Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

Clar fiindca masina ta e in garantie vei fi "obligat" sa recurgi la solutia cu halogene (am vazut dupa ce am postat ca e MY2010)

Circula destule povesti cu diferite becuri cu luminozitate marita, in practica eu am constatat ca e intelept sa tai cel putin 50% din reclama...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...cat sunt in garantie o las asa cum e, lumina buna am si acum...cand oi iesi din garantie pun un xenon si gata.

multumesc frumos pentru sfaturi...sarbatori fericite, an nou fericit va doresc, sanatate si impliniri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, ai lumina buna cu halogenele de pe masina, cind iese din garantie pui xenon si ...

nu o sa mai ai lumina buna , in schimb o sa ai multe probleme....

Mai bina las-o asa mai ales ca zici singur ca ,,ai lumina buna '', nu vezi si aici pe forum cite probleme si citi bani aruncati degeaba de catre cei ce se incapatineaza sa-i puna xenoane ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost foarte multumit de Xtreme Power de la Philips pe vechea masina, doar ca la maxim 2 ani se ardeau, am folosit si Night Breaker dar pentru prea putin timp sa-mi dau seama de diferentele dintre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti vreun magazin online unde gasesc Xtreme Power de la Philips sau Osram Night Breaker, ori stiti vreun supermarket care le comercializeaza?

becurile de la farul de FL se schimba usor sau greu, exista un how to in acest sens pe site?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defineste usor sau greu pt tine...

Cred ca arata in careta ei cum se schimba. se desurubeaza un surub se trage de siguranta culiseaza farul etc....daca cauti pe forum gasesti ca si intrebarile de mai sus au fost puse de un milion de ori de fiecare user care i se trezeste o idee de a schimba becuri, nici macar pag asta toata nu ai citit-o ca vedeai ca mai are raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, postarea ta foarte utila de asemenea...scris mult, spus putin/nimic...credeam ca e un forum unde se pot cauta si cere informatii in caz ca nu gasesti...poti considera ca am cautat si nu am gasit.

o sa caut in manual sau poate ma ajuta careva pe privat, se pare ca pe "public" deranjez.

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici ca ai cautat, topicul asta( ) are post exact acum 2 ore....plus informatiile d epe topicul pe care vorbim are 13 pag chiar e nevoie sa iti caute altcineva...

Sa fim seriosi toti va simtiti nebagati in seama, nu vrei sa vin eu sa iti schimb becul ?

Scrie si in manual cum si sunt si poze si explicatii pe cele 13 pag din acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Discutiile despre Xenon, activari/dezactivari functii, s.a. , se poarta in alte topic-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram interesat de problema colegului cu becul de semnal aprins continuu. S-au sters posturile si acum nu stiu nici macar cine a fost si cum va rezolva problema!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu eram cu problema..si nici eu nu stiu daca posturile au fost sterse sau doar mutate.Si daca au fost mutate...unde?

Am fost alaltaieri la Avia si e centrala de comfort (sau ceva de genu) arsa.Am lasat copii dupa talon si cartea de service si cica verifica mai intai daca ma incadrez la schimbat pe garantie si ne auzim la telefon. Nu stiu de ce nu as beneficia de garantie.Pana acum nu m-a sunat nimeni. Maine daca am timp o sa trec pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala electrica include si modulul de confort la FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

N-a trecut nici macar 1 an si am ars 2 becuri P21/4W. Mai stiti de unde pot lua astfel de becuri, altudeva decat Aspad, pt ca n-am cum sa ajung la ei intre 9 si 17? Am cautat in seara asta iarasi prin Kaufland, Carrefour Beceni si printr-un Lukoil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia orice bec de frana gasesti si pileste-i un piciorus. Va merge fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai fost la carrefour berceni de ce nu ai intrat si la norauto pt ca acolo mai mult ca sigur gaseai asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am pilit si tot nu se aprinde.

Despre norauto n-am stiut ca au si piese, credeam ca numai anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu se aprinde pt ca trebuie sa te duci sa le opresti sa iei contactul sa il pui la loc si apoi sa aprinzi iar

Daca nu ai timp le facem cand vii pe acasa :D am si eu unul de vreo 1 an sa il fac si tot nu am timp :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au de toate la norauto filtre ,scule ,piese (inclusiv clipsurile de plastic de la fetele de usi).Fara suparare dar treaba cu pilitul becului mi se pare "mangealac" mai ales in ziua de azi cand gasesti cam de toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor. daca apelati la faza cu pilitul unei baionete, pentru a monta bec romanesc trebuie sa o faceti schimbind amindoua becurile ( stinga-dreapta ) .

Becurile originale sint 4+20w, si baionetele asimetrice, becurile ,,normale'' sint 5+20w, si au baionetele simetrice.

Ei , introducerea in lampi intr-o parte a 4w si in cealalta a 5w va strica echilibrul din lampi si o sa se vada nasol in lampa cu becul cu 5w.

Deci, sau amindoua sau bec original, de 4w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns in Craiova la parinti si chiar langa blocul meu este un magazin de piese auto unde aveau si faimoasele P21/4W. Am luat 3 (Tungsram) ca sa am de rezerva :)

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian 21/4 si 21/5...eu am diferite in una 5 si in una 4 si nu se cunoaste nimic si nici nu e nici un dezechilibru nici psihic nici fizic nici termic nimic...sa fim seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci de prosti o fi facut de 4 si de 5W ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un bec de 5w intr-o lampa cu becuri de 4w si vei vedea ca este o diferenta destul de deranjanta ... cel de 5w se aprinde mai putin fata de celelalte. Mi se arsese si mie un bec, pe pozitie, si initial gasisem de 5w; am cautat pe la magazine si nimic, numai de 5w gaseam. Pana m-am dus in targ la Vitan, de unde mi-am luat ce-mi trebuia ...

Deci, diferenta este vizibila, categoric ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

are careva idee unde gasesc un bec de proiector pt octavia 2 fl - H8?

la norauto nu au pe nicaieri, e absurd sa nu gasesti becuri!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!