de la 75% mai ales cele de bass. Ma asteptam sa sune la fel ca BOSE-le pus pe AUDI dar..cred ca imi mai trebuiau bani sa aleg alta masina:D.

Ma multumesc insa cum este acum si este bine (dupa parerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mi s epare curios este faptul ca nu am vw sound, nu am rcd 500...si totusi am 10 difuzoare, care...se aud :( , si stiu sigur ca e rcd 300 pt ca...a necesitat ejectarea lui din bord, dupa un mic incident cu un cd facut pe comp :offtopic: , are cineva vreo explicatie?Acum va rog sa nu-mi veniti cu idei ca a fost umblat...ca a fost inlocuit rcd-ul..pt ca masina era in garantie cand am luat-o...asa ca...nu tine ;) Este posibil sa fie acelasi rcd(300 adica) dar cu un alt soft pe creierasul lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o MAAREEE problema. Tocmai mi-am adus un golf 5 din germania cu 2 usi. Avea boxe doar in fata. Cand dau sa montez boxele spate am o surpriza taaree neplacuta : nu exista locul adica tabla cred pe care vin prinse boxele. Ma poate ajuta cineva?? din cate am inteles trebuie sa o comand. ;) cred ca ma rupe la pret.. ;)

Modificat de LOA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu am renuntat la toata linia audio a masinii (mai putin firele :) ) , dar cand sa montez difuzoarele pe spate ... surpriza ..... prinde-le daca ai pe ce? stie cineva la golf V in doua usi cum e cu difuzoarele pe spate? masina a venit cu difuzoare doar in fata. asa arata bordul dupa schimbare si spatele demontat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal domnilor!

O intrbare pt cine stie!

Pot sa ii pun o alta muzica pe masina( alt CD si Alte boxe) in cazul in care eu masina o am in leasing?

Am uitat sa il intrb pe agentul de vanzari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba leasingu cu ce faci tu la masina! cat timp platesti ratele la timp nu te intreaba nimeni de sanatata. pe ei nici in caz de dauna nu-i interseaza unde o repari etc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am cum sa le prins de panou .... ar trebui sa trec suruburile prin el, deoarece nu are nici un sistem de prindere. daca as renunta la partea estetica si le-as prinde de el pe langa faptul ca ar vibra ca la balamuc, difuzoarele nu are canta nimic pentru ca nu au rezonanta daca sunt prinse pe o suprafata nerigida. mi s-a spus la service-ul audio la care am fost ca unele masini ar avea o rigidizare in spatele aripii care tine loc si de suport pt difuzor, dar probabil doar la cele cu 10 dif.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aviasol, la contractul meu de leasing (facut la HVB) este clar specificat ca, in orice moment, cei de la leasing au dreptul sa iti ceara o inspectie vizuala a masinii si ca aceasta (masina) trebuie sa se gaseasca in aceeasi conditie ca la livrare. In caz contrar ti se da un termen pentru aducerea ei in starea respectiva. Asta include si echiparile de pe masina. Trebuie verificat in contract.

Acum ca sa ii raspund si lui castoru. Teoretic poti schimba headunit-ul original cu altceva. Trebuie insa sa anunti la firma de leasing si sa ai acceptul lor. Mai ales ca, poate vrei sa il si asiguri. In caz de spargere, este asigurat doar sistemul original al masinii. In cazul meu, mi-am cumparat un Alpine de cateva sute de euro si nu imi convenea. Am dat FAX la HVB specificand inlocuirea, trimitinad datele noului sistem cu serie, pret, eventual copie dupa factura. Au fost OK si am primit o factura reprezentand valoarea CASCO suplimentara pentru asigurarea noului headunit.

LE: Eu mi-am pastrat si casetofonul original de pe masina, e bine sa faci la fel...nu se stie niciodata. Oricum nu il lua nimeni (este vorba de alta masina nu de cea din semnatura).

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cd playerul blaupunkt care este standard pe golf costa vreo 30 de milioane din acte am inteles, asa ca acopera asigurarea si pentru un dvd daca il schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut claude, asa a fost stock sau ai cumparat tu suportul ala? daca da, de unde si cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lile, o costa CD player-ul la fel ca un DVD (desi al meu e 60 mil, de ex) da asigurarea trebuie sa vada fata de la CD/casetofon/DVD etc... si ce faci? Iti fura sa zicem CD-ul after market si tu ii arati fata de la CD-ul original? OK. Iti cumperi altul in locul celui furat...si ramai si cu cel original fara fata deci nefunctional. Asta in caz ca nu ai vandut CD-ul original dupa ce ti-ai montat altul. Si mai poti avea surpriza sa te trimita in service sa-ti monteze unul original...ca tu asa spui ca ti l-a furat... Nu poti sa-i spui ca ai avut alt aparat pe masina, daca nu i-ai anuntat. Oricum o dai, tot mai simplu este sa le trimiti frumos o notificare, sa le spui ca vrei sa schimbi aparatul cu altceva, sa dai detaliile si sa-l asiguri pe ala. Este si mai "legal" si nu ai nici probleme saiu alte batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la cd-ul original nu ai ce fata se le arati pentru ca nu se detaseaza nimic , asa ca nu mai au ce sa iti ceara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!