Jump to content

Siguranta Copiilor La Bord


Zorro Classic
 Share

Postare recomandată

1. Inaltatorul (sau ridicarea sezutului) nu se face pentru copii mai mici de 3-4 ani (in functie de inaltimea copilului). Nu e vorba ca suporta sau nu centura, este problema ca acea centura sa nu-i treaca peste gat.

2. Sunt scaune izofix pentu toate varstele. Nu exista scaun reversibil (adica sa mearga si cu fata si cu spatele) la nici o firma serioasa. Copilul trebuie sa stea pana la 1 an sau pana la 10 kg cu spatele inainte deoarece nu poate sa preia socuri pe piept intr-un tip de scaun (adica tip scoica) care este intotdeauna pus cu spatele catre in fata. Puteti sa-l tineti si dupa 1 an cu spatele, e mai sigur, dar nu prea mai suporta. Ceea ce spune Dragos nu prea este OK. Vezi mai jos de ce.

3. Daca are sistem Izofix cu ancorare sau cu picior suplimentar eu spun este inutila utilizarea centurii. Ma rog, daca vrei sa te complici... Gaurile pentru centura sunt pentru situatia in care masina nu are urechi Izofix.

Si la final: NU montati niciodata invers un scaun de copil (adica unul de tip cu spatele in fata montat cu fata in fata sau invers)! Exista pericolul de basculare al scaunului si bebe zboara mai rau decat daca-l tineati in brate! In orice pliant al producatorilor care se respecta scrie asta.

Si inca o parere: orice scaun e mai bun decat tinutul in brate!

@gigianu: sistemul acela este printre cele considerate foarte sigure si previne bascularea scaunului. Se numeste ancora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic: Corect, ai dreptate se numeste ancora.

Am verificat ieri sa vad daca am sistemul pe care florinmacri il prezentase, dar nu il gasesc ca si optional la mine. Oricum mi se pare destul de interesant, nu stiu insa cat de safety este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii zic ca este. Parca si Mercedes ofera chesti asta.

Copilul meu va sta in scaun special mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 2 ani si jumatate am schimbat pentru juniorul meu doua scaune auto. Primul era gen scoica iar cel de al doilea (cu centuri in 5 puncte) era recomandat pana la 4 ani. Se prindeau cu centura masinii prin spatele scaunelului. Problema este ca il deranjau centurile acestor scaune deoarece trebuiau sa fie lipite de corp (pentru a fi eficiente in caz de soc). Se incingea, il strangeau...

De la 2 ani si jumatate am cumparat un inaltator care are si manere de sprijin. Piticul sta perfect, petrecut de centura masinii, care de aceasta data nu-l mai deranjeaza. Plus ca are exemplul lui tati care intotdeauna isi pune si el centura. Si-a dovedit eficienta la cateva franari mai "violente" generate de trafic. Cand atipeste in masina ii pun la ceafa o pernuta speciala (in forma de U - se gaseste pe la magazinele de accesorii din benzinarii).

Cel mic este mai inaltut pentru varsta lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne dai mai multe detalii de spre acest inaltator, eventual ceva poze?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mda.....R.E.S.P.E.C.T. pt. cei ce-si protejeaza copiii.....si-al meu are 2 ani si 4 luni si nici nu se pune probleme nepurtarii centurii......de la varsta de 4 zile, cand l-am adus acasa de la spital, sta "ancorat" saracu si de atunci masina nu face niciun metru fara sa fie copilul asigurat! Sa spun si io 2 chestii, care am vazut ca nu s-au spus aici:

1. Daca aveti doar un copil, intotdeauna sa-i montati scaunul pe bancheta in partea DREAPTA!!! Motivul? Banal de simplu: este partea dinspre trotuar, nu dinspre strada!

2. Un copil de 15 kg tinut in brate de un adult, va cantari in momentul unui impact frontal la 50 km/h nici mai mult nici mai putin decat 216 kg (daca mai tin bine minte.....oricum sigur era peste 200), asa ca va las pe voi sa trageti concluziile....

Protejati-va copiii cu orice pret!!!!! Ei sunt viata noastra!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

scaunelele cu ISOFIX le recomand si eu... deja sunt la al 2-lea scaunel cu ISOFIX pt al meu pusti si conduc mult mai relaxat cand sta in scaunel cu centura pusa

celelalte tipuri de scaunele din comert mi se par o gluma fata de astea.. ideea e cat de safe pot fi la un impact frontal, o rostogolire a masinii, etc... abia acolo s-ar putea vedea diferenta... practic pt astfel de cazuri ipotetice le cumparam daca stau sa ma gandesc...D-ne fereste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Fiind singurul topic despre airbaguri pe care l-am gasit am si eu cateva intrebari.

Airbagurile + computerul de la VW Passat model 2002-2003 se pot folosi la un VW Golf 4 1.6 16V model 2000?

Cum se poate verifica compatibilitatea airbagurilor intre masini?

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU.

Niciun airbag nu se poate folosi la alta masina decat cea pt. care a fost produs. Unitatea de control e calibrata diferit pt. fiecare model de masina, si chiar diferit in functie de unele motorizari. Asta pt. ca sasiul fiecarei masini se comporta difeit in impact, chiar diferit in functie de motorizare (greutatea, dimensiunile motorului si ale cutiei de viteze).

Deci, in niciun caz, NU.

La subiect, nu pot adauga decat ca din studiile efectuate de cei in masura, nu a reiesit un risc real asupra copiilor din partea airbagului lateral toracic/pelvian, atata vreme cat copilul este asezat corect in scaunul special. Parerea generala este ca beneficiul este mult mai mare decat riscul. Din acest motiv nu se ofera dezactivarea airbagului lateral, si nici sistemele automate de detectie a copiilor nu dezactiveaza airbagul lateral, ci doar pe cel frontal.

Luati in calcul ca si pt. copii mai mari, acel inaltator ("booster") este important, mai ales la masinile mai noi, care au pretensionare pirotehnica a centurilor si la locurile din spate (centura se strange cu putere pe corpul ocupantului chiar inainte ca acesta sa fie aruncat inainte in urma impactului). Aceasta pretensionare poate fi periculoasa daca centura nu se afla in pozitia corecta peste toracele copilului. De asemenea e important ca copilul sa nu stea lasat in scaun, a.i. partea pelviana a centurii sa-i ajunga peste abdomen. Centura se va strange cu putere pe el in timpul impactului, si trebuie sa se stranga peste pelvis, nu peste abdomen!

Nu e usor sa convingi un copil sa stea cuminte in pozitia regulamentara pe un drum lung, dar pt. siguranta lui e indispensabil. Solutia poate consta in pauze frecvente in locuri unde copilul isi poate intinde picioarele, poate alerga un pic, sa-si alunge plictiseala. Calatoria va fi mai lenta, dar mai sigura.

Modificat de wolfskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din acest motiv nu se ofera dezactivarea airbagului lateral, si nici sistemele automate de detectie a copiilor nu dezactiveaza airbagul lateral, ci doar pe cel frontal.

din mai multe discutii pe forumurile auto am observat ca multa greseste vis-a-vis de asezarea copiilor pe locul din fata dreapta si de airbagul frontal si as adauga vreo doua observatii aici ca sa fie clar pt toata lumea:

airbagul frontal SE DEZACTIVEAZA doar in cazul in care se aseaza scaunelul copilului pe locul din dreapta CU SPATELE LA DIRECTIA DE MERS.. iar in cest fel se aseaza doar copii mici care nu isi pot tine inca capul (max 1 an cam asa.. sau pana fac vreo 9 kg).. vezi semnul de langa butonul de dezactivare airbag!!

dupa aceasta perioada, copilul poate fi asezat CU FATA la directia de mers iar airbagul trebuie lasat ACTIVAT... nemaiexistand nici o restrictie in acest caz

multa lume nu este atenta la aceste detalii si greseste cand aseaza copilul cu fata la directia de mers dezactivand airbagul frontal.. e total gresit!!!.. in felul asta cresc riscurile de accidentare a copilului in cazul unei coliziuni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Sunt pe cale de a achizitiona un scaunel de copil si am vazut cateva la PBN.(1200 ron).Stiti si alte magazine in Bucuresti care comercializeaza astfel de scaune la preturi accesibile dar care nu fac rabat de la siguranta.Obligatoriu sa contina sistemul ISOFIX(prinderile de bancheta)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am o problema cu un golf IV. Am luat o groapa si de atunci imi sta martorul de airbag aprins. Cum pot scapa de aceasta chestie??

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit.

Incercati si inglesina.ro pentru scaune de bebei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

copii pana la varsta de 3 ani trebuie neaparat sa stea cu spatele spre sensul de mers al masinii, este foarte important

edit, 3 suna mult, mai treb sa ma interesez, dar asa parca stiam?

Modificat de Adrian_O
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
din mai multe discutii pe forumurile auto am observat ca multa greseste vis-a-vis de asezarea copiilor pe locul din fata dreapta si de airbagul frontal si as adauga vreo doua observatii aici ca sa fie clar pt toata lumea:

airbagul frontal SE DEZACTIVEAZA doar in cazul in care se aseaza scaunelul copilului pe locul din dreapta CU SPATELE LA DIRECTIA DE MERS.. iar in cest fel se aseaza doar copii mici care nu isi pot tine inca capul (max 1 an cam asa.. sau pana fac vreo 9 kg).. vezi semnul de langa butonul de dezactivare airbag!!

dupa aceasta perioada, copilul poate fi asezat CU FATA la directia de mers iar airbagul trebuie lasat ACTIVAT... nemaiexistand nici o restrictie in acest caz

multa lume nu este atenta la aceste detalii si greseste cand aseaza copilul cu fata la directia de mers dezactivand airbagul frontal.. e total gresit!!!.. in felul asta cresc riscurile de accidentare a copilului in cazul unei coliziuni!

Stimabile! Copilul NU SE ASEAZA CU FATA LA AIRBAG ON PANA LA 12 ANI!

Deci sfatul pe care l-ai dat sa se puna scaunul de copil cu fata spre directia de mers atunci cand copilul are peste 1 an este o enormitate..zau..

copii pana la varsta de 3 ani trebuie neaparat sa stea cu spatele spre sensul de mers al masinii, este foarte important

edit, 3 suna mult, mai treb sa ma interesez, dar asa parca stiam?

Mai intereseaza-te si cand ajungi la 9 kg sau 1 an il intorci cu fatza..ca altfel 1. nu sta si 2 vomita non-stop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de la caz la caz ,chestia cu vomitatul sau statul cu fata in directia de mers.

juniorul a stat de la un an cu fata spre sensul de mers; mai putin la drum lung facut noaptea cind rasuceam scaunul la loc.

nu pot sa zic acelasi lucru despre junioara lu' nasu' care la acelasi drum a dat la rate din greu; probabil din cauza ca nu are antrenament pe masina, cea mai mare distanta parcursa pina atunci fiind de cca 60 km.

pt locul din fata, daca scaunul e dat mai in spate, nu cred ca airbagul poate lovi copilul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu fata spre directia de mers sau nu, cu airbag deactivat sau nu, pe locul dreapta fata(pe vremuri i se spunea "locul mortului"-scuzati expresia) nu as transporta copilul in nici un chip, in primul rand siguranta este mai ridicata pe locurile din spate in caz de accident, in al doilea rand, copilul nu distrage atentia soferului. Cum s-a mai scris aici, un copil pana in 120-140cm calatoreste cel mai sigur pe locurile din spate intr-un scaun dedicat pentru copil fixat in isofix sau in centura. Trist este ca multi inca transporta copii doar in conditiile minime cerute de lege, mai mult de frica de-a lua o amenda fara a se gandi la siguranta micilor urmasi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

multumim pt sfaturi. eu am trei copii si m-ati pus pe ganduri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu fata spre directia de mers sau nu, cu airbag deactivat sau nu, pe locul dreapta fata(pe vremuri i se spunea "locul mortului"-scuzati expresia) nu as transporta copilul in nici un chip, in primul rand siguranta este mai ridicata pe locurile din spate in caz de accident, in al doilea rand, copilul nu distrage atentia soferului.

masinile ce au cheie pt dezactivarea airbagului pasager permit montarea scaunului de bebe acolo; daca deschizi usa pasagerului dreapta ai sa vezi un sticker care iti interzice sau permite amplasarea scaunelului acolo.

un copil mic nu va fi lasat in scaunul lui amplasat pe bancheta din spate din o droaie de motive; cine nu stie isi poate intreba coautoarea mostenitorilor

daca pui copilul pe scaunul din fata cine te opreste sa dai scaunul la maxim in spate ca sa maresti distanta fata de bord.... bineinteles ca aceasta modalitate de transport al copilului se face de catre un parinte singur, evident cu masina ce permite decuplarea airbagului, altfel nu se pleaca (decit cu riscurile asumate) nici macar pina la hypermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care aveti copii mai mari de 4-5 ani si ati trecut de la scaun cu centuri in 5 puncte la inaltator, ce marca/model recomandati? Incep si eu sa caut si vad tot felul de plasticaraie la 3 mil, iar cele care mai arata cumva is scumpe ca naiba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu m-ati prea ajutat :) asa ca am tot cautat si am gasit un scaun Recaro nou pe un site din Germania. La 150 Eur marfa + 16 eur transportul mi l-au trimis pana acasa in 3 zile. E-commerce-ul romanesc poate sa ia lectii de la nemti. Pentru cine e interesat, Recaro face niste scaune de copii tres tres mishteaux: Isofix, tetiera gonflabila ajustabila (pompa se vede in imaginea #2), sistem de boxe integrat in tetiere (img #3 si #4)cu legatura pentru sursa audio, ex, mp3 player. Foarte incantat juniorul, nu s-ar mai da jos din el. Recomand.

post-25693-1267199671_thumb.jpgpost-25693-1267199681_thumb.jpgpost-25693-1267199688_thumb.jpgpost-25693-1267199699_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata bine, pret mai mult decit bun pt el dar am o singura obiectie: castile/difuzoarele alea nu cred ca fac bine la urechi

ca sa te ajutam, eu unul recomand sa nu se foloseasca urechelnitele alea :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De abia acum am vazut intrebarea - la mine e pe drum, tot din germania ca e mai ieftin., Cybex Solution X-Fix. La mine, criterilul a fost locul ocupat in teste iar asta e - ADAC locul 1 . In cateva zile o sa va spun si impresiile pustoaicei.. Categorie de varsta 3+, 15-32 kg.

P.S. si ca veni vorba de ecomerce/comertul romanesc - vanzatorii de articole de copii sunt niste speculanti - as spune putin nesimtiti - acelasi produs, gasit in romania, e mai scump cu 2 mil(30% - scaunul de copii) decat produsul similar venit din germania, cu tot cu transport. Capatuiala rapida.

Si poate mai au nevoie si altii - eu am comandat de pe asta

http://www.kidoh.de/

iar cineva mi-a recomandat

http://www.mytoys.de/ - mai ieftin decat primul, dar nu mi-a aceptat cardul la plata (Martercard ING)- nu au reusit sa imi explice de ce.

Sper ca nu se considera reclama.

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut, exact asa e. probabil ca romanii nu au pe stoc mai nimic si le comanda si ei tot din germania, ca sa mai puna apoi si adaosul lor nesimtit. Eu l-am pescuit de pe mytoys.de. M-am uitat si la Cybex dar in final am mers pe Recaro.

@DragosR - nu sunt casti, sunt difuzoare integrate in tetiere si se aud foarte slab. Practic eu nici nu le aud din locul soferului, chiar daca isi da la max volumul din mp3 player. Asa sunt facute boxele incat sa nu dauneze urechilor copiilor.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!