Jump to content

probleme la display


cwr
 Share

Postare recomandată

@zak2005 Cat te-a costat manopera pentru inlocuirea display-ului?

:) Pe autostrada la viteze de 160-180-200 sustinute temperatura uleiului indicata pe bord ajunge si la aproape 120 de grade Celsius.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Kostas

    13

  • l.u.v

    8

  • abstrakt

    6

  • Symphony4

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

In legatura cu manopera nu prea pot sa va dau un raspuns - l-a montat un prieten. Nu cred sa depaseasca max 50 ron la un baiat care repara telefoane.

In legatura cu temperaturile asa e uleiul se incalzeste mai greu si in regim turat poate ajunge la 100 si chiar peste 100 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze, poate pun o intrebare prosteasca, dar , se poate schimba lumina din display, sa lumineze alb sau albastru, in loc de rosu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor
am probleme la display-ul central(navi mica).cateva din liniile care formeaza lcd -lipsesc,iar dupa mers indelungat,toate datele de pe display dispar cu desavarsire.s-a mai initmplat la cineva?stiti pe cineva care poate saa remedieze aceasta problema?asta este unda din cele doua mari probleme ale masinii mele pe care o iubesc enorm(e grava rau).a doua problema este motorasul de stergator de pe spate(masina este avant) care nu mai funcitoneaza(am incercat sa il repar eu :somnmare:

am si eu o problema cu display-ul cumpului de bord-fileaza lumina(parca e un tv cand este filmat dar merge de la stanga la dreapta nu de sus in jos)daca stie careva cauza va rog sa ma ajutati si e mine k nimeni nu isi da seama ce are.ar putea fi undeva vreun contact imperfect?merci(un raspuns pe PM daca se poate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

am si eu aceeasi problema cu acel display , dupa ce merg un timp ... (cred ca se incalzeste) si de la dr la stanga imaginea sus (acolo unde apare postul de raduo/track) devine difuza...

si mai este ceva ... ma ajuta si pe mine cineva sa setez data de pe bord.

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am comandat si eu Instrument Clusterul la Tachopix, unde a spus zak2005. Ne-am inteles pe email, l-am platit, la cateva zile dupa ce le-au intrat banii, mi-au spus ca nu au part-number-ul meu de display si nu au idee cand vine. S-au oferit sa-mi returneze banii in cont, asa ca raman tot cu IC-ul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din poze vad ca seamana cu un displau de tel mobil (am lucrat la service gsm), si nu cred ca se poate schimba lumina. de obicei led-urile care lumineaza sunt albe iar culorile sunt facute de catre orientarea particulelor din LCD, plus ca este posibil ca tensiunea de alimentare a led-urilor sa fie diferita si sa nu gasesti led-uri compatibile, asta daca ajungi pana la led-uri fara sa rupi banda aceea flexibila sau sa spargi geamul :rolleyes:

refresh-ul acela care apare pe display poate fi de la banda care leaga display-ul de placa sau de la display in sine. cazul in care este de la banda s-ar putea incerca o relipire/refacere trasee. asta se poate incerca pe un display vechi pentru ca sunt sanse sa mearga sanse sa nu mearga si sa se deterioreze mai tare. posibila cauza: trepidatii

de schimbat se schimba usor, cred ca mai greu e sa demontezi bordul, pentru galati ofer ajutor!

multumesc!

Modificat de dem3ntor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci se poate schimba displayul acela. ca acum am probleme cu el... incep sa nu mai vad nimic pe el.

cunoasteti pe cine in bucuresti care sa faca asta ?

Modificat de kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat acel DIS de la tachopix. am platit prin paypal si l-au trimis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie, unde se poate instala in Bucuresti acest DIS ? . Primesc si eu saptamana viitoare un DIS, tot de la Tachopix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci;

Astazi am montat displayul..arata demential.trebuie crapat tot bordul pentru asta!

Este destul de munca,se scot acele(atentie la repozitionare),se scoate folia,apoi cu bordul desfacut mergeti la un centru de reparatii gsm sa dezlipeasca folia veche..

Este mult de povestit,cine doreste sa-l schimbe ii dau eu ponturile unde poate s-o faca(Bucuresti).

Daca vrea cineva sa se apuce de surubarit sa ma sune,sunt destule de povestit si nu pot explica aici,nu s-ar intelege nimic!

Chestia e ca sunt foarte multumit de rezultat!

Luigi Vicol

post-5368-1215031278_thumb.jpg

post-5368-1215031291_thumb.jpg

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@l.u.v cine ti l-a schimbat ? cat te-a costat manopera ? cat a durat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kostas,suna-ma maine si iti explic pe indelete,aici nu pot,nu de alta dar nu ai nimeri unde te trimit..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luigi, sunt plecat din tara... curand vin acasa si te sun. abia astept sa imi fac si eu ala :rolleyes:. prea m-a disperat in ultimul an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luigi, cum activezi/dezactivezi zona de sus a DIS-ului ? ( unde sunt informatii pentru postul de radio si frecventa ). La mine s-a dezactivat acum vreo luna, dupa ce la un spalat motor mi-au scos bornele la baterie si nu am mai reusit sa-l activez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai partea aia de sus se activeaza cind deschizi cassul si dispare cind il inchizi!

Chiar nu-mi dau seama ce s-a intimplat acolo..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alta problema cu displayul. Consumul instant are delay de secunde bune,adica o calc dar doar dupa cateva sec (3-4-5) se schimba consumul. Si nu se schimba cum ar trebui 13 - 13,2 -13,4 - 13,5 ... de la 8 la 13 , de la 9 la 12. Cifrele le-am pus aleator ca sa intelegeti. A mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

si la mine face la fel.cred ca asa e normal. la mine diferentele sunt si mai mari de la 9-56(sa spunem) atunci cand talpa tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si al meu se misca greu, dar am vazut multe care au viteza mult mai mare. Cred ca difera producatorul clusterului, si implicit acela al procesorului din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luigi, cum activezi/dezactivezi zona de sus a DIS-ului ? ( unde sunt informatii pentru postul de radio si frecventa ). La mine s-a dezactivat acum vreo luna, dupa ce la un spalat motor mi-au scos bornele la baterie si nu am mai reusit sa-l activez.

Daca ai o rotita pentru " menu "langa cea pentru oglinzi poti sa intri in menu si setezi de acolo - pui o bifa parca la radio info . Daca nu ai rotita de menu poti folosi vagcom - si in instrumente schimbi codarea pentru a afisa info radio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit acasa. am displayul in masina. unde ma duc sa il montez in bucuresti ? sau pe cine caut ? sa desfaca bordul si sa faca toata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@last ... am citit postul dar nu imi dau seama cine demonteaza bordul si cine schimba displayul :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Salut, iata ultimele noutati, am incercat la mine pe masina si a functionat...

Pt lamuriri suplimentare va rog sa ma contactati.

Incearca sa-l contactezi pe B-52-JGP. Pe mine m-a ajutat si ii multumesc pe aceasta cale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi pe o temperatura de 45 de grade am rezolvat treaba cu displayul. multe multumiri domnului Luigi Vicol (l.u.v).

atentie cei care aveti Passat B5... capacul care trebuie dat jos panoul cu butonul de la blocul de lumini. acela de sub volan. capacul care mascheaza suruburile clusterului este foarte bine fixat fata de audi a6. aveti grija sa nu rupeti clemele. dati jos panoul de sub volan, desfaceti surubul de la acel capac care acopera suruburile de la cluster, trageti de capac si apoi clusterul iese cu usurinta. nu incercati sa schimbati displayul singuri acasa caci veti strica clusterul! mergeti la un service gsm. incercati sa feriti bordul de temperaturile ridicate si de razele soarelui. dauneaza grav sanatatii!

este posibil ca la Passat B5 sa apara niste erori pe computerul de bord, Airbag Fault, Imobil.Activated.

se face o scanare cu vag-com si se sterg erorile.

mie imi apare Airbag Fault. voi face o scanare si o sa postez dupa sa va spun daca mai apare ceva sau nu.

Modificat de kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!