Jump to content

Motor AZD 1.6 16v - functionare, probleme specifice


Migu 4
 Share

Postare recomandată

Motorul asta, pe care il am si eu, asa se aude la turatii mari. La relanti nu il simti dar la turatii mari si mai ales in sarcina asa se comporta. Nu cred ca are legatura cu benzina.

Pe langa subiect: stie cineva de ce se pot arde bobinele de inductie. Mi s-a ars una acum o luna si sambata alta. La una dintre ele, care era inca functionala am gasit ulei pe ea si in locul de unde am scos-o. Stie cineva de unde a aparut uleiul?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa fie zgomotos peste 3500 de turatii, pentru ca totusi chiar daca e benzinar produce si el un zgomot, nu ca diesel-ul dar totusi se aude. este cunoscut faptul ca motoarele in 16 valve sunt mai zgomotoase la turatii mai mari, datorita fluxului de aer foarte mare ce intra prin galeriile de admisie, sunt totusi 4 valve pe cilindru, nu 2. Eu zic sa stai linistit in privinta zgomotului, si sa te inveti cu el asa cum e, eu des il duc si in 6000 de ture doar din placerea de a-l auzi, opresc muzica si deschid geamurile pt a-l auzi cum toarce :wub:

Benzina cu cifra octanica mai mare, produce detonatii mai mari, inca o sursa de zgomot la turatii mari, indicata e cea de 98 minim pt motoarele in 16V, pentru ca benzina de la noi lasa de dorit, stau si ma gandesc daca si cea de 98 are cifra octanica reala, in consecinta nici nu ma gandesc sa alimentez cu 95, bag 98 de la Mol sau 99+ de la Petrom, si motorul reactioneaza favorabil la ambele tipuri de benzina, diferenta de sprint de la 98 la 99+ nu se observa, cel putin eu nu o simt in pedala.

Este chiar indicat un mers mai turat la 16V, sunt motoare proiectate sa lucreze si sa furnizeze putere la turatii ridicate ( aici intervine problema consumului, pt ca normal un motor mai turat consuma mai mult decat unul subturat intr-o treapta superioara). Eu sub 3000 nu schimb niciodata, doar cand inca e rece motorul, in rest la 3000 si mai sus, dupa nevoie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si eu o problema cu golf-ul meu 1.6 16 valve, motor AZD, an 2002. De cand am adus-o in tara s-a aprins martorul emissions workshop si nu vrea sa se mai stinga. Ceea ce ma sperie este mirosul gazelor de esapament, care este foarte puternic (miroase a benzina, probabil gaze nearse). Am dus-o la cineva care are tester si mi-a spus ca apare o eroare, ceva gen Catalytic Converter. Persoana respectiva spune ca nu e catalizatorul defect. De unde ar putea aparea mirosul acela. Banuiesc ca are legatura si cu martorul de pe bord. Am sters eroarea si dupa 3 zile a aparut din nou. Aveti idee de la ce poate fi? Nu vreau sa ma apuc sa inlocuiesc jumatate de masina pana aflu ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scimba benzina, naiba sa o ia ca si eu m-am stresat cu becul ala. Baga de la benzinarii unde sunt multi clienti si de preferat petrom 99+ sau MOL tempo plus 98 sau EVO de 99. E un motor pretentios la benzina. Nu te zgarci la 50 de bani pe litru ca ajungi sa schimbi sondele lambda, EGR sau chiar si injectoarele. Benzinariile de colt de strada inmultesc benzina cu apa si cine mai stie ce. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Persoana respectiva" de unde stie atat de sigur ca nu e catalizatorul stricat? :D Daca si eroarea e de genul "catalytic converter" nu crezi ca ar putea avea legatura cu acesta? E o posibilitate si asta, eu asa zic. sa o iei in calcul :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Am in curte o Bora AZD, si are o mare problema. Relantiul variaza de la 800 pana la 1300rpm si apoi scade si se opreste. Am curatat clapeta de acceleratie, am facut 3 metode de adaptare a clapetei, insa tot la fel face. Pe VAG-COM nu am nicio eroare. Ma poate sfatui cineva? S-a schimbat de curand: baie ulei, semering cutie de viteza si ambreiaj. Astept cu intereses parerile voastre.

Cu stima,

Pirvan Cezar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la benzina nu cred ca e, am alimentat doar cu OMV Carrera 100. Partea proasta este ca "samsarul" care a adus-o in tara spune ca a alimentat cu 95 la intrarea in tara (masina e adusa din Germania de 2 saptamani) si ca de atunci s-ar fi aprins si martorul cu pricina. Am colindat toate forumurile in ultima saptamana si nu am gasit nicaieri simptomele astea(nicaieri nu este asociat mirosul de gaze nearse cu catalizator defect). Ceea ce va rog este sa imi spuneti, daca se poate, cum sa elimin celelalte variante (sonda Lambda, EGR, etc). As vrea sa fiu sigur inainte sa dau banii pe un catalizator (am inteles ca e undeva la 2500 RON). Multumesc anticipat.

Ah si inca ceva, tot primesc sfaturi de genul : mergi cu ea supraturata pe autostrada si se rezolva. Sau : mergi cu ea in treapta 5, cu 50 km/h pret de vreo 20 km si ai scapat. E vreo logica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de aprox. 10 luni masina si am facut vreo 40.000km (de la 122.000 la 161.200 km). Locuiesc in germania si prin urmare am facut 4 drumuri de romanica.

Probleme: saptamana care vine trebuie sa schimb din nou ventilul EGR (al 5-lea ventil), si cei de la VW spun ca s-ar putea sa fie de la aditivi sau de la faptul ca am alternat CO98 CU CO95.

In tara bag numai beninza CO98 cel putin iar aici de CO95, legat de subiectul asta am atasat o poza din manualul de reparatii pentru service-uri (erwin.volkswage.de).

In rest am schimbat doar filtre si ulei dar ma pregatesc de o revizie serioasa la un dealer VW de aici: bucse bara stabilizatoare, curatare injectoare, lichid de racire, baterie, verificare curea distributie, verificare evacuare si ulei + filtre.

Intrebari: de ce se poate strica ventilul EGR asa de des, e ceva normal? si cam ce mai trebuie verificat/schimbat la 160.000km?

Golf 4 din 2002, motor AZD 1.6 16V.

Modificat de Cos667
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,am avut si eu Golf 3,motor AZD si intr-adevar nu este recomandat schimbarea benzinei de 95 cu cea de 98 foarte des...dar de la asta nu se schimba nimic,pur si simplu ii ia la ECU cativa kilometrii pana se obisnuieste...eu puneam numai 99+ petrom,care era foarte buna,dar cand nu am mai avut bani am schimbat macazul la 95 petrom...si la fel mergea dupa 300km foarte bine.

si mentionez ca nu se auzea deloc motorul,puteai sa juri ca e oprit,eu am fost foarte multumit de el...cred ca problemele cu gaze nearse sunt intr-adevar grave,ce spui tu sa mergi turat etc,se refera la filtrul de particule(metoda de regenerare a lui),pe care aceste motoare nu il au

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, deci faza cu tipul benzinei - defectare EGR pica. Ce ar putea sa fie? Catalizatorul infundat, arderi incomplete(injectoare sau bujii) sau aditivii? Legat de aditivi... am folosit de calitate si EGR s-a stricat intotdeauna dupa 1000-1500 de km de la folosirea aditivului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scris gresit,Golf 4 am avut motor AZD.

despre aditivi,nu stiu,nu am pus niciodata la nici una din masini,si nu voi pune in veci...nu am o parere despre ei,daca erau atat de buni,erau pusi in continutul benzinei si asta basta...ca sa zic asa,sunt in domeniu,sunt ofiter mecanic de bord(la vapor),si am studiat la facultate mult timp despre motoare,arderi etc.

nicaieri nu se folosesc aditivi,ei contin pe langa kkt-uri de curatare si produse cu cifra cetanica mare,pentru imbunatatirea performantelor...numai ca aceste produse duc la o ardere neuniforma a fluidului motor(amestec aer-combutibil) si de acolo incep problemele gazelor de evacuare,procese neuniforme ale arderii si ale motorului in consecinta.

poate or face si ceva bine,nu zic nu,dar nu am cunostinte mai aprofundate despre compozitia lor chimica exacta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana asta o sa merg cu ea in service, sa vedem care e problema. Revin cu raspunsul dupa rezolvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost in service si se pare ca de vina pana la urma este catalizatorul. Pe care il voi schimba saptamana asta.

Eroarea aparuta a fost 16804 - Catalyst System B1 Failed - Eficiency Below Threshold.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, confirm,

in sfarsit dupa aproape un an de chinuri, putere scazuta si 4 EGR-uri schimbate s-a depistat problema: primul catalizator infundat dinainte sa cumpar masina.

La recomandarea celor de la VW o sa schimb si sondele lambda si catalizatorul primar.

Si cica aveam si bujii gresite, tot dinainte sa cumpar masina.

Sa vad acuma cati euroi va costa totu' si care va fii diferenta pe autobhan.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa-ti spun ca primul catalizator m-a costat pe mine recent 1460 ron, la volksman cu piesa mea stricata la schimb. Pret foarte bun, in comparatie cu cei 1980 roni oferiti de reprezentanta. Si piesa a fost originala. Eu am avut probleme cu membrana din interiorul catalizatorului care a crapat si producea un zgomot foarte urat. S-a rezolvat inlocuind piesa, manopera pt 5 ore de lucru m-a costat 100 ron. A durat asa mult deoarece trebuie dat jos: curea accesorii, alternator, compresor clima si pompa servo, totul pt a ajunge la un prezon de la galerie care nu se putea desface/strange la loc din cauza celor mentionate mai sus. Inainte sa schimbi sondele lambda, testeaza-le, nu merita sa schimbi ceva ce inca functioneaza, si nu sunt tocmai ieftine. Eu cred ca principalul responsabil este pre-catalizatorul infundat, de acolo si informatiile gresite furnizate de sonde, in special prima sonda.

Bafta!

PS: eu am observat ca mi-a crescut un pic consumul in urma acestei schimbari, nu stiu daca e o coincidenta dar am inceput sa observ ca a crescut consumul mediu , chiar dupa ce am pus noul catalizator. A trebuit data jos si prima sonda lambda, si banuiesc aceea sa fie responsabila de consumul crescut. Sau sunt inchipuiri de-ale mele, poate si cum s-a racit afara sa creasca consumul si in ultimul timp am cam "calcat-o" :icon_cool:

Deocamdata niciun bec in bord sau eroare pe tester.

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe lista sunt asa: catalizator nou(516 e), sonde lambda (300 e), bujii (??) + manopera fac dupa discutia cu mecanicu cam 1100 e. :))

Modificat de Cos667
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ti-a facut oferta asta de preturi? Cam mari totusi... eu zic sa iei legatura cu volksman, sigur vei primii o oferta de pret mai buna :))

Schimbul de bujii si sonde lambda il poti face singur, intr-un garaj cu saht sau rampa (pentru sonda din spate trebuie sa intrii sub masina)

Catalizatorul iara e simplu de schimbat, mai complicata e demontarea si montarea la loc a curelei de accesorii, compresorului si pompa servo (au niste bucse la prindere care nu totdeauna vor sa intre la loc si vei avea nevoie de o presa pt a le impinge in locasul lor, sa poti monta la loc ce ai demontat)

Macar bujiile si sondele sa le schimbi singur, mai scutesti o parte buna din manopera.

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ti-a facut oferta asta de preturi? Cam mari totusi... eu zic sa iei legatura cu volksman, sigur vei primii o oferta de pret mai buna :vaidecapulmeu:

Schimbul de bujii si sonde lambda il poti face singur, intr-un garaj cu saht sau rampa (pentru sonda din spate trebuie sa intrii sub masina)

Catalizatorul iara e simplu de schimbat, mai complicata e demontarea si montarea la loc a curelei de accesorii, compresorului si pompa servo (au niste bucse la prindere care nu totdeauna vor sa intre la loc si vei avea nevoie de o presa pt a le impinge in locasul lor, sa poti monta la loc ce ai demontat)

Macar bujiile si sondele sa le schimbi singur, mai scutesti o parte buna din manopera.

Salut h3llboy,

Pai sa stii ca m-am gandit si la optiunea asta, mai ales ca mi-am achizitionat ceva unelte de baza si un VAG-COM.

Dar... 1. problema sunt piesele, am tot cautat fara succes un site de pe aici de unde sa cumpar piese de calitate si.... fara succes (probabil nu am cautat destul).

2. Problema pe care am avut-o eu a fost mai ciudata, foarte greu iti dai seama cand se infunda evacuarea cu filtru nenorocit (vezi poza atasata).

3. Nu sunt chiar asa meserias le desfacut pe la motor cum ma cred.... si mi-am dat seama de asta :P , si am zis ca baetii astia stiu mai bine ce sa repare.

Modificat de Cos667
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa ne intelegem :vaidecapulmeu: din cate vad locuiesti in Germania, si ai masina inmatriculata pe Romania ( am vazut acum topicul de prezentare in aria Masina Mea si mi-am dat seama) am inteles bine?

Piese originale gasesti doar trebuie sa stii unde sa cauti :P

Cu ce a fost infundata evacuarea ca sincer nu am inteles din cele spuse de tine.Cred ca cel infundat a fost pre-catalizatorul. Stiu ca manopera e foarte scumpa in Germania, de aceea te-am indrumat sa incerci sa-ti rezolvi singur treaba, dar daca nu te simti in stare mai bine lasi pe cineva care stie.

Bafta si tine-ne la curent!

PS: poza atasata de tine nu pare a fi identica cu ce avem noi la evacuare, cred ca apartine altui tip de motor, in niciun caz AZD.

Piesa cu problema la tine cred ca a fost cea din poza de mai jos ;)

post-22655-1221917781_thumb.jpg

Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam de un an sunt aici, mersi pentru corectura cu poza, eu nu gasisem poza cu evacuarea pentru AZD.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Mama h3llboy, tie-ti mai mere calculatorul bine? Ca in poza mi-a sarit in ochi toate programele care rulau la tine :) (alea de langa ceas)

On topic, chestia aia incercuita de tine in poza este filtru? Adica zona unde-i infipta sonda lambda. Si aia trebuie schimbata din cand in cand? Tolvai ce masina m-am luat.... daca nu m-o fost mie bine cu Golfu 3 :) amu ma scap de bani. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aerofan - calc merge super, rulez win xp , pe 2 giga ram si procesor mare :banghead: si il intretin cu defragmentari dese.

on topic: ce am incercuit eu, e pre-catalizatorul, care are o membrana tip melc inauntru (acolo unde am facut cu rosu) acela s-a stricat la mine si m-a costat 1460 roni la volksman. In el intra prima sonda lambda, undeva in lateral are o gaura unde se monteaza si arata cam ca o bujie :icon_thumright:

Nu trebuie schimbata des(daca de pre-catalizator ma intrebi), si nici nu prea are voie sa cedeze, dar...eu am fost mai ghinionist si mi-a crapat membrana, a trebuit sa schimb toata piesa. Sondele lambda am inteles ca dupa un anumit numar de kilometrii cedeaza, si nu sunt tocmai ieftine, asta e, cu cat un motor e mai performant, mai plin de senzori, cu atat riscu sa se defecteze e mai mare. Asta e... ai masina, n-ai bani ;)

un filmulet cu zgomotul pe care il facea cand era crapat. Modificat de h3llboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor si serie identica. daca baga numai benzina de 95 ce se poate intampla ? masina merge de un an aproape doar cu 95. De fapt nici n-am stiut ca e motorul e gandit sa mearga doar cu 98 si rare ocazii cu 95. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E recomandat sa mergi cu 95 RON sau 98 ROZ (scrie pe capacul de la rezervor).

Daca mergi cu 98 o sa vezi ca se schimba un pic comportamentul masinii:

- motor mai silentios

- un pic mai sprinten (mica diferenta)

- nu vei mai avea variatie de turatie cand masina sta pe loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar o sa incerc cu 98 . Poate imi recomandati si mie o benzinarie cu ocazia asta si imi spuneti daca e diferenta mare de pret intre 95 si 98. Masina este la mine de cateva saptamani, si e si prima mea masina asa ca va dati seama ca nici experienta nu prea am la condus si nici la benzinarii.Poate o sa mai radeti de intrebarile puse de mine :blush: dar daca nu intreb aici n-am de unde sa stiu :).. Ca a mers masina de un an cu benzina de 95 stiu datorita faptului ca il cunosc pe fostul proprietar f bine.

Modificat de ionut_ionescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!