Jump to content

Senzori Parcare Oem Octavia 2


mario75
 Share

Postare recomandată

la mine a fost o lovitura, nu prea puternica si acum cand bag in marsarier se aude un tiuit puternic (ca si cum nu as mai avea loc in spate) iar cand incep mersul in spate dispare tiuitul dar senzorii nu functioneaza nici acustic nici vizual pe radio. vreau sa vad daca in urma loviturii a sarit ceva, senzorii nu mai functioneaza nici unul, nu au fost loviti toti si nu are nici unul semn de lovire.

pe casco e cam greu sa o fac pt ca nu sunt in tara si se rezolva mai greu cu constatarea, analiza dosarului, raspunsul etc etc. daca nu vad nici o problema atunci o sa apelez la casco.

multam de indrumari, daca mai ai alte sfaturi, sau altcineva, le astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un senzor dus. Daca unul pica, nu mai functieaza tot sistemul. Mergi la o reprezentanta pt scan. Costul piesei vreo 40-50E. Poti s-o schimbi singur altfel te costa reparatia vreo 200-300...

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut era 320 lei un senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

vreau sa montez si eu senzori pe bara spate la octavia 2,dar nu vreau sa demontez bara.Cine ma poate ajuta si pe mine cu distantele exacte unde sunt pozitionati senzorii,sa nu dau gauri aiurea si sa nu se potriveasca exact in locasul lor din armatura de fier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum fara sa demontezi bara,. Trebuie fixate si cablajele pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai montat la alte masini,fara sa demontez bara.E putin de munca cu fixatu firelor,dar cu o sarma mai lunga se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva motivul arderii senzorilor de parcare?Am gasit 3 senzori arsi, nu au fost loviti sau agresati intr un fel :001: .

Unde pot gasi sa cumpar la un pret acceptabil trei bugati,si ce sa fac ca pe viitor sa nu patesc la fel,se pot repara?

Am incercat de la cineva cu 7HO919275 fara litera ''C'' la sfarsit si nu s au potrivit, ce model se potrivesc cu ai mei (7HO919275C), de la ce masina sau trebiue sa aiba exact aceelasi cod.Au inceput intr o iarna sa nu mai mearga si in primavara si au revenit,iarna urmataoare la fel,eu cred ca e de la sare,nisipul de pe drum,si am asteptat primavara sa se dezghete bn si sa i spal cu jet dar degeaba, la service tess mai zis 3 senzori arsi,unul pe fata si doi pe spate.

Eu la inceput am crezut ca din cauza instalatiei cu XENON montata pe proiectoare,era montata prea aproape de senzori si ii bruia cand aprindeam proiectoarele,dar daca am gasit arsi si pe spate nu cred ca i de acolo.

Astept sfaturi! :RO flag:

post-52813-0-90590400-1353440354_thumb.j

post-52813-0-73396000-1353440366_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la inceput am crezut ca din cauza instalatiei cu XENON montata pe proiectoare,era montata prea aproape de senzori si ii bruia cand aprindeam proiectoarele,dar daca am gasit arsi si pe spate nu cred ca i de acolo.

Eram pe punctul sa-ti raspund la intrebare dar am renuntat cand am citit pasajul de mai sus. Totusi o sugestie: daca ai un minim de respect fata de ceilalti, da-ti jos csenoanele din proiectoare. Zau, este o lipsa de respect. Sper sa nu-ti fi dat seama de asta pana acum, insa lumina aia in proiectoare orbeste rau de tot

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze cititorilor, este o problema personala, de a-l corecta pe acest user care mi-a jignit familia pe alt topic.

Problema este ca treaba asta personala dintre voi nu prea e personala. Daca e personala, esti liber sa discuti cu el in privat, sa va lamuriti ce si cum. De asemenea, daca esti de parere ca ai fost jignit, exista un buton report la fiecare post. Foloseste-l pentru a semnala postul in care ai fost jignit si te asigur ca un moderator va lua masurile necesare.

Pan-atunci insa, te voi ruga sa nu poluezi forumul aiurea doar ca sa te iei de cineva pe care ti s-a pus pata. Mai ales ca, daca e sa fim corecti, tu esti cel care a jignit de data asta.

Orice alte discutii legate de suiectul asta va rog sa le lamuriti pe privat sau, daca nu se poate altfel, printr-un mesaj privat catre un moderator.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kata CTA si eu la masina mea am schimbat 3 senzori de parcare pe spate si nici pana in ziua de azi nu mi-am dat seama care a fost cauza; cert este ca dupa ce i-am schimbat nu am mai avut probleme asa ca eu te sfatuiesc sa ii schimbi si sa te asiguri ca atunci cand ii montezi sa ai grija ca nu intra apa si mizerie in locasurile de prindere a senzorilor.

Modificat de redlife
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi termen csenoane, folosesc si eu pentru panaramele alea facute in CHina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topp

Ai warning cu suspendarea dreptului de a posta pentru patru zile pentru jigniri si OFF Topic.

Ca sa inchei discutia, Valentin nu ti-a jignit familia prin afirmatia/intrebarea ...

Care inaintasi scriu asta, prietene? Bunicii tai? Sau te referi la "antevorbitorii" de pe acest topic?

A fost DOAR un mod prin care incerca sa-si/ne clarifice despre care intaintasi vorbesti cand ai afirmat ...

In treptele superioare, daca mergi cu sub 2000-2200 rpm, esti subturat, asa scriu inaintasii.

END Off Topic.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul senzorului postat de tine este gresit,caracterul O este 0 si codul complet este 7H0919275C GRU.Exista o varianta af facuta de Vemo,dar nu sunt diferente mari de pret...asa ca nu merita.Senzorii respectivi merg pe toate Vag-urile posibile(exclus Seat) si este universal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat cu 7H0919275 fara C la sfarsit si la tess mi au zis ca nu se potrivesc,ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D-le Valentin,csenoanele :tuktuk: le am pus ca un moft ,in trafic nu le am folosit decat in ceata deasa,si nu sunt puternice pt ca sunt 2300k max 3000k(adica de culoare galbena,dupa cum stii pt ceata),nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere ca sunt mai slabe ca halogenul.Pe viitor intreaba ma pe mine personal te rog,eu chiar vreau sfaturi pt topic ul deschis si de la tine ca am inteles ca ai cunostinte.Salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi ti-a dat raspunsul corect. la Tess ar fi trebuit sa se prinda, ca nu exista cod care sa inceapa cu 7HO. E 7H0.

S-au montat pe Octavia 2, pe Audi A4-A8 si pe cateva VW-uri.

Moftul ala este foarte pagubos pentru altii, crede-ma pe cuvant. Intensitatea luminii nu se masoara in Kelvin, ci in candele, fluxul in lumeni, etc. Aia 2300 K reprezinta culoarea luminii, nu cat de puternice sunt proiectoarele masinii. Dupa cate stiu, nu exista producator de masini care sa aiba vreun model cu xenon in proiectoare. Lumina din proiectoare trebuie sa fie galbuie, discreta pentru a nu te orbi pe timp de ceata, etc. Exact cum nu e un xenon. Scoate-le ca lasi o impresie foarte proasta celorlalti.

P.S. acelasi lucru pentru csenoanele din farurile cu oglinda sau, mult mai rau, alea cu striatiuni pe geam :soare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine cata cred ca si de la o proasta instalare a cseoanelor se poate sa iti induca in celelate fire paraziti, virfuri de tensiune samd, Ecreaneaza firele de la csnoane si tinele departe de de celelate fire. Incearca sa nu le tii paralel cu alte fire vezi cum te descurci.

BTW eu mi-am furat amenda ca am aprins la intrare in localitate pe un fum de nu vedeai la 2m si dupa ce sa terminat perdeaua de fum hopa politioata ca daca orbesc pe cineva si am muscat amenda si mi-am vazut de drum.

Bafta

Modificat de dahas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit toata pagina si am ametit, Razvane, cind ii mai certi pe unii , sfatul si rugamintea mea este sa le stergi posturile cu cintec si sa le dai explicatiile pe PM daca se poate.....

Revenind la senzori, nu stiu cit ii influenteaza xenoanele aflate in apropiere, dar o cauza pentru care se ard , cea mai frecventa sint umezeala si vibratiile .

Practic senzorul este un montaj electronic, bagat intr-o cutiuta de plastic rotunda si care se etanseaza prin turnarea unui dop dintr-un fel de silicon... daca smaculina il umple complet, piesele sint fixate si nu poate patrunde apa la ele... daca cutiuta nu este umpluta complet, sint piese in interior care vibreaza si in timp se rup sirmulite, apar lipituri reci si cind patrunde umezeala la ele le-a terminat... Cum putem corecta treaba asta ?! - nu prea putem, totul este cit noroc avem cu ele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi,sa dai aproape 20 milioane pe 4 senzori de parcare...pag pla in ea de viata. :vaidecapulmeu:

Sunt masini de generatie foarte veche 2000, cu senzori de parcare care functioneaza si in ziua de azi.Senzorii de pe masinile respective se mesteresc doar in caz de accident.

Cred totusi ca si vap-ul de la spalatoria auto dauneaza senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpar 3 senzori parcare cod 7H0919275C,instalatia xenon din proiectoare bruiaza senzorii(ii face sa piuie chiar daca nu e nici un obiect langa ei.LUCIAN1950) am auzit ca ar arde si motorasul de la stergatoare,nu vreau sa deviez de la subiect,in nici un caz nu dau 20 mil GABIVVX , am gasit la 50ron bucta dar cum v am spus sunt fara litera ''C'' la sfarsit si nu se potrivesc(zice mecanicul de la tess) dar ce am vazut prin poze sunt identici,eu la randul meu i am vandut foarte repede cu codul la vedere sa nu pateasca ca mine cumparatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara-i linistit ca se potrivesc. 7H0919275C este un upgrade a 7H0919275.

LE: Ziceai in primul post ca ai incercat senzorii fara C in coada si nu s-au potrivit, sau te-ai luat doar dupa ce zice mecanicul?

Sper ca ai incercat...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cei doi la care am vandut senzorii si mi au zis ca la ei s au potrivit aveau tot octavia 2(eu nu am stiut),mama lui de mecanic,cum draq e posibil asa ceva si la tess,cum sa i incerc VALENTIN trebuia sa dau bara jos,nu?AM PIERDUT 3 SENZORI BUNI ORIGINALI SI LA 50RON/BUC UNDE MAI GASESC POMANA ASTA,mecanicul mi a zis ca mai are ceva in plus la prindere o ureche,repet de pe seria mea de sasiu imi apar cu codul 7H0919275C,GABIVVX te referi la 7H0919275?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil masina ta a venit cu senzori cu codul 7H0919275C, iar aici mecanicul de la Tess n-a gresit. Ceea ce n-a vazut el este ca 7H0919275C este perfect compatibil (fizic si electric) cu 7H0919275. Cum sa aiba o ureche de fixare in plus? Senzorii n-au urechi. In poza ta din primul post se vede urechea?

P.S. Da, trebuie data jos bara. In fata depinde si care senzor e, poate scapi doar cu grila centrala desfacuta. Nu am Octavia, cere parerea unuia cu aceeasi masina ca a ta. Da-i un mesaj privat lui Cristi (Al Bundy) si te va lamuri

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!