Jump to content

Audi Q7 - Placute de frana


cristian_wushu
 Share

Postare recomandată

cristian_wushu

am inteles ca mai este o procedura care se face cu vag-com asa e ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba normal fara nici o setare, nu are nici un motoras, eventual se reseteaza erori. costa placutele cu tot cui senzori vreo 7 milioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal am vazut in service-ul dealerului din Craiova cum un mecanic a schimbat placutele de frana la un A8. Iar pt a presa pistonasele a folosit VAS-ul, nu a mai fost nevoie de vechea metoda cu levierul. In urma unei comenzi facute cu VAS-ul pistonasele s-au retras singure, eliberand placutele de frana.

Nu va pot pune sigur daca si la Q7 se face la fel, dar la A8 am vazut cu ochii mei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian_wushu

si care sunt masinile la care se retrag pistonasele cu vag-com si care e procedura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
si care sunt masinile la care se retrag pistonasele cu vag-com si care e procedura?

Din cate stiu eu (nu sunt 100% sigura) doar la masinile care au frana de mana asistata electronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat nou, audi a3, a4v ,a6 si a8 nou

Q7 nu are motorase pe etriere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

din cate stiu eu, da asa este doar la cele cu frana de mana cu actionare electrica trebuie VAG la schimbarea placutelor spate, la Q7 nu este cazul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat placutele la un service si nu am avut nevoie de nicio manevra gen VAG COM, motorase, etc. Am avut nevoie de "senzorii" care indicau gradul de uzura al placutelor. Se cumpara separat. Trebuie inlocuiti ca sa se stinga becul martor din bord si sa indice urmatoarea uzura. Spun "senzori" pentru ca este o bucata de (plastic) material izolator dpdv electric care tine un fir electric intr-o anumita pozitie. Pastiluta asta sta fest pe placuta de frana. cand placuta se toceste, se toceste si din pastiluta. Cand uzura atinge firul de la una din cele 4 roti se aprinde becul si face bing in cabina si in portofel. Nu ai nevoie de nimic. Atentie platforma de ridicare din service trebuie sa aiba sarcina maxima peste greutatea masinii.

Modificat de mos gerila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

este adevarat ca nu ai nevoie de vag sau vas decit cind ai frana de mina asistata electronic ( apesi pe buton sa se activeze/dezactiveze ), cat despre cele care o au electronica e ceva de felul urmator:

Open Rear Parking Brake for Pad Change

Prerequisites:

Connect a battery charger.

Cycle the Parking Brake ON, then OFF first.

[select]

[53 - Parking Brake]

[basic Settings - 04]

Group 005

[Go!]

Activate the Basic Setting.

[ON/OFF/Next]

The brake pads are now opening.

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06]

Note: Check/change adaptation channel 006 (Pad Thickness) after changing the pads.

Close Rear Parking Brake

Prerequisites:

Connect a battery charger.

[select]

[53 - Parking Brake]

[basic Settings - 04]

Group 006

[Go!]

Activate the Basic Setting.

[ON/OFF/Next]

The brake pads are now closing.

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06]

Adaptation

Pad Thickness

[select]

[53 - Parking Brake]

[Adaptation - 10]

Channel 006

[Read]

Enter the current thickness of the new pads (Range: 3 - 14 mm).

[Test]

[save]

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06

Modificat de Rapier
Sters link de reclama. Te rog nu mai pune link-uri pentru reclama, nu este permis de regulament. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Buna. Ma  ajutati Va rog. Trebuie sa schimb placute frana fata spate la Q5,   an  2010.  Frana de mana e electrica( sau electronica) ? Trebuie sa iau senzorii de uzura separat de placute? Si cum se pot impinge  pistonasele la etrieri  ?   (fata -spate) presa? Multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a fi ironic:Ai Q5 si vrei sa schimbi singur placutele?O faci ca hobby?

Ai etriere clasice daca ai maneta de frana de mina , sau pedala de frana de stationare,Daca ai buton sunt electrice.Q5 din 2010 are frana de parcare electrica.Pistonasele pe spate se retrag cu testerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incomplet. Se retrag motorasele, iar pistonasele se preseaza in etrier cu presa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!