Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Merge la o adica ACC si fara pompa de ABS. Eu aveam radarul (cu FA din fabrica) deci a fost nevoie doar de manete si codat. Insa, da, cand viteza scade sub 30kmh imi apare mesaj in bord. Probabil daca as schimba si pompa de ABS as castiga "full ACC" cum s-ar zice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@F l o r i n: la a mea :) (scuze ca nu am raspuns mai devreme). Pentru ca am fost fraier in 2017 si am zis nu la acc, desi s-a rugat dealerul de mine :). Noroc ca am acceptat FA si astfel a fost mai simplu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 25.04.2021 at 12:39, F l o r i n a scris:

Ai computer de bord....vezi consumurile, etc? Dacă da, ai nevoie de ce ti-a scris spido. Daca nu ai, trebuie inlocuit si calculatorul de coloana. 2006....type 2, midline.

Salutari! Scuzati-ma ca raspund intarziat cu vreo 3 ani. Da, am varianta bord "MFD" midline, adica ecranul e jumatate din cat e un MFD normal highline. Imi arata consum instant, estimare distanta, avertizare viteza, timp trip etc. Ma gandesc sa-mi comand o maneta ce include tempomatul. Stiti pe cineva care ar putea instala asa ceva? Ma gandesc ca un service de rand nu prea are legatura cu codari de genul. Si inca ceva...bordul d.p.d.v tehnic bordul are logo-ul de cruise control, dar nu e activat, adica imi trebuie doar maneta si codarea, nu? Masina e un Golf 5 fabricata la sfarsit de 2005 (an model 2006), cu bordul mentionat, motor 1.6 mpi 102 cai. Multumesc, o seara buna!

IMG_20210320_181841.jpg

Modificat de Bogdan-97
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,doar maneta si codare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si fir tras de la calc de coloana la ecu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Fiind cu serie de 2006, posibil sa fie tras firul. Se verfica când se monteaza maneta, dacă exista pin în mufa calc coloana, respectiv firul negru/alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, sunt unele sanse sa fie "plug and play". Multumesc frumos de ajutor, revin cand imi vine piesa.

Modificat de Bogdan-97
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!