Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Merci de raspuns AL, 

am inteles ca nu am cum sa ma tzapesc daca iau o maneta (adica sa cer pt benzina si sa mi se dea de TDI).

eu am vazut asta:  

 
Mufa de                          mufa intermediara sub bord                       Mufa de pe maneta
la ECU                   stanga (neagra in fata uneia portocalii)                   cu tempomat
                          intra 6 si ies 2 fire, 4 se monteaza
T52a/35 ------white---------------------T10k/9---------------------white----------------T10v/5
T52a/10-------red------------------------T10k/2----------------red-yellow--------------T10v/3
T52a/21------blue-grey-----------------T10k/1---------------------blue-----------------T10v/2
T52a/19-------black-white-------------T10k/3----------------black-yellow--------------T10v/4
                                      T10k/3---------------black-yellow---------------T10v/7
 
 
|-fire existente pe masina-----fire ce trebuie trase--------------|
 
A20 racord 15 Fuse 5------------------------------------------Black-blue--------------T10v/6
|---------------------------fir care trebuie tras-----------------|
.....................si era pt TDI.
Inrebare: eu respect aceleasi culori?
nu inteleg asta : "tu nu ai treaba cu mufa de sub stergatoare.tu te duci cu firele pana la ecu."...adica nu ma leg la conectorul din poza2 (under atasez firele din maneta)? care conector il infig in tabloul din poza 1?
te rog, ma poti lamuri cu o schema sasu o lamurire mai delaliata pt culorile firelor ce ies din mufa manetei si unde anume le infig?..ca ECU are mufa lui groasa...
merci frumos, 
 
 

post-49911-0-36096600-1370191863_thumb.j

post-49911-0-19107400-1370191871_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU , nu ai treaba cu ele. DAca iei kit OEM care vine cu 2 cabluri, atunci ai treaba. Si in kitul oem siunt culorile de mai sus.

Daca nu ai oem si faci tu cabklul, atunci nu mai treci prin mufa aia neagra ci te duci direct la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai intentionez sa iau de aici:  http://www.okazii.ro/alte-piese-auto/maneta-tempomat-maneta-pilot-automat-cruise-control-vw-golf-4-iv-bora-passat-b5-skoda-octavia-1-vw-beetle-a126882924

 

(imi cer scuze daca incalc vreo regula a forumului, de reclama).

Modificat de johnox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez o schema facuta de mine dupa Autodata.

daca este buna, va rog sa imi confirmati.

poate o sa mai trebuiasca la altii.

post-49911-0-64233100-1370249356_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa il instalez, ffff mult demunca, avand in vedere ca eu aveam doar un ciot de calbu, a trebuit sa desfac mulfa de la ECU, sa scot pinii sa ii mufez sa prelungesc fire, etc,

sincer, nu as mai face inca o data treaba asta, la benzinare, e fff dificil de instalat CC.

multumesc lui Florin pt ajutorul dat prin telefon,, si voua pt raspunsuri,

sa auzim numai de bine

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!As vrea sa stiu daca pot monta tempomat pe masina mea(golf 4,benzina 1,4 16v cod motor BCA).Mentionez ca instrument cluster-ul meu nu este cu computer de bord)as vrea sa stiu daca pe modelul meu se poate monta pilotul automat,si daca da in ce fel...trebuie schimbat si instrument cluster-ul cu unul care sa aiba bord computer sau merge si cu instrument cluster-ul care este pe masina(cel fara bord computer).Am citit si inca nu am gasit un raspuns concret daca pe 1,4 16v benzina merge pus pilot automat.multumesc anticipat.o seara buna tuturor!Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura conditie pentru instalarea tempomatului e sa ai acceleratie electronica(drive-by-wire). Nici eu n-am cumputer de bord si mi-am pus tempomat.

Iti trebuie doar maneta si firele de legatura.

 

L.E. Arunca o privire si pe topicurile astea:

 

http://vwforum.ro/topic/11977-se-poate-monta-cruise-control-tempomat/page-62

 

http://vwforum.ro/topic/14055-cruise-control-tempomat/page-49

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge ,nu trebuie sa adaugi decat maneta,sa tragi cablajul si sa codezi corespunzator

Dureaza 1-1.3 h

Ai de desfacut la ecu. Ai de montat pini ,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci este super...nu mai ramane decat sa imi achizitionez kit-ul de tempomat,pt.benzinar ca am inteles ca cele de benzinare ar veni cu 3 cabluri in loc de 2 ca la cele diesel si sa ma apuc de treaba.In Craiova stiti pe cineva care se ocupa de montaj si activare cu VAG-COM??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria de prestari servicii

Sau daca ajungi prin Bucuresti , aici suntem destui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci este super...nu mai ramane decat sa imi achizitionez kit-ul de tempomat,pt.benzinar ca am inteles ca cele de benzinare ar veni cu 3 cabluri in loc de 2 ca la cele diesel si sa ma apuc de treaba.In Craiova stiti pe cineva care se ocupa de montaj si activare cu VAG-COM??

 

pe forum nu avem pe nimeni la Craiova sa te ajute.

 

kit-ul  - ori cumperi OEM China - care e numai pentru diesel si la care prelungesti cablajul, sertizezi pinii necesari - si iese ca de fabrica...

 

ori cumperi kit-ul OEM Germania - care costa undeva la 350 lei si acela are 3 cabluri, inclusiv cel pana in ECU.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare ! am o skoda fabia 1 1.4 16v 74kw din 2001 si am achizitionat un pilot automat pt ea dar nu am schema . ma poate ajuta cineva . las adresa mea de e-mail : adrianflorin_aba@yahoo.com . va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi pm cu datele masinii si incerc pe seara...daca nu iti pune nimeni pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! am o skoda fabia 1 1.4 16v 74kw din 2001 si am achizitionat un pilot automat pt ea dar nu am schema . ma poate ajuta cineva . las adresa mea de e-mail : adrianflorin_aba@yahoo.com . va multumesc !

Ce cod motor ?

Uite pentru AUB

Printing from Tmplt6.htm.pdf

post-1788-0-39105900-1393599835_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva in Pitesti pe cineva care sa-mi monteze tempomat pe skoda fabia 1 .Va rog ajutati-ma !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai deja schemele electrice. Nu te descurci ?

In Pitesti nu, dar in Bucuresti da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti foarte multumesc ! Nu ma pricep , doar ce am vazut pe net  . Care este costul in Bucuresti ( montaj + activare ) ?


Mai am o intrebare : dupa activarea tempomatului va sta vreun bec aprins in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil nu, la Fabia1.... nu prea au martorul in bord. Asta se vede dupa montare si activare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Skoda octavia 2, an fabricatie 2008, varianta echipare elegance cu maxidot, 1,6 mpi motor tip bse, sasiu tmbba21z682148233 se monteaza doar maneta?Sau trebuie schimbat si coloana de directie?Daca trebuie sa pun HW am sa pun.mersi

Modificat de bigstar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar maneta avand maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aibe vreun cod anume ? Deci nu se schimba si maneta de la stergatoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0953513G e tot ceea ca iti trebuie. Indemanare si un VCDS sa activezi CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare prieteni

 

Am un prieten cu un Lupo 3L, din ce am gasit pe forum e f dificil de pus CC, asa este, sau nu am cautat eu cat trebuie?

 

Multumesc anticipat

 

Vali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An fabricatie, cod motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!