Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Salut, detin un Polo 9n3 2008 1.4 TDI 70 cp cod BNM, si doresc ca sa imi instalez un CC.

Intrebarile mele sunt: 

1. Se poate instala cc pe acest model?

2. Ce am nevoie sa cumpar?

3. Original sau aftermarket? 

4. Ce serie trebuie sa aibe maneta de cc?

Va rog mult sa ma ajutati cu o schema, orice detalii sunt bine venite. Dau o bere la metru pe malul marii ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca nu ai gasit raspunsul in cele 28 pagini. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este cineva disponibil ca sa ma lumineze, va rog!

Modificat de narcis2292
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuia să citeşti tot topicul, trebuia doar să scrii în căsuţa de Search BNM şi te ducea la schema publicată de Al Bundy pentru Fabia care este identică cu cea de pe Polo

Ca să nu ai dubii am ataşat schema de la polo

Printing from Tmplt6.pdf

Iar în prima postare a acestui topic ai un ghid orientativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos ajutati-ma, am fost la 2 magazine de specialitate si mi-au spus ca nu au pt masina mea. Ce serie trebuie sa aibe produsul? Sau de pe ce masini mi se mai potriveste ca sa caut la dezmembrari!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au pentru masina ta pentru ca sasiul tau nu are reperul respectiv , foloseste o serie de sasiu de la un polo care are din fabrica maneta cu tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit la dezmembrari doar seriile acestea tot de pe polo 6Q0 953 503 DA, 6Q0 953 503 DJ, nicidecum  6Q0 953 513 F. Aveti idee, se potrivesc si acestea??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau,

Ma poate ajuta cineva cu montarea unui tempomat in Timisoara pe un Golf 6 din 2010, model "cica" Highline ??

Seara faina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi în aria anunțuri, prestări servicii, oferte extinse, dacă e cineva în zona ta, care te poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau @F l o r i n

Nu am gasit nimic nici pe olx,publi24,etc., de aceea caut pe cineva in apropierea Timisoarei , m-am gandit ca poate ai ceva colaboratori si in zona noastra :) .

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cunoasteti pe cineva care montează pilot automat în TM sau pe lângă Timișoara? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, am incercat la reprezentanta constanta si iata ce mi s-a raspuns...

636D0CBE-C849-412F-B4D1-BF4F5E0422F7.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo am mintit putin ca am fost la bucuresti ca sa ii fortez mana in speranta ca voi obtine alt raspuns.

DCED64A1-AD58-4E1B-BC05-1DBBEEEDDBDA.png

Modificat de narcis2292
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr Polo trebuie verificat ce PN are centrala electrica si codul de motor.Daca le postezi-ati spun daca merge sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul suporta. Doar daca masina e mai noua de 2007, apare problema cu verificarea centralei electrice, caz in care iti trebuie o scanare si postezi codul de piesa care apare la 09=centrala electrica.

Altfel, ai nevoie de grupul de manete + cablajul aferent si montare+ codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ceva probleme la motorizarile 1.2 Mpi.Si centrale lowline am gasit destule..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar eu am văzut ca el are 1.4tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/5/2019 at 10:30 AM, spido said:

L,AL,H..

Spira 5k0953569AL poate proveni de pe Skoda sau Golf 6? E important codul sau si masina de pe care provine? Stiu ca exista grup manete cu maneta tempomat separata dar si cu tempomat pe aceasi maneta cu faza lunga, cum e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și... Și. Cele de pe B7, B6 FL, au maneta separata. Și acelea nu merg la tine, deoarece acestea nu au contactul pe coloana volan, ci separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n: asta înseamnă că mai indicat ar fi să optez pentru spiră airbag volan Vw Tiguan Touran Sharan 2011 2012 2013 2014, care au grup de 2 manete, nu de trei?

Modificat de grp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatoriu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia ce ti-am scris. Touranul mai nou are 3 manete si are AL. Din codare indici pilot pe maneta semnal sau pe maneta separata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, @spido: Am comandat spira, luni ar trebui să ajungă la mine și după cum mă cunosc, cel tarziu marți o să postez din nou :D ! Vă mulțumesc pentru răspunsuri!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva de prin constanta sau de prin imprejurimi pe aici care ma poate ajuta sa cumpar un tempomat si sa il montez contracost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!