Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

Ce marca sunt becurile (lumini de intalnire H7) de pe O2 ?Mi s-a ars un bec si vreau sa pun unul identic cu celalalt.

Modificat de snaemih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca il dai jos pe cel ars, ai sanse mari sa scrie pe el :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca il dai jos pe cel ars, ai sanse mari sa scrie pe el :Driver:

Merci, cum de nu m-am gandit... :lol:

Chestia e ca trebuie sa demontez farul si sincer nu m-as baga la asa ceva, la ultima revizie i-am pus sa-mi repozitioneze farurile si au stat 1 ora pana le-au pus la loc.Vreau sa cumpar mai intai becul si o sa las pe altcineva sa faca treaba.

Modificat de snaemih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm.. oare daca dai farul jos (parca scrie si in manualul de utilizare cum) si il pui apoi la loc, se modifica dramatic reglarea? Eu cred ca daca lucrezi finut si cu manualul langa tine nu ai de ce sa iti faci griji. Incercarea moarte nu are. Daca dereglezi te duci la service si il regleaza, dar daca nu atunci scutesti timp :lol:

De riscat cu intrebarea ta tot ai riscat. Eu puteam sa iti spun Philips, iar pe masina ta sa fie Osram... si atunci tot farmecul era :Driver:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema-nu stiu cum dar a intrat o musca in stopul stinga spate,stie cineva cum se demonteaza stopul si cum scot musca aia de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stopul e prins cu niste piulite sub mocheta. daca dai mocheta din dreptul stopului intr-o parte o sa vezi ca sunt niste piulite :huh: desfa-le si o sa poti sa scoti stopul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snaemih becurile stock sunt "OSRAM Standard Halogen" Iar de gasit, ai sanse foarte mari sa gasesti intr-o benzinarie MOL... "m-am lovit" de ele mereu, in orice benzinarie mol in care am intrat.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snaemih becurile stock sunt "OSRAM Standard Halogen" Iar de gasit, ai sanse foarte mari sa gasesti intr-o benzinarie MOL... "m-am lovit" de ele mereu, in orice benzinarie mol in care am intrat.. :rolleyes:

Asa este sunt OSRAM, mie mi-au schimbat cu un HELLA, asta au avut ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Voi ce becuri mai aveti pe masini? Am avut VisionPlus dar s-au ars dupa 10 luni cred, asa ca am revenit la cele din fabrica. Ma gandesc sa achizitionez altele dar inca nu stiu ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce? nu-ti plac cum lumineaza?

Nu "bat" prea departe. Vision Plus o facea dar fiabilitate redusa. Ma mai gandeam la un BlueVision dar am inteles (de pe alte forumuri) ca astea bat la distanta si mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incerci Philips Extreme Power?

Eu am avut Blue Vision pe O1 si le-am inlocuit cu Extreme Power si diferenta este semnificativa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu cele spuse de bogdan2 extreme power pe faza scurta si pe lunga si pozitii blue vision :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, as vrea sa scimb si eu becurile, este posibil sa am probleme la garantie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, as vrea sa scimb si eu becurile, este posibil sa am probleme la garantie ?

Daca nu spargi farul cand schimbi becurile cu unele de aceeasi putere nu ai de ce sa ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat Philips Xtreme Power H7 si chiar e diferenta mare fata de becurile stock care erau GE facute in Ungaria.

Ieri seara am montat niste OSRAM SilverStar H1 pe faza lunga dar nu am apucat sa vad daca exista vreo diferenta.

Faza a fost ca la Xtreme Power a fost nevoie sa las farurile o pozitie mai jos, ca primeam ceva flashuri de la ceilalti din trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat Philips Xtreme Power H7 si chiar e diferenta mare fata de becurile stock care erau GE facute in Ungaria.

Ieri seara am montat niste OSRAM SilverStar H1 pe faza lunga dar nu am apucat sa vad daca exista vreo diferenta.

Faza a fost ca la Xtreme Power a fost nevoie sa las farurile o pozitie mai jos, ca primeam ceva flashuri de la ceilalti din trafic.

De unde se pot lua astfel de becuri?, cat costa?, ca ma pregatesc de acum cu sfaturi pentru cand imi vine masina. Mai e un pic, mai e putin, pana ma voi da cu ea pe strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o sa le gasesti in benzinariile Mol si OMV posibil Petrom Viva

Pt becurile originale exista un pachet de la dealer care contine si sigurante si cred ca toate tipurile de becuri de la Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat becurile Philips de la ASPAD www.aspad-shop.ro

Cele OSRAM Silverstar H1 din benzinarie, parca OMV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a pus cineva becuri LED (semnalizare, pozitie, interioare)? Daca da, de pe unde ati luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2 zile am avut tentativa de a pune leduri pe pozitii fata. Zic tentativa pentru ca au mers, le-am pus, dar stateau aprinse doar cred ca vreo 3 secunde, dupa care se stingeau. De ce?! nu stiu. Cert e ca nu stateau aprinse sub nici o forma si nu le`am mai luat.

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am schimbat si eu bec pozitie dreapta fata dupa indelungi chinuri de desfacere a clemelor acestuia. Am avut emotii cand am vazut ca trebuie sa demontez farul dar asta mi s-a parut partea usoara. Noul bec (o marca necunoscuta) functioneaza dar din pacate nu are aceasi stralucire ca pozitia stanga fata (becul inlocuit era GE). Data viitoare clar trebuie sa le schimb pe amandoua la fel... probabil un Blue Vision de la Philips. Traiasca manualu ca fara el nu ma bagam la treaba si era chiar penal sa ma duc in service pentru un bec pozitie.

Nu sunt sigur daca am pus farul fix cum a fost initial desi am incercat sa il aliniez la fel ca celalalt. Daca o fi nevoie de un reglaj mai fin probabil asta o vor face cei de la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate am inteles, farul are o singura pozitie pe care culiseaza. Nu il poti pune la loc gresit. Ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!