Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Salut, am cumparat o maneta noua cu cablaj pentru un Golf 4 TDI (ALH) 2002.

Am gasit acest tutorial pentru a o instala:

Uitandu-ma la tutorial am ramas surprins de complexitatea operatiunii si am zis ca mai intai intreb pe cei care se pricep pe aici daca e corect tutorialul.

trebuie intr-adevar demontate toate piesele acelea (inclusiv stergatorul?), sau sunt metode mai rapide/mai simple de a instala maneta?

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, vwi said:

sau sunt metode mai rapide/mai simple de a instala maneta?

Nu, nu exista. Maneta se montează relativ ușor, mai dificil este sa tragi cablajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua colegii.

Cine ma poate ajuta si pe mine cu manete, cablaj si instructiuni de instalare tempomat pentru un Polo 6R?

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Onac Petru,

De instalat tempomate se ocupa cei din reprezentanta VW din zona ta.Porsche si Autoclub Timisoara sigur instaleaza tempomate, am vorbit eu cu ei.

Mai stiu pe un baiat din Timisoara dar nu iesi cu mult mai ieftin, deci nu prea merita in alta parte....

O zi faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minute în urmă, SelesanD a scris:

@Onac Petru,

De instalat tempomate se ocupa cei din reprezentanta VW din zona ta.Porsche si Autoclub Timisoara sigur instaleaza tempomate, am vorbit eu cu ei.

Mai stiu pe un baiat din Timisoara dar nu iesi cu mult mai ieftin, deci nu prea merita in alta parte....

O zi faina.

Ai o idee la cat ies la reprezentanta?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Onac Petru Pt Golf 6 costa 1300 ron atat la Autoclub cat si la Porsche.

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare!As vrea sa mi pun si eu tempomat pe golf 5 1,4 TSI 170 cai cod motor BLG an 2006.Am cumparat masina cu maneta de cruise control,credeti ca pot avea firele trase si ar trebui sa il activez cu VCDS?sau e posibil sa fi schimbat maneta cel care a avut o si sa nu aiba firele trase?multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2006 are firul tras deja.Trebuie doar activat.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam dubios... Maneta montata, dar ne activata. Posibil sa fie 2005 mașina... Și atunci firul nu este tras... De aceea a rămas la acest nivel - părerea mea. Oricum, se verifica, se trage firul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, caz în care trebuie sa găsească stocate erori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care ar fi acel fir care trebuie tras baieti?multumesc pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In calc coloana vezi daca ai fir negru/alb in pin 13.Daca nu,trebuie tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, claudiusbirnea said:

Si care ar fi acel fir care trebuie tras baieti?multumesc pentru raspunsuri!

Da, ai verificat ceva? Altfel, noi facem N variante....sa fie, pt cazul în care vei vrea sa verifici, etc. Eu zic ca normal e sa verifici întâi, sa ne zici ce ai constatat și dupa aia sa vedem ce ai de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata m am informat ca sa stiu unde sa ma uit!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci așteptăm rezultatul verificarilor efectuate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, pentru un golf 4 , 1.6 benzina, cod AZD, se poate o schema electrica cu locatia firelor in mufa de 10 pini de la maneta si corespondentele de la ecu, am cumparat o maneta cu fire aftermarket si nu ma descurc, am firele negru/galben unite de la pozitiile 4 si 7 si nu stiu unde merg, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat putin? Sunt postate de zeci de ori diagramele. Ai aici ajutor:

:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, spido said:

Ai cautat putin? Sunt postate de zeci de ori diagramele. Ai aici ajutor:

M am zapacit de cap la cat am cautat si am modificat locatia mufelor in mufa de la maneta ,de aceea mi ar prinde bine o schema exacta pt motorul asta AZD, clara cu directia pinilor din mufa de la maneta pana la ecu si siguranta 5, ca si cum as face cablajul de la 0...sa ma lamuresc:)

 

Modificat de siu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba. Trebuie tras pana în ecu. Normal.. Kitul China cumpărat, e pt diesel. Dacă nu te ajuta nimeni în seara asta, îmi aduci aminte maine și când ajung la mine la service, te ajut cu diagrama. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, F l o r i n said:

Nu are treaba. Trebuie tras pana în ecu. Normal.. Kitul China cumpărat, e pt diesel. Dacă nu te ajuta nimeni în seara asta, îmi aduci aminte maine și când ajung la mine la service, te ajut cu diagrama. 

Ar fi super,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sa îmi lași mai târziu un PM.... Cod motor, model mașina, am fabricație. E încă prea dimineața.... Deschid pe la 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4, 1.6 benzina, cod motor AZD, an fabricatie 2001

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!