Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Maneta ptr Golf 4 sau Passat B5 si cablaj.Vezi in aria prestari servicii pe cineva in zona ta sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am o fabia 1, din decembrie 2006, 1.9 sdi, ASY.

Din cate am citi trebuie comandat kitul de fire cu doua mufe, corect? Firu catre ECU la ce pin se conecteaza?

Eu am comandat kitul cu 4 pini, trebuie sa cumpar mufa de la reglaj oglinzi?

 

 

Modificat de cipikd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia e ca la Polo.Grup manete,4 fire in centrala,unul in ECU unul la siguranta ptr alimentare.Atentie la codul centralei electrice..nu toate suporta CCS.

Cod conector ptr centrala 6Q0937702A nu e bun cel de oglinda..

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este compatibilă centrala, am scanat cu vag com- ul.

Acum ramane sa comand mufa.

Ce nu sunt lamurit, la ce pozitie conectez pinul catre ECU, eu avand 1.9 sdi, asy. Am gasit pt alte motoare dar nu si pt al meu. 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ASY te duci cu firul in ECU in T81 pin 14.O sa gasesti fir in pin 14 de culoare alba...te legi de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centralizand informatiile, am gasit in fisierele mele urmatoarele informatii.

Firul sa fie tras la Fabia mea? Daca da, sa nu mai umblu la ECU, pot sa ma conectez sub bord, daca firul alb de ECU ajunge sub bord?

wp_ss_20180204_0004.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,ajunge sub bord dar e f greu acces la conector.De aceea am zis sa te duci direct cu firul in ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu ajunge la centrală, ci pe ceasuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Firul e tras din Ecu pina in conectorul T11b care e situat sub bord in panoul ce desparte habitaclul de compartimentul motor.E f dificil accesul la el..de aceea am zis sa te duci cu firul direct in Ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles. Ma gandeam ca decat sa desfac stergatoarele, plasticul de la geam, mufa de la Ecu, plus umblat la mufa ma gandeam ca e mai simplu. Atunci nu ramane sa ma duc direct la Ecu. Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie sa demontezi stergatoare, plastice, etc, iti trebuie doar o sarma otelita cu care sa tragi firul din habitaclu in compartimentul motor. Si apoi te legi la 10-20 cm de mufa de la ecu de firul alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,Am montat un pilot atomat pe un crafter 2012 si nu reusesc sa il fac sa functioneze !! va rog ajutor !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 05.02.2018 at 9:40 AM, cipikd said:

Centralizand informatiile, am gasit in fisierele mele urmatoarele informatii.

Firul sa fie tras la Fabia mea? Daca da, sa nu mai umblu la ECU, pot sa ma conectez sub bord, daca firul alb de ECU ajunge sub bord?

wp_ss_20180204_0004.jpg

Acum ca a venit caldura am zis sa ma apuc sa montez tempomatul la Fabia 1, 1.9 sdy, 2006.

Am tempomatul cu doua butoane pe lateral si cel de pe fata cu doua pozitii (atasat foto)

WP_20180309_19_21_00_Pro.thumb.jpg.9ad419fb129285164eb0603ae8c44139.jpg

Atasat este ce am inteles eu, este corect ce am facut?

Am lamurit cateva aspecte dar mai am cateva nelamuriri si anume cei trei pini (care sunt prinsi la 4 fire) in ce pozitii in conectez la T6y?

Negru merge la sig5, la alimentare.

Albastru merge la Ecu la pin 14 sau la firul de la T11b ( este singurul pin mai gros care nu ar merge la T6y)

Alb la ......   

Rosu/galben la ...............

Negru/galben la ...................

WP_20180309_19_17_53_Pro.thumb.jpg.07f599827137d3ef285e61b529535656.jpg

Modificat de cipikd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si încă ceva, mufa maro cum se siguranteaza? Mai întâi pun pini si dupa trag de siguranta mov, pentru sigurantare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite un doc ptr ajutor.Singura modificare e ca nu trebuie sa te duci cu firul in T6y ptr ca e f dificil de ajuns la el Mergi cu firul direct in Ecu.Pozitia lui-in functie de cod motor.

Se imtroduc pinii apoi se apasa siguranta mov de blocare.

Polo9N-GRA.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc.

In atasament îmi arată ca se folosesc 4 pini in T6y (2,5,6 si 3) eu am doar 3. Sa fie cumva kitul de fire gresit?

Modificat de cipikd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai cablajul de la golf 4, ai incercat sa bagi pinii in mufa? O sa constati ca nu merge si trebuie alti pini pusi pe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat, au intrat dar mi-sa părut mie ca erau cam lungi. Ce cod au pini, te rog. Dupa schimbare rezulata 4 pini, exact ce eu nevoi. Acum rămâne sa deslusesc schema trimisa.

Mulțumesc

Acum am văzut codul, 000979131

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat, montat ai activat, functioneaza perfect.

Nu povestesc ce se verifica inainte, ce se demontează pt ca s-a scris ai para scris, vreau doar sa prezint conectarea instalatiei electrice, in cazul meu cea de G4 ( firele: Negru/albastru- fără pin si restul cu pini, alb, albastru, rosu/portocaliu si doua fire negru/galben unite in acelasi pin

Asa cum vine tempomatul si instalația electrica mai trebuie cumpărat conectorul si patru pini( scrie nai sus codurile). Nubse modifica nimic la conectorul dinspre tempomat.

Pe conector se pozitioneaza astfel culorie:

-albastru- pin 5

-rusu/galben- pin 6

-alb - pin 2

-cele doua negre plus cel de la ECU - pin 3.

Mai avem -negru/albatru - la o alimentare.

La Ecu m-am legat cu un fir de 0,50 mm (am văzut ca se recomanda 0,35-nu stiu de ce) pe firul alb de la mufa mare, la 10 cm de mufa, mai greu a fost cu trasul firului prin panoul antifoc. Nu am folosit cositor, doar am sucit pe fire.
Timpul total cam 4 ore de munca, eu am dat si scaunul de la Sofer jos pt un mai bun acces, bina ca si 1,80 si ceva plus vro105 kg.

Ce am scris mai sus este valabil pentru Fabia 1, 1,9 sdi cu CCS de G4.

Modificat de cipikd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

As vrea sa imi pun tempomat. Stie cineva daca suporta tempomat masina mea? Am citit pe Steergin wheel urmatoarele informati : Vag number : 1K5 953 521 BH , Component : LENKS.MODUL 016 0140. Este o Jetta mk6 an 2015. Trebuie tras firu pana la calculator sau il am deja sub bord ca colegu de mai sus? Precizez nu am comenzi pe volan.

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merge montat dupa cum ti-am zis si la telefon.Ala nu e codul calculatorului de coloana..dar in principiu suporta aproape toate.trebuie inlocuite manetele,tras cablajul,codari..si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare:

merge maneta asta MK4 IV Bora 18G 953 513 A+ 1J1 970 011 F  pe golf 4 cod axr?

aveam codurile notate dar era ceva cu JO nu 18G. M_am hotarat acum cand platforma asta se aproprie de sfarsitul vietii sa_i montez temponat. Multumesc de intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!