Jump to content

Dealeri Auto De Evitat Din Germania Si Nu Numai


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Salut m-am gandit sa deschid acest topic in vederea ajutarii celor care doresc sa cumpere o masina de la un dealer neamt. Pana acum am dat de doi dealeri extrem de neseriosi. Cel din urma dorind sa comita si inselaciune la vanzarea unui autoturism:

http://www.autohaus-akdeniz.de/

http://www.autohausnord.com/

Cum aflu si alte date compromitatoare despre alti dealeri le voi posta aici.

Va multumesc si astept contributia dumneavoastra,

ANdi

Modificat de R_a_z_v_a_n
Editare titlu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Andi, cred ca ar fi utile si cateva cuvinte de ce ar trebui evitat dealerul x sau y. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul dealer pe care l-am postat, are masini pe mobile.de care nu exista si pe care nu le-a avut pe stoc. Planul acestui dealer este sa iti faci rezervare pentru masina X si sa te anunte cu o zi inainte ca masina s-a vandut din diferite cauze, motive ascunse. Cum ai ajuns acolo majoritatea clientilor isi vor cumpara o masina chiar daca nu este cea rezervata initial.

Multumesc,

ANdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dealerul acesta nu este serios. Patronul este de nationalitate turca, iar saptmana trecuta am rezervat o masina din parcul sau. Am plecat spre Germania iar pe drum l-am sunat, sa-l anunt ca ajung si atunci mi-a spus ca masina o vandu-se in dimineata aceea. A incercat sa se scuze, mintind ca a sunat, dar telefonul a fost inchis.

autoparkhotzyw6.jpgwww.autoparkhotz.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Revin cu inca un dealer ce trebuie evitat.

In luna mai am vrut sa cumpar o Bora, foarte scumpa ca pret, despre care dealerul spunea ca este impecabila.

La fata locului am constatat ca masina suferise un accident serios pe partea dreapta fata, despre care omisese sa precizeze. Nu am mai cumparat masina.

Patronul autohusului este de nationalitate rusa, Alexander Oleinik.

Firma se numeste Autohaus Ring si este din Memmingen, un orasel intre Stuttgard si Munchen.

320120rg9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
de ce sa ma feresc de cele exclusiv pentru export (doar pentru export)? au probleme sau de ce?

Legislatia germana obliga dealerul sa asigure garantie minim 6 luni pt un autovehicul SH, cand acesta este vandut unei persoane fizice germane (privat).

In cazul in care dealerul vinde masina unei alte persoane juridice (alt dealer) sau la export, acesta nu are aceasta obligatie.

Off Topic!

Multumesc oaspetele!

Aceste lucruri le-am aflat si eu in urma cu cateva luni prin bunavointa colegului oaspetele si a altora, pe un alt forum. Le multumesc pe aceasta cale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca un sfat util: feriti-va de dealerii care comercializeaza orice marca. Mergeti mai bine spre cei specializati, pe Vw-Audi, Bmw-Mini...

Faza cu garantia nu e chiar asa grava. Oricum ea se aplica numai pe teritoriul Germaniei si asta pentru ca sunt obligati sa o faca. Daca o iei pentru export mai poti negocia si din prisma asta, ca nu iti dau garantie. Eu am reusit sa negociez la un Golf V 800 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel ca si voi am dat un exemplu de dealer serios, Dami Automobile din Nunrnberg.

:P :offtopic:

Postul acela a fost sters de moderatorul RAZVAN, pe motiv ca trebuie sa dam exemple doar de dealeri neseriosi!

Astept scuze de la acest "MODERATOR", aici pe acest topic.

Era necesar sa mai deschid un topic cu dealeri seriosi? :blink:

On topic: Andi B, foarte buna initiativa ta de a deschide un astfel de topic, sper sa ne fie de ajutor la urmatoarele achizitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
La fel ca si voi am dat un exemplu de dealer serios, Dami Automobile din Nunrnberg.

:P :offtopic:

Postul acela a fost sters de moderatorul RAZVAN, pe motiv ca trebuie sa dam exemple doar de dealeri neseriosi!

Astept scuze de la acest "MODERATOR", aici pe acest topic.

Era necesar sa mai deschid un topic cu dealeri seriosi? :blink:

On topic: Andi B, foarte buna initiativa ta de a deschide un astfel de topic, sper sa ne fie de ajutor la urmatoarele achizitii.

Warning.

Cu scuzele de rigoare ca nu am aplicat acest avertisment inca de la data in care DOAR am sters postul respectiv ca fiind OFF TOPIC.

Topicul cu dealeri care au feedback pozitiv : Dealeri Sh partea 2, de data asta despre cei care au lasat impresii bune

Recomand in continuare sa pastram subiectul acestui topic si anume Dealeri auto de evitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Prin deschiderea acestui topic, s-a dorit sa se vina in ajutorul colegilor, prin postarea dealerilor, din Germania si nu numai, care trebuie EVITATI.

Limitandu-ne la post cat mai obiective, evitam sa transformam acest topic intr-unul cu replici gen : "dealerul asta cum vi se pare" cu 'nspe raspunsuri gen: "pare ok" , "eu nu stiu nimic, poate colegii" s.a.m.d.

Am sters toate posturile OFF TOPIC.

Orice deviere de la subiect va fi tratata ca atare si va fi sanctionata conform regulamentului, inca in vigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evitati dealerii din zona orasului Bochum. Sunt foarte multi in acea zona de natioanlitate poloneza sau turca si sunt de evitat. Banuiesc ca or fi si vreo 2 care isi vad de treaba dar, din pacate, sunt eclipsati de o adunatura de golani care isi invart afacerile in zona acestui oras. Am o cunostinta apropiata care traieste din afacerile cu piese auto sau masini aduse din Germania si a avut contact cu 6 dealeri din acest oras si din imprejurimi si de fiecare data a spus ca a dat peste mincinosi fara scrupule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred ca ar fi util de spus ca pe fiecare site german exista o sectiune "Impressum" care este plina de date despre firma respectiva, printre care si unele nume... din cate imi dau seama ale patronilor. Daca sint nume de turci, arabi, romani, rusi stiti ce aveti de facut.

De asemenea daca sunati si conversatia ajunge repede la "yes, my friend" este de asemenea sigur ca nu vorbiti cu un neamt :beer:

Vorbind de cei seriosi, mie mi-au trimis pe mail poze suplimentare si de mare rezolutie fata de cele de pe mobile.de, in care se detaliau zgarieturile masinilor... niste mici imperfectiuni insesizabile aproape. Sau mi s-a trimis scanata (fax) cartea service. Un exemplu de seriozitate care poate fi luat ca etalon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evitati dealerii din zona orasului Bochum. Sunt foarte multi in acea zona de natioanlitate poloneza sau turca si sunt de evitat. Banuiesc ca or fi si vreo 2 care isi vad de treaba dar, din pacate, sunt eclipsati de o adunatura de golani care isi invart afacerile in zona acestui oras. Am o cunostinta apropiata care traieste din afacerile cu piese auto sau masini aduse din Germania si a avut contact cu 6 dealeri din acest oras si din imprejurimi si de fiecare data a spus ca a dat peste mincinosi fara scrupule.

Eu din Bochum Am cumparat masina din semnatura , si totul a fost OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, exista si exceptii, dupa cum se preciza si undeva mai sus. Nu absolut toti dealerii dintr-un oras sunt incorecti, si tind sa cred ca nu absolut toate masinile de la un dealer incorect sunt in neregula.

Cunosc cativa "samsari" de Romanica care aduc masini si de la dealerii mai putini corecti (a se citi turci, arabi, chiar romani) si par in stare buna. Acum, poate la o verificare foarte amanuntita cu multe etape, gen testerul din Vitan, nu mai par chiar asa ok.

Oricum ar fi, masina SH e o loterie, in care sunt cam 50% sanse sa castigi si 70% sanse sa iti iei teapa (da, stiu, adunate nu dau 100%). Cei care deschid ochii cand analizeza masina si se pricep cat de cat sau au pe cineva priceput si de incredere cu ei, vor sti sa faca diferenta dintre o masina buna si una indoielnica, chiar daca se afla la un dealer cu reputatie negativa. Totul tine de atentia si de priceperea fiecaruia, si la fel de important este si norocul. Acest "clasament", mai ales generalizat pe orase, nu prea are relevanta, cu toate ca poate fi un reper cat de cat.

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca dealer-ii de masini din Germania, idiferent de natioanlitatea lor, daca incearca in vreun fel sau altul sa mascheze anumite defecte ale masinii, sau sa modifice anumiti parametri fata de ceea ce este real astfel incat sa ridice pretul de vanzare al masinii, erau aspru sanctionati si se ajungea chiar la inchiderea autohaus-ului. Stiu cazul unui rus proprietar de autohaus din Hamburg care pana acum a avut deschise pe rand 3 autohas-uri, exact din acest considerent. In alta ordine de idei, foarte mult "samsari" se plang in prezent ca masinile sunt "shmenuite" direct din Germania, a se intelege ca nu au km reali. So fi schimbat ceva in legislatia lor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

"Oi negre" sunt peste tot.

Va recomandam sa cautati dealeri autorizati si specializati pe 1-2 marci. Chiar si aici cu putina precautie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Dealerul acesta nu este serios. Patronul este de nationalitate turca, iar saptmana trecuta am rezervat o masina din parcul sau. Am plecat spre Germania iar pe drum l-am sunat, sa-l anunt ca ajung si atunci mi-a spus ca masina o vandu-se in dimineata aceea. A incercat sa se scuze, mintind ca a sunat, dar telefonul a fost inchis.

autoparkhotzyw6.jpgwww.autoparkhotz.de

Last, nu stiu daca ai vorbit cu patronul sau cu alt angajat care se dadea patronul, dat iti zic ca patronul de la autopark hotz e roman si il cunosc. Nemtii is reci si indiferenti, numa banu sa iasa. Am patit si eu o faza de genu, eram in germania la 200 de km de masina care trebuia cumparata. Ne-am oprit la wc si la un sandwich, timp in care neamtu ma suna pe telefon si eu nu-l auzeam, dupa 30 de min l-am sunat inapoi si a zis ca a vandut masina. Am incercat sa vorbesc frumos cu el, ca nu se poate intampla asa ceva din moment ce am contract stampilat de el. In aceste cazuri e cel mai bine sa zici ceva de genu " nu-i nimica domnule, tu mi-ai promis masina si nu o ai, eu ma duc frumos la politie si vin la tine, si tu imi platesti toate cheltuielile (necesar sa stii unpic de germana) dar omul a inceput sa ma injure si mi-a inchis. MA SUNAT inapoi in 15 minute fara sa mai fi insistat, mi-a promis pe saptamana viitoare acelasi tip de masina, cu un an mai tanara, aceleasi dotari si cu 500 de euro mai ieftin, si o gramada de scuze din partea lui. Daca nu mai aveti nimica de pierdut incercati.. ca aveti dreptate si in cele mai multe cazuri tine faza, pentru ca la nemti li frica rau de politie, mai ales dealerii neseriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a promis si ti-a si dat sau s-a ramas la stadiul de promisiuni ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In perioada aceea, eu aduceam masini pentru un dealer din romania, iar saptamana care urma nu am mai putut pleca eu personal dupa masina, dar a fost trimis alt sofer in locul meu dupa masina si marea surpriza ca sa tinut de cuvant. Si nu l-as fi bagat asa in seama sa ma iau de el zicand ca vin cu politia daca nu as fi fost la pamant cu nervii, Am stat 4 zile tot pe drumuri ( ceea ce nu obisnuiesc, deobicei dupa ce plec din RO in 3 zile cel mult is acasa cu masina ) am luat si-o amanda la 3 noaptea pentru ca nu purtam centura si eu defapt dormeam pe bancheta unei dube...infine am trecut prin foarte multe saptamana aceea. Parerea mea e ca daca chiar vi sa-r intampla o asemenea chestie foarte naspa ( ma refer la vandutu masini inainte de a ajunge ) si nu mai aveti nimica de pierdut, va recomand sa incercati faza. O gramada de dealeri de astia neseriosi care is turci, rusi si alte natii care au un parculet mic, cu un numar redus de masini au probleme ( fie evaziune fiscla afie altele) si evit cat posibil politia.

Mi-am adus aminte si de o alta faza, si mi ciuda ca nu mai retin numele parcului sa-l ocoliti neaparat (dar am sa caut acasa poate mai am niste acte de la ei), ideea e ca am cumparat o masina de la unu de vreo 27 de ani, pe care il chema Tudor, nu mai stia o boaba romana ca cica sa mutat cand avea el 3 ani in germania. Parea de treaba si cam atata. Cea mai mare tapa am luat-o de la el.... ca sa vezi cum is "nemtii romani".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu il cunosc pe patronul de la Autohus Hotz ... am luat mai multe masini de la el si este f de treaba...chiar ne-a si gazduit pt 1 noapte. Masinile au fost foarte ok si nu am avut nici un fele de probleme cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista un topic in care sa fie prezentati anumiti dealeri de incredere de la care poti sa cumperi o masina fara sa fie manarita?am cautat cu search si am gasit cumparare masina din germ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

depinde de om.poti sa prinzi om sa te cazeze la el acasa.....dar si care vb lui unu...'ja colega"sa ai ce mai buna teapa.toate padurile ai uscaturi....

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

oare acest dealer este adevarat sau fals pt ca la astfel de masini sa ai asemenea preturi cam bate la ochi.

www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=bfiukeqkxyrx/

www.autoscout24.ro/CustomerArticles.aspx?cid=fqukip22wx&asrc=bp3kao1w2yyt&aid=bp3kao1w2yyt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!