Jump to content

Caseta De Directie


cristobob
 Share

Postare recomandată

deoarece caseta de directie care este (sectoru' 5) pe masina are joc si mai ales ca mai am o caseta de directie, as dori sa stiu daca se mai poate repara cea veche(adica cea de pe masina) si cum ar trebui sa se comporte cealalta(care nu e montata) ca sa fie buna.

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat sa fac din 2 casete una mai buna dar nu o sa reusesti sa i scoti jocul, decat cu rectificare de piese, si nu cred ca vei gasi vreuna second hand care sa nu aiba joc. Eu mi am luat una noua si sunt mult mai multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa ti zic cum a fost la mine cu cea pe care am reparat o, puteam sa rotesc cu mana tot mecanismul si se observa cu ochiul liber un usor joc, care se amplifica cand o instalezi. cea noua in schimb n am putut sa o misc deloc. in schimb cand am instalat o a fost o schimbare evidenta. Si vezi ca sunt construite sa aiba un usor joc din fabrica, parca 15 gr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce-i nou nu-i vechi asa cum nici un anotimpu' ala nu-i ca anotimpu' alalantu' vorba unui clasic in viata.

oricum s-au mai ieftinit. eu am incercat sa fac ca si tine si sa le tot mint si pacalesc si am ajuns la concluzia ca decat 3 casete din care 2 rele si una cu un joc mic si acceptabil dar totusi joc mai bine a 4-a caseta dar noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine a 4-a caseta dar noua...

la aceeasi concluzie am ajuns si eu. in plus, cea veche imi si curgea. Am luat noua. Asta noua a inceput sa curga dupa 1 luna :icon_thumright: (brasil stuff)

Modificat de RaduI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos timariu

Si eu sunt de aceasi parere sa pui noua am reparato si eu pe a mea dar nu a fost sadisfacator deloc asa ca am luat una noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi suntem airculzi , de un' sa stim noi de caseta ta de golf

Si voi ajtialalti cu ... "mai bine una noua " toti aveti 1200 , dar noi ajtia superbeetelisti ce sa zicem ? mult prea scumpa ... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze. Acum am vazut greseala mea. Cred ca am incurcat posturile :P

Scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la aceeasi concluzie am ajuns si eu. in plus, cea veche imi si curgea. Am luat noua. Asta noua a inceput sa curga dupa 1 luna :) (brasil stuff)

si anume pe unde sa curga? pe la simeringi? nu de alta dar cand vine aia noua sa ii schimb din start :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate regla jocul din surubul ala cu piulita de siguranta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pana la un moment dat cand uzurile sunt prea mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si anume pe unde sa curga? pe la simeringi? nu de alta dar cand vine aia noua sa ii schimb din start :) .

da, pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand uzurile sunt prea mari ... si in plus functie de cat strangi merge si volanul mai greu...

@radu: merci de info. cand o veni ii schimb simeringurile sa nu ma tot joc de-a montatul si demontatul cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa nu reconditionezi asaceva, nu de alta da te joci cu viata ta. Acolo este vorba de , distante foarte mici. eu iti recomand sa iti iei una noua sau in cel mai rau caz una folosita da inca ok. Daca ii modelul cu semicaseta....imi pare raude buzunarul tau:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu la rekord aceasi problema, insa spre deosebire de broscute, greu cu caseta noua si mai ales daca e e ff scumpa, va trebui sa ajung la rectificat cu ea si dau informatii, din ce vad eu acu e vorba doar de pierdere de ulei, si a inceput sa mearga greu, banuiesc ca daca ma joc cu ea mult asa o sa incep sa am si joc cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
misu ploiesteanu

am demontat caseta de directie, am curatat-o vreau sa schimb semeringurile. acestea sunt 24.37.7 si 16.24.7. caseta se comporta un pic ciudat dupa parerea mea; la mijlocul cursei se misca greu si nu are joc la capete se misca mai usor si are un joc sesizabil . daca string surubul pt reducerea jocului la capetele cursei se misca tot usor comparativ cu mijlocul cursei. este normal??? sau are ceva defect... este modelul asta;

post-15699-1222619634_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

te referi la jocul pe care il are??deci sa inteleg ca se comporta normal a mea???

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. inexistent cu rotile drepte, un pic de joc cu ele virate maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

uraaaa!!! :icon_thumleft: mersi de vestea buna intrasem la pareri, credeam ca a rectificat snecul fostul proprietar si a iesit vreo inginerie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu nu stiu daca e veste buna, adica daca asa trebuie sa fie. Am zis doar ca asa fac si casetele mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o logica aici. Uzura cea mai mare apare pe zona de mijloc petru ca acolo sta cel mai mult si se fac manevrele cele mai multe. De aia, cred eu, caseta noua compenseaza acest lucru. La o caseta veche de obicei este invers, adica joc mai mare pe mijloc (uzura in timp) si mai putin la extreme (unde nu s-a uzat asa de mult).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io am strins tare din dinti, etc. si am cumparat o caseta noua. Aia ziceau acolo pe niste hirtioare care erau in ambalaj ca-i normal sa mearga foarte greu la mijloc, asa e ea reglata, nu-i nici o greseala. Ba chiar erau si niste grafice si valori ale cuplului care ar trebui aplicat ca sa poti invirti axul atunci cind e la mijloc. Daca intereseaza, pot sa le copiez aci, da-i vorba de caseta de 1302. Bine, nu vad de ce nu s-ar potrivi si la caseta clasica.

A, in mod normal n-ar trebui sa poti invirti axul (ala care se-nfige in volan) cu mina atunci cind e la mijloc, cuplul necesar e destul de mare.

Reglaje si alte chestii la caseta de directie se gasesc in manualul Bentley.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

am mers mai departe cu demontatul, axul care vine in prelungirea volanului (snec, worm zic ei) are doi rulmenti radiali axiali 508620A FAG calea de rulare este direct pe ax. am observat ca exista mici ciupituri pe calea de rulare de pe ax bilele si calea de rulare exterioara sunt ok, se pare ca fostul proprietar nu a ma strins surubul care regleaza jocul axial si din cauza asta s-a ciupit calea de rulare. as incerca o rectificare dar nu stiu ce sorti de izbinda ar fi. stie cineva ce productie sunt casetele astea noi ca decit brazil mai bine gasesc pe cineva sa o rectifice si sa calesc la loc axul. axul care merge la levierul de directie are bucse de bronz la ambele capete, nu au joc excesiv dar cred ca voi incerca sa le inlocuiesc cu altele noi facute din bronz nu pare grafitat... ce parere aveti ar merge rectificat axul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!