Jump to content

Muzica din Golf


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Multumesc baieti...wow...ce ieftine sunt :angry: .Am retinut 2 chestii : 2 DIN receiver si in dash. Ce inseamna 2 din ca-i pe 2 pini sau ceva de genu iar in dash se refera la forma propriu-zisa, nu de alta ca sa stiu ce sa caut in diversele locuri! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    93

  • im.guzu

    53

  • AlexBanu

    40

  • Cily

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 DIN ocupa 2 lacase. in dash inseamna in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sunt la preturi destul de rezonabile... tand cont ca ce avem noi pe masina (RCD-300) costa mai mult de 33 mil. + TVA (conform listei de preturi cu accesorii pentru Golf V) - asta e un adevarat wow!!! :huh: sunt curios daca cineva ar da atatia bani... vorba aia, de banii astia iti iei un sistem NAV, cu MP3 si toate cele...

As avea si eu o intrebare, dar prima data sa fac o mica introducere:

Am pe masina RCD-300 cu boxe numai pe fata (6). Ca si un mic upgrade ma gandeam sa pun 2 boxe si in usile din spate, neavand loc si pentru tweetere, ma gandeam sa folosesc boxe pe doua cai.

Intrebarea mea este daca se activeaza optiunea de rear-front la RCD-300? a mai facut cineva treaba asta? Ma gandesc ca se activeaza din moment ce acelasi RCD-300 este folosit si pentru sistemul cu 10 difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut rcd 300 si se auzea extrem de prost ( parerea mea ) pe radio, iar pe cd la volum peste jumate faceau boxele extrem de rau si distorsiona. L-am schimbat cu un rcd 500. Eu am boxe doar pe fata. Pe radio se aude MULT mai bine, nu perfect insa, iar pe cd se aude bine chiar si la volum mare. Din ce am citit are un HPF (high pass filter) care "taie" freq foarte joase. Adevarul e ca se "aude" ca nu se mai aud acele joase.. insa la volum mare inca se aude "decent". Am observat altceva insa. Eu aveam boxe doar pe fata si normal nu aparea decat balance, fader nu exista. Mi s-a zis ca nu are decat 2x20W ( adica 2 iesiri amplificate). Dupa ce am pus rcd500 care are 4x20 am avut surpriza sa observ ca tot nu am fader.. deci "s-a prins" ca nu am boxele si nu imi arata optiunea (probabil nici nu foloseste iesirea). E posibil ca si la rcd300 defapt sa existe iesirea de rear insa pur si simplu sa nu fie folosita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am citit in specificatiile rcd 300 sunt la fel cu cele de la rcd 500, singura diferenta e ca rcd 500 (include sau e pregatit, nu sunt sigur) cu cd-changer. amandoua sunt 4 x 20 Watts. Datele sunt luate de pe site-ul Blaupunkt.

@NetFlow: cat te-a costat rcd500 si de unde l-ai cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa scrie pe site.. insa mie mi s-a zis ca are doar 2x20.. sincer nu stiu cat are.. probabil are 4x20. Am dat 250E pe rcd500 si include cdchanger insa nu are mp3. ( de la un user de pe forum care si-a pus altceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva dimensiunile boxelor din interiorul Golf-ului?

As vrea sa le schimb, insa nu prea stiu ce dim sa caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ NetFlow: daca ai schimbat unitatea, poti eventual sa te uiti cate iesiri audio are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spate apar pe schema ca si cand ar avea 4x20... si pini sunt la locul lor... 99% are si iesire pt boxe spate.. Singura problema e ca "mufa" care intra in el cu multe fire e cam ciudata... trebuia cumparata probabil ca piesa originala sa folosesti si celelalte iesri. Din ce am inteles goflu nu are cablu pt boxe tras...

@auto-extreme din cate am inteles pe fata alea mari sunt de 18.. pe spate nu stiu.. sunt mai mici .Oricum cu un inel corect poti pune alta dimensiune standard banuiesc. Daca esti din bucuresti am auzit lucruri bune despre auto total ( sau cam asa ceva). Tipul de la care am luat eu cdplayerul si-a schimbat acolo boxele si a antifonat usile si parea multumit.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@auto-extreme din cate am inteles pe fata alea mari sunt de 18.. pe spate nu stiu.. sunt mai mici .Oricum cu un inel corect poti pune alta dimensiune standard banuiesc. Daca esti din bucuresti am auzit lucruri bune despre auto total ( sau cam asa ceva). Tipul de la care am luat eu cdplayerul si-a schimbat acolo boxele si a antifonat usile si parea multumit.

Pai... poti sa afli exact cum se numesc, sau cum sa dau de ei? Nu am auzit de ei...

De wizards are cineva vreo parere?

Tks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puneti si voi niste poze ...if possible. Eu am comandat pe golf cd-playerul iar prima oara nici nu am vrut sa il pun pe ala original dar nu se poate ...deh .Si eu as fi interesat sa schimb boxele.In orice caz suna binisor si pe instalatia originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puneti si voi niste poze ...if possible. Eu am comandat pe golf cd-playerul iar prima oara nici nu am vrut sa il pun pe ala original dar nu se poate ...deh .Si eu as fi interesat sa schimb boxele.In orice caz suna binisor si pe instalatia originala.

Suna decent daca ai VW Sound... Oricum si boxele vw sound merita inlocuite cu JL....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numesc Tottal Motto. Vorbeste cu Relu si te rezolva el. Preturile sunt foarte mici comparativ cu concurenta iar cunostintele sunt mult peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numesc Tottal Motto. Vorbeste cu Relu si te rezolva el. Preturile sunt foarte mici comparativ cu concurenta iar cunostintele sunt mult peste.

Tks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vwsound. sunetului in sine nu am ce sa-i reprosez, ca vibreaza una sau alta, nu are legatura cu aparatura, ci cu slaba calitate a interiorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vwsound. sunetului in sine nu am ce sa-i reprosez, ca vibreaza una sau alta, nu are legatura cu aparatura, ci cu slaba calitate a interiorului.

Mie personal mi se pare ca e ok calitatea... nu stiu ce masini ai avut tu sau in ce alte masini te-ai urcat...

Mai mult, la clasa lui cred ca Golf-ul are unul dintre cele mai bune interioare (design+calitate)

Te-ai urcat in BMW seria 1? fata de Golf, e nasol rau. Te-ai uitat la Megane sau Peugeot 307 sau Stilo sau Alfa 147? chiar si Mercedes clasa B...

Sa nu-l comparam cu Audi A6 - A8, BMW de la seria 5 in sus, Mercedes de la C in sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine trancane destule prin interior. mai avem un hyundai (in afara de AC nu auzi nimic). pe reno aveam un sub de trepidau numerele, dar in interior nu zdranganea nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine trancane destule prin interior. mai avem un hyundai (in afara de AC nu auzi nimic). pe reno aveam un sub de trepidau numerele, dar in interior nu zdranganea nimic.

Cred ca ai avut un pic de ghinion...

Eu sint la al doi-lea G5 si nu mi-a zdranganit nimic nici la primul si nici la cel pe care-l am acum...

Chiar nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vwsound. sunetului in sine nu am ce sa-i reprosez, ca vibreaza una sau alta, nu are legatura cu aparatura, ci cu slaba calitate a interiorului.

Face fata vwsound sau necesita un Subwoofer cu statie aferenta? Astept si eu cu nerabdare sa ascult un mp3 pe golful care va sa vina~~~!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie inteles ca un sub aduce altceva. e alt feelig, alt sunet - ma refer la sub-ul clasic de boom boom, nu la cele mici care doar ajuta. in consecinta poti monta un sub sau nu, in functie de preferinte, altfel se aude tare si bine, dar la melodiile la care frecventele coboara foarte mult baraie cam de la jumatatea volumului sau la cele cu o prezenta foarte puternica pe la 2-300 MHz. egalizarea e cam slaba, nu prea scoti nimic din ea, am incercat, e greu de gasit o setare buna la toate si nu permite salvarea lor. sunt convins ca un alt aparat ar scoate din aceleasi boxe un sunet mult mai bun, dar ma multumesc cu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice subwoofer ar trebui sa ajute si nu sa faca boom-boom. Daca scopul final este fidelitatea, subwooferul nu trebuie taiat cu nici un chip mai sus de 80-100Hz. Masinile castigatoare de campionate europene si mondiale de Sound Quality au subwooferele taiate intre 40 si 60Hz. Datorita masei in miscare foarte mari a membranei unui subwoofer, acesta nu poate avea tranzienti foarte buni si de aici apare acel sunet lungit pe care-l auziti la toate masinile pe la semafoare. Numai subwooferele foarte bune si scumpe pot reproduce corect toba mare spre exemplu. Pana acum nu am auzit decat 2 subwoofere care sa reproduca cu acuratete toba mare, contrabasul sau notele de jos ale pianului si ambele costa peste 1000E ( numai difuzorul ). Desigur pentru controlul unui asemenea subwoofer este nevoie de un amplificator pe masura care sa aiba damping foarte bun ! Pentru a va face o idee atasez o imagine cu intervalele de frecvente reproduse de fiecare instrument in parte precum si de voci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai avut un pic de ghinion...

Eu sint la al doi-lea G5 si nu mi-a zdranganit nimic nici la primul si nici la cel pe care-l am acum...

Chiar nimic

:) Aici intervine chestia cu masina pt Eu sau pt NON EU - eu am avut pgo 307 pt non eu si nici in ziua de azi, la al 3-lea propritar, si vreo 40.000 km facuti numai in ro, scut rupt de vro 3 ori etc, etc, basca boxe+sub+alte alea modificate de mine, nu suna nimic. In schimb la alte pgo, ca ex, la 7.000 km bariie tot.

La VW din cate stiu eu nu e chiar asa, pt modele non ue, calitatea fabricatiei e mai calitate decat la pgo, dar si la ei politica de reducere de costuri isi spune cuvantu' pana la urma.

Boxele banui ca sunt de 5,25" sau 16,5 cm diametru, dar foarte posibil sa-ti trebuiasca inele adaptatoare. Si daca vrei sunet imbunatatit, asculta de colegul fuscobal si antifoneaza-ti portierele, sau, mai bine, cere-i parerea pe pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Aici intervine chestia cu masina pt Eu sau pt NON EU - eu am avut pgo 307 pt non eu si nici in ziua de azi, la al 3-lea propritar, si vreo 40.000 km facuti numai in ro, scut rupt de vro 3 ori etc, etc, basca boxe+sub+alte alea modificate de mine, nu suna nimic. In schimb la alte pgo, ca ex, la 7.000 km bariie tot.

Se poate sa ai dreptate...

Pt boxe m-am hotarit sa ma duc la Wizards sa vedem ce poata sa faca ei

Tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare; defapt mai multe:

- am luat vw sound cu cd-changer da as vrea ca semnalul in ele sa vina de la un alpine cda-9812RR din torpedou (fata receiver-ului pusa undeva la bricheta sau pe langa plafon legata de unitate printr-o "magistrala" lunga); cd-changer-ul se intelege cu mp3-ul meu?

- am sa un un sub in spate; este bine sa folosesc alimentare de la priza de 12v sau sa trag cablu de tensiune direct de la baterie?;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata nu se face alimentarea din priza de 12v ci numai direct de la baterie. Cablul de legatura dintre baterie si priza in cauza nu este conceput pentru curenti mari fiind foarte subtire si protejat de o siguranta modica. Trage masa direct de la baterie si calculeaza-ti grosimea necesara de cablu precum si siguranta/sigurantele necesare in functie de puterea absorbita de amplificatoare. Acolo unde asa ceva nu se precizeaza, calculezi puterea amplificatorului tinand cont de puterea nominala debitata de amplificator la impedanta minima suportata si randamentul amplificatorului ( consideri un randament de 55-60% pentru clasa AB si 80-85% pentru clasa D ) ! De asemenea cauta sa legi ground-ul pe caroserie in acelasi loc pentru toate componentele sistemului pentru evitarea buclelor de masa care iti pot introduce paraziti pe calea semnalului ! Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!