Jump to content

Probleme aparute la ridicarea masinii de la dealer


cristi.v
 Share

Postare recomandată

e acu e acu: alarma de fapt nu prea e alarma adica nu are senzor de soc!!!

treaba cea mai urata este ca nu iti spune consultantul de vanzari acest lucru(cu toate ca la cat costa alarma....).

ca daca deschidea gura sa spuna ceream si senzor de soc si eventual perimietru radar.

si nici nu se poate rezolva problema pe moment-trebuie comandat modulul in fabrica,costa mult...ehei o intreaga filozofie.

deci cu minunata alarma imi pot gasi masina pe sticle de lapte ,fara ca macar sa scoata un sunet.

voi ce ziceti?

<{POST_SNAPBACK}>

Alarma OEM pt. Octavia 2 are controlul habitaclului si senzor de inclinatie. Se mai adauga si alte module? La cat urca pretul?

LATER EDIT: Eu am preferat o alarma din oferta dealerului (deci nu OEM) si la livrarea masinii am primit-o cu alarma deja montata in atelierul acestuia.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lori74

    39

  • xxfiles

    12

  • Diesel

    7

  • DRAPAR

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca te duci la ei ( io lucrez cu avia ) se pot comanda module suplimentare pentru alarma.senzor de soc si senzor de perimetru radar.eram destul de nervos pe chestia asta dar am inteles ca cel de soc costa undeva spre suta de euro.

modulul vine din fabrica personalizat pe masina si il monteaza cei din romania.

cand ma duc sa-mi ridic cartea de identitate o sa-mi comand unul de soc ca sa stau eu mai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme ?????? Ce ziceti de boxe spate furate ? Ulterior au dat vina pe transportator. Oare transportatorul vine si cu cheile masinii? Masina nu a fost fortzata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' ce, crezi ca mai fac un drum cu cheile, separat? Sau le trimit prin posta? Normal ca tot atunci vin si cheile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme ?????? Ce ziceti de boxe spate furate ? Ulterior au dat vina pe transportator. Oare transportatorul vine si cu cheile masinii? Masina nu a fost fortzata.

<{POST_SNAPBACK}>

Detaliaza datele problemei...si care au fost modalitatile de rezolvare... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca vine totul la un transport.

Problema cu alarmele e discutabila.

Cel mai bine, zic eu este sa-ti alegi o alarma buna de aici si sa o montezi ori la dealer (fac gat altfel) sau la una din societatile acceptate de ei. Sunt f putine oricum, si sunt cam la fel de scumpe ca la dealer.

Multe din probleme le mai gasesti si pe ICE & Security

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detaliaza datele problemei...si care au fost modalitatile de rezolvare... :D

<{POST_SNAPBACK}>

Au fost dragutzi, nu ma plang, au spus ca asta e si eu sa stau linistit ca boxele erau de 20W si ei imi monteaza de 40W la alegere dintre: Pioneer, Kenwood si Panasonic. Chiar au rasuflat usurati cand au vazut ca au fost furate pentru ca in cazul in care uitau sa le puna cehii ar fi trebuit sa traga cablurile prin toata masina, asa doar au innadit firele.

Se aude marfa acum, dar se observa ca cele de pe spate sunt mai puternice :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A mea a avut 7 km cand mi-au livrat-o anul trecut. Anul asta si-a mai luat cineva din familie seat si tot 7 km avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

9km si 4 litrii motorina, grila fata sparta, inlocuita in doua saptamini fara costuri suplimentare, bucsa dreapta pachet drumuri grele destrinsa-rezolvata a treia zi, faruri descentrate - rezolvate a treia zi, descentrare sistem de franare-rezolvat a treia zi. Si eu am avut o mica-mare vina ca nu am mai avut rabdare sa stau sa o verifice pina la capat.

RECOMANDARE- la ridicare aveti rabdare sa o verifice, cereti testul de franare/incarcare punti, va scuteste de drumuri inutile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi util de postat aici o lista cu ce verificari trebuie facute si cerute la dealer. Nu de alta da tre sa vina si masina mea si ar fi util!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva pe forum un document cu ce ar trebui facut si verificat la ridicarea masinii...

Acum nu mai stiu in ce topic era si nici nu-l gasesc, dar cand l-am citit, l-am si descarcat (urmeaza sa comand si eu o Octavia curand si vreau sa fiu pregatit), asa ca iata-l...

Succes si rabdare la verificare, daca intr-adevar vrei sa faci tot ce se recomanda!

verificare_masina.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea a fost ok ,in 2001. Selc,ai avut cam multe,scrie si dealerul unde ai fost,sa vedem daca si altii au avut asa probleme.Rezervor pe rosu au toti la ridicarea masinii,km in bord nu-mi mai aduc aminte,dar oricum sub 10.Poate sa fie si un test de verificare al kilometrajului in fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Veste trista de tot pt mine: dupa mai putin de o zi de bucurie si satisfactie totala: masina in service, pt schimb motor :icon_thumright:

Pe blocul motor are un por si curge uleiul... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa? Cum a fost posibil sa ajunga aici fara control tehnic? Inseamna ca trebuie sa fim foarte atenti la ridicarea masinii de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veste trista de tot pt mine: dupa mai putin de o zi de bucurie si satisfactie totala: masina in service, pt schimb motor :icon_thumright:

Pe blocul motor are un por si curge uleiul... :blink:

daca nu au trecut 48 de ore de cand ai luat masina o poti returna, refuza si cere alta. Nu este de acceptat asa ceva, sa iei o masina si dupa o zi sa trebuiasca sa schimbi motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca astfel de lucruri au loc si la Skoda. Asa se intampla cand se face productie de serie si controlul doarme ;) . Din pacate solutia cu schimbul masinii nu este prea fericita, deoarece timpul de asteptare este de peste 3 luni. Motorul se schimba in mai putin de o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca astfel de lucruri au loc si la Skoda. Asa se intampla cand se face productie de serie si controlul doarme ;) . Din pacate solutia cu schimbul masinii nu este prea fericita, deoarece timpul de asteptare este de peste 3 luni. Motorul se schimba in mai putin de o luna.

da, cu asteptatul masinii deja.... hai sa fim seriosi, odata am asteptat, nu vreau inca o data ;)

Motorul se schimba sper intr-o saptamana. Piese primesc de 2 ori pe saptamana, schimbatul motorului 1 zi. Asa ca sper sa se rezolve spre sfarsitul saptamanii viitoare...

asta n-am mai auzit-o, detalii?

detalii? foarte simplu: am ridicat masina, totul era super OK si a doua zi in garaj 2 pete de ulei sub masina. Am trecut pe la dealer care imediat a oprit masina, nu m-a lasat sa plec de acolo inainte sa verifice. A chemat omul din service (era in afara programului de lucru) care a venit la primul cuvant si a desfacut totul pana ce si-a dat seama de unde curge uleiul.

Asta-i tot. Si mi-a spus ca schimb de motor, si gata.

Oare motorul acuma va aparea ca a fost schimbata? O sa incerc sa ce sa fie in hartiile masinii un singur motor sa nu se vada ca a fost schimbata. Poate la revanzare o sa conteze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam aproape zilnic posturile voastre,va intelegeam nerabdarea si bucuria prin care trecusem si eu acum cateva lunii.

Acum cand citesc nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva dupa doar o zi sa treci prin asa o dezamagire, stau si ma gandesc si nu stiu cum as fi reactionat.

Bafta si fi tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam aproape zilnic posturile voastre,va intelegeam nerabdarea si bucuria prin care trecusem si eu acum cateva lunii.

Acum cand citesc nu-mi vine sa cred ca se poate intampla asa ceva dupa doar o zi sa treci prin asa o dezamagire, stau si ma gandesc si nu stiu cum as fi reactionat.

Bafta si fi tare.

merci.

reactia iti dai seama ca nu a fost una fericita. Dar degeaba ma certam eu cu dealerul din Tg Mures ca ei chiar au fost super OK! Au facut tot ce puteau sa faca ca sa-mi livreze cat de repede masina. Si inca un lucru: tot la ei trebuie sa ma duc in service, asa ca nu avea nici un rost sa sar pana in ceruri. Si azi cand am intrat la ei, erau in afara programului, erau acolo numai pt ceva renovari in fata showrooom-ului. Cand am zis la proprietar ca am o problema, imi curge uleiul din motor imediat a oprit masina si a zis ca nu pleaca masina de la ei pana ce nu depisteaza si rezolva problema. A sunat la omul de service care si el era acasa, a venit imediat sa rezolve problema. Deci: dealerul era cat se putea de promt. Si sunt constient ca ei nu sunt vinovati in greselile de atest gen. Tipul era tavre nervos, zicea ca si lui e foarte problematic schimbul de motor ca el trebuie sa plateasca toate piesele in 2 saptamani si garantia va returna banii mult mai tarziu.

Insa o sa am cateva cuvinte la adresa producatorului. Ii trimit un mail maine ca sa aiba ce sa citeasca :)

Cum draq pleaca un motor de la VW netestat?? Banuiesc ca motoarele vin din germania gata asamblate si "testate"

Deci vai de capul meu! Deocamdata am o chie de 17mii eur :) :) :)

e gata si emailul. AM intrebat cum se poate admite o asemenea gresala la o asemenea categorie de masina? sunt curios ce o sa raspunda...

Modificat de lori74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiam eu, motoarele se fac in Cehia. Dar nici de acolo nu au voie sa plece netestate si verificate. Poate au lovit-o la urcarea sau coborarea de pe trailer. Incep sa-mi fac griji pentru calitatea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiam eu, motoarele se fac in Cehia. Dar nici de acolo nu au voie sa plece netestate si verificate. Poate au lovit-o la urcarea sau coborarea de pe trailer. Incep sa-mi fac griji pentru calitatea masinii.

Nu avea cum sa loveasca acolo unde era acest por. Era peste filtrul de ulei la cca 10 cm, acolo nu are cum sa loveasca. A trebuit sa desfaca tot in jurul motorului ca sa ajunga pana acolo.

Motoarele cred ca sunt aduse gata asamblate din germania, fiindca asa spuneau cei de la service ca daca cumva este motor la porsche romania atunci va veni in 3 zile, daca nu, trebuie sa aduca din germania, dar piese vin de 2 ori pe saptamana. Asa ca sper sa vina repede un alt motor...

Acuma cand am stat atata asteptand masina nu mi-ar placea sa mai stau inca 1 luna dupa un motor :Driver:

Sunt tare curios ce o sa-mi zica cei de la Skoda, ca i-am trimis un mail ca sa aiba ce sa citeasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cum se va revansa Skoda fata de tine?

Astept sa vad cum rezolva problema si cat de mult respecta clientul.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca dealerul ar trebui sa-ti ofere o masina cu care sa-ti rezolvi drumurile pana la inlocuirea motorului. Ar mai usura asteptarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca dealerul ar trebui sa-ti ofere o masina cu care sa-ti rezolvi drumurile pana la inlocuirea motorului. Ar mai usura asteptarea...

Dealerul spunea ca masina de schimb costa bani. Dar eu cred ca aici cel mai putin vinovat e dealerul. Nu cred ca se poate face responsabil pt gresala facuta de fabrica. Fabrica este reprezentat de Porsche romania. Cu ei trebuie sa clarific situatia si eventual cu fabrica din cehia. La fabrica am trimis mail, la Porsche am sunat azi dar nu am dat numai de un singur angajat la tehnic, cine nu putea sa-mi zica aproape nimic, in afara ca era destul de amabil si ca a sustinut si el dealerul ca era corect ce a facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!