Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

Stie careva ce fel de becuri avem pe Octi2? Sunt f. multumit de felul cum bat farurile, dar parca lumina nu e chiar asa de "stralucita". :)

Ce ziceti, merita sa le schimb cu unele Philips sau OSRAM? Daca da, ce tip de becuri de la acesti doi producatori isi merita cu adevarat banii? Vreau ceva bun, la care sa se vada intr-adevar diferenta, ca un amic si-a luat niste becuri din astea "speciale" (Bosch Blue..nu stiu cum) din carrefour si erau vai de ele, nu se vedea nici o diferenta.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Salutare,

Am tot rascitit cartea venita cu masina si spre nedumerirea mea nu am gasit nicaieri unde se specifica ce fel de becuri (putere) sa pun la masina (faruri, ceata, spate etc etc).

Cine stie va rog putina info :)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te la setul de becuri de rezerva pe care normal trebuia sa il primesti de la dealer si mai mult ca sigur scrie pe el. :P

:P (cand spalam masinile ? ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa primesc setul de la dealer? Mie mi-a propus sa-l cumpar...:|

;) (sorry, a trebuit sa plec din Buc, next time?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca l-am primit de la dealer gratuit sau a fost inclus in pretul trusei de prim ajutor si a triunghiului reflectorizant... chiar nu stiu.

da un mail la service skoda daca ai nevoie urgenta... :P (spre ca nu s-a ars vre-un bec deja)

:( (data viitoare :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul de becuri este inclus in pretul trusei de prim ajutor si triunghiului reflectorizant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(Chestia cu becurile si trusa de prim ajutor era de 15 ori mai scumpa ca in metro si era jaf daca dadeam banii)

De ce te intereseaza becurile ca daca scoti unul ars scrie pe el sau tu vrei sa pui altele mai mari si nu stii cat rezista? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DArtagnan Intra aici . Afli toate tipurile de becuri de pe masina! :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, dar daca nu ma insel, scrie si in cartea masinii ce becuri trebuie, cel putin pt. faza scurta si lunga... o sa ma mai uit maine in carte, sa vad exact.. dar eu parca tin minte ca am vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am vazut si am rasfoit cartea de doua ori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am vazut si am rasfoit cartea de doua ori!

Si tie iti lipsesc paginile 294 - 295?? :emthdown: (Joke)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DArtagnan

Tie ori ti-au dat aia cartea de la alta masina... ori iti lipsesc pagini din ea.. :)

Scrie in carte cum se schimba becurile! Cauta la index "lampile cu incandescenta" :(

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Corect, scrie intre paginile 294 -> 301

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acu cateva zile am fost sa-mi schimb becurile nefiind multumit de intensitatea luminii mai ales caqnd ploua afara.A montat becurile de pozitie faza scurta si faza lunga si am ales Philips .De 1 mai am plecat ,pot sa va spun ca ma circulat noaptea intre bucuresti si bran iar diferenta este vizibila o imbunatatire de 20%sau mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: noaptea pe ploaie majoritatea becurilor bat prost. inclusiv cele cu xenon (desi se cunoaste diferenta) datorita apei de pe sosea care reflecta lumina. stiu. e foarte enervant.

momentan sunt multumit de felul in care bat farurile. atata timp cat drumul este marcat bine aproape ca nu ai nevoie de faza lunga. regret ca nu am comandat macar spalator faruri, kit ca nu am xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am pus nighguide si la mine pe faza lunga si scurta....sa vedem cum o sa fie diseara...

Modificat de dany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva phillips blue vision pe octavia 2? cum se vad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina Bluevision de ceva timp si se observa o imbunatatire de 20-30%.Am mers cu un prieten pe distanta Bucuresti Bran numai noaptea eu in spatele lui si cand am ajuns avea niste ochi cat cepele si rosii,mi-a zis ca" l-am spart la ochi " :D Pe acest traseu am fost multumit, As vrea sa vad la ploaie cum se descurca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am Vision Plus. Am avut si Blue Vision... se vad super tare blue vision, daca te uiti in ele, din exterior.. insa din interior.. mai nasol! se vad foarte prost pe sosea.

Vision Plus, stau cam prost pe ploaie dar in rest sunt superbe! Parerea mea e ca astea mertia! Sunt cele mai bune! Peste Blue Vision si peste cele standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shkoda vii la intalnirile de joi? ca vreau sa facem o comparatie..nu mi se par f ok astea night guide cum zic ei cu +50% dar e clar o imbunatatire. vreau sa compar cu ce ai tu pe masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e concluzia dany ? Ati apucat sa va intalniti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu...am fost intr-o zona fara lumina si sincer nu mi se par f diferite fata de cele stock. poate nu am eu farurile reglate sau trebuiau reglate dupa ce am montat becurile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parere personala , o sa ma injurati dar va zic ca va cheltuiti banii de pomana pe becuri , am incercat aproape totul, cel mai bine lasi becurile originale , celelalte costa o gramada de bani doar pentru faptul ca sunt vopsite in albastru (m-am exprimat ca figura de stil , exista descarcari in diverse gaze etc. dar nu dau rezultatele asteptate) , daca iti permiti cel mai bine iti iei faruri originale cu xenon si ai rezolvat problema...cu toate ca si aici nu stiu daca merita , daca mergi macar 50 % noaptea da , daca nu e suficient sa ai stock , ochii buni si experienta condusului noaptea sunt superioare si celor mai tari xenoane , insa va inteleg , am si eu fixuri si vreau sa schimb toate becurile cu led-technology, imi place mie asa ca nu mai au inertia aia datorata filamentului , mai ales la stop pe frana si semnalizari...

Deci nu incercati nici cu "becuri" cu xenon after market , s-ar putea sa lumineze mai prost decat cele stock , nu va lasati inselati de faptul ca lumina este mai alba , asta nu inseamna neaparat o iluminare mai buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!