Jump to content
Sign in to follow this  
cristian_wushu

Cum Se Schimba Placutele De Frana La Q7?

Recommended Posts

cristian_wushu

am inteles ca mai este o procedura care se face cu vag-com asa e ?

ducupro

se schimba normal fara nici o setare, nu are nici un motoras, eventual se reseteaza erori. costa placutele cu tot cui senzori vreo 7 milioane

WNS

Eu personal am vazut in service-ul dealerului din Craiova cum un mecanic a schimbat placutele de frana la un A8. Iar pt a presa pistonasele a folosit VAS-ul, nu a mai fost nevoie de vechea metoda cu levierul. In urma unei comenzi facute cu VAS-ul pistonasele s-au retras singure, eliberand placutele de frana.

Nu va pot pune sigur daca si la Q7 se face la fel, dar la A8 am vazut cu ochii mei.

cristian_wushu

si care sunt masinile la care se retrag pistonasele cu vag-com si care e procedura?

vlr_46
si care sunt masinile la care se retrag pistonasele cu vag-com si care e procedura?

Din cate stiu eu (nu sunt 100% sigura) doar la masinile care au frana de mana asistata electronic

ducupro

passat nou, audi a3, a4v ,a6 si a8 nou

Q7 nu are motorase pe etriere

mkll8v

din cate stiu eu, da asa este doar la cele cu frana de mana cu actionare electrica trebuie VAG la schimbarea placutelor spate, la Q7 nu este cazul

mos gerila

Eu am schimbat placutele la un service si nu am avut nevoie de nicio manevra gen VAG COM, motorase, etc. Am avut nevoie de "senzorii" care indicau gradul de uzura al placutelor. Se cumpara separat. Trebuie inlocuiti ca sa se stinga becul martor din bord si sa indice urmatoarea uzura. Spun "senzori" pentru ca este o bucata de (plastic) material izolator dpdv electric care tine un fir electric intr-o anumita pozitie. Pastiluta asta sta fest pe placuta de frana. cand placuta se toceste, se toceste si din pastiluta. Cand uzura atinge firul de la una din cele 4 roti se aprinde becul si face bing in cabina si in portofel. Nu ai nevoie de nimic. Atentie platforma de ridicare din service trebuie sa aiba sarcina maxima peste greutatea masinii.

Edited by mos gerila

juliani46

este adevarat ca nu ai nevoie de vag sau vas decit cind ai frana de mina asistata electronic ( apesi pe buton sa se activeze/dezactiveze ), cat despre cele care o au electronica e ceva de felul urmator:

Open Rear Parking Brake for Pad Change

Prerequisites:

Connect a battery charger.

Cycle the Parking Brake ON, then OFF first.

[select]

[53 - Parking Brake]

[basic Settings - 04]

Group 005

[Go!]

Activate the Basic Setting.

[ON/OFF/Next]

The brake pads are now opening.

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06]

Note: Check/change adaptation channel 006 (Pad Thickness) after changing the pads.

Close Rear Parking Brake

Prerequisites:

Connect a battery charger.

[select]

[53 - Parking Brake]

[basic Settings - 04]

Group 006

[Go!]

Activate the Basic Setting.

[ON/OFF/Next]

The brake pads are now closing.

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06]

Adaptation

Pad Thickness

[select]

[53 - Parking Brake]

[Adaptation - 10]

Channel 006

[Read]

Enter the current thickness of the new pads (Range: 3 - 14 mm).

[Test]

[save]

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06

Edited by Rapier
Sters link de reclama. Te rog nu mai pune link-uri pentru reclama, nu este permis de regulament. Multumesc

micro40

Buna. Ma  ajutati Va rog. Trebuie sa schimb placute frana fata spate la Q5,   an  2010.  Frana de mana e electrica( sau electronica) ? Trebuie sa iau senzorii de uzura separat de placute? Si cum se pot impinge  pistonasele la etrieri  ?   (fata -spate) presa? Multumesc !!

Sorin OEM

Cu riscul de a fi ironic:Ai Q5 si vrei sa schimbi singur placutele?O faci ca hobby?

Ai etriere clasice daca ai maneta de frana de mina , sau pedala de frana de stationare,Daca ai buton sunt electrice.Q5 din 2010 are frana de parcare electrica.Pistonasele pe spate se retrag cu testerul.

• Upvote 1

andrei_221

incomplet. Se retrag motorasele, iar pistonasele se preseaza in etrier cu presa 

Carmina