Jump to content

Jante pentru Golf V


luciantarhuna
 Share

Postare recomandată

Salutare.  As vrea sa trec la Jante pe 16 la Golf 5 dar jantele au "ET 35"  as întâmpina ceva  probleme?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • The_Ego

    13

  • c6t9

    12

  • Auras

    10

  • Shtrumf2k

    8

Salut, va rog sa ma ajutati cu un sfat, vreau sa iau un set de jante de aliaj pentru un golf 5 si nu sunt sigur daca se potrivesc. jantele sunt 7jx16H2 ET37, modelul este cel atasat.multumesc

IMG-20170319-WA0016.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 3/3/2013 at 10:34 PM, The_Ego said:

Poti sa pui de la 44 pana la 54. 
De obicei 17" oem pt G5 vin cu ET54 sau 51, dar poti sa mergi si mai jos fara probleme.

Salut. ET 40 este prea mic ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru latime de 8, este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit jantele astea dar nu stiu ce latime au. Stiu doar ET.

Ai idee ? Eu cred ca sunt la limita, ET 45 si era perfect..

 

 

Screenshot_20170604-100841.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt jante originale. Nu stiu, cel care vinde trebuie sa iti dea toate detaliile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, o sa zic pas la astea si mai caut, desi aveau pret bun 300€ cu pneuri.

Dae R16 7j cu et 38 merg ? Ma gandesc ca fiind pneuri mai inguste, 205 55 16, nu ar atinge.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/4/2017 at 10:55 AM, The_Ego said:

Nu sunt jante originale. Nu stiu, cel care vinde trebuie sa iti dea toate detaliile.

Salut. Ai idee daca astea chiar sunt OEM ? Cum imi pot da seama ? Nu as vrea sa arunc banii pe prostii.

 

Screenshot_20170608-145238.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt oem. Vision ar fi denumirea lor, 7x17 et54. Mereu la jante ceri poza cu spatele lor

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, dar 7J nu este cam putin pentru cauciuc 225/45/17 ? Eu stiam ca recomandat este 7.5J

 

pretul cum e ?

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fabrica pe golf este latimea de 7 si cu 225 pneu. Pret bun, trebuie vazute starea lor la fata locului...atat jantele, cat si pneurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

As dori sa mi pun pe un golf 1.6 mpi niste bbs'uri cu urmatoarele specificatii - 7x16 5x112 ET48. As putea avea ceva probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut, am si eu cateva intrebari, detin un golf 5 1.9 tdi 2008.
Recent am cumparat de la un prieten niste jante BBS Detroit originale, R18, 5x112, 7.5J, ET 51, sincer sa va zic m-am cam aruncat, in sensu ca nu prea am stiut exact ce iau ,stiu doar ca pe masina lui golf 5 gti, statea super misto,, tipul mi le-a dat la un pret destul de mic,fata de cum se dau. 
Problema este acuma ca nu stiu daca s-ar potrivi, stiu ca trebuie sa-i cumpar niste anvelope 225/40/18, dar nu am sa le cumpar acuma pentru ca eu am pe jantele actuale cauciucuri de iarna, ci abia la primavara.
Aici apare baiul, jantele actuale sunt de 16, eu am tras un ochi pe cartea masinii, si ultimile dimensiuni apar 205 55 r16, care cum spuneam, sunt actualele.
Aceste jante se potrivesc? nu stiu, la prezoane, latime/inaltime, atinge ceva, o sa bata ceva? sau daca cumpar si anvelope, mai intra? stiu ca uzura e alta treaba, si mi-am asumat'o dar mi ca le-am luat degeaba si nu o sa se potriveasca sau nu stiu ce probleme o sa apara, si nu vreau sa ajung sa dau banii si pe anvelope si apoi sa aflu ca nu se potrivesc sau  cine stie ce.

So? m-am "tepuit?" :))


Ultima poza nu este masina mea, dar exact acelasi jante le am si eu pe 16. 

46514387_222350348657412_7619442295737155584_n.jpg

23213.png

download.png

dezmembrez-vw-golf-5-an-2006-motor-2000-sdi-7708b3272174881d89-0-0-0-0-0.jpg

 

Modificat de Sharp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca se potrivesc fara modificari, in plus sunt interesat de cele pe 16 daca le vinzi :))

 

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

Am un VW GOLF MK5 1.9TDI 105HP 2008 United si doresc sa ii pun jante pe 18, 225/40/R18. Am probat un set, nu ating, toate bune.

 

Intrebarea mea e : se pot omologa aceste jante? Exista cineva cu dimensiuni pt 18 trecute in CIV? Eu in CIV am maxim 17. Se poate modifica? Exista pt motorizarea mea omologare pe 18? Cum procedez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot omologa decat pt GTI R18.

Mergi cu ele pe riscul tau. Si eu am tot 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar asa sa fie? Eu am vazut o poza de talon de 1.9tdi cu dimensiuni si pt r18 : 225/40/18... 

Ce denumire are modelul tau pe r18 ? ca dau bine pe masina , par de r32 parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt de R32. 

Poate pt suma corecta persoanei potrivite se poate. Dar nu prea se mai complica nimeni cu asa ceva. Eu nu imi bat capul cu omologatul. Tu ai pus o intrebare generala ; in teorie nimic nu este imposibil in lumea asta ; dpdv legal nu iti omologheaza nimeni r18 pe alte motorizari decat GTI si R32.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare ,detin un golf 5 ,2.0 tdi ,125 kw.

Momentan am pe masina jante pe 17 cu cauciucuri 225/45/17(7j et 54,diametru butuc 57,1).

Doresc sa achizitionez jante pe 18.

Imi puteti spune va rog ce as putea pune?(ma refer la marimi ,la j si et).

Multumesc si o zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, in primul rand te uiti in CIV ce dimensiunea ai omologata pentru 18". Daca ai CIV nou, e scrisa si specificatia jantei, daca e CIV vechi, e doar dimensiunea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!