Jump to content

Coduri Motoare Euro2?


sorinc
 Share

Postare recomandată

Salutare. Poate cineva sa ma ajute cu o lamurire? La un passat 1,9TDI, prima inmatriculare 15.11.1999, ce norma de poluare as putea avea? Masina are cartea de Danemarca, nu este specificat in ea seria motor, asta ma deruteaza. Nici nu ma pricep prea bine, am incercat sa caut o lista, ceva , sa ma edifice, dar fara succes, poate nu am cautat eu bine. Asta e seria de sasiu, daca ajuta:WVWZZZ3BZYP160080. Raman recunoscator cui ma ajuta. Nu stiu nici cati kw are masina, ce putere. Vanzatorul zice 110-116cp, dar nu stiu ce sa zic, am dubii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ,dupa seria sasiu nu avem cum sti ce motor ai,decat sa dam cu presupusul.Cel mai bine du-te la reprezentanta,acolo sigur vei afla ceea ce te intereseaza.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te risti sa conduci cu volan pe dreapta(ceea ce nu e greu deloc),ia-ti unul din UK,te ajunge 2500euro in stare buna.Eu pe a mea am dat 2000euro;pt mai multe detalii intra pe autotrader.co.uk.

ms pt link

cu volan pe dreapta nu imi imaginez cum ;) :P

am vazut A4 tau si mi se pare ca arata f bine !

Salutare. Poate cineva sa ma ajute cu o lamurire? La un passat 1,9TDI, prima inmatriculare 15.11.1999, ce norma de poluare as putea avea? Masina are cartea de Danemarca, nu este specificat in ea seria motor, asta ma deruteaza. Nici nu ma pricep prea bine, am incercat sa caut o lista, ceva , sa ma edifice, dar fara succes, poate nu am cautat eu bine. Asta e seria de sasiu, daca ajuta:WVWZZZ3BZYP160080. Raman recunoscator cui ma ajuta. Nu stiu nici cati kw are masina, ce putere. Vanzatorul zice 110-116cp, dar nu stiu ce sa zic, am dubii.

deci ar putea fi E3 sau E2 !

daca are 115 cai e sigur E3 !

cel de 110 e E2 !

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La audi B4 2.0 benzina sunt 3 motoare:

ABT 90 de cai - nu stiu ce norma are dar e cel putin EURO1.

ABK 115 cai - din cazuri stiute de mine a iesit doar euro 1

ACE 136 cai (16 valve) - euro 2 a iesit la un amic de-al meu.

Cei care au informatii suplimentare sa le puna.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Conform manualului:ADP 74kw 100cp euro 2,ADR 92kw 124cp euro 2,1Z 66KW 90cp euro 2,AFN 81kw 11ocp euro2.Personal iti recomand AFN-ul de 110cp,avand consum f bun,plus demaraj si viteza;eu am 1Z-ul,consumul e bun,ca viteza e k,dar demarajul...cam lenes.

Am si eu un A4 din 95, cod motor 1Z 66Kw si vreau sa stiu conform carui manual spui ca e euro 2? Exista si alte coduri motor pt 90cp fara euro 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Euro 1 din cate stiam eu... dar nu bag mana in foc totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a avut cineva probleme la rar cu masini de dupa anul 2000 care sa nu ii recunoasca astia de la RAR ce scrie pe carte????adik la mine in carte scrie clar Euro 3 si astia d ela RAR sa nu imi dea decat Euro 2...este vorba de un Passat variant TDI din octombrie 2002....

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un A4 din 95, cod motor 1Z 66Kw si vreau sa stiu conform carui manual spui ca e euro 2? Exista si alte coduri motor pt 90cp fara euro 2?

Este sigur EURO 2,acelasi motor il am si eu;alte coduri de tdi non pd EURO 2 aunt AHU,AFF SI AHH.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna, sper k postez bine aici, vreau sa imi cumpar un vw passat din 94, 1,9 tdi. Pe talon scrie doar TD, dar la serie la motor scrie 35-1z-2t si are in jur de 60kw nu mai stiu valoare exacta. Nu inteleg pana la urma ii TDI sau doar TD. Masina are actele de spania si nu am gasit nicaieri norma de poluare. Seria masinii este WVWZZZ3AZRB171270. Ma puteti ajuta? Multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am postat bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
La audi B4 2.0 benzina sunt 3 motoare:

ABT 90 de cai - nu stiu ce norma are dar e cel putin EURO1.

ABK 115 cai - din cazuri stiute de mine a iesit doar euro 1

ACE 136 cai (16 valve) - euro 2 a iesit la un amic de-al meu.

Cei care au informatii suplimentare sa le puna.

ABT 90cp euro2 sigur, 2.0benzina

ADA 105cp euro2, 1.6benzina16V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Diesel Euro 2:

1Z 1,9 66/4000

AFB 2,5 110/4000

AFF 1,9 55/4000

AFN 1,9 81/4150

AGK 2,8 92/3500

AGR 1,9 66/4000

AGP 1,9 50/4200

AGX 2,5 44/3800

AHD 2,5 75/3500

AHF 1,9 81/4150

AHH 1,9 66/4000

AHU 1,9 66/4000

AKN 2,5 110/4000

ANJ 2,5 80/3700 (pana in MJ 2001)

APA 2,5 66/3800 (pana in MJ 2001)

AQM 1,9 50/4200

ATA 2,8 96/3500

AVG 1,9 81/4150

Mai gasiti si aici ceva, cu toate ca nu am reusit sa termin de completat lista. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

salutare am un A4 B6 din 2003 1.8t quattro cod motor AMB modelu este USA ce euro este?? stie careva?

Modificat de hugo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.03.2018 at 5:53 AM, hugo said:

salutare am un A4 B6 din 2003 1.8t quattro cod motor AMB modelu este USA ce euro este?? stie careva?

Daca e fabricat pt sua are alte norme...posibil sa iasa pe clasificarea europeana euro 2. O serie de caroserie e binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria e : WAUVC68E83A311879 

RARul a trecu E0 adica noneuro?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Ce trece RAR-ul in acte este batut in cuie. Daca a trecut Euro 0, asa ramane pe veci. Si eu am un 1,4 AXP si daca intreb pe oricine cu AXP, imi arata ca este Euro 4. RAR-ul a trecut la mine in acte Euro 3, am mers acolo si nu se poate face nimic. Daca ai Certificatul de Inmatriculare vezi la Numarul de Omologare cu ce se termina? Daca se termina cu E0, asa moare. Masina o fi adusa din China, nu din USA. Fiecare masina la RAR este tratata individual, nu se da norma automat dupa codul motorului ca si aici pe forum.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.03.2018 at 1:49 PM, hugo said:

seria e : WAUVC68E83A311879 

RARul a trecu E0 adica noneuro?multumesc

Masina este facuta exclusiv pt piatza americana,are norma 0GN Emission standard ULEV 1,asta in echivalenta cu europa inseamna (ultra-low-emission vehicle) euro 4.

Ca sa iti modifice cartea si sa scoata o norma de poluare trebuie facut un test dinamic care implica costuri destul de mari si care nu iti da certitudinea ca o sa iasa euro 4 pt ca o se bazeze la emisiile scoase de masina in momentul testelor.

Una peste alta e destul de ciudat sa ai audi din 2003 non euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!