Jump to content

Xenon Vs Halogen


EFlavius
 Share

Postare recomandată

cilianutop:

1. probabil

2. cu siguranta exista diferenta de pret intre ele. atat data de componentele celor doua sisteme cat si de costul mai ridicat al celor OEM

3. NU POTI sa le reglezi "profesional". Cele doua sisteme de iluminat difera complet din punctul de vedere al modului cum se produce lumina. Halogenul este o sursa de lumina punctiforma (data de filamentul becului) iar Xenon-ul produce o lumina de alt tip (volumetrica - sursa luminii nu este un punct ci un arc electric). Oglinda farului este calculata sa focalizeze intr-un fel lumina data de halogen si nu are acelasi efect la un Xenon. Masinile dotate din fabrica cu Xenon pe far fara lupa, au oglinda diferita de cele cu halogen, chiar daca sunt ambele cu oglinda totusi nu sunt la fel

4. de acord cu tine. partea proasta insa este ca ce se comercializeaza LA NOI si este adus din China, este de calitate mai proasta. Comerciantii doresc profit "instant" si de cele mai multe ori, acesta este realizat prin cumpararea unor produse/componente mult mai ieftine. De ce atunci nu isi ia toata lumea becuri "Xenon" albastre din targ si cauta Philips Blue Vision, sau alte marci la fel de "scumpe"? Cele din targ sunt "chinezesti", nu? Doar sunt ATAT de bune...

5. asta imi pare o afirmatie subiectiva si nu pot comenta. totusi producatorilor nu le era greu sa monteze din fabrica becuri de 6000 Kelvin si au ales, in urma numeroselor teste, becuri de 4300 Kelvin. Tind sa am mai multa incredere in metodele de proiectare si studiu ale marilor producatori totusi.

6. a raspuns G0d0r0ja aici. am aceeasi parere

7. ti se pare tie absurd, dar asa este. farurile cu Xenon au un halou luminos mult mai puternic, generat de insasi modul de producere al luminii in astfel de faruri. acest halou este foarte deranjant din orice parte ar veni (fata sau spate) si poti pune tu reglajul farului pe 3 sau 4 ca tot va fi deranjant. sa iei un coleg cu Octavia 2 pe care sunt montate Xenon AM si sa-l pui sa iti stea in spate noaptea...iti urez bafta si pun pariu ca dupa 1 km il lasi sa treaca in fata.

8. sunt de acord. luminozitatea produsa de sistemul Xenon este superioara orcarui bec cu halogen.

:icon_thumright: Oficial, sanctiunea nu consta DOAR in amenda ci si in retinerea Certificatului de Inmatriculare (talon) pana la remedierea problemei si aducerea masinii la starea tehnica omologata de producator/RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • docman

    16

  • Dudu

    11

  • Rapier

    11

  • mario75

    11

1. vreau sa vad si io legea in care scrie ca sunt obligat sa ridic capota sa vada organu' daca e AM sau original ( e buna ideea cu schimbatul de bara, si domn'le militian, nu aveau aia in servis' bara cu duze :icon_thumright: si autolevelingul nu l-au reparat)

2. sunt convins ca exista instalatii si fara spalator, dar astept sa fiu contrazis

3. decat sa dau peste o caruta sau biciclist, cetatean beat, mai bine XE AM - vad super ok la 180 grade

4. daca sunt bine reglate, in afara de denivelari, nu deranjeaza, cel putin eu nu iau flashuri

5. daca ai XE sub 5000k, nu iti prea dai seama ca e XE sau H

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RIon:

1. cauta pe internet normele europene privitoare la luminile de drum si certificarile ce se acorda pentru aceste lumini. Am cautat o data juma de zi si le-am postat si aici pe forum, nu mai fac asta odata. Nu scrie nicaieri ca "trebuie sa ridici capota" dar scrie chiar si in legea romaneasca ca nu sunt permise nici un fel de modificari la sistemul de iluminat al masinii, altele decat cele aprobate de producator si/sau organul competent (RAR)

2. Nu exista. nu din 2000 incoace cel putin.

3. probabil. dar intra tu intr-o curba cand de pe contrasens iti vine cineva noaptea cu Xenon-ul infipt in ochii tai de nu mai vezi nimic in fata...sa vezi tu cum reduci instant viteza chiar daca nu mergeai foarte tare.

4. nu sunt de acord si am explicat si de ce in postul meu anterior

5. da, nu iti dai seama, dar tu STII ca nu este legal. La fel, exagerand evident, poti spune ca esti curat ca lacrima daca savarsesti o infractiune si nu esti prins, nu? De fapt, este foarte usor sa iti dai seama...ajunge sa te uiti atent, nu mai vorbesc despre ridicarea capotei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru simplificarea cautarilor:

1.Lege nr. 49 din 08/03/2006; Art 91/10

2.ECE regulation 48

3+4.

5.hai sa ramanem seriosi; in trafic, si un copil poate spune care-i xenon, care-i halogen, dupa ce-i explici la ce sa se uite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
1. vreau sa vad si io legea in care scrie ca sunt obligat sa ridic capota sa vada organu' daca e AM sau original ( e buna ideea cu schimbatul de bara, si domn'le militian, nu aveau aia in servis' bara cu duze :icon_thumright: si autolevelingul nu l-au reparat)

Iti arat eu:

Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

Art. 147. – Conducatorul de autovehicul sau tramvai este obligat:

...

4. Sa permita controlul starii tehnice a vehiculului, precum si al bunurilor transportate

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....

5.hai sa ramanem seriosi; in trafic, si un copil poate spune care-i xenon, care-i halogen, dupa ce-i explici la ce sa se uite

Asta este simplu intr-adevar...colegii insa se refereau la faptul ca este greu sa diferentiezi un Xenon aftermarket de unul OEM. Este posibil si acest lucru cu destula usurinta daca cunosti modelele sau caracteristicile farurilor Xenon de fabrica. Nu mai vorbesc de verificari legate de functionare sau de instalatia electrica din interiorul compartimentului motor. Este adevarat ca unui agent poate i-ar fi imposiil sa stie la toate marcile/modelele aceste diferente, dar prin urmarirea anumitor puncte standard (prezenta spalatoarelor, a autoleveling-ului, etc) isi poate face o idee si ulterior cere o inspectie a compartimentului motor.

P.S. Referitor la autoleveling (ca sunt multi care au spus ca nu poate politistul sa-si dea seama daca ai sau nu)...isi da seama FOARTE repede... O privire aruncata la bordul masinii este suficienta. Daca ai buton pentru reglajul inclinarii farului (cel cu gradatiile 0-3,4,5), e clar ca NU AI autoleveling.

Later Edit: Si imi cer scuze, dar as avea rugamintea de a reveni la subiect. topic-uri referitoare la legalitatea Xenoanelor aftermarket au fost destule. Aici se discuta de un versus intre halogen si xenon si prin aceasta inteleg diferente tehnice, de vizibilitate, luminozitate, etc. Hai sa nu continuam pe tema legalitatii ca nu are rost.

Multumesc de intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interventia mea a fost in spiritul si litera titlului topicului care poate ar trebui schimbat in "Xenon After-Market Vs Halogen OEM" ca polemici cand sunt amandoua originale nu cred ca exista.

Eu vad problema in urmatoarele aspecte:

1--care este sporul de vizibilitate adus de xenon; dependenta de conditiile de drum, caracteristici tehnice ale farului/becului

2--care este toleranta reala a politiei/itp la aceasta modificare

3--care este discomfortul produs celorlalti participanti la trafic

Eu singurul versus pe care-l vad este: cat castigi la pct.1 si cat pierzi la pct.2-3 ?

De aici vine merita sau nu.Ca deja pretul incepe sa fie ridicol si de neluat in seama daca-l raportam la orice alta reparatie a acestui tip de masini.

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Teoretic becurile HID dezvolta de aproximativ 3 ori mai multa lumina decat un bec normal cu halogen. De asemenea, ele sunt facute sa functioneze la o putere mai mica (35W comparativ cu 55W) si au o durata de viata mult mai lunga... In jur de 2000 ore de functionare, comparativ cu 500 ore la halogen. Aceste date sunt cele teoretice si nu se refera la cazuri particulare de lampi HID de 55W sau de halogene speciale cum sunt variantele de Philips cu xx% mai multa lumina, etc.

2. toleranta politiei este mare, cel putin la noi in tara. Nu au inceput sa opreasca pentru verificari de genul asta, nu stiu daca filtrele insotite de reprezentanti ai RAR fac acest gen de verificari (stiu ca verifica noxe si alte modificari, se poate sa verifice si modificarile la sistemul de lumini). Totusi acestea din urma sunt destul de rare si nu cred ca in acest moment constituie un real motiv de ingrijorare pentru cine vrea sa isi monteze asa ceva. In afara tarii, situatia se schimba un pic in sensul ca verificarile sunt mai bine facute (in special Austria/Germania). Totusi si aici depinde de noroc si de faptul DACA esti oprit. Referitor la partea a doua a intrebarii, ITP-ul, aici se poate ca verificarile sa fie mai riguroase. La mine nu a fost cazul pentru ca am bi-xenon de fabrica, dar am facut ITP-ul de curand si mi-a fost verificata instalatia de lumini, modul in care sunt reglate farurile (cu un aparat special, cel folosit si la reglaj), etc. In cazul in care este montat Xenon AM, pattern-ul luminos nu mai este acelasi si se poate sa fii respins din acest motiv. Repet insa, nefiind in aceasta situatie, nu stiu sigur daca se leaga sau nu de asta. Evident, excludem situatiile in care te duci sa faci ITP-ul "pe blat"...in cazul asta treci sigur.

3. mare. discutiile sunt interminabile, intotdeauna cei care si-au montat Xenon AM vor argumenta in favoarea optiunii lor si vor spune ca nu deranjeaza, in timp ce restul vor spune ca sunt deranjati. Adevarul este ca difera de la masina la masina si de la far la far. Cele cu lupa deranjeaza mai putin sau deloc (focalizeaza altfel lumina), cele cu oglinda deranjeaza mai mult.

Ca sa revin la versus-ul dorit de tine, la punctul 1 castigi mult, la 2 pierzi putin (depinde de noroc si de cum te "descurci"...poti ramane si fara talon totusi) iar la 3...depinde de gradul de indiferenta pe care il ai fata de ceilalti participanti la trafic sau de tipul de far pe care il ai pe masina. Fiecare isi face "adunarea" si actioneaza cum considera

In alta ordine de idei, topicul a fost deschis de altcineva nu de catre tine si el a spus clar ce doreste sa afle. NU a specificat ca este vorba de Xenon OEM sau AM ci a spus in general Xenon vs Halogen si il interesa sa stie care din ele lumineaza mai bine in anumite conditii. Iar rugamintea mea de mai devreme nu ti-a fost adresata tie (deci nu era nevoie sa te justifici spunand ca ai fost on-topic) in mod special, ci la modul general pentru ca discutia incepea sa devieze prea mult catre aspectele legale si sa se departeze de la cele tehnice. Pentru aspecte legale exista alta arie si alte topic-uri. In acest topic, as prefera sa ne rezumam la aspectele punctului 1, eventual 3 (pt ca depinde de configuratia farului si reglaje) si mai putin la 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la fel de vehement impotriva XE, insa prefer sa vad bine si sa nu patesc nimic, totodata le-am reglat jos ca sa nu lezez privirea nimanui.

Daca nu aveam XE, intr-o seara luam pe capota o vaca libera pe un DN!

Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni (caci am facut-o destul in trecut pe tema asta, verificabil), iar despre legalitate, in tara asta in care se fura, sunt corupti iar militia e sub orice limita... nu am ce sa comentez. Prefer sa fiu considerat infractor, decat sa omor pe cineva ca nu l-am vazut din timp. Si nu e doar parerea mea, in ultima vreme sunt sute de dacii de o varsta cu ine pe drum, dotate cu XE AM. E vina producatorului ca face faruri proaste :D Daca sunt bine reglate, nu e deranjant, dar asta tine si de acuitatea vizuala si problemele adaptabilitatii ochiului la lumina, care difera de la caz la caz.

E mai deranjant H unui TIR-ist care te orbeste sau H din proiectoarele smecherilor. Apropos, un sofer de tir scria undeva ca deja e atat de obisnuit, ca nu mai face diferenta intre H si XE, fie ca e original sau AM :)

Un alt co-forumist, a oprit la un control Militie+RAR ca sa ii intrebe - raspuns: domn'le, atata timp cat nu deranjezi foarte tare (reglaj prost) pe cei din fata, iti multumesc ca, nu ma mai trezesc noaptea sa vin sa masor urme de franare... iar cel de la RAR a spus ca e mult mai importanta problema noxelor decat a farurilor, daca acestea nu dau dupa avioane... QED :)

Atat timp cat cobor sa sterg farurile des si mai exista masini cu oglinda si XE din fabrica, nu ma consider in ilegalitate.

Ca sa fiu on topic, da XE e mult mai eficient decat H. Scuze de OT, dar a trebuit sa raspund.

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e "forbiden" fara autoleveling si instalatie de spalat farurile de ce unii dealeri le monteaza AM (fara instalatiile aferente, schimba doar becurile si "instalatia" o "adapteaza pentru xenon) ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Pentru ca dealerii sunt comercianti, nu filozofi!

Ai vre-un exemplu de dealer care face asta? Sau informatia e de genul "am auzit ca..."?

Discutia iar vireaza spre o zona a legalitatii. Daca montarea unui device pe masina e ilegal, nu prea e normal ca un service sa faca asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la CJ se poate monta in service autorizat XE AM... orice pt bani, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut; si eu am trecut de vreo 3 zile la Xenon si ma declar super multumit; mi se pare net superior halogenului, cel putin la prima vedere; singura problema pe care o ridic este cea cu deranjatul celorlalti soferi: sper sa nu scot ochii nimanui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am mai spus-o: se pare ca Skoda a inceput un astfel de program de instalat xenon AM prin reteaua de service-uri autorizate, pastrandu-se garantia...

Am vazut-o cu ochii mei, nu e hear-say

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant ce spuneti...sunt curios ce "omologari" au pentru asta...daca au vreo omologare. A facut cineva pe clientul curios? Sa sune la ei si sa-i ia la intrebari? Adica intai sa zica ca a auzit ca se face la ei, etc....si dupa aia sa ii intrebe daca sunt omologate, conform caror norme, cum monteaza ei astfel de becuri, etc... Poate au omologare individuala la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca instaleaza kitul original complet, nu vad care e problema. Nu cred ca o reprezentanta pur si simplu schimba becul din far si gata, domnu`, aveti xenon.

Nu degeaba xenonul OEM costa 1875 euro +TVA, fata de 30 euro becurile-minune cu xenon, care lumineaza peste tot, numai pe sosea nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ! Avia Motors !

un kit xenon costa la ei cam 550 ron + manopera ! (sigur nu e OEM) [chiar am intrebat.....]

au un catalog cu chestii ............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

monteaza si kit-ul clientului...avantajul e ca au bloc optic pentru regalaje...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

deci practic e frectie la picior de lemn, ramanand in continuare problema legislatiei europene...

What people do for a buck... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios de asemenea ce ar zice producatorul daca ar afla ca reprezentantele sale vand si instaleaza pe masina (cu pastrarea garantiei), instalatii Xenon aftermarket ce contravin legislatiei europene. In loc sa vanda de exemplu Xenon OEM.

Nu ma intelegeti gresit...imi pare normal ca cutare sau cutare de pe forum sau firma de pe net sa comercializeze si sa monteze Xenon AM. Dar ca o reprezentanta sa faca asta, imi pare inacceptabil. Ma rog, pana la urma au de castigat clientii, care isi pot monta si ei un kit Xenon la un pret mai acceptabil decat cel OEM si totusi isi pot pastra garantia. Dar din punct de vedere oficial, ca imagine, imi pare deplorabil. Vorba lui Dudu... Si in plus, la fel ca la alarmele pe care te obliga sa platesti o caruta de bani (tot ca sa pastrezi garantia), cer evident un pret mai mare decat cel cu care se vand de obicei aceste kitt-uri...si tot chinezesti sunt si alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar nu inteleg de ce esti asa inversunat impotriva xenoanelor AM Rapier. Daca omul vrea sa isi puna OEM sau AM ramane decizia lui, atata timp cat sunt puse bine (vorbim de cele AM, ca cele OEM se presupun ca sunt puse bine). Sincer mie imi plac mai mult Hella Celis AM 6000k decat cele OEM de pe Audi A6 (4300 sau 4000 nu stiu sigur cat sunt). Vorbim si de estetica aici si nu cred ca poti sa ma contrazici ca nu arata mai bine cu 6000k decat cu 4300k. Si diferenta majora la vizibilitate nu este (nici aici nu poti sa ma contrazici)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt "inversunat". Am si eu Xenon AM in proiectoare si pe faza lunga (dubleaza bi-xenonul OEM). De asta am si rugat ca discutia sa se limiteze la aspectele tehnice si nu cele legale. Nu ma deranjeaza ca cineva vinde sau monteaza pe forum sau pe internet asa ceva...dar ma deranjeaza sa vad ca o reprezentanta oficiala face acest lucru, profita de faptul ca ei "dispun" de acordarea garantiei (ca un monopol) si isi permit sa ceara niste preturi exagerate pentru EXACT acelasi serviciu pe care cineva il poate gasi pe net sau aici pe forum cu jumate din pretul ala. Nu ma deranjeaza nici ca lumea le foloseste si isi monteaza Xenon AM...dar ma deranjeaza sa vina dupa aia si sa spuna nonsalant ca "nu deranjeaza" pe ceilalti. De ce nu deranjeaza? Pentru ca si-au pus ei? Ca farul lor este cel mai reglat din lume si cel mai "special"? Va spun eu...DERANJEAZA si stiu si ei asta chiar daca nu o recunosc. SI ALE MELE DERANJEAZA (ma refer la ce am AM evident). Numai ca faza lunga o folosesc numai cand sunt singur pe sosea si proiectoarele am inceput sa le folosesc chiar mai rar...in general ziua in afara oraselor la drum lung si atunci chiar nu deranjeaza, sau noaptea pe drumuri foarte intunecoase. O faza scurta de Xenon AM intr-un far fara lupa insa, deranjeaza CONSTANT si mult mai tare.

Una este ce face fiecare in particular si alta este ce informatii se gasesc aici. Daca intra cineva sa citeasca pe aici, ar trebui sa gaseasca niste informatii TEHNICE despre diferentele intre halogen si Xenon, avantaje/dezavantaje, niste modalitati de montaj, etc. si niste aspecte legale din care sa stie de la inceput ca sunt neomologate. Nu niste discutii interminabile intre orbesc/nu orbesc sau sunt legale/nu sunt legale, presarate de argumente subiective. Decizia cum ziceau si alti colegi este a fiecaruia...dar trebuie sa stie corect ce face.

Si DA, arata mai bine de 6000 decat de 4300 si da, nu sunt diferente majore la vizibilitate. Daca ar fi insa sa aleg, as alege 5000. Alea imi par cel mai bun raport aspect/vizibilitate...dar din pacate se aduc mai mult de 6000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si AM care nu deranjeaza.. de 6000 (fara lupa)

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau ale mele :))

Am citit ca in timp, an i de zile, puterea celor chinezesti scade, asa ca in 2 ani din 6000 raman 4300... nu mi se pare logic, dar asa o fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acei k reprezinta culoarea, nu iluminarea. De fapt toate incep sa bata inspre violet cu timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!