Jump to content

Unde E Legala/ilegala Folosirea Detectorului De Radar


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

pe mine personal ma intereseaza : Serbia , Bosnia, Croatia, Ungaria !

Dar stiu ca in Bulgaria si Grecia e interzis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DragosR

    6

  • Valentin M.

    6

  • hbogdan

    4

  • docman

    4

Germania la fel...strict interzis,si daca nu ma insel si Austria ;)

LE:In Germania la un control pe Autobahn au perchezitionat masina unui prieten si au gasit detectorul in sertarul de la scaunul soferului.I-au dat 400 eur amenda si l-au confiscat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ungaria e legal.

In Croatia e ilegal. La fel cred si in Serbia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Alte tari:

- Olanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine si atunci unde e permis? In Bulgaria eu stiu ca e admis. Stie alcineva sigur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In Ungaria e permis. Am intrebat un vames ungur si mi-a confirmat.

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvane ce scriam eu mai sus cu 400 eur nu e ''basm''...poate reusesc sa scanez documentul oficial sa vada toata lumea... :biggrin:

PS:Ma repet...se afla in masina nu in functiune! :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu contest acest lucru Alex, stai linistit. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In BG e permis. In Belgia se merge chiar pe retinerea actelor si chiar a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce simtiti nevoia utilizarii detectorului in tarile astea ??? daca ar avea drumuri ca ale noastre as mai zice ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pentru ca la fiecare intersectie din afara localitatilor au reduceri de viteza la 50km/h...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrisesem in ideea ca se circula mult pe autostrada iar limitarile de viteza nu sint asa de drastice si nici nu tin mult... sa nu mai zic ca sint puse cu cap :icon_thumright:

Fara sa stiu unde e permisa utilizarea detectorului, dupa Nadlac chiar nu am simtit nevoia utilizarii lui... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au perchezitionat masina unui prieten

nu e cumva ilegala treaba asta fara un mandat?

faptul ca iei amenda si daca e in geanta mi se pare absurd. pai sa imi dea amenda si pentru port de arma alba pentru cutitele cu care tai painea la camping ca si alea sunt ilegale de purtat pe strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca le trebuie mandat; de ex. aia la trecerea de frontiera cind te cauta si in chiloti au mandat??? la 4 dimineata m-a controlat unguru si in geanta de la laptop....

niste prieteni plecati sa isi ia masini au fost opriti in germania de o trupa numeroasa cu pusti pistoale masini cu folie neagra de au zis astia ca nu mai scapa intregi :icon_cool:

Le-au cerut actele, banii (dupa ce inainte au fost pusi sa declare citi bani au), telefoanele. Au verificat banii, seriile telefoanelor si actele, apoi le-au returnat si au fost lasati sa plece mai departe.

Asa ca se poate :lol:

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la frontiera e normal sa te caute. la filtre cu mascati si nebunii e ok. dar astea sunt exceptii. ala de la circulatie nu cred ca are dreptul sa te caute in geanta daca tu nu il lasi. ala te opreste ca ai incalcat o regula de circulatie nicidecum ca ai iarba in buzunarul pantalonilor sau bomba atomica = detectorul de radar in geanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Valentin M. au dreptul sa te caute in masina. Autoturismul nu este asimilat domiciliului cand circula pe drumurile publice.

In legatura cu perchezitia in geanta, buzunarul pantalonilor etc. aceasta se incadreaza la "perchezitie corporala" pt care nu este necesara autorizatie.

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un politist de la circulatie nu are dreptul sa te perchezitioneze decat cu un motiv intemeiat. Nu te poate opri pe drum ca sa te caute de valuta. Nu intra in atributiunile lui. El este de la circulatie. Daca pe langa el mai sunt si altii de la alte departamente e ok. Tu, aici in Romania, unde cunosti limba si unde ai o anumita siguranta ce o ofera tara natala, il lasi pe unu de la rutiera care te opreste pe mihai bravu sa iti rascoleasca pana la ultimul coltisor portbagajul? Nu cred. Doar ca afara, suntem majoritatea cu capul plecat si facem ce ne zic aia pentru ca nu ne descurcam f bine cu limba, nu stim legile (nu ca pe astea ale noastre le stim), suntem la mii de km departare de casa si inconjurati de straini. Si atunci ii lasi sa te caute si in fund, doar-doar te lasa sa pleci linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Am patit sa fim opriti pe autobahn....au scos paleta pe geam si ne-a aratat sa ii urmarim(asta era inainte de intrarea noastra in UE..prin decembrie 2006) pana in prima parcare.Acolo le-am prezentat actele si au controlat masina...prin fiecare coltisor.Nu stiu cat de legal e...singurul lucru care mi-a placut este ca au fost politicosi (cel putin asa pareau) si nu ne-au tinut mult..asa ca... :RO flag:

PS:Aveam vreo 5 cartuse de tigari in masina...s-au uitat la ele si nu ai zis nimic :D ..ca daca cereau nu le dadeam :D :lol: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, Ungaria permis, dar nou acceptate, asa ca mai incearca sa te faca, Bulgaria interzis, Grecia interzis. In Austria inutile, si mai departe n-am mai incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa austria e Germania unde nu e limita de viteza :RO flag:

Valentin, indiferent de tara unde esti, stii cumva daca motivul e intemeiat sau nu? daca nu ii place moaca ta poate sa spuna ca o masina ca a ta a fost implicata intr-un jaf, etc. Fiind de buna credinta il lasi sa verifice ce vrea si cu asta basta.

Eu am fost oprit cu niste ani in urma pe B Vacarascu :offtopic: si baietii mi-au cerut sa le arat portbagajul pt ca se furasera vreo 2 butelii; deschis, vazut nimic, salutat, plecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati oameni atatea pareri:

bogdanN, bulgaria interzis

aries, bulgaria permis

hbgdan, bulgaria permis

fx, bulgaria interzis

:)

@dragosR - daca iti cer sa deschizi portbagajul sa se uite daca e o BUTELIE in el e una. Sa iti ceara sa il deschizi si sa iti controleze sa gaseasca un detector care e cat un pachet de tigari e altceva. Doar la filtre de politie unde participa si alte departamente decat cel rutier au voie, altfel nu.

Modificat de Valentin M.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o parere personala, Valentin, este raspunsul primit la intrarea in Bulgaria, de la vamesii bulgari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Sa iti ceara sa il deschizi si sa iti controleze sa gaseasca un detector care e cat un pachet de tigari e altceva. Doar la filtre de politie unde participa si alte departamente decat cel rutier au voie, altfel nu.

uite aici un motiv suficient zic eu ca sa ti se ceara si deschiderea torpedoului:

http://www.antena1.ro/index.php?page=news&...p;currentPage=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai oameni buni....ce legatura are torpedoul cu faptul ca ai depasit tu pe linie continua sau ca ai fortat un galben? Politia rutiera se ocupa doar de delicte rutiere. Nu de filaj de droguri sau perchezitionari de masini. Ca doar nu o sa ii dati bani de amenda unui politist comunitar care va opreste ca nu ati dat semnal dreapta atunci cand parcati masina. Fiecare e cu treaba lui.

@hbogdan - poate ala ti-a zis asa pt ca avea boala pe romani si dorea sa aibe colegii lui de castigat de pe urma noasrta, a astora cu detectoare. daca te oprea si iti zicea ca e ilegal, te certai cu el invocand motivul ca asa ti-a zis vamesul? Poate e vreunu mai deschis la minte si da o raita pe forumurile bulgare auto, poate si printr-o intrebare concreta. Asa e cel mai sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!