Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Dai filtrul jos si verifici..daca clapeta este actionata de un cablu-nu merge montat ccs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista clapeta pe cablu care suporta tempomat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am gasit DBC sa suporte pina acum....dar daca zici,asa o fi.Nu acceptau nici codarea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, spido said:

..daca clapeta este actionata de un cablu-nu merge montat ccs.

Alexu, in traducere - exista masini cu tempomat si clapete actionate pe cablu. Asta era ideea - ca ai scris ca daca e actionata cu cablu, nu merge CCS. Nu ca suporta CCS in cazul lui.

Cauta dupa coduri si o sa gasesti clapete pe cablu pt masinile dotate cu CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu sigur ca am drive by wire de cand am facut adaptarea clapetei cu vag com. O sa dau filtrul de aer jos si revin cu codul clapetei si poate ma ajuta un coleg din Bucuresti/Constanta cu piesa si cu instalarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare, am achizitionat si eu un tempomat cu tot cu cablaj de pe alieexpress. insa culorile de la fire nu corespund cu cele din schema..daca se poate putin ajutor ?

 

firele sunt in felul urmator.

albastru cu negru

alb

albastru

rosu cu galben

si 2 fire care vin la acelasi pin avand culoare galben cu negru

 

 

Modificat de Bostina Razvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt culorile de la golf 4. Urmareste schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 23.07.2016 at 10:29 AM, mykytot said:

La fabia mea cablajul mai are liber un fir cu mufa tata. Acela vine la 76 in ECU ? Multumesc anticipat.

20160722_224619.jpg

Salut. Firul rosu unde l-ai conectat???? Nu trebuie tras nimic la frana? Se deconecteaza automat cand apesi frana? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fir rosu = alimentare - la panou sigurante

Nu trebuie tras nimic la pedala de frana, are deja switch functional, la frana si ambreiaj - se deconecteaza automat, la apasarea acestor pedale

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
MironDaniel1993

Salut!!!! Am un Golf 4 1.4 16V AXP benzina fara afisas digital. Se poate monta pilot automat? Daca da, ma poate ajuta cineva cu o schema electrica sau un tutorial si un site de unde pot achiziona un kit cu tot ce.i trebuie!? Si cu sfaturi la ce ar trebui sa fiu atent. Va multumesc!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate. DAR ai citit si tu macar cateva pagini din topic ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Detin un golf 5 de 1.9TDI, cod motor BKC/1K1 si doresc si eu sa montez tempomat. Cineva din Alba Iulia sau Cluj ma poate ajuta cu un service de montaj? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca avem colegi care te pot ajuta, mai ales in Cluj - cauta-l pe Florin - vezi in aria Oferte extinse, Prestari servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sanduflorin_grasu

salutare colegi,

Am achizitionat recent Ocavia 1, 1,9 AXR, 2007 si ma interesa daca se poate monta tempomat si ce ar fi necesar pe langa maneta. Mai trebuie cumva senzori la acceleratie, la ambreiaj, etc. multumesc

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu..doar maneta,cablajul si codarile.

Are switchuri la acceleratie si frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!! Am un vw Bora 1.9 Alh și vreau sa ii leg maneta tempomat, am luat-o de pe China,am și volanul cu comenzi și releul 452,încă n-am soclul la releu ca nu am găsit....ma poate ajuta cineva cu un tutorial? Dacă puneam doar maneta era cât de cât simplu...dar vreau sa îmi meargă pilotul și de pe volan, sa lumineze butoanele la volan și sa meargă și clanxonul...am găsit o schema pentru Passat dar nu știu dacă se leagă tot așa...mulțumesc !

9774C7F1-09C1-4872-96AB-11A6ED9FC4C6.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conexiunile la releu sunt aceleasi - oricum, intai legi maneta, fata de Passat unde legi tempomatul la T15, la Golf e la T10.

In rest, toate lucrurile s-au discutat, gasesti in topicurile dedicate toate informatiile necesare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru răspuns! Am citit tot topicul ,am salvat câteva PDF-URI urmează sa le scot la imprimanta dar tot nu sunt 100% sigur de ce trebuie sa fac ,deci întâi leg maneta la ecu și la siguranța Nr 5 și după ce termin treaba aia încep sa pun releul și sa leg firele aferente ? Pot folosi un releu pentru stergatoare? Are mai putini pini? Sau doar trebuie mutați in alte căsuțe ? Mulțumesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai luat maneta chinezeasca, care are toate butoanele de CC pe ea... si vrei sa mearga si de pe maneta - da, intai legi maneta, dupa care tragi de la modul la meneta.

Daca vrei sa mearga doar de la volan, atunci duci doar 3 fire la maneta, restul la modul.

vezi ca le-ai incurcat.... soclu cred ca ai vrut sa zici, nu releu de stergatoare - da, poti utiliza soclul, dar trebuie sa mai populezi cativa pini

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vrut sa zic soclul, as vrea sa meargă și de pe maneta și de pe volan ,aveți cumva un tutorial cum se leagă și volanul cu maneta ? 

42504C66-3364-40E8-8679-63C67CDCBC3D.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cautat pe forum si/sau Google - sunt foarte multe.... trebuie doar sa aloci un pic de timp si sa cauti - acesta nu este topicul potrivit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stat aseară câteva ore pe telefon și pe forum și pe google ,dar n-am găsit nimic explicit cap coada :/ 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire! Vreau sa montez tempomat pe un VW Bora din 2000, motor 1.6 74kw APF cu cutie automata. 

Nelamurirea este ca am facut o scanare si nu vede centrala electronica(09). E posibil asa ceva? Nu am demontat sa vad daca exista fizic!

Nu am cautat inca informatii sa vad cum se monteaza pentru ca le primesc in momentul in care comand kitul(de pe ebay din Germania).

Stie cineva ceva? Sau nu are treaba cu centrala electronica si firele se duc direct in ECU motor?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa citesti aici.... si gasesti informatia.

Nu ai centrala electrica la aceasta masina, nu iti trebuie

Intra pe aria Golf 4/Bora, cauta acolo si gasesti toate info necesare - te vei lega cu firele direct in calculatorul de motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vede centrala ptr ca nu are...

Maneta se conecteaza direct in ECU.

Motorul are clapeta acceleratie electronica sau cu cablu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!