Jump to content

Nedumerire becuri


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

de la baterie la tablou ,ramificatii,contact ,comutator de lumini si in sfarsit de unde schibi fazele (blocul de lumini) mai sunt aprox 2 m de fir pana la becuri,deci prin toate aceste mecanisme are loc o cadere mica de tensiune peste care poti sari folosind ca si comanda pt relee actualele fire care vin pe bec,mai exact daca ai un releu de far se pune asa:pe 86 se pune ceea ce vine pe bec + (ce vine din bloc de lumini)f lunga sau scurta ,pe 85 dai masa -,pe 30 cu fir gros(2,5 mm)de pe borna + baterie si pe 87 iese spre faruri curent fara fluctuatii sau caderi de tens :P .mai nasol este pt alea care au trecut pe bord bec de avarii pt ca releul consuma insesizabil de putin astfel acel bec avertizeaza ca ai un bec ars(el nu stie saracu :) ca l-ai concediat deja :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • horgarban

    14

  • Al Bundy

    10

  • andrei_221

    6

  • emilvef

    6

@horgarban

din pacate pe octi am celalalt model de far de la care lipseste becul 13, am doar 12 si 14 asa ca tot h4 ramine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vioelectric

la cit este rezistenta unui fir (fff mica) si la cit este curentul consumat de un bec 60W=12Vx5A nu va fi niciodata o cadere de tensiune de 2V :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Celalat model era cel cu Xenon, pe care banuiesc ca nu il ai.

Probabil este ceva mai nou decat ce am eu si de aceea nu apare.

Sau poate le-au chelit mai bine, sa fie mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Celalat model era cel cu Xenon, pe care banuiesc ca nu il ai.

Probabil este ceva mai nou decat ce am eu si de aceea nu apare.

Sau poate le-au chelit mai bine, sa fie mai ieftine.

<{POST_SNAPBACK}>

s-sr putea deoarece este model 2004 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu cumva este MY 2005 pentru RO? (adica fabricata in ultimile luni ale anului, si la care s-a mai schimbat cate ceva pe ici, pe colo, in locurile esentiale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva specificatii:

Xenon (H-1) Halogen (H-1)

Putere (W): 35 55

Candela (CD): 202.500 67.500

Lumen (Lm): 3200 1550

Temperatura (K): 4100 3200

Culoarea Luminii: Alb Pur Alb-Galbuie

Durata de viata: 3200 ore 400 ore

Becurile Tareget Ultra-Vision Xenon (35W) au 4100K,cele cu halogen(55W) 3200K, in timp ce lumina naturala are 6000K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ al bundy poti sa incerci in paralel... mai intai pe original si peste dai o directa cu un fir gros direct de pe borna + daca e intuneric afara o sa-ti mai creasca binisor lumina :D dar nu zic ,daca masina e noua ,conexiunile la fel ,se poate sa ai dreptate( nu creste asa tare ,dar tot se simte... :( :D . e o vorba teoria e teorie dar 'practica 'te omoara :(

Modificat de vioelectric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
@vioelectric

la cit este rezistenta unui fir (fff mica) si la cit este curentul consumat de un bec 60W=12Vx5A nu va fi niciodata o cadere de tensiune de 2V :(

<{POST_SNAPBACK}>

:D Referitor la ce a spus Vioelectric sa stii ca are dreptate deoarece o instalatie electrica "imbatraneste" cu timpul adica rezistenta unui fir chiar daca are sectiune mai mare de 1mm creste in timp cu cativa ohmi iar la o instalatie de faruri curentul absorbit este intre 10---18Amperi.Deci daca din baterie pleaca 13,6--14,3Volti in soclul becurilor vin tensiuni mai mici cu 1,5--2,5Volti (chestie verificata la mai multe masini) iar lumina emisa de far devine galbena :D Tu probabil ai crezut ca rezistenta firului ramane neschimbata la infinit dar nu este asa.Calculul pe care l-ai facut e bun doar la masini cu instalatii noi si este corect. :( :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe Octavia cu faruri cu becuri H4 am pus Narva Azurro (au o tenta albastruie) de 90/100w. Le am de mai mult de juma' de an si nu am nici o problema cu instalatia electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ adic 95 Deocamdata, nu ai probleme, dar sunt supradimensionate pentru instalatia ta. Trebuie sa le pui pe releu, cu alimentare direct de la baterie. Evident cu siguranta, ca la puterea aceea, faci cine stie ce nazbatii cu fum.

tot adic 95 Completeaza-ti te rog semnatura, locatie, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe Octavia cu faruri cu becuri H4 am pus Narva Azurro (au o tenta albastruie) de 90/100w. Le am de mai mult de juma'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fie probleme pentru ca (virgula) comutatoarele de lumini sunt calculate pentru 20A. Din calculele mele nu I=P/U nu rezulta probleme.

Inainte de Skoda am avut un Opel Astra pe care am avut acelasi tip de becuri si nu am avut probleme de genul asta.

In caz de ceva, schimb becurile si ma duc la garantie. B)

Modificat de adic95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ai observat, dar masinile dupa anul 2002-2003, deja sunt proiectate cam la limita. Orice apare in plus, in scurt timp va afecta ceva. Nu cred ca ai vrea sa vezi cat te costa un bloc schimbator de faze, sau un comutator de lumini (pozitie/scurta.)

Asta pentru 2 relee care costa cam 100.000, si doua cabluri de 4 m lungime totala, care costa cam 40.000. Nu cred ca e rau sa-ti faci instalatia pe releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa e, dar astia de la Porsche (unu din service) au strambat din nas cand au vazut ca am amplif+sub pe masina, ca cine mi le-a montat, daca am nush-ce certificat de conformitate. Si asta in conditiile in care cablurile sunt pozate corect prin masina, nu freaca, siguranta e calibrata ezact.

Asa ca poa' sa faca gura si mai mare daca vad niste cabluri in plus pe la motor.

Nu stiu.... ma mai gandesc, poate cand s-o mai incalzi putin afara o s-o fac si pe asta.

P.S. De la NARVA am modelul 48591 AZ (azzuro).

http://www.narva-light.de/noflash/english/startnarva.htm

Modificat de adic95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, vreau sa imi schimb si eu becurile de pe faza lunga cu vision plus. Am vazut ca am H1 pe faza lunga, dar in manualul de service ei explica cum se schimba becurile doar pentru faruri fara xenon si recomanda ca pt xenon sa il schimbe intr-un service autorizat. E chiar obligatoriu acest lucru? Si-a schimbat cineva becurile de la faza lunga? Dar becul cu xenon de pe faza scurta e posibil de schimbat fara sa platesi la service skoda ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salutare, vreau sa imi schimb si eu becurile de pe faza lunga cu vision plus. Am vazut ca am H1 pe faza lunga, dar in manualul de service ei explica cum se schimba becurile doar pentru faruri fara xenon si recomanda ca pt xenon sa il schimbe intr-un service autorizat. E chiar obligatoriu acest lucru? Si-a schimbat cineva becurile de la faza lunga? Dar becul cu xenon de pe faza scurta e posibil de schimbat fara sa platesi la service skoda ...

<{POST_SNAPBACK}>

bineinteles ca am incercat sa imi schimb singur becurile dar nu mi-a mers. Dupa ce m-am chinuit vreo 2 ore sa scot farul stanga (trebuia fortat dar nu mi-am permis) si am pierdut 2 suruburi pe la motor (unul l-am recuperat cu greu) am ajuns tot la avia. M-a costat 750 000 lei ceea ce nu mi se pare foarte exagerat avand in vedere ca trebuie scoase farurile si demontate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot mult mi se pare. Adica, dupa ce dau destui bani pe becuri, imi mai iau inca o gramada pentru montat? E cam aiurea.

De fapt nu ma mira nimic. Eu am H3 si H1 pe fabia, si mi s-a ars unul de pe scurta. Am dat telefon la dealer si am inteebat cat ma costa sa-mi schimbe becul. Raspunsul m-a facut sa cad de pe scaun: 10 Eur fara TVA (7 parca becul si inca 3 manopera). Concluzia a fost ca mi-am schimbat singur becul, si am iesit numai cu 250.000 lei, pretul becului.

dar la xenoane, nu am incercat inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Horatiu, H3 si H1 pe fabia? Fabiile pe scurta in general au H7, pe lunga H1 si ceatza H3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, H7. Am gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie. :D

Eu am avut Octi 1, e drept fara xenoane, si becurile le schimbam fara probleme, chiar super usor si super repede. Erau H4!. Sa fie atat de diferit farul cu xenon fata de cel cu halogen? Ma gandesc ca pozitia farului e aceeasi!!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
Tot mult mi se pare. Adica, dupa ce dau destui bani pe becuri, imi mai iau inca o gramada pentru montat? E cam aiurea.

De fapt nu ma mira nimic. Eu am H3 si H1 pe fabia, si mi s-a ars unul de pe scurta. Am dat telefon la dealer si am inteebat cat ma costa sa-mi schimbe becul. Raspunsul m-a facut sa cad de pe scaun: 10 Eur fara TVA (7 parca becul si inca 3 manopera). Concluzia a fost ca mi-am schimbat singur becul, si am iesit numai cu 250.000 lei, pretul becului.

dar la xenoane, nu am incercat inca.

<{POST_SNAPBACK}>

:D la oct 1 cu far xenon ca sa schimbi orice bec inafara de bec semnalizare,trebuie sa se dea bara fata jos si farul cu totul......... :P farul mai are 5 suruburi torx20 .........iar la becul de pozitie se ajunge cel mai greu(desi e cel mai ieftin :P ) asa ca 3 euro nu e chiar asa de mult :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dom' director, da eu am Fabie, si se da un capac de plastic jos, se inlatura o siguranta, o mufa si un bec. E o operatiune de 2 minute (atat mi-a luat pt cel din dreapta) sau de 5 minute (pt cel din stanga de langa baterie, unde e mai stramt spatiul, iar carnaciorii mei de la mana nu sunt atat de sprintari pe acolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie. :lol:

Eu am avut Octi 1, e drept fara xenoane, si becurile le schimbam fara probleme, chiar super usor si super repede. Erau H4!. Sa fie atat de diferit farul cu xenon fata de cel cu halogen? Ma gandesc ca pozitia farului e aceeasi!!?!

<{POST_SNAPBACK}>

Pt xenoane nu e asa simplu pt ca nu ai capac in spate cu siguranta ci cu suruburi iar la TDI nu poti scoate nici macar suruburile de deasupra pe care le vezi ca nu ai loc sa bagi vreo surubelnita (e loc acolo de 5 cm max aproximex eu). Trebuie scos farul (nu si bara -> tb. fortat putin si iese) scos capacul cu grija care ramane agatat in fire de far si apoi pt fiecare bec mai trebuie desurubat vreo 2 suruburi si abia apoi poti scoate alimentarea becului. SI daca apuci sa mai scapi vreun surub pe la motor chiar ca merita sa te duci la service ... eu unul m-as duce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Eu mi-am montat ieri pe Octi 2 pe faza scurta Philips NightGuide, iar pe faza lunga Vision Plus. Sunt bestiale! La cealalta Octi am avut Power2Night. Erau super! Dar cred ca NightGuide sunt mai bune. Astazi o sa pun si pe proiectoare Blue Vision sa vad care e diferenta! Eu va recomand indiferent de tipul becului sa luati Philips NightGuide sau Vision Plus. Le gasiti la Aspad pe Lacul Tei.

Salut, o poza se poate? :)

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Nedumerire becuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!