Jump to content

Accesorii (Tiguan 5N & 5N2)


Vlad F Buc
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza o lista cu accesoriile pentru Tiguan, sau pt VW in general daca se potrivesc si pentru Tiguan.

De la dealer am inteles ca exista o astfel de lista dar poate fi vazuta doar la la ei printata, chiar nu am chef sa ma duc pana acolo sa vad faimoasa lista de accesorii.

Ce ma mai intereseaza este daca codurile de la accesoriile de la noi se potrivesc cu codurile de la accesoriile nemtesti.

Daca ma poate ajuta cineva raman recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vlad F Buc

    14

  • Andy_B

    5

  • M. Golf

    5

  • vik71

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiam de acel topic inse acolo se vorbeste mai mult de optionale decat de accesorii.

Ma interesau niste accesorii care pot fi achizitionate dupa ce vine masina.

Oricum multumesc pentru raspunsul prompt si la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Raf.

Nu pot sa vad fisierul de la munca am un Acrobat reader 7.0 si in loc de text apar niste puncte negre.Am incercat totusi sa dau cu copy paste la text si vad ca merge, in wod apare textul nu puncte.

Asadar si prin urmare problema este de la mine, probabil de la rahatul asta de AcrobatReader o sa vad eu cum o scot la capat.Sau te pomenesti ca este o protectie?

In fine daca mai are cineva aceasta problema si a gasit si rezolvarea astept un reply.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vlad, este de la tine. Am deschis si eu documentul cu Adobe Reader 8 si nu-i nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, este de la tine. Am deschis si eu documentul cu Adobe Reader 8 si nu-i nici o problema.

Am gasit si eu o metoda sa-l printez si sa ma uit la el prin, google docs.

Multa bafta si multam again.

Pentru cei care vor sa vada cam cum arata accesoriile:

http://www.volkswagen-accessories.ie/tiguan_body_styling

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie careva daca scutul de protectie poate fi montat pe un S&S si mai tarziu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca se poate - am vazut piesa respectiva pe un site de vanzari produse VW de pe care cu ceva bani iti puteai incropi o carcasa de Tiguan completa (mai putin trenul de rulare). Intrebarea este cat te-ar costa unul montat ulterior, cu manopera in plus si cu costul de transport al piesei plus adaosul romanesc vs. daca il comanzi de la inceput...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns. Pai ideea este clar sa il comanzi de la inceput. Dar daca pentru o masina comandata trebuie sa astepti un an, iar pe stoc exista o masina care are aprox tot ceea ce vrei mai putin scutul... ajungi la dilema mea :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Caut si eu pres de cauciuc pentru portbagaj (se numeste mai degraba tava) la PVB costa cam 2 milioane, parca nu vreau sa arunc atatia bani pentru a proteja o bucata de mocheta.

Poate au mai fost si altii interesati de acest subiect si au gasit solutii alternative. Unde? La ce pret? Si care sunt dimensiunile acestei tavite? ca sa pot identifica ceva asremanator in comert.

Va astept cu pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tavita gasesti la selgros(cel putin de acolo am luat eu).sunt pe 3 dimensiuni.iti alegi care ti se potriveste.pretul nu mi-l mai aduc aminte, dar nu a fost scumpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Sunt anumite pers pe wv forum (nu ma apuc sa fac reclama) care vand odorizante CWS 80ml/30-45Lei.

Sunt foarte misto, miroase a guma turbo.

Am mai intalnit mirosul pe la unele magazine si chiar la un notar.

Defapt sunt odorizante de camera, recipientul se pune inr-un suport pe perete.

Din cate am inteles, tot de pe forum, daca fol doar recipientul in care vine cu sugativa respectiva este foarte puternic pentru o masina.

Eu am improvizat si am umplut un recipient vechi(sticluta cu maciulie de lemn in capat) sunt foarte multumit si vroiam sa va recomand.

Cautati detalii pe forum sunt mai multi care vand de aceea nu vreau sa va directionez catre cineva anume.

Am vrut doar sa va aduc la cunostinta.

Cautati pe forum "odorizant cws" sau ceva de genul, sigur gasiti pe cineva care vinde, eu am dat 30Lei pe recipient.

Un recipient de AmbiPur are 20ml si costa 20Lei, asta are 80ml si costa 30Lei, parerea mea e ca merita.

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Becuri AF.

Cei cu faruri xenon bauiesc ca au acelasi necaz ca si mie. Pana acum am ars 2 becuri AF (Adaptive Front lights). Eu circul inclusiv in oras cu farurile aprinse, probabil din cauza virajelor multe stins/aprins se duc cam repede. Am fost la service si am cam usturat bec+manopera cam 100 lei daca mai pun la socoteala si drumul(benzina) deranj(timp) deja ma cam deranjeaza.

Ce fel de becuri trebuie pt AF? Codul? Marca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am xenoane si mi s-au ars de 2 ori becurile care lumineaza in lateral cand iei viraje sub o anumita viteza (cred ca nu gresesc cand le numesc becuri cornering). Eu am optiunea aceea de lumina de drum permanenta, deci sunt aprinse nonstop. Dar de schimbat, le-am schimbat la un atelier simplu de service. Practic m-a costat doar c/valoarea becului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza tipul/marca lor. Vreau sa-mi comand 5-6 buc sa stau linistit o vreme. Din cate am inteles exista unele Long Life (cu becuri de acest tip vine masina dotata din fabrica si cica sunt mai longevive decat astea normale de pe piata). Cel putin asa am citit pe aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

p1230334.jpg

Acesta e becul pt AF. H7 12V 55W DOT 12972. Cred ca este cel original din fabrica.

Se monteaza foarte simplu o sa caut pe net sa vad daca exista si LL Long Life, vad ca asta nu are astfel de mentiuni.

Am gasit pe forum de vanzare leduri pt pozitii. Sunt Made in China dar se aprind si-si fac treaba.

La una dintre pozitii becul facea figuri, am gasit ledurile pe forum nu lumineaza exceptional insa am scapat de contrastul dintre lumina de la xenoane si lumina de la pozitii.

Cam asta e rezultatul. Cel de pe stanga este cel cu led. Sorry pt calitatea pozelor dar nu eram pregatit pt sedinta foto.

imag000z.jpg

imag004z.jpg

imag007t.jpg

Nu am imagini cu ledurile dar gasiti la vanzator in topic.

Ce nu mi-a placut la ele este faptul ca daca le infigi complet nu se aprind, trebuie sa "o bagi" jumate si nu prea-mi place acest principiu.

Sa vedem si cat de fiabile sunt, mai ales ca daca sunt infipte jumate este posibil sa se si intrerupa de la socuri(gropi, denivelari, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns?

Am un tiguan S&S, model 2010, masina cumparata de pe stoc si nu are tempomat. Ca sa montez este suficient sa cumpar doar maneta de comanda, sau mai sunt necesare si alte accesorii.? Am auzit ceva despre compabilitati ale calculatorului de coloana, etc.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am T&F model 2008, si am rugat pe cineva sa imi monteze maneta tempomat cumparata de la PBN (cod identic cu cel pentru Golf V), fara alte accesorii. Activarea se face din VAG-COM dupa montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit becuri de ars pt AF. Link aici.

Nu stiu dc am luat cu +50% mai luminoase, probabil nu aveam pe ce sa dau banii.

Am comandat 4 buc astept sa soseasca sa le montez si revin cu pareri.

Am inteles ca intr-un timp cam toate VW si Audi veneau cu becuri Narva pana sa intre Philips pe felie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Tiguanul meu a primit in cele din urma si tempomat.

Comandat si instalat tempomatul la Cardinal Ploiesti. Costuri 360 ron tempomatul, 160 manopera.

Nu stiu daca este scump sau ieftin, insa daca i-l ceream la configurarea masinii as fi paltit 350 euro.

Ce as mai vrea acum, este sa gasesc o antena radio mai scurta, caci cea originala atinge cand intru si ies din garaj.

M-am cam saturat sa o demontez/montez de fiecare data cand intru/ies din garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista aici un tutorial pentru montarea unei antene de tip shark-fin, OEM. Eu am montat pe Tiguanul meu exact din acelasi motiv - cea veche lovea in usa de la garaj. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Multumesc Andy_B pentru link; totusi, eu ma gandeam doar sa gasesc un cap (sau cum ii zice...) de antena mai scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!