Jump to content

Masina Gazata


peteru
 Share

Postare recomandată

Nu se vede diferenta deloc marius m-am dus si m-am uitat acum.estetic nu se vede doar se simte la mana putin.Pe mine asta ma.interesa sa nu pateasca vopseaua ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alinradita88

    10

  • Alunakis

    7

  • Zorro Classic

    5

  • marius1982.11

    4

in timp o sa se vada diferente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zicea unu ca in timp o sa se murdarrasca zona aia e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vopsit masina si dupa ce am ridicato am observat ca geamjrile din spate si luneta sunt gazate.Asta nu este o problema dar si parti de pe portierele din spate si pe plafon.Adevarul e ca nu este gazata rau nu se vede diferente de nuanta doar se simte la mana.se intampla ceva daca o las asa???

Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius scuze ca te deranjez.

Te intreb pentru ca un baiat ma derutat puti.Cum ti-am spus nu este gazata rau , nu se vede diferenta de nuanta doar se simte la mana cand dai cu mana pea.tu zici ca nu se intampla nimic?? Ala mi-a zis ca vezi domne o sa se murdareasca zona aia .Deaia te intreb.astept un raspuns.Multumesc frumos de sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe portiunea unde este gazata cel mai usor se sterge bine cu benzina si scapi f repede de gazare.Sa nu faci prostia sa dai cu solvent sau diluant ca este prea tare si strici vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc sa o las asa ca nu se vese pe vopsea .Se intampla ceva? cum am spus nu se vede diferenta de nuanta doar se simtw

Si imi e sa nu pateasca ceva vopseaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o stergi usor cu benzina nu se intampla nimic la vopsea,acum vezi si tu cum prezinta dar din ce stai se degazeaza mai greu.Sau dai un polish usor sa se uniformizeze cu elementele nou vopsite.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin vopsitorul a fost bun nu se vede diferenta de culoare intr-e cele vopsite si restu.Raspunde te rog , se intampla ceva daca ramane asa ti-am spus nu se vede gazarea doar o simt la mana.Momentan am permisul suspendat nu pot pleca nicaieri cu ea sa ii dau polish.Deaia te intreb , in primul rand ca vopseaua tot lucioasa e nu e matuita deci ti-qm spus nu este gazata rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se intampla nimic daca spui ca nu se cunoaste atunci cand ai chef sa-i dai un polish  sa scapi de gazare,putin probabil sa nu se vada putin mai lucioasa unde este gazat daca totusi se simte la mana.Acum tu stii mai bine ce ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmele de gazare nu se polisheaza, cine v-a recomandat asa ceva habar n-are nimic legat de detailing. Orice particule de vopsea aparute prin gazare ies cu decontaminare, adica argila. De altfel orice operatiune de polishare e precedata (de cei care se pricep si nu vorbim aici de "meseriasi", adica aia cu flex si blana din spalatorii) de decontaminare cu argila (clay), ce are tocmai rolul asta de a indeparta impuritatile adunate in stratul de lac. Abia apoi se polisheaza, pentru a indeparta zgarieturile, adica slefuirea stratului de lac. Repet, urmele de gazare ies 100% prin decontaminare.

 

Documentati-va bine inainte de-a face prostii, bine? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos.

Calin culoarea masini este acel argintiu metalizat credema ca nu se vede deloc pentru ca nu este gazata rau.pe mine asta ma int sa nu pateasfa vopseaua ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin, cauta pe magazinele de profil de la noi, nu vreau sa dau nume sa nu se considere reclama. Cauta argila pt. decontaminare, e ca o plastilina, o aplatizezi usor in palma si o plimbi pe caroserie mentinand lubrifiata suprafata folosind apa cu ceva sampon sau poate gasesti sa-ti dea kit, adica argila si lubrifiant impreuna. Plimbi argila pana cand simti fina suprafata de lac. Vei simti cel mai bine practic, greu nu e deloc. Grija sa te uiti mereu la ea ca in momentul in care devine prea murdara sa o impaturesti in doua si apoi aplatizezi si ai din nou o suprafata curata pt. lucrul in continuare. Sunt lucruri pe care le puteti face singuri cu rezultate f. mari.

 

Recomand sa va luati si un sealant pentru a fi aplicat dupa ce decontaminati, in felul asta vopseaua prinde luciu si protectie in timp. Grija mare la argila, luati cu abrazivitate mica sau medie pentru a evita usoarele zgarieturi de dupa. In general daca se urmeaza pasi de polish aceste aspecte se ignora, insa cand nu e cazul si lacul arata bine, o argila fina sau medie sunt suficiente pentru a reda un luciu perfect.

 

Numai bine!

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Este si pe colindetailing argila de asta, sunt curios cine a folosit si daca chiar ajuta la ceva, practic, nu marketing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajuta,dar ca sa scoti vopseaua gazata iti trebuie o argila agresiva care,de obicei,lasa zgarieturi...Dupa aceea este necesara si o corectie a vopselei

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ies fara probleme si cu argila medie stai linistit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Utilizat asa ceva , masina gazata integral de niste prosti de tigani care vopsesc garduri cu pistolul cu compresor.O parcare intreaga gazata! masina a fost rezolvata integral cu argila fina, aplicata de 2 ori, multa munca, dar s-a rezolvat! Fara polish deocamdata!Zgarieturi usoare ale lacului, dar astea le aveam deja de la spalatorie, nu stiu cate masini scapa de asa ceva! Acum aplic tratamentul de 1-2 ori pe an, urmat de ceara permanenta collinite si spalarea masinii doar de catre mine , exclud in totalitate spuma activa, ceara ramane pe masina cu efecte vizibile cel putin 6 luni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am o problema cu vopseaua de pe intreaga masina, arata, dar mai ales se simte la mana ca si cum ar fi gazata. Sunt niste puncte foarte mici, greu de observat cu ochiul liber, dar cand dau cu varful degetelor se simte aspra. Am incercat cu carpa umezita cu un pic de sampon sa frec temeinic, apasat. Pe carpa ramane o pata maronie. Toata distractia mi se trage de la clorura pe care au dat-o drumarii iarna asta pe sosele, am stat mult cu masina nespalata si se pare ca asta este cauza. Masina este noua, octombrie 2014 si as vrea sa ii redau luciu normal,dupa care sa dau ceara la greu, ca iar o sa vina iarna. Problema este cum scap de mizeria aia de pe vopsea? A mai patit cineva necazul asta si cum a rezolvat-o? Multumesc anticipat de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o decontaminare cu argila, apoi un detailing exterior ar rezolva problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, la asta m-am gandit si eu. Chiar acum cautam sa vad unde gasesc in Ploiesti magazinul cu produse de genul asta. Daca nu gasesc magazin, comand online. Restul de produse, ceara si ceara rapida si mai ales rabdare am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am aflat ce s-a intamplat cu vopseaua de pe masina. Pe aceeasi strada cu sediul firmei unde lucrez, Tenaris Silcotub a achizitionat mai demult o fabricuta. Se pare ca baietii au dat drumul in atmosfera la "ceva" care s-a depus pe toate masinile din zona(sunt destule). Am inteles ca s-au facut niste poze, ceva cu Garda de Mediu, o nebuloasa. N-am reusit sa aflam ce anume au dat in aer nenorocitii aia. Am incercat cu Tar&Bug Remover, n-are nici un efect. M-am uitat cu o lupa si am incercat sa iau un punct din acela, culoare maron inchis. Se ia, dar mai greu. Astept maine sa-mi soseasca argila. Daca nici asa nu iese, inseamna ca o sa raman cu o masina noua cu vopseaua gazata, aspra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca da. Totusi, e  masina noua, 6 luni. S-o dau polish parca nu-mi vine. Ma rog sa reusesc cu argila. Problema este ca nu stiu ce dracu e substanta aia(picaturile fine) care a cazut pe masina, ca sa stiu cu ce sa o sterg. Ce acoperiri metalice fac aia la tevi, tratamente... In fine, in Romania sa-ti cumperi masina noua si sa vrei sa o pastrezi impecabila, este imposibil. Masina SH, eventual off-road, merge cel mai bine, se potriveste la fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acceasi problema cred ca am avut si eu.Aveam pe plafon niste puncte mici,mici de tot,maronii.Am crezut initial k este de la copaci(habar nu aveam ce este) am luat "pielea de caprioara" si am inceput sa frec plafonul.Se lua foooarte,foarte greu si ramanea culoarea maronie pe carpa si ceva gen guma(lipicios).Nu trebuie sa va mai mire nimic in tara lui Papura Voda,totul este posibil :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!