Jump to content

Coduri Motoare Euro2?


sorinc
 Share

Postare recomandată

Puteti sa-mi spuneti ceva coduri de motoare euro2 montate pe Audi 80 B4, sunt interesat in special de 1.8 si 2.0 benzina si 1.9 diesel. As vrea sa aduc unul din Germania si nu as vrea sa am surprize la RAR :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai norma EU 2 s-a adoptat in 1996. Iar Audi A80 s-a facut pana in 95. Deci cam toate sunt Euro I.

In Germania se pot monta catalizatoare si ulterior si sunt o groaza de A80-uri cu asa ceva si receriticate la EU2.

Parca si RAR-ul de la noi le recunoaste, daca la masuratori iese bine. Dar e lotto...

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu fie confuzii, lista din linkul de mai sus se refera la normele de poluare obtinute in urma montari unui caltalizator after market. Deci nu la norma de poluare cu care vin masinile respectiva din fabrica, nu e sigur ca le recunoaste RAR-ul.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc hiro pentru completari...insa, am avut un Vento din 09/1994, motor 1.8, 55kw, 75 CP cod AAM si, daca-mi aduc bine aminte, l-am inscris in RO ca fiind EURO 2. Asta a fost prin octombrie 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , euro 2 am primit si eu pe un GOLF 3 1.4 ABD din 94,referitor la audi nu stiu sigur.

Modificat de Morty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit pe alte forumuri ca singurul motor euro2 montat pe Audi 80 ar fi 1.9TDI, cod 1z. Stiti ceva in aceasta privinta (poate detinatori) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit pe alte forumuri ca singurul motor euro2 montat pe Audi 80 ar fi 1.9TDI, cod 1z. Stiti ceva in aceasta privinta (poate detinatori) ?

Pe langa 1.9TDI 1Z si motorul 2.0 16 valve ACE are euro 2.

2.0 ABK cum am eu este euro 1 din pacate.

Motorul 1.9 TD AAZ este euro 1.

Cam atat stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un Audi 100 din 94 ,avea motor de 2500 TDI ,tip AAT,si sigur era Euro2. Acum am motor de 1.9 TDI,tip AHU, EURO2.Deci mai sunt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare ,

am vazut in lista data de Roger ca un A4 model 95 de 1.6/1.8/1.9TDI sunt sigur EURO 2 ???!!!

adica ADR, ADP si cele diesel de 90 si 110 cp sunt E2 ?

si daca masina e din Spania o sa faca cei de la RAR figuri !

in Spania nu scrie pe brief ce norma de poluare are masina imi da doar codul de la motor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

damm !

prin acesta parte de forum (ca sa nu zic de lume :icon_bounce: ) e cineva ???!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista este orientativa pentru acele tipuri de motor si daca se monteaza acel catalizator se mai reduce gradul de poluare, lucru valabil in DE.

Chiar daca masina e din Spania, incearca sa trimiti o copie dupa carte, celor de la RAR si sa-ti dea un raspuns oficial.

Probabil ca ai vazut pe acest forum interminabila discutie legata de motorul AXR, de pe G4, care ba primeste E4, ba E3. Deci 99% vei avea un raspuns sigur dupa un demers oficial catre RAR, de preferat inainte de a cumpara masina.

http://vwforum.ro/index.php?showto...4927&hl=AXR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

cum pot afla ce tipuri de motor au fost pe 80 2.0 din 1993?

A fost numai ABK sau si altele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor,

cum pot afla ce tipuri de motor au fost pe 80 2.0 din 1993?

A fost numai ABK sau si altele?

Gata am lamurit.

Acum stie cineva ce norme au 2.0 ABT si 2.0 ACE? :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In link-ul postat de Roger Post #3 din topicul asta. :icon_idea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista aia spune la cat poti ridica norma in urma montarii unui catalizator aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca masina e din Spania, incearca sa trimiti o copie dupa carte, celor de la RAR si sa-ti dea un raspuns oficial.

Probabil ca ai vazut pe acest forum interminabila discutie legata de motorul AXR, de pe G4, care ba primeste E4, ba E3. Deci 99% vei avea un raspuns sigur dupa un demers oficial catre RAR, de preferat inainte de a cumpara masina.

deci asa ...

am adus vb ca masina e din Spania fiindca acolo nu scrie ca in DE pe acte ce catalizator are insa e trecut totusi codul de motor !

la RAR dupa ce se ia dupa ce scrie in acte sau dupa codul de la motor !

deci ma gandesc si eu asa un A4 din 95-96 cu motorizarile 1.6 (101cp), 1.8 (125cp ADR) 1.9TDI (90cp 1z si 110cp AFN) toate ar trebui sa fie EURO2 din fabrica ?!

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform manualului:ADP 74kw 100cp euro 2,ADR 92kw 124cp euro 2,1Z 66KW 90cp euro 2,AFN 81kw 11ocp euro2.Personal iti recomand AFN-ul de 110cp,avand consum f bun,plus demaraj si viteza;eu am 1Z-ul,consumul e bun,ca viteza e k,dar demarajul...cam lenes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da unu de 110 cai in stare buna ar fi parfum :)

eu sunt nebun as putea zice dupa modelu asta de A4 :rolleyes: ;)

de mult tot vreau sa imi i-au unu dar aici in Ro sunt epave toate !

asa cu taxa asta acceptabila merita sa imi cumpar unu de afara ;)

e parcat unu f frumos in fata la mine la bloc , asa parca numa sa imi faca ciuda :D

din cate am inteles suspensia e identica cu cea de la Passat !

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te risti sa conduci cu volan pe dreapta(ceea ce nu e greu deloc),ia-ti unul din UK,te ajunge 2500euro in stare buna.Eu pe a mea am dat 2000euro;pt mai multe detalii intra pe autotrader.co.uk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!