Jump to content

Carlig Remorcare Vw Passat


ovidiuboss
 Share

Postare recomandată

Va salut.

Cum reiese si din descriere, va rog sa ma lamuriti, daca stie cineva, unde se leaga firele cablului de la partea electrica a unui carlig de remorcare.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ar trebui sa fie in spatele stopului ( mai exact langa mufa ce alimenteaza stopul) este un locas pt inca o mufa (doar in cazul carligului original) ,dar eu zic sa spui aici simbolurile ce vin pe priza si pot sa spun pe ce sarme din instalatie sa cuplezi carligul (ca sa mearga pe orice remorca standard)

Modificat de vioelectric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

daca stie cineva cum se monteaza cirligul si daca pentru rulota este nevoie de o alta priza electrica de conexiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

vezi ca e destul de explicit in instructiuni. tre sa tragi de rotita si sa invarti in sensul acelor de ceas apoi introduci cuiul in locul special de sub bara spate. trebuie fortat putin pana face un click si apoi il incui. priza este gisanta de sub bara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca se referea la montarea dispozitivului de remorcare nou achizitionat si la legarea firelor la instalatia electrica a masinii . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La partea electrica e destul de simplu, daca ai schema de la priza iti scrie fiecare fir pentru ce e.

La stopul din dreapta trebuie sa duci 2 fire, 1 pentru pozitie 1 pentru semnalizare restul firelor se leaga pe stopul din partea stanga.

Nu te lua dupa codul culorilor la priza. firul alb e masa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a monta ansamblul pe care se afla carligul de remorcare, trebuie sa executi, in principiu urmatoarele operatiuni>

/ demontat triple

/ demontat bara spate

/ demontat protectie bara

/ slabit carlig din surub, a i sa poti monta bara

/ montat ansamblul carligului(in locul protectiei de care am pomenit anterior)

/ demontat protectia argintie din partea din spate a portbagajului(se poate si fara, ideea e ca trebuie sa treci pe acolo firul care se cupleaza la tripladin dreapta)

/ realizarea conexiunilor electrice, montand mufele in locasurile din blocul de lumini al triplelor, plus o masa pe care trebuie sa o legi la un surub aflat in spatele mochetei, dupa locasul pentru trusa de prim ajutor

/ strans suruburile in caroserie

/ montat bara

/ montat triplele

in principiu si in mare cam astea sunt operatiunile

Modificat de ovidiuboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru conectarea rulotyei sau a unei remorci, ai la dispozitie priza standard de pe ansamblul carligului de remorcare.

sunt rulote cu alt tip de priza, fata de cea standard, priza pentru care trb sa iti achizitionezi un adaptor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. o intrebare: de unde se poate cumpara un carlig de remorcare?(exclus reprezentanta) si daca stiti si un pret aproximativ . sunt din c-ta. va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Dezmembrari.

2. Magazine de piese import.

3. Pe aria anunturi de pe forum.

Pret aproximativ: 150 euro :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cosmin,

Sorry daca sunt un pic off topic dar poti sa imi spui si mie unde ai vazut carlig de remorcare cu 150 euro ( ma refer la kitul complet ) ca eu caut de ceva vreme si sub 300 euro nu am gasit.Mutumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai chiar eu am vandut unul de Golf4 la banii astia. Complet. Modelul cu cheie. Daca era de Passat, tot atata era.

Dar am mai vazut pe la vanzari. Sau mai sant cei ce aduc masini din Germania, care vand carlige complete luate de pe masini. La dezmembrari cred ca idem :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de cateva zile unul marca Bosal cu 510 ron dar fara kitul electric pe care l-am confectionat eu[Priza 20 ron,fire 10 ron. papuci 3ron]. L-am montat cam in 2 ore singur.Aici legaturile electrice. Am verificat instalatia pe o remorca noua adusa din Germania

12N e priza corecta

Legaturi_remorca.doc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu a montat unul original demontabil cu 1700 lei (inclusiv instalatie).

Zilele trecute am fost la o firma sa montez la o alta marca de masina un carlig de remorcare si am vazut ca aveau si de passat 3 variante (montabile si demontabile ) cu preturi intre 600si 1500 lei inclusiv instalatie electrica si montaj..daca vrei da-mi PM si iti spun unde e firma (a nu se considera reclama).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Am o intrebare, sunt la fel carligele de la berlina si break? Daca nu, as vrea sa vad o fotografie cu cel de break(demontat de pe masina) daca are cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Salut Cosmin,

Sorry daca sunt un pic off topic dar poti sa imi spui si mie unde ai vazut carlig de remorcare cu 150 euro ( ma refer la kitul complet ) ca eu caut de ceva vreme si sub 300 euro nu am gasit.Mutumesc

La RM.Valcea daca te intereseaza! poti sa comunici cu mine pe E-Mail nickubalog@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva daca este diferenta intre carligul de passat variant si cel de variant 4 motion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

dar un carlig de passat limuzna se potriveste la unul kombi?, ambele sunt din acelasi an.

la o masina kombi evident :icon_thumright: scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste carligul si de pe berlina pe variant si invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Truta Nicolae

Poate sa puna cineva o fotografie cu un cerlig de vw passat, brek din 99?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salve,vreau sa imi pun si eu carlig de remorcare,oare trebuie omologat?

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am montat carligul de remorcare cu instalatie electrica cu tot, dar i-mi lipseste ciocul care se monteaza (cuiul cu cheie)

Daca stie cineva und epot gasi numai cuiul pt limuzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!