Jump to content

probleme la display


cwr
 Share

Postare recomandată

am probleme la display-ul central(navi mica).cateva din liniile care formeaza lcd -lipsesc,iar dupa mers indelungat,toate datele de pe display dispar cu desavarsire.s-a mai initmplat la cineva?stiti pe cineva care poate saa remedieze aceasta problema?asta este unda din cele doua mari probleme ale masinii mele pe care o iubesc enorm(e grava rau).a doua problema este motorasul de stergator de pe spate(masina este avant) care nu mai funcitoneaza(am incercat sa il repar eu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Kostas

    13

  • l.u.v

    8

  • abstrakt

    6

  • Symphony4

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca ti-ai remediat problema te rog sa-mi spui si mie care a fost cauza pentru ca si eu am aceleasi simptome, imi dispar linii de pe display-ul din bord.

Modificat de 09UIY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ca sa nu mai creez alt topic vreau sa spun ca si eu am aceeiasi problema, adica LCD-ul dintre kilometraj si turometru merge cand vrea el, parca ar fi un televizor stricat , merge cand mai trag o palma in lateral. Am observat ca mai des merge cand e racoare afara, in rest ba se vad dungi, ba alb, ba nimic...totul este de la un contact imperfect, cel putin asa gandesc eu. Acum problema este unde gasesc un electronist bun ca nu vreau sa dau 600 euro pe el, cat au cerut la MEteor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vesti foarte proaste pentru toti cei cu probleme la LCD-ul central.

Nu se poate repara, LCD-ul are un cablu panglica autoadeziv care s-a dezlipit. Adezivul nu poate fi refolosit iar contactele evolueaza in timp cu temperatura si socurile.

Numai un nou instrument cluster rezolva problema

Aceasta belea este comuna tutturor masinilor VAGi MY 2000-2001si in special Audi (mult mai mare numarul masinilor cu dotmatrix)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NUUUUUUUUUUUUUU !

E 600 euro (si mi se apre ca fara TVA) tot bordul, cine are idee de pe unde il cumpar si eu la un pret decent ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele apar mai ales cand se umbla la kilometraj sau la bord.Am aflat asta de la un "samsar" de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este adevarat. Este o problema de conceptie, inlaturata la modelele mai noi.

In Germania au fost ceva articole pe tema asta. Din pacate nu am referintele :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telezinex cluj au baietii un spray (solutie ) pe baza de cupru cu ala se poate relipi folia nu am incercat personal dar sunt sigur ca merge si cu acea solutie se pot reface liniile pe parbriz spate inclusiv lipite urechile de contact(la dacia se rup intro veselie :) ) si eu sustin ce sa zis mai sus ca nu din cauza umblatului la KM" se duc alea :) . nu ar fi rau sa intrebati un electronist care se ocupa cu tel mobile (la mine a pus un ecran pe siemens m55 cu folie de aia :) )

Modificat de vioelectric
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta inseamna ca trebuie sa bat un drum pe la cluj ?

P.S. : cam asta scrie la mine cand dau reply : You are currently receiving email notification of replies , dar nu se inampla asa , mailul este pgv_xxx@yahoo.com. Rog un admin sa remedieze problema daca este posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

multi spun pe aici cum ca daca dai bordul jos ca sa ajungi la display-ul ala ti se deregleaza soft-ul de la airbag-uri si tot felu..nu este deloc asa, si daca nu va pricepeti nu are rost sa da-ti cu presupusu. am luat legatura cu acela care a zis ca a reparat display-ul in cluj, dar se pare ca nu prea mai tine bine minte...un display nou de la reprezentanta in jur de 600 de euro este da. si eu am probleme cu el, imi dispar cateva linii. daca stiti un "mecanic" bun de telefoane mobile, el va poate ajuta si cu display-ul de la bord. partea mai grea este aceia cu datul bordului jos...dar zic ca pt aia se poate merge la rezprezentanta:) :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca banda de la lcd e problema se poate repara cu ceva chin dar se poate,cred ca trebuie demontat si uitat la el cu lupa

Modificat de crash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, banda aceea e problema, si am inteles ca, chiar exista un spray care repara :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hai ca incerc sa reinviu topicul asta, evident, cauza fiind pixelii morti din display. A rezolvat cumva cineva problema asta fara schimbatul de IC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut... am si eu aceeasi problema la passatul meu. imi dispar unele linii din displayul dintre turometru si vitezometru in bord. ce se poate face? cine ma poate ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de 6 luni caut unul "nou" la dezmembrari si nimic :) cei de la audi ar fi trebuit sa le schimbe gratis! in afara de display la mine fac figuri si ceasurile(turometru si vitezometrul -cad si isi revin ambele in acelasi timp-- f stresant :) ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bordul (ceasurile) se pot da jos in 3 minute.In spatele volanului este un plastic in forma de u. Se trage afara si o sa vedeti doua suruburi cu cap stea.Se desurubeaza si se mai scot si cele 2 mufe din spatele ceasurilor, dar atentie ca au o siguranta ce trebuie ridicata cu grija.Apoi se scot ceasurile si mai departe e simplu de demontat.Eu am niste pixeli luminosi in dispaly si un amic care se pricepe imi zicea ca sunt bacterii care traiesc acolo.Prima data am ras dar dupa asta am vazut ca se misca in fiecare zi.Posibil........... :vaidecapulmeu:Bordul (ceasurile) se pot da jos in 3 minute.In spatele volanului este un plastic in forma de u. Se trage afara si o sa vedeti doua suruburi cu cap stea.Se desurubeaza si se mai scot si cele 2 mufe din spatele ceasurilor, dar atentie ca au o siguranta ce trebuie ridicata cu grija.Apoi se scot ceasurile si mai departe e simplu de demontat.Eu am niste pixeli luminosi in dispaly si un amic care se pricepe imi zicea ca sunt bacterii care traiesc acolo.Prima data am ras dar dupa asta am vazut ca se misca in fiecare zi.Posibil........... :vaidecapulmeu:Bordul (ceasurile) se pot da jos in 3 minute.In spatele volanului este un plastic in forma de u. Se trage afara si o sa vedeti doua suruburi cu cap stea.Se desurubeaza si se mai scot si cele 2 mufe din spatele ceasurilor, dar atentie ca au o siguranta ce trebuie ridicata cu grija.Apoi se scot ceasurile si mai departe e simplu de demontat.Eu am niste pixeli luminosi in dispaly si un amic care se pricepe imi zicea ca sunt bacterii care traiesc acolo.Prima data am ras dar dupa asta am vazut ca se misca in fiecare zi.Posibil........... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine bine sunt bacterii dar unde sunt ? inauntru in display ? si daca ar fi cum le distrugrm ?

Eu nu prea cred faza cu bacteriile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bacterii?

:frigbaitata:

Luati legatura cu diagnozaauto de aici de pe forum si va lamureste el..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adevarat pot fi bacterii sau praf se pot arde si niste lini ale display ului .Contactul poate fi ori prin banda flexibila putin mai groasa fata de cea de la telefoane sau prin niste bare de cauciuc cu firicele in ele cum e la ceas dar asta se folosea mai demult la unele aparate.Puteti demonta bordul cum a fost descris mai sus si se poate misca cu atentie folia daca vrei sa stiti daca de acolo e problema.PS la audi prin 2000 la mai multe si la vw nu se pot da km prin obd inapoi daca cine ia dat a bruscat folia ea a devenit mai sensibila si de la socuri si caldura se dezlipeste.Daca e ars IC trebuie schimbat de preferat tot.Sunt pareri personale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se pare ca problema cu display-ul are o rezolvare

http://www.tachopix.de/pixelerror/nav.395/...av/colnav.8944/

Am trimis un email si pt o suma care o consider rezonabila comparativ cu cat e de enervant display-ul cu pixeli morti se poate rezolva problema .Iata ce au raspuns :

Hello Mr. Mircea!

Thank you very much for your request!

Yes, we can sell you the FIS display. However, we cannot give you any guarantee for this part, because you will install it yourself and we can only give you guarantee for the FIS if the work is done by our technicians. The price is 150 Euro including VAT plus shipping cost. If you transfer the money in advance we can send the spare part to you in a registered letter. This is the cheapest way to send it: 15,- Euro. The shipping time is about 1 week.

We can also send it via UPS, however the shipping time will be shorter, but the price is much higher. If you want to be informed about the shipping price with UPS, please send us your address.

We have the parts on stock, so that you can order it anytime. If you would like to order the part, please send us your address and we will send you the invoice via email so that you can transfer the money in advance.

If we repair your instrument cluster (you send us your instrument), the repair will cost 175,- Euro including VAT. We will exchange your DIS and will give you 2 years guarantee for the DIS. We would repair your instrument the same day when we receive your parcel and will send it back to you the same day.

If you have any questions, contact us anytime!

Best regards,

Kamila Pilarski

Digital Tuning Service GmbH

Nordring 9, 30163 Hannover

Tel.: +49 (0)511 3631507

Fax: +49 (0)511 3631506

info@tachopix.de

www.tachopix.de

Gesch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu detalii :

Am vorbit cu un prieten ce avea drum in germania si mi-a adus un display de la firma de mai sus. M-a costat 150 euro + 15 euro taxe de transport in Germania. L-am schimbat si merge super poate chiar un pic mai stralucitor decat era inainte. De schimbat se poate apela la un service de telefoane mobile. In atasament sunt poze inainte si dupa.

post-8147-1211442458_thumb.jpg

post-8147-1211442501_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super veste ne-ai dat..

acum il comand si eu.

luigi vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am comandat si eu.

:D zak2005 , pe IC-ul nou ai temperatura la ulei la 70 grade si la apa la 90 grade. Asa diferenta aveai si inainte, sau e ceva cu cel nou. Vreau sa spun ca la mine, ambele indicatoare arata aceleasi temperaturi si cred ca asa e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

ambele indicatoare arata aceleasi temperaturi si cred ca asa e normal.

Uleiul se incalzeste/raceste mai greu decat apa. Dupa ceva mai mult de mers ajung temp sa fie aprox egale.

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!