Jump to content

Seat Leon Facelift 2009


Zengy
 Share

Postare recomandată

N-am sustinut niciodata ca noul Golf e mai frumos decat Leonul la exterior, insa nu e nici cea mai urata masina. Spatele seamana cu Ibiza generatia anterioara, adica masina pe care o conduc, iar fata se apropie oarecum de modelele Seat, fiind desenata de Walter Da Silva, fostul designer sef de la Seat. Interiorul insa nu are nici o legatura cu ce e pe Leon, indiferent de nivelul de echipare de la Leon, inclusiv FR sau Cupra, calitatea materialelor si designul interiorului Golfului 6 e cu mult peste. Pana la urma, exteriorul masinii il vezi doar de la geam, din casa, pe cand interiorul il simti, il vezi in fiecare moment in care conduci. Pentru mine conteaza mai mult interiorul, nu sunt omul care sa-si doreasca sa intoarca pietonii sau ceilalti soferi capul dupa masina mea. Imi place sa am o masina confortabila, insa si sportiva oarecum, dar si cu un interior de calitate buna, iar aici Leonul nu prea era in standardele mele. Tocmai din aceasta cauza astept face-liftul Leonului, insa din ce am vazut, nu va fi la nivelul Golfului.

Sunt in fan infocat Seat, insa Golful e masina pentru care as renunta, tocmai pentru ca are ceva din auto emocion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de ce in acest topic unde este vorba despre facelift ul de la leon din vara asta se fac doar comparatii dintre leon si golf

??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Prima mea impresie despre Golf VI a fost una destul de buna ... asta pana cand am vazut undeva (intr-o revista auto parca) o asociere pe care nu pot sa o mai scot din cap: "Golf VI privit din fatza, pare un face lift la Fiat Albea" :blush:

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar eu unul chiar am ramas cu impresia asta.

post-17747-1232124185_thumb.jpg post-17747-1232124193_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca deocamdata nu avem despre ce sa discutam... singurele poze sunt cele cateva poze spion, in care nu se vad prea multe detalii. Nu vad care e problema daca facem comparatie cu o alta masina din aceeasi clasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad asemanari intre Albea si Golf VI. Am vazut Golf VI in showrom si pe strada si intr-adevar arata mult mai bine decat predecesorul, eu nu am ce-i reprosa nici la interior nici la exterior. Dar nu mi se pare o masina care sa iasa in evidenta, spre deosebire de leon (in special in culoarea galben, alb sau negru). Desi stiu cum arata fiecare particica dintr-un Leon, nu ma satur din admirat desi il vad de mult timp pe strazi. Interiorul intr-adevar nu e deosebit (n-am urcat in niciun leon sa vad de aproape), insa daca totul e la locul lui, nu m-ar interesa prea mult design-ul interior. Ma intereseaza mai mult senzatia pe care o lasa masina cand o conduci, imi place un volan gros si cu diametru mic pe care sa am priza buna, semnalizare la indemana, schimbator scurt si care sa ma duca usor catre viteza dorita. Cand conduc am ochii pe geam si nu in masina, nici acum nu stiu prea bine cum arata interiorul masinii. Nimeresc cu ochii inchisi doar butonul de "next track" de la cd player. Nu zic ca nu conteaza interiorul dar cat timp nu e urat, eu unul nu-mi petrec prea mult timp stationat si cand o fac nu stau sa admir bordul. Dupa 1,2 ani de zile nu va va mai interesa aspectul asta, va veti obisnui cu masina asa cum e. Si mie imi placea mult bordul de la Jetta (care e acelasi ca si la Golf 5), acum ca m-am obisnuit cu el nu mi se mai pare nimic frumos. E un bord si atat. In schimb la jetta se decojesc butoanele de deschidere la geamuri, la ibiza nu. Parerea mea: calitatea si funtionalitatea pe primul loc, design-ul mai putin. Bine la exterior sunt mai pretentios, trebuie sa-mi placa din fata pana in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa arunc paie pe foc, asta ar fi ultimul lucru pe care mi l-as dori, o spun cu toata sinceritate si mentionez ca respect toate parerile exprimate, pana la urma adevarul este relativ si fiecare are propriul unghi din care il percepe, mie mi-a placut si imi place foarte mult leonul la exterior...insa, cred ca 5 - 10 minute petrecute la volanul golfului mi-au fost deajuns sa descopar frumusetea, stilul, bunul gust de inalt rang, sentimentul de deosebit si aerul rafinat care pluteste in interiorul acestei masini, accentele de sportivitate: ceasurile exceptionale de un design impresionant, volanul superb, scaunele cu sustinere foarte decenta si confortabile in acelasi timp, schimbatorul cu trepte scurte si extrem de precise, confortul sustinut de insonorizarea inimaginabila, cotiera pozitionata perfect - pentru mine cel putin, luminarea relaxanta si foarte lizibila...sunt convins ca multe pareri actuale nu ar mai sta in picioare s-au s-ar ameliora semnificativ in bine odata ce veti putea petrece cateva minute la volanul acestei masini...poate o sa fiti coplesiti si veti intelege sau veti incepe sa invatati faptul ca exteriorul i se potriveste si este in felul lui deosebit... ceea ce am sustinut mai sus nu insemna ca leonul nu e o masina deosebita, fiecare dintre masini e deosebita in felul ei, si ambele variante sunt castigatoare in felul lor specific, depinde de cum percepem fiecare dintre noi frumosul si ceea ce ne satisface...gata cu filozofia...un link cu un filmulet cu golf 6 testat sau mai bine zis prezentat in tara pentru cei care nu l-au vizionat deja :D

http://www.youtube.com/watch?v=0BxwYiGYaY0

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

daca ai rabdare e bine sa astepti dar eu cred ca la noi va ajunge la sfarsitul toamnei sau inceputul anului viitor

mari deosebiri nu cred ca vor fi,,,,probabil bara fata si spate si poate la faruri iar la interior f putin

mai bine iti iei acum si iti schimbi barele de cupra si faruri devil eyes (cum fac si eu)

bafta si te felicit ca alegi leon ul (poate il iei si galben)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la interior nu vor fi mari schimbari, la exterior cel mai probabil stopurile or sa fie gen ibiza noua, nu o sa mai fie prelungite pe hayon ca la actualul leon iar la partea din fata ceva schimbari pe la faruri si bara

in poza postata aici http://www.germancarzone.com/seat-sa/26260...ift-thread.html , se vede f. clar spatele leonului alb precum si gel gri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine...daca aveai curiozitatea sa citesti tot vedeai ca , chiar cel care a postat imaginea de care vorbesti, spune ca a vazut si el imaginea originala si ca cea pusa de el este un fals!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca daca o sa aduca cu noua ibiza va fi un esec :vaidecapulmeu:

in poza 4 si 5 e hidos,bine ca sunt doar facaturi si nu cele oficiale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate ca la faruri sa semene cu ibiza noua, o noua grila si spoiler nou, jante...poate li se nazare si li se pune pata si vor introduce faruri cu leduri ca la varu' audi :icon_thumright: . Orice e posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea de jos ce vrea sa fie? ibiza sedan sau noul toledo? :blink:

criza asta se pare ca le-a afectat bugetul,dar nu ma asteptam sa le afecteze si imaginatia :vaidecapulmeu: .

ma asteptam la mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Seat a dezvaluit azi Leon si Altea Facelift:

http://www.automarket.ro/stiri/seat-a-dezv...lift-18280.html

Schimbari minime, dovada ca Seat simte ca poate filosofia de design Arrow de pe noua Ibiza ar putea sa nu dea succesul scontat.

Parca si consola centrala are o tenta mai deschisa acum, pare argintie. Climatizarea e cea de pe O2 facelift si de pe G6. Volanul luat de pe Exeo...la exterior mici retusuri. Stopurile spate mi se par o idee cam colturoase, sunt taiate prea drept in partea dinspre interiorul hayonului.

Totusi ce avem in poza este FR-ul, in opinia mea actualul FR arata mai bine la partea frontala. Bine ca am apucat bara actuala de FR. Volanul la Reference & Stylance cred ca va fi ca in ultima poza, de la Altea. Vad ca si schimbatorul e cel de pe Exeo. Cel pe care l-am cumparat eu acum nu are partea aceea cromata/argintie, ci o tenta mai inchisa. Ramane de vazut ce au schimbat la reference, cel mai vandut model. Designul butoanelor pare si el modificat, mai calitativ (ma refer la zona climei si a navigatiei).

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se vede in imaginea cu interior la Altea cred ca e optiunea "interior light". Nu cred (sper sa nu ma insel) ca nu se va oferi si varianta pe negru, atat pt consola centrala cat si pt celelalte elemente (fete de usi, partea inferioara a bordului etc.). Mie imi place (cel putin Altea). Schimbarea e destul de discreta la exterior, mai putin bara fata de pe XL xare mi se pare prea voluminoasa cu nervurile alea.

Ce am observat la interiorul Leon FR si imi place foarte mult e combinatia de suede (piele intoarsa - asa pare in imagine) cu material textil. Arata super bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tapiteria Leonului FR e o combinatie de textil cu alcantara:

interior-seat-len-2009.jpg

Din pacate, pentru mine tocmai a devenit clar ca urmatoarea masina va fi Golf 6. Speram la ceva mai multe schimbari la interior, mai ales la nivelul consolei centrale si a materialelor folosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Singurul lucru care ma bucura e faptul ca si consola centrala si partea care acopera ceasurile de bord e argintie, si eu unul daca o sa se potriveasca cu cele de la 1P, am un chef nebun sa le schimb!

Oricum, per total, linii fluide si o aparitie placuta. Dar din pacate mai putina sportivitate decat ne-a obisnuit Leon-ul pana acum.

CristiN: Golf 5 si Golf 6 sunt doua modele diferite. Leon-ul de care discutam e doar un face-lift, deci automat pretentiile sunt ceva mai scazute din start. Sau cel putin ar trebui sa fie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, Golful 5 si 6 sunt modele diferite. Insa Seat nu va scoate prea curand un model nou Leon, bazat pe noul Golf. Revenind la cele doua generatii de Golf, platforma tehnica e aceeasi, Golf 6 fiind mai mult un facelift. Eu spuneam doar ca aveam asteptari mari de la face-liftul Leon, asteptari care nu mi-au fost indeplinite. In plus, asa cum am scris deja, de cand am vazut Golful 6 in echiparea Highline mi-am dat seama ca asta e masina pe care mi-o doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristiN, cred ca peste 2 ani cam asa vom avea o noua generatie de Leon. Maxim 3. Golf 6 in momentul actual este peste leon facelift la interior (care are nevoie de un alt desen). Dar intr-un versus cu noua mazda 3, g6 nu sta pe roze. Am vazut-o live (nu in showroom) si arata foarte bine, in ciuda aspectului de peugeot din fata.

Oricum referitor la Seat, cred ca daca designul Arrow nu da roade, noua generatie de Leon e posibil sa semene foarte mult cu A3(cel putin la interior) la fel cum si Exeo seamana cu A4. La fel cum a fost si cazul Leonului 1M. Lucru care pe mine unul nu m-ar deranja deloc. ( offtopic: exeo daca vine la noi la preturile la care se vehiculeaza, si anume incepe de la 14 mii de euro fara tva pt 1.6 benzina, o sa aiba succes).

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere, Seat trece printr-o criza de personalitate de ceva timp. A inceput cu Leon, apoi cu Altea XL, Toledo si Altea Freetrack, masini care nu au ce cauta in portofoliul de modele Seat, pentru ca se vand foarte prost si imparc cam acelasi public tinta. Noua Ibiza este o mare dezamagire pentru mine, s-au schimbat multe, insa foarte putine in bine. Designul exterior si interior mai ales sunt foarte sterse. A aparut Exeo, un model bazat 98% pe generatia anterioar de A4, acum un facelift la Leon care aduce doar cateva lucruri minore. Toti stim ca interiorul era problema Leonului, insa cei de la Seat au ales sa nu rezolve aceasta problema. Ce urmeaza? Un Leon bazat pe actuala generatie A3, si care atunci cand va aparea urmatorul Leon va fi deja vechea generatie A3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din modele enumerate mai sus de tine Leon a facut senzatie cand a aparut, singurul minus fiind interiorul.

Cred ca orice posesor de seat l-a comparat cu leon 1M (care si el a facut furori :D ) si parerile au fost tot timpul impartite. per total noul leon a fost un succes; si acum cand toti asteptam cu f multa nerabdare acest face lift (mai ales la interior) suntem un pic dezamagiti...

Cui i-a placut noul leon acum e momentul sa vi-l luati cat mai este in varianta fara face lift. I know I will :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh...come on...vreti sa spuneti ca interiorul actualului leon este mai frumos? Este un pas inainte la interior. Nici macar nu ne-am urcat in el si gata e urat! Pentru mine mare dezamagire e plasticul de pe usi care a ramas acelasi. Pentru proprietarii de leon, majoritatea cu care am vorbit a spus ca nu e frumos interiorul dar cumva se potriveste masinii. Cei care nu au... sunt carcotasi. Mie golful nu are cum sa-mi placa pur si simplu pentru ca este golf si designul e de golf si spiritul daca ii pot spune asa este tot de golf. Seat-ul , si mai ales Leonul, este Seat. (poate o sa-mi sariti in cap dar nu prea pot include celelalte masini ale marcii in aceeasi oala, mai ales Ibiza(cea veche)care nu are nici o legatura ca design cu liniile marcii).

Legat de spoilerul fata mie imi place. Stopurile nu prea si nici luneta dar astept sa o vad in realitate. Pentru cei care cauta design nemtesc la bord...nu cauta unde trebuie. Pe de alta parte daca vor fi imbunatatiri la tinuta de drum, insonorizare, motorizari(mai mult ca sigur) nu vad de ce nu se compara un golf6 cu leon face lift(stiu ca nu e un versus dar daca unii au adus discutia si aici). Si clar, si cu face-lift Leonul arata foarte bine, mult peste golf 6.

Parerea mea :blah:

Studiind si mai bine interiorul....clima nu-mi place deloc!

Modificat de Andrei_VVB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clima e luata de pe G6, e placuta dar nu prea vine bine cu designul argintiu al consolei. Off-topic: am vazut un leon co consola vopsita negru pian si arata mult mai bine. Cu clima asta, ar arata si mai bine. E totusi doar un facelift, daca acum faceau schimbari radicale, ce mai faceau cu Leon 3 ? Ok, unii sunt dezamagiti poate, dar cel putin interiorul nu poate fi modificat radical la un facelift. Si oricum nu e chiar asa rau pe cat se crede, vine ok in ton cu tonul sportiv al masinii. Iar la exterior nu prea aveau ce modifica, dar totusi au facut-o si in opinia mea nu prea inspirat. Andrei, spoilerul fata e dragut, insa vezi ca e spoilerul de la FR, nu de la varianta normala. Eu cred ca actualul spoiler de FR e mai reusit. Volanul mie unul mi se pare mai reusit decat cel de la G6.

Apropo, nu cumva au schimbat si iluminarea bordului? Pare ca la O2 si G6, alb pe negru. Se vede clar in poza cu altea ca bord computerul mare nu mai prezinta nimic cu rosu, masina e reprezentata cu alb. In poza cu interiorul leonului FR iluminarea de la geamurile electrice e si ea alba. In cazul asta cred ca au schimbat si iluminarea radio cd-ului din rosu.

Modificat de Genesis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei nu ma asteptam la un raspuns asa de transant.

ma bucur sa vad ca la interior au renuntat la culoarea aia oribila in favoarea uneia care il prinde ceva mai bine

stau si ma intreb de ce nu au facut asa de la bun inceput.

noua bara de FR e oribila,parca ar fi tutit-o...ca si grila.

scaunele si jantele imi plac mult,curios sunt sa vad cele de cupra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!