Jump to content

Tess Sibiu


Vizitator.
 Share

Postare recomandată

eu unul sunt un pic in ceata stiti aia cu afara e vopsit gardul inautru... leopardul, asa mi se pare

voi ce stiti de astia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

Niste hoti. Nicio firma de aisgurare nu lucreaza cu ei. Au niste preturi de-a dreptu` nesimtite. Daca esti in garantie, n-ai ce face, dar daca nu, du-te altundeva, Autoleo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit-o cu golful IV : se auzea un zgomot ciudat la roata am zis sa merg la ei ca de reprezentanta is service bla bla. Le explic problema si incepe domnul inginer consilier de service sa puna diagnostic dupa anamneza teoretica... si sa ma programeze peste 3 saptamani sa imi schimbe planetara fara macar sa se uite la masina...

zic ok hai ca ma mai duce ce era sa fac? ca sa nu imi fac probleme. merg acasa cand colo ce sa vezi incepusem sa pierd prezoanele de la roata de acolo se auzea chestia. Noroc ca am vazut la timp e ca si cum a venit bolnavul la doctor si asta neavand chef zice mergi acasa ca esti ok si asta moare la usa spitalului. in fine, imi pun eu alte pezoane dar sa nu pierd progamarea pretioasa ma duc cu masina in ziua respectiva sa o puna la punct ca venisem dupa mii de km din EU si mai flutura scutul si alte chestii tipice. Vin cu ea in service si astia nu ii fac absolut nimic ca cica eram programat sa imi schimbe planetara si daca aia nu mai trebuie schimbata de altceva nu e timp si imi fac alta programare peste alte 3 saptamani, dupa ce toata ziua m-am invartit degeaba prin showroom. Profesionalism 0. Am avut in Croatia proobleme cu turbina si si-au cerut suze ca ma cheama a doua zi ca deja era ora 15 cand m-am dus sa ma interesez si foarte ieftin cam 2/3 din cat am platit in ro pt aceleasi chestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru_constantiniu

Atentie cu vreo piesa stricata in garantie.

Fara a spune ca aveti garantie, cereti o verificare si numai dupa ce aveti in mana hartia in care scrie negru pe alb ca piesa e defecta, sa cereti inlocuirea ei in garantie.

Am pus eu in practica acest sfat pe care l-am primit si eu si a mers perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sa va spun si eu ce am patit cu cei de la Tess.

De ceva vreme aveam parte de un hornait urat la motor in partea din fata. Se auzea la decelerare din zona evacuarii acolo unde cele 4 tevi care ies din blocul motor se unesc intr-una si intra in pre-catalizator (acolo unde e si prima sonda lambda). Banuiam ca e racordul flexibil (banuiala la care am renuntat dupa investigatii "sonore" facute acasa). Chiar asa avea sa si fie. Ce am zis eu? Nu ma incurc cu service-uri din spatele blocului, ma duc la reprezentanta (unde speram sa gasesc mecanici adevarati, cu experienta decenta, dar nu a fost sa fie asa).

Zis si facut. Iau telefonul, sun, ma programez. Ii explic domnului la telefon despre ce e vorba si ii spun ca vreau sa pun si testerul pentru eventualele erori.

Ma prezint dupa 7 zile cu masina, predau cheia, o duc baietii in hala de service, si imi spun "dumneavoastra asteptati aici" :(

explic din nou problema, si se apuca de treaba baietii (in varsta de 19-20 de ani maxim, de stiam nu lasam masina pe mana lor).

Dupa 1 ora de asteptare primesc diagnosticul: membrana primului catalizator crapata=> zgomot la decelerarea motorului si pierdere de putere(simteam masina mai zgomotoasa la viteze mari (140 km/h facea urat de tot) si parca mai lenesa)

Modalitatea de rezolvare a problemei: schimbat intreg sistemul de evacuare de la motor pana la racord(incluzand si catalizatorul)

Pret: 1980 ron+manopera. :) (acelasi ansamblu gasit la volksman la pretul de 1430 ron original, cu piesa mea la schimb)

Am ramas masca...ce fac in continuare? sun la casco sa incerc cu ei. De acolo primesc raspuns clar: trebuie de la politie autorizatie de reparatie si se rezolva. Bucuros nu fac factura la tess, merg la politie, iau adeverinta cu scopul sa rezolv pe casco. Ma programez la constatare la casco si surpriza: tobele catalitice nu sunt incluse la despagubiri ( toate aceste lucruri mi-au fost explicate foarte urat, numa ca nu m-au scos afara din birou, daca va ajuta cu ceva, e vorba de ASTRA , feriti-va de ei!!!!! Toata lumea renunta la contractele cu ei deoarece refuza pur si simplu sa despagubeasca.

Ma intorc la tess, sa platesc manopera pentru tester si pt constatare urmand sa nu repar la ei. Aici surpriza din nou: "nu faceti reparatia la noi, dupa noua legislatie percepem 10% din pretul piesei constatate defecta=> las in casierie la tess contravaloare a 10% din suma de 1980 ron adica 198 ron plus manopera si testeru cu care am ajuns la exact 100 de euro pe care nici nu i-am mai schimbat i-am dat direct la domnisoara de acolo.

Am observat insa si un aspect care mi-a placut:prin panoul/geamul care desparte hala service de cladirea principala am vazut ca s-au pus huse pe scaune, pe volan si au lucrat curat.

Concluzia: prima si ultima vizita din partea mea la Tess din 2 motive: preturi exorbitante, si dezinformarea clientului (aici ma refer la faptul ca nu am fost informat de cei 10% perceputi in cazul nerezolvarii problemei la ei in service, (deci un fel de teapa)decat dupa ce s-a facut interventia asupra masinii)

Drumuri bune si sa auzim de bine!

LE: au uitat sa-mi puna si un surub la aparatoarea primului catalizator...or fi vrut vreo amintire de la mine :)

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Oare si Tess Brasov e la fel ?!

... ca sincer eu pe-acolo n-am vazut nici un tinerele de 19 - 20 de ani ( abia iesit de pe bancila scolii de mecanica ), ci numai muslici care pe langa chelia stralucioare mai aveau si "benoacle" cu dioptrii de zici ca vede firu' de par de la 20 de m :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

despre Tess Sibiu as mai putea adauga si eu ca m-au dus cu zaharelul pana am comandat masina, am cerut ferm un discount altfel nu o cumpar si au zis ca nu se poate ca e masina noua si bla bla dar se revanseaza cu optionale cadou, eu increzator am zis las ca e bine si asa nu ma mai tiganesc sunt bune si alea care or fii, cand ma duc sa imi finalizez configuratie avuta in minte si aduc in discutie despre optionalele promise cadou, in acest timp imi facusem planuri legate de optionale, ma montasem serios pe masina, imi zice tipa ca de fapt ea s-a referit la accesorii si / sau servicii post vanzare, deja ma simteam foarte prost in momentele respective, na treaca de la mine nu ma mai tiganesc acuma cu ei or fii bune si alea la ceva, mi-a promis ca accesorile vor venii odata cu masina la livrare, de servicii post vanzare nu a mai pomenit nimic, raspunsuri evazive cand am intrebat, deja imi era prea scarba ca sa mai insist, si surpriza cea mare vine ziua livrarii, va dati seama ca m-as fii bucurat sa primesc ceva dragutz simbolic gen un breloc misto sau un maimutoi cu emblema VW, vine tipa ma cheama sa imi arate masina, mi-o prezinta, vad ca are o plasa de cadouri am zis ca nu a uitat si de accesorile promise, dupa ce a terminat de parlamentat imi inmaneaza punga cu presupusele cadouri si zice ca din parte dealer-ului, va dati seama ca nu mi-am bagat nasu in punga sa vad ce este, ajung acasa dupa ce m-am plimbat un pic cu masina, i-au punga cu mine, in casa investighez si SURPRIZA: una bucata catalog cu masinile marcii si istoria lor, o agenda oarecare si un ziar, va dati seama ca le-am tipat direct la gunoi, asta inseamna manipularea si nesimtirea celor de la Tess, la o masina de 20000 de euro nu au fost in stare sa ofere macar un papitoi de 2 lei cu marca VW asa ca amintire nu de alta si in semn de recunostinta, ramaneai cu o impresie buna, sa nu va zic cu ce impresie am ramas si ce am mai blagoslovito pe d-na respectiva :)

Modificat de Zengy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte urat din partea lor, trebuia sa mergi la mai multi dealeri sa ceri discounturi. Sigur obtineai discount, mai mult decat o carte cu istoria VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este, cu siguranta nu se va mai repeta greseala facuta, am zis sa iau de la ei fiind cei mai apropiati de Sibiu, la urmatoarea masina voi trimite mail-uri cu configuratia dorita tuturor dealerilor si cel care va da cel mai bun discount va castiga, fie el si din fundul Moldovei :P pana acolo ma duc sa o comand daca trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa mergi pana la dealer, nici macar sa dai comanda. Se rezolva totul prin telefon, email. X-ecutor a luat o masina pentru firma, un Golf, de la D&C Oradea si i-au adus masina acasa cu platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super atunci, nu stiam, mersi de sfat, cred ca sunt dealeri care ofera discounturi pentru simplul fapt ca se plateste masina integral, ma uitam pe vreaucredit si am vazut ca au inceput sa se ajusteze dobanzile pentru credite auto, cel mai bun dae fiind de 15% in roni, nu cred ca merita sa te mai incurci cu firme de leasing, macar poti sa-ti faci tu casco unde vrei si sa beneficiezi de reduceri in fiecare an, eu am platit casco timp de 6 ani si nu am avut nici macar un incident minor, deci nu vreau sa ma apuc sa calculez cat am cotizat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit ca tine si masina a costat 34000 asa ca... adausul lor si al porshe rom a fost de 7000 de euro... fara tva... dar e invatatura de minte... + ca habar nu au ce vand nu stiu nici sa configureze o masina... e rusinos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kong ai dreptate, am omis sa adaug si lucrul asta, eu eram mai documentat si mai mai la curent cu o gramada de chestii legate de golful achizitionat, o mare cantitate a informatiei am "culeso" de pe forum bineinteles, ce sa mai zic trebuie sa invatam sa-i ocolim si sa dam credit altor dealeri care sunt dispusi sa faca si discounturi, sunt mai tehnici, mai experimentati, mai documentati, mai profesionisti si mai dornici sa vanda masini si nu in ultimul rand mult mai prietenosi si mai amabili!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceateodor

Preturi foarte piperate la piese. Dar din fericire am fost atent, am studiat piata si am gasit, in Sibiu, preturi foarte bune la piese originale (distributie, filtre etc). Despre amabilitate nu pot spune decat cateva situatii in care depindea pe cine prinzi. Era un tip sictirit de iti era "frica" sa il deranjezi in timp ce doarmea " pe el " in timpul programului. Ultima data a fost cat de cat ok.

E foarte nasol sa iti iei o masina noua in Romania doar din cauza "pacalicilor" astia.

Va doresc km multi fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Prieteni, ce mai stiti de ăștia, s-au îmbunătățit în acești noua ani de cand nu mai sunt feedback-uri despre Tess Sibiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!