Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

@enderb Avea volksman la magazin 4W. Si eu am avut aceeasi problema.. am cautat vreo 2 saptamani si nu gaseam decat 5W. Am gasit intr-un final la volksman.

Intreaba-l si vezi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut si eu vreo 770 km in weekend pe la manastiri in Bucovina... dezastru drumul pe la Vatra Dornei, Gura Humorului, Tihuta... si podurile rupte de la Solca... am pierdut un capac de roata (noroc ca am rezerve) si mi s-au ars 2 becuri... am schimbat pe fata dreapta destul de usor... Osram Silver... iar cand am ajuns acasa un stop spate frana... am pus mai intai un 5w, care de abea stralucea, si apoi am cumparat (tot Osram 4w). Necazul a fost ca mi-a cazut cel 5w in far, si cu o cheie de 8 si multi nervi, a trebuit sa desfac farul... important e acum, ca stiu sa le schimbsi sa desfac farul :icon_thumleft:

Am venit pe ploaie multa... pe asfalt vechi, deschis la culoare, becurile astea sunt jale... mai mult de 60kmh nu am putut merge pe scurta, si maxim 70 pe lunga :) Ajungand la asfalt negru, marcat, am reusit 80-90kmh cu lunga, fara probleme, chiar daca era ud. Din pacate nu am proiectoare, si am luat cateva gropi care vor afecta mecanica masinii pe termen lung.

Tot citesc topic-uri pe diverse forumuri, si nu gasesc o solutie, nici nu stiu daca se va gasi...

Xenon fara far potrivit nu e ok, culoarea de la xenon provoaca disfunctii ale vederii pe termen mediu-lung, si cu xenonul sunt probleme, si mai costa si cat becurile pe 5-6 ani :D

Philips Night, Vision, Osram Silver sau Blue... tot un drac... adica aproape insesizabila diferenta de la bord :(

Becuri H7 de 100w nu gasesc, ca mai as incerca, punand si niste relee suplimentare sa nu ard instalatia sau blocul de lumini...

Ce putem face, nu s-a inventat vreo tehnologie after market halogen care sa rezolve problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit becuri H7 marca GP Xenon, albastre

5.800K 7.500K 8.500K

55W 100W

12V

63lei+TVA

Ma tenteaza datorita variantelor masurate in K... insa ma intreb daca trebuie montate niste relee?

Are cineva?

Ce parere aveti?

Mie mi se par mai ieftine decat xenoanenle HID si mai usor de inlocuit, insa nu stiu cum se comporta in trafic, daca merita montate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Studiez de ceva vreme partea asta de imbunatatire a luminii, si iata concluziile pe care le-am tras (nu sunt cele mai bune idei din lume, insa eu cam asta cred):

- evident X are intensitate luminoasa mai mare, consum mai mic, durata de viata mai mare decat orice halogen

- pentru a evita probleme legate de viata participantilor la trafic nu as merge pe After Market, fara lupa, si mai ales ca nu as avea auto-leveling... dar motivul principal este o amenda luata de un amic in Germania, amenda care l-a dus la o valoare reprezentand de 2 x investitia in Xe AM...

- lipsa instalatiei de spalare reprezinta o problema, orice Xe care are geamul farului putin murdar deranjeaza rau pe cei care vin din contrasens

- caldura emisa te impiedica sa speli masina/farul la mai putin de 15 minute dupa ce le-ai stins... in cazul in care farul tau nu e prelucrat din fabrica sa reziste la Xe (in alte tari, la acelasi tip de masina, datorita legislatiei, sunt numai faruri cu lupa - din cate am auzit)

- apar mici probleme la RAR cu Xe, si daca unui militian i se pare ca farurile tale sunt orbitoare, te opreste si ...devine instalatie neautorizata, sanctionata de lege :D

- flashurile scurteaza durata de viata pe faza lunga, asta se stie

- am mari dubii legate de aproape toate kit-urile prezente pe piata din RO, oricum kit Xe AM nu are o durata de viata egala cu cea OEM, adica daca OEM tin 3000 de ore, halogenul doar 1000, XeAM va tine 2000...

- la multe masini, mai ales kiturile de dinaintea lui 2008, dau mesaj de bec ars in bord (audi, vw, skoda, seat), iar la alte masini se pierde reglajul electric, si atunci cand ai 45 de kg in portbagaj si 2 pasageri in spate, orbesti pe toata lumea...

- la temperaturi joase, unele kituri fac figuri...

- un avantaj mare al Xe e ca intensitatea din fata masinii (care te ajuta sa nu iei toate gropile) nu se compara cu cea de halogen

Deci... :( Sunt pentru Xe OEM pentru reglaje, chiar daca dupa iti schimbi becurile si in loc de 4300k din fabrica pui 6000....

In alternativa, nu au efect (doar) placebo cele Vision Plus si Nightbreaker etc. de la marci cunoscute... sunt ok, si conduci si mai preventiv.

Din experienta, pe drum ud si nemarcat, noaptea merg cu 60-70kmh (pentru ca sunt gropi si conduc preventiv), pe drum marcat ajung la 90kmh, si este suficient pe drumurile din Romanika... e adevarat ca Xe bat mai mult cu vreo 10m, ceea ce poate fi extrem de important la franare in cazul vreunui biciclist, caruta si altele nesemnalizate... insa condusul legal si preventiv e o solutie.

bun.. sa fac si un mic calcul...

2 becuri bune si scumpe halogen sunt in jur de 25 de euro.

Daca intr-un an schimbi 4 astfel de seturi, ajungi la 100 euro, 200 in 2 ani.

Eu am folosit halogen Osram Silver, ceva cu 50% more light, in jur de 15 euro setul, si intr-un an (35 000km) le-am folosit nonstop, schimband doar 2 seturi!

Hai sa spunem ca generatia noua cu 80-90% more light (Philips Extreme si Osram NightBreaker) se consuma mai rapid, si folosesti 3 seturi la 35 000km, intr-un an.

Asta inseamna 75 euro/an, adica in 2 ani platesti pe becuri halogen cate pentru un kit mediu Xe.

Din cate stiu de la amici, cam 2 ani tin si kiturile medii Xe (AM). La inlocuire, mai costa in jur de 60 euro becul Xe.

Oricum durata medie e de 1500 ore la XeAM, adica dupa 1500 de ore scade luminozitatea lor... adica la o durata de 2 ore si ceva/zi de folosire, tin cam 2 ani, in timp ce halogenul la aceeasi durata tine intre 4-6 luni.

Mi se pare ca, dpdv al costurilor ajungi tot acolo, cu halogen scumpe si cu Xe kit mediu. Diferenta e ca nu investesti odata toti banii, ci pe rand. Daca faci multi km, prin natura job-ului de exemplu, mai ales noapte, merita Xe...

Lumina de la Xe e mai buna, insa problemele sunt mai mari.

Daca inlocuiesti si farurile, ajungi in 500 euro, si investitia e mai mare... doar ca nu cred sa gasesti instalatie de spalare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

de unde iau si eu un bec pe spate? (stop de frana, cel cu 2 filamente). cati w trebuie sa aiba? am vazut mai devreme ca Rion a pus unul de 5w care abia stralucea si apoi a luat unul osram de 4w. unde gasesc in bucuresti si cat costa?

eu l-am schimbat cu cel pe care il aveam in trusa de becuri primita de la dealer cand am luat masina, insa abia lumineaza. abia pe frana are intensitatea celorlalte de pe pozitie. ciudat avand in vedere ca pe cutia sigilata cu becuri scrie 'piese originale vw'...

ps: multumesc din nou lui Rion pentru ajutorul primit in schimbarea becului :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo
de unde iau si eu un bec pe spate? (stop de frana, cel cu 2 filamente). cati w trebuie sa aiba? am vazut mai devreme ca Rion a pus unul de 5w care abia stralucea si apoi a luat unul osram de 4w. unde gasesc in bucuresti si cat costa?

eu l-am schimbat cu cel pe care il aveam in trusa de becuri primita de la dealer cand am luat masina, insa abia lumineaza. abia pe frana are intensitatea celorlalte de pe pozitie. ciudat avand in vedere ca pe cutia sigilata cu becuri scrie 'piese originale vw'...

ps: multumesc din nou lui Rion pentru ajutorul primit in schimbarea becului :lol:

pentru frina becul trebuie sa aiba 20W asta e standardul international , dar becul cu 2 filamente are si pozitia pe el

pt cumparat aci : http://philips-shop.ro/list/BEC%2BFRANA%25...-P21%252F5W.lst

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti si la orice magazin cu piese auto - P21/4w - eu am luat Narva si lumineaza bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde iau si eu un bec pe spate? (stop de frana, cel cu 2 filamente). cati w trebuie sa aiba? am vazut mai devreme ca Rion a pus unul de 5w care abia stralucea si apoi a luat unul osram de 4w. unde gasesc in bucuresti si cat costa?

PBA ...la piese...in jur de 9 lei /buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut as dori sa-mi schimb si eu becurile din proiectoare si de la pozitie si as vrea unele cu o lumina mai alba sau f putin albastruie. vreau sa le schimb deoarece am xenon si proiectoarele si pozitiile dau un contrast urat cu farurile alb - galben. recomandari ceva????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi din gama Philips...bluevision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de pozitie am gasit w5w bluevision dar cele de proiector h8 nu sunt bluevision pot sa pun si altceva in locul lui h8 alt model mai merge??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi s-a ars becul frana spate stanga :vaidecapulmeu: a trebuit sa decupez mocheta, era prinsa in 2 locuri, nemaifiind desfacuta never... :) a tinut becul original, Tunsgram, parca, spre 85 000km :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este. si eu a trebuit sa decupez cand l-am montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul H8 din proiectorul ceata stanga mi s-a ars.

Cum se poate ajunge in spatele lui pentru a-l schimba ?

La prima vedere pe sub spoiler pare destul de ermetizata calea de acces. Oare prin compartimentul motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi de grila mica din stanga lui si acolo gasesti 2 suruburi , le desfaci le scoti si tragi proiectorul afara ...

Acolo te descurci se roteste de bec si tragi de el afar tine un pic ca are cauciuc de jur imrejur dar iese ...

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Gabriel ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am gasit un site http://www.xenonauto.ro unde am gasit bec pentru proiectoare de tip xenon h8 intrebarea mea este se poate pune si fara balast ca nu as vrea sa-mi pun chit in proiectoare ci doar bec care sa aiba o lumina alba ca sa se asorteze cu xenoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat timp e bec cu halogen...da :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no way fara balast doar daca e un bec albastru carre imita xenonul ceva gen xenon light de targ , binenteles ca xenonul pe proiectoare dupa parerea mea e un chici , priectoarele sunt facute exact pt vreme neprielnica si tu daca pe vremea aia mai orbesti cu ele si pe altii....aseara am venit pe ploaie si avea unu si pe faza scurta si pe proiectoare aftermarket ...ce l-as fi incins daca nu puteam sa ma abtin (este pur si simplu incredibilcum putea sa lumineze de orbitor, pe astia nu ii amendeaza politia si eu pe zi am mers odata cu ele si am luat amenda)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce becuri h8 sa iau pt proiectoare care sa fie mai albe ca cele gen xenon h8 nu se gasesc se gasesc doar h1 h4 h7

Modificat de hoox2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista si xenon H8 stai linistit , vezi mai inainte de aceasta pagina ca sunt o gramada de posibilitati ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te asigur eu ca exista H8 xenon. Eu am pe proiectoare H8 si am pus Xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai pus kit hid in ele sau doar bec h8 imitatie de xenon?

Modificat de hoox2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nicureddogsflo

am si eu o intrebare legata de becuri, adica mi--a aparut pe maxi-dot mesajul in engleza ca mi-sa ars becul stinga frina si a aparut semnul de bec luminos pe bord , bun am schimbat becul dar acu vine intrebare :cum verifica bord computerul ca becul pus este bun sau ars pt ca nu am actionat pedala de frina doar am pus cheia si am pus contactul si mesajul si semnul de pe bord au disparut

mentionez ca masina are echiparea elegance +cirlig si mufa electrica pt remorca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!