Jump to content

Modificari 1.0


andreea22
 Share

Postare recomandată

din cate stiu eu lucrurile stau in felul urmator .daca motorul respectiv figureaza in omologarea tip si nu are puterea mai mare de 40% fata de cel vechi nu e o problema mare pentru ca cei de la rar nu vor avea prea mult de comentat si nu costa mult.daca motorul transplantat are un nr de cilindri mai mare sau alta configuratie si putere mai mare de 40% fata de cel vechi cei de la rar trebuie sa supuna masina la teste suplimentare care sunt costisitoare plus ca si buburuzu trebuie upgradat cu alte frane...................... etc pentru a respecta normele de siguranta si a putea rula pe drumurile publice.

Modificat de djpagany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ReiMNs

    11

  • djpagany

    5

  • wolfvw

    5

  • anume

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

ar merge 1.4 8V cel de 60hp :( se incadreaza in grafic.

iar 1.0 nu ai ce sa modifici..eu nu prea vad ca s-ar putea face ceva cu motorul asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat timp cat pe modelul respectiv de masina a fost montat tipul de motor ce ti-l doresti, nu e o problema.

Se face omologare artizanala.

Nu poti pune 1.8 turbo pe lup pentru ca nu a avut niciodata din fabrica asa ceva masina asta. Cand zic nu poti pune ma refer ca nu te lasa rar'ul.

Mai e o problema ... si ti-am zis vineri la intalnire ... ori dai spaga ori tre sa montezi motorul intr-un service autorizat sa faca reparatii pe respectivul model de masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k sa poti pune motor 1.8 t trebuie sa faci o groaza de modificari,iar aici nu se baga nea manole de peste drum sa iti faca conversia.plus ca e si f. costisitor,pt. ca va trebui sa intaresti structura de rezistent a masinii, schimbat frane, dus la dyno,testat parametri, dus pe sosea, intors inapoi la dyno..sunt multe chestii.si pe mine ma tenta, insa am renuntat pt. simplu fapt ca trebuie o groaza de bani, drumurile sunt cum sunt si nu cred ca ar rezista, si nu cred ca sunt mecanici chiar atat de buni ca in vest care sa realizeze conversia corect si pana la capat :D

Modificat de ALEXIO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vroiam sa fiu cat de cat realist :(

stiu ca sunt off topic dar revin si pe topic :P

am montat instalatie GPL pe renault..pana acum sunt plin de nervi, deoarece cred ca are instalatia un defect din fabrica, imi tot muta pe benzina, dar nu mereu..oricum sper sa remedieze problema daca nu o dau jos si ma apuc de lupo :P

ii pun jantele negre exact cum am poza la avatar :) si folie pe geamuri iar renaultu..vad eu :))

o poza cu jantele ( ET38 , 6J, 185 R14)

post-52519-1269965706_thumb.jpg

Modificat de ReiMNs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos sa pastrati discutia ON topic si sa postati doar daca aduceti ceva util topicului.

Posturile offtopic au fost ascunse.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

gata a venit caldura :) 195/45 r 15

post-28017-1271179343_thumb.jpg

Modificat de djpagany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: faine, pune o poza mai mare.

modificari care poti sa le aduci acestui motor sunt: filtru aer sport, toba sport si cam atat :).

ma gandesc daca ii schimbi injectoare+ pompa benzina poate mai scoti ceva :) , dar nu cred ca merita, ea e facuta de consum, deci un filtru aer si o toba de zgomot sunt suficiente.

si eu am pus de 14 ( 185 )

post-52519-1271184787_thumb.jpg

Modificat de ReiMNs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te va ajuta nici toba sport care nu va scoate decat un sunet puternic sau placut, nici filtrul de aer... motorul de 1.1 a fost pus pe masina probabil ptr pretul de plecare al modelului... ca nu are un consum extraordinar de mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul e 1.0 MPI.

filtru te ajuta un pic dar nu mult,am incercat pe renault si chiar se misca un pic mai bine, toba doar de zgomot, doar daca schimbi toata evacuare + accelerator de gaze poate mai obtii ceva, poate :icon_thumright: ( cand zic ceva ma refer la un 0.5-1 hp acolo )

am avut consum cam 6% ( 5,7 %) mers prin oras( nu bucuresti) si in afara ( mers peste 130km/h ) si pot spune ca mai mult de 6 nu iti ia in afara, oricat de tare ai merge ( am testat-o :icon_cool: ) , pe langa motorul de 1.4 8V ( cel de pe clio ) la viteze mari ma rupe , in oras ( sub 12% nu ia ) pe cand lupo max 9% mers sportiv in oras( bucuresti ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari.

Am si eu masinuta din titlu. Am o intrebare in legatura cu acest model, 1.0L/an 2002.

Nu imi place cum se comporta suspensiile. Sunt foarte "moi" pentru gusturile mele. As vrea sa ii fac ceva ca sa le modific, adica sa le fac mai rigide.

Am vorbit cu cineva care mi-a spus ca se pot potrivi arcurile de polo, care sunt mai rigide. Problema este ca nu este nici el sigur si nu vreau sa alerg dupa aceste arcuri degeaba.

Nu vreau suspensie sport. Vreau sa ramana la fel. Imi place garda la sol care o are acum, 175/65/13.

Ma supara foarte tare faptul ca se arcuieste prea mult la fiecare denivelare. Parca sunt pe o saltea cu apa, danseaza masina cu fiecare trecere peste un hop, gropita, etc. Vreau sa fie mai lipita de asfalt :)

A mai incercat cineva asa ceva, sa schimbe decat arcurile cu unele mai rigide?

Multumesc pentru intelegere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate amortizoarele sunt prea moi si de aia se balanseaza asa. Verfica si varianata asta. Altfel, daca pui doar arcuri rigide apoi o sa topaie masina ca o minge de ping-pong.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele sunt noi, Sachs. Schimbate acum doua luni.

Stiu ca este o masina "pentru oras", dar vreau ceva mai mult de la ea, fara a da bani pe amortizoare si arcuri sport care vor costa cat nu merita.

Nu o duc la raliuri. Totusi suspensia mi se pare prea "moale". Se poate face ceva la ea? Nu s-a mai gandit nimeni la o astfel de modificare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la Lupo, dar la Polo se pot pune niste bucse de bascula mai tari, pline.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit la alta chestie :offtopic:

Caroseria la toate modele de lupo este aceeasi. Imi poate spune cineva cum se comporta modelul 1.4 16v sau oricare altul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate al tau lup are vreo problema pentru ca si eu am aceeasi motorizare si nu am amortizoarele moi deloc exceptand faptul ca e incaltat cu bascheti 195/45 r 15.parca are un magnet sub burtica nu alta.cu 185/55 r14 parca e mai un pic mai elastic ca de are talonul mai mare iar la talon /65 nu stiu ce sa zic ca nu am asa ceva.verifica presiunea in anvelope poate sunt sub limita????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.7 sdi incaltata cu 185/55/14 si mi se pare ca se comporta onorabil mai putin curbele stranse unde se cam inclina la viteze mai mari de 40 kmh (fara sa aiba totusi efectul ala de "barca pe valuri"), dar avand in vedere ca nu au fost inlocuite niciodata amortizoarele (masina are 150k) si ca la un test au iesit ca lucreaza cam la 37% din capacitate (cele din spate pt. ele am facut testul din cauza unui zgomot la denivelari).

Singura senzatie de instabilitate o am daca merg cu mai mult de 120 kmh cu vant lateral si mai vreau sa fac si vreo depasire, in rest in oras nu se simt decat denivelarile mai mari gen militieni culcati sau gropi mai mari.

Eu unul nu am mai condus alte masini ca sa fac comparatie, dar dicutand problema cu fostul proprietar care are ceva experienta in masini mi-a spus ca asa e Lupo are suspensiile ceva mai moi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata si o poza cu baschetii 195/45 r15

post-28017-1272708318_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap. Arata foarte bine :D.

O sa ma mai documentez in legatura cu problema asta. Daca gasesc ceva va anunt, poate mai sunt si altii in postura asta :beerchug:

Apropo. Am gasit ceva ce se poate monta pe arcuri pentru ridicarea garzii la sol. Pentru cine e interesat linkul e mai jos.

http://www.tuningshop.ro/prod_227789.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Mai vin cu o alta nedumerire :coffee_lol:

Cat de greu sau usor este demontare bordului la lupi. As dori sa-l demontez in intregime.

De demontat sa zicem ca as reusi, dar imi este frica de montare. Mi-e sa nu raman cu ceva piese in plus ;).

A mai facut cineva operatiunea asta pana acum?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Gheorghe I Andrei

Salut baietii !!Sunt nu peaici si citeam pvestile voatre despre suspensii sport eu acum mi am luat un lupo de 1.0 motorul acela Aht vreaus a i platesc taxa spers a nu ma susuce in fine ce vroiam sa zic am suspensii sport asa a fost de cand am luat o da vazic nu va prostiti ca pe mine ma rupe dau in ceva denivelare simt ca mi se rup plamanii are si arcuri si telescoape da va zisc le as schimba da tres a schimb tot chitu si o sa ma coste ceva da ceva jante si io o sa mi pun aia i cel mai bine fara suspensii modificate .Respect

scuzati va rog greselile sunt foarte obosit!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun eu la AHT cat e taxa...acum cateva luni...3 adica...am inmatriculat eu unu....478 de euro

Modificat de inspir
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

195 50 15 cu 7j mie imi ating la viraj total cand dau cu spatele. la 195 45 15 n-am problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare ma ajutati si pe mine cu informatie .mi am gasit ceva jante pe 15 merg puse 195 50 15 ? iar intrebarea numarul 2 ce dimensiune au boxele in usi la lupo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!