Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

On 11/7/2018 at 4:03 PM, xAndreyCx said:

Cea de sub volan? Are codul acela la vedere sau trebuie scoasa?

sau cu un vcds, posteaza codul de pe 09-centrala electrica - si nu trebuie sa mai demontezi nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am nevoie de ajutorul vostru va rog, am o Octavia 2 fl 2013 1.6D cutie dsg si as dori sa aibe si cc, am vazut ca sunt f mulți oameni care se descurcă singuri sub indrumarile voastre doar ca eu nu sunt asa dibace si sunt ai operat la coloana, drept urmare am nevoie de cineva sa ma ajute. Mtumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/9/2018 at 8:15 AM, F l o r i n said:

sau cu un vcds, posteaza codul de pe 09-centrala electrica - si nu trebuie sa mai demontezi nimic

Address 09: Cent. Elect.        Labels:. 6Qx-937-049-C.lbl
   Part No: 6Q2 937 049 F
   Component: 0000 BN-SG.         2S36  
   Coding: 17422
   Shop #: WSC 13765  
   VCID: 3F8DF5FE3D7DBABC21-513C

Asta este. Din ce am citit pe forumuri, nu merge instalat pe  6Q2. Modulele astea sunt universale sau sunt specifice pentru capacitate motor, serie motor, tip combustibil, etc?

Am gasit-o pe asta la dezmembrari: https://dezma-auto.ro/266445-modul-confort-6q1937049f-skoda-fabia-12b-id193575.html

Eu zic ca s-ar potrivi la masina mea: Fabia Mk2 motor 1.2 benzina BZG 51 Kw 70CP

Modificat de xAndreyCx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,din pacate centrala ta nu suporta Ccs.Trebuie inlocuita.E ok cea din link.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua.

O scurta intrebare. Incerc da montez pe un Vw Golf IV 1.4 BCA cruise control.

Am cumparat maneta Kufatec impreuna cu cablul pana in cutia neagra sub stergatoare (firele 1 2 3 si 9).

Am nevoie de ajutor, ce papuci trebuie sa cumpar ca sa pot face cablul de la cutia neagra pana la ECU T80?

MULTUMESC

Modificat de Cata BOSS
completare model masina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prelungesti firele direct, fara sa le mai treci prin mufa de sub stergatoare si in mufa ECU vei gasii pini nesertizati in locurile unde vin firele si ii folosesti pe aceia.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/2/2018 at 3:23 PM, Cata BOSS said:

ce papuci trebuie sa cumpar

N 103 357 06 - NU ii ai in mufa ECU.

N 103 357 06.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie de un raspuns urgent ,imi cer scuze daca nu postez unde trebuie ,vreau sa pun un volan cu comenzi pe golfu meu 2014 ,pot sa pun aribag-ul meu pe acest volan ? Cineva care a mai schimbat rog sa ma ajute sau daca stiti pe cineva ? Am fost la un service si a spus ca nu s-ar potrivi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ți-am scris dincolo.... Da jos airbag și pune poza cu spatele acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare am citit mai sus cateva postari ale colegilor dar nu prea inteleg...partea electrica....Am o O1 din 2007 1.9 ALH...si as vrea sa aflu ce am nevoie pentru montarea unui Tempomat sau ce Implica..Ma poate lamuri cineva? Multumesc anticipat baieti 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ interfata pentru activare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 19.05.2010 at 23:08, Al Bundy a scris:

Trebuie si 2 seturi de cabluri. Si dupa aia urmaresti instructiunile si schema electrica. Sau apelezi la cineva care se pricepe.

Salutare,

 

Ma poti ajuta te rog cu codul de cablaj pentru cruise control. Am un seat cordoba din 2004 ma gandesc  ca potriveste.

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul se face pe masina, nu stiu sa fie sepaerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Onofrei Catalin

Salutare baieti,  

Intentionez sa montez un tempomat, detin o Fabia din 2007, 1.2 benzina 47 kW.. 6YSCBMEX01. Din VCDS am extras urmatoarea serie pentru centrala electrica Address 09: Cent. Elect. Part No: 6Q1 937 049 F.

Din cercetarile facute de mine pe acest forum inteleg ca este compatibila, nefiind 6Q2. 

Acum, caut sa cumpar maneta si cred(?!) ca rebuie sa achizitionez seria 18G 953 513 A..observ totusi ca sunt mai multe modele, ma puteti ajuta sa o identific pe cea care sigur imi este compatibila?

Inteleg ca voi mai avea nevoie de o mufa, codul ei fiind 6Q0937702A - o voi comanda astazi de la Trady din Militari..

Credeti ca ma voi descurca sa o montez singur? nu imi e de demontatul volanului sau al scaunului, vcds am (sper sa pot activa din el functia) ci de partea cu cablajul, care mufe si unde sa vina...am gasit o schema aicihttp://bmrservices.ro/download/BEA400002_-_Tempomat_Fabia.pdf si un video aici, insa este in rusa si nu foarte explicit la partea cu cablajul : https://www.youtube.com/watch?v=yuaHP8WALms .Vreun sfat? 

 

Multumesc!

 

Modificat de Onofrei Catalin
corectare greseli gramaticale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cablajul facut,nu e asa complicat.Daca nu,ai nevoie de diagrama de conectare,fire,pini...

Maneta e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAneta poate fi si cea de golf, cu acelasi cablaf de golf, care trebuie modificat in sensul de a adauga mufa si firul suplimentar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/17/2019 at 1:57 PM, Onofrei Catalin said:

Salutare baieti,  

Intentionez sa montez un tempomat, detin o Fabia din 2007, 1.2 benzina 47 kW.. 6YSCBMEX01. Din VCDS am extras urmatoarea serie pentru centrala electrica Address 09: Cent. Elect. Part No: 6Q1 937 049 F.

Din cercetarile facute de mine pe acest forum inteleg ca este compatibila, nefiind 6Q2. 

Acum, caut sa cumpar maneta si cred(?!) ca rebuie sa achizitionez seria 18G 953 513 A..observ totusi ca sunt mai multe modele, ma puteti ajuta sa o identific pe cea care sigur imi este compatibila?

Inteleg ca voi mai avea nevoie de o mufa, codul ei fiind 6Q0937702A - o voi comanda astazi de la Trady din Militari..

Credeti ca ma voi descurca sa o montez singur? nu imi e de demontatul volanului sau al scaunului, vcds am (sper sa pot activa din el functia) ci de partea cu cablajul, care mufe si unde sa vina...am gasit o schema aicihttp://bmrservices.ro/download/BEA400002_-_Tempomat_Fabia.pdf si un video aici, insa este in rusa si nu foarte explicit la partea cu cablajul : https://www.youtube.com/watch?v=yuaHP8WALms .Vreun sfat? 

 

Multumesc!

 

Cauta în topicul dedicat, din aria Fabia 1. Am postat acolo tot ce ai nevoie, coduri, mufa, diagrama conectare, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor!

Am achiztionat un grup manete cu cruise control de pe un Tiguan 2014, pentru a face retrofit la Tiguanul meu 2012. Am demontat si montat totul la loc, nu am ramas cu martori aprinsi si nici nu a fost nevoie de readapatare ca la Golful 5. Dupa ce am terminat totul de pus la loc, am mers in modulul "Engine", la Coding II - 07, Long Coding Helper si am activat Cruise Control

20190504_114258.thumb.jpg.3b8b12b53f886bc0657bfd5c4f1b16a6.jpg

Apoi am mers la Steering Wheel, Coding II - 07 si Long Coding Helper si am selectat si aici Cruise Control

20190504_114738.thumb.jpg.6abcf6d881d4f0bf5e40d649a071d18d.jpg

Dupa fiecare codare, mi-a aparut mesajul cu "code accepted". La sfarsit totul in regula, dar tempomatul nu functioneaza. Toate celelalte functii de la manete functioneaza. Am mai citit diverse informatii si am mai gasit ca ar trebui "activata" cruise control prin introducerea codului 11463 in molul "Login-11" sau "Coding-11" (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Checking_Cruise_Control_using_Measuring_Values) , doar ca la mine "Login-11" nu exista in modulul "Engine", ci doar "Coding-11", dar acesta este inactiv (greyed).

Nu am erori stocate nici pe "Engine" nici pe "Steering wheel", am fost intr-o proba si nu se activeaza Cruise control la trecerea butonului din Off in On, nu se intampla nimic la apasarea butonului "Set" si nici nu apare martorul de "Cruise control" in bord, la trecerea din Off in On.

Pe pagina care m-a trimis la "activrea cruise control" (http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/2.0L_CR_TDI#Exhaust_Gas_Differential_Pressure_Sensor_.28G450.29_Adaptation)  se spune la un moment dat ca: " Cruise Control Activation in addition to Exhaust Gas Differential Pressure Sensor (G450) Adaptation is performed using the Coding-II function in vehicles with a CAN Protocol EDC. UDS Protocol control modules do not support this function.". Asta inseamna in traducerea mea, ca activarea se face doar din "Coding II -07), cum am facut si eu (si altii).

Ma gandesc ca nu trebuie tras cablu de la volan la ecu, ca la Golf (acesta fiind 2005 an de fabricatie, am inteles ca trebuie tras acest cablu, care nu e tras din fabrica). Dar am sa verific si acest lucru, prin scoaterea ansamblului stergatoarelor si verifcarea mufei.

Alte sugestii? Unde am gresit? Deocamdata exclud ca grupul de manete sa fie defect, tinand cont ca toate celelalte functii merg ... doar partea de tempomat sa fie defecta, mi se pare putin probabil.

Multumesc anticipat pentru sfaturi. Week end placut tuturor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie tras fir de la calc coloana la ecu. La touranul meu 2012 este fir, platforma fiind aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bysus: Tiguanul e fabricat 08.2012, deci imi vine greu sa cred ca nu are cablul tras, dar pe de alta parte nici nu exclud 100% acest lucru pana nu verific. Eu de cablu am spus ca trebuie sa il trag la Golf, acest fiind fabricat inainte de 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si touranul meu e 04.2012 si are fir tras. Si verifici mai usor in calc de coloana de volan, un fir negru cu alb in mufa neagra.

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin 5..mai exact. Dar ma indoiesc sa nu fie..este cu siguranta.Altfel aveai eroare pe ecu.Problema poate fi de la unul din switcurile de frana sau ambreiaj..fir..pini..ecu...sunt cateva de verificat.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!