Jump to content

Probleme aparute la ridicarea masinii de la dealer


cristi.v
 Share

Postare recomandată

hehe, corbu33, d-rive vorbeste de alta masina. de O2 e foarte multumit, iti spun eu - probabil iti va spune si el :D

go for it, smart choice.

e cam nasol ca la Porsche Romania inca se gandesc ce va fi cu masina ce am refuzat si nu se ocupa de comandarea noii masini :icon_thumright:

Poate trebuie sa ma gandesc cu ce asi putea sa capacitez putini pe domnii de la PoRo. Tot promite ca suna pe dealer, dar nici nu raspunde la telefonul lor. A trabuit sa sun de pe numarul meu ca sa raspunda :lol:

Aveti vreo idee de testat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lori74

    39

  • xxfiles

    12

  • Diesel

    7

  • DRAPAR

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa pui un prieten avocat sa suna la Porsche, sau chiar sa mearga la ei. Probabil acum nu se grabesc sa-ti comande masina, tocmai pentru ca nu ai nimic semnat cu ei. Trebuie sa semnezi cu cei de la Porsche (prin intermediul dealerului) un nou contract de livrare in care sa se specifice exact timpul de asteptare. Oricum ei sunt acoperiti , pentru ca in cazul refuzarii masinii , nu se prevede expres un termen. Poate stiu mai mult cei de la OPC.

Probabil esti printre primii cu asemenea problema la Skoda, dar citeam pe forum ca a mai fost cineva cu un Audi , tot in aceiasi situatie. Deci cei de la Porsche au mai avut de-a face cu asemenea probleme.

Multa bafta si nu te lasa, stai cu cu telefoanele pe ei.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In septembrie 2005, benzina la Fabia cat sa ajunga pana la prima benzinarie ( ziceau ei ), km < 10 si bec semnalizare stanga fata ars, descoperit asta la atelier de montat alarma. Culmea la dealer au mers toate becurile.

In concluzie, nu ai avut probleme la livrare. 1. Benzina... asa se livreaza toate.

2. Becurile au functionat la livrare. Unde-i problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pui un prieten avocat sa suna la Porsche, sau chiar sa mearga la ei. Probabil acum nu se grabesc sa-ti comande masina, tocmai pentru ca nu ai nimic semnat cu ei. Trebuie sa semnezi cu cei de la Porsche (prin intermediul dealerului) un nou contract de livrare in care sa se specifice exact timpul de asteptare. Oricum ei sunt acoperiti , pentru ca in cazul refuzarii masinii , nu se prevede expres un termen. Poate stiu mai mult cei de la OPC.

Probabil esti printre primii cu asemenea problema la Skoda, dar citeam pe forum ca a mai fost cineva cu un Audi , tot in aceiasi situatie. Deci cei de la Porsche au mai avut de-a face cu asemenea probleme.

Multa bafta si nu te lasa, stai cu cu telefoanele pe ei.

ehh, am sunat azi iarasi pe seful Skoda Romania si treaba sta in felul urmator: PoRo vrea sa oblige dealerul ca sa preia leasingul la masina mea. Bineinteles ca lor nu le place ideea. Iarasi au inceput sa-mi zica ca imi repara masina, desi am clarificat ca REFUZ. Iarasi am repetetat legea 449 si prot cons. Si am zis ca daca luni la amiaza nu am raspuns clar cu numar de comanda mi se termina ata. Mi-a zis ca ramane sa ne auzim luni.

Deja ma enerveaza stilul asta de abordare a problemei. Am intrebat la ce se refera Simply Cleaver???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simply cleaver, adica sunt baieti destepti cei de la Skoda. Fac bani simplu si repede pe banda rulanta. Si de obicei cand firma este pe plus cu mult , uita sa mai stranga surubul si la propriu si la figurat. Muncitorii si in special cei de la controlul de calitate nu-si mai fac treaba corect, pe principiul ca daca este cerere mare , nu a timp sau zic ca merge si asa.

Leasingul trebuie sa-l preia importatorul Porsche , ca el raspunde de masini, dar se preleveaza probabil de unele stipulari din contracte, care sunt facute in avantajul lor.

Sper ca luni sa rezolvi problema, adica sa stii clar un termen sau o solutie. Mult noroc si nu te lasa influentat, orice s-ar intampla mai departe, schimba masina, doar este dreptul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios. Ce ai facut azi. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios. Ce ai facut azi. :))

Ieri am sunat pe domnu' de la Porsche Romania, nu raspunde la telefon. Vine un mesaj ca vineri va fi in Bucuresti si sa astept pana atunci... Dar pana cand sa astept?? deja sunt disperat! De 2 saptamani minte omul asta parca citea din carte! Maine trimit la fabrica o felicitare in care ii zic cum merge treaba la noi. Ce dumnezeu sa mai fac? La dealer degeaba sun ca ei u au ce sa faca, numai sa repara masina, PoRo trebuie sa faca comanda pt masina noua ca ei nu pot schimba confiratia la o alta masina care se afla deja pe banda. Dar daca asa avansam ma trezesc ca o sa am masina poate in decembrie :lol: Deja imi vine sa plang. Trec aproape zilnic in fata dealerului si imi vad masina in curte... si eu am o ... p...a de cal. :))

Deja mi se pare ca am luat o tapa de 17mii eur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze daca ai mai raspuns la chestia asta, dar la skoda HQ ai scris? mi se pare normal sa isi asume produsul, nu cred ca te vor lasa fara un raspuns. formuleaza un mesaj clar, in care ceri solutii si le explici sa reprezentantul lor in RO o da pe dupa tufis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dispera, nu te lasa coplesit de deznadejde, o sa iasa soarele si pe strada ta. Si eu am incercat sa sun la Porsche de mai multe ori si nu raspundeau. Niste infatuati, pe care doar o firma care va sparge monopolul ii va trezi la realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze daca ai mai raspuns la chestia asta, dar la skoda HQ ai scris? mi se pare normal sa isi asume produsul, nu cred ca te vor lasa fara un raspuns. formuleaza un mesaj clar, in care ceri solutii si le explici sa reprezentantul lor in RO o da pe dupa tufis.

primul lor raspus era ca ii pare nespus de rau ce s-a intamplat si sa iau legatura cu dealerul si PoRo pt a rezlva problema...

maine ii trimit inca o felicitare in care o sa=i explic ce fac astia din Bucuresti.

Daca imi zicea cineva acu 3 sapt ca o sa iau o teapa de 17mii de eur ziceam ca e nebun... Astia de la PoRo mi-au furat si banii si visul!

Nu dispera, nu te lasa coplesit de deznadejde, o sa iasa soarele si pe strada ta. Si eu am incercat sa sun la Porsche de mai multe ori si nu raspundeau. Niste infatuati, pe care doar o firma care va sparge monopolul ii va trezi la realitate.

Stii cum e: speranta moare ultima... dar deja toti ceilalti "au murit"...

Cu telefoane: am numarul de mobil la omul asta care se zice ca e seful la partea de Skoda pe toata tara (inca nu-i dau numele pana vineri). Pana ce nu cunostea numarul raspundea din prima, acuma... lasa sa sune prostu'. Bine ca a platit, acuma sa stee pe cur frumos. Ce mentalitate e ca zice la dealer: "si clientul trebuie sa piarda la acest caz". Nici la telefonul dealerului nu raspundea. Atunci am sunat de pe a mea cand inca nu cunostea si a raspuns din prima. Acuma pot sa-l f*t de dimineata pana seara ca nu mai raspunde!

Nu dispera, nu te lasa coplesit de deznadejde, o sa iasa soarele si pe strada ta. Si eu am incercat sa sun la Porsche de mai multe ori si nu raspundeau. Niste infatuati, pe care doar o firma care va sparge monopolul ii va trezi la realitate.

Daca asa avansam, cand va iesi soarele pe strada mea se va topi zapada!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mai zic , ca ultima solutie sa-i ameninti cu un scandal in presa si televiziune plus proces si cred ca vei reusi sa-i trezesti din letargie, nepasare si alte stari de acest tip si poate vei reusi mai usor sa-ti recuperezi investitia si visul. Cred ca cu binele nu inteleg si e timpul sa intorci foaia sa treci la contraatac.

Stiu ca este usor sa dai sfaturi, dar sper macar sa crezi ca doresc din tot sufletul sa-ti rezolvi cat mai repede si cat mai convenabil aceasta nefericita experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sustinere si idee! Probabil asta va urma luni dimineata daca pana atunci nu o sa faca nimic. Sau poate ii zic mainde daca reusesc sa-l sun.

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti da un mail la tv-uri si la ziare dar uita-te putin cate pagini de reclama au prin ziare si vei intelege ca poate doar OTV-ul te mai poate ajuta..... :) :) . Eu spun deja sa faci chemarea in judecata. Fa-le o convocare la conciliere oficiala si prin asta isi vor da seama ca ai de gand sa mergi mai departe. Tot ce se discuta in aceasta intalnire se concluzioneaza printr-un proces verbal de conciliere. Asta e cea mai buna varianta, grabeste-te...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am trimis un mail la fabrica, dar nici de acolo nu a venit nici un raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ia banii stiu toti, dar de rezolvat problemele mai greu. Pacat de unii dealeri care au intentii bune dar se lovesc de obtuzitatea si chiar reauavointa a importatorului. Eu cred ca pana la urma va fi rezolvata si problema ta Lori, dar cu multi nervi si timp pierdut.

Din fericire in cazul meu nu au fost probleme la ridicarea masinii, dealerul fiind foarte amabil , expeditiv si protocolar (o sticla de sampanie cadou :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul meu eu am dat sampania... oare de acolo vine toata problema??? :icon_thumright:

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate oferirea de variante si discutarea lor s-a facut la telefon...iar acum cei care ti-au facut propunerile s-au dat la fund pentru ca sperau intr-o solutie nu atat de transanta. Daca era fata in fata cu un protocol semnat nu mai aveau de ce sa nu-ti raspunda la telefon...

Din pacate exista precedente cu masini mult mai scumpe ca si a ta...(vezi pe forum masina lui imircea - Passat 2.0 TDI Highline, respectiv un Audi RS4, un Porsche 911- care a zacut luni in sir in service cu motorul vraiste). Aceste cazuri s-au rezolvat mai devreme sau mai tarziu cu schimbarea motorului care a venit ca piesa de schimb (cu cod).

Singura ne-similitudine e ca la tine defectul a aparut mult mai repede...ceea ce iti da dreptul sa "pedalezi" pe varianta inlocuirii masinii...insa vezi tu...ei nu sunt de acord sa-si asume o pierdere cat de mica si atunci in nesimtirea lor nu-ti mai raspund la telefon...insa la un moment dat tot vor trebui sa-ti ofere un raspuns la problema ta.

Oricum, succes in problema ta, numai cine nu si-a luat o masina noua nu ar putea sa nu te inteleaga...e o chestie spinoasa atat ca feeling cat si ca principiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi m-a sunat ca vineri s-a facut comanda la masina noua si sapt de productie va fi peste 4 saptamani. Deci in total 6 saptamani de asteptat (iarasi!!!) :lol:

Incerc sa negociez ceva la fabrica, sa-mi dee ceva discount! ce draq, ei au gresit, unde-i recompensa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventualul discount il poti primi de la importator, adica Porsche. Dar poti vorbi cu cei de la fabrica sa-i preseze pe cei de la Porsche sa ofere o reducere. Multa bafta si asteptare cat mai usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca reducerea de pret ar trebui sa fie considerabila si sa vina din ambele parti, cand se fac reducerile de sezon sunt suportate atat de dealer cat si de producator,dece in cazul de fata sa fie altfel.

lori74 nu te lasa si scoate tot ce poti din aceasta dezamagire,poate pana la urma va avea un sfarsit fericit si vei primi o varianta mai accesorizata de la Skoda.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca reducerea de pret ar trebui sa fie considerabila si sa vina din ambele parti, cand se fac reducerile de sezon sunt suportate atat de dealer cat si de producator,dece in cazul de fata sa fie altfel.

lori74 nu te lasa si scoate tot ce poti din aceasta dezamagire,poate pana la urma va avea un sfarsit fericit si vei primi o varianta mai accesorizata de la Skoda.

Bafta.

De la dealer am primit reducere deja la comanda. Acuma e randul producatorului sa dee ceva pt ca el a gresit.

Am tri is azi un mail la PoRo in care am cerut sa-mi raspunda care va fi recompensa mea pt aceasta intarziere, pierdere de timp si gresala inacceptabila. Astept raspunsul... sunt curios... Daca nu o sa-mi zica ceva acceptabil... ma duc mai departe la fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am traii intr-o lume normala rezolvare dupa mine ar fi simpla,si anume,o varianta mai accesorizata din partea celor de la Skoda plus o garantie extinsa la 3 sau 4 ani ca sa-ti demonstreze ca a fost un caz izolat,iar din partea celor de la Porsche 2 revizii gratuite.Oare ar fi prea mult?eu nu cred.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am traii intr-o lume normala rezolvare dupa mine ar fi simpla,si anume,o varianta mai accesorizata din partea celor de la Skoda plus o garantie extinsa la 3 sau 4 ani ca sa-ti demonstreze ca a fost un caz izolat,iar din partea celor de la Porsche 2 revizii gratuite.Oare ar fi prea mult?eu nu cred.

Bafta.

Inca nu a venit nici un raspuns de la PoRo. Ma tem sa nu fie pra tarziu pt schimbarea configuratiei daca ajungem la niste accesorii in plus. N-ar srica un parktronic, un volan multufunctional, airbag-uri pt cap, cotiera spate, jante, bluetooth si xenon

Astea mai lipsesc :251:

Nici garantia extinsa nici reviziile n-ar strica...

Merci pt idei, o sa-i dau lista la PoRo :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a venit nici un raspuns de la PoRo nici pana acuma. Am trimis mailul de 2 zile si nici macar un cuvant nu mi-a trimis.

Acuma am trimis si la fabrica... Sa vedem ce se va intampla.

Modificat de xxleeus
Te-am mai rugat; nu mai folosi quote pt. mesajul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cu opc n-ai incercat? Ar trebui sa-ti dea astia alta masina...Si cheltuiala o acopera importatorul-fabricantul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!