Jump to content

Filtru epurator 1.9 Tdi Pd


lucianwwl
 Share

Postare recomandată

Mie nu imi consuma ulei deloc cred...adica in peste 5000 km nu am remarcat sa fi scazut nivelul vreun pic. Doar atunci dupa primele sute de km dupa ce am facut revizia am mai pus eu un pic ca mi se parea e ca e fix la jumate si am pus o idee mai sus de jumate si de atucni asa a ramas. Oare nu vad eu bine sau chiar nu mi-a consumat ulei?

Deci sa nu imi fac griji cu gazele pe la buson?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... din nou am ajuns la concluzia ca mai bine o lasi asa, asa "face toate".

Masina merge, nu consuma ulei in afara specificatiilor producatorului, nu arunca joja...

Putem inchide topicul.

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, lasa-l deschis ca poate mai isi sciu oamneii parerile in timp, sau poate cine stie , deja verifica cum e la ei si apoi or sa posteze si ei si ce li s-a spus prin service-uri :)

Numai bine! si drumuri multe fara probleme!

LE si on topic: am o Octavie Tour jos la scara de firma...are 12.000 Km si merga cum sa vad daca iese ceva ;)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh, gata... (cald afara)

Scoate si scoate mai rau ca la mine (asa cam ca la tine Luciane :icon_cool: ) si acum 30-45 minute am fost cu ea intr-un trafic aglomerat...

Deci scoate la 1.9 Tdi PD de pe Ocatvia Tour cu 12.000km. Ba chiar si stropeste usor cu ceva pori de ulei. Acum na, ce sa mai zicem.

Nu cred ca e choar ceva anormal. Nu ca ar fi normal, dar...

Sa avem parte de masini bune si de drumuri pe masura ;)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaze e si normal sa iasa cand desfaci busonu deoarece sunt gaze emanate din cauza ca uleiul este la o temperatura ridicata si se gazeaza. Filtru epurator are rolul de a lasa doar gazele sa treaca dar nu si ulei pentru ca daca ar trece ulei l-ar baga in EGR si apoi ajunge in turbina si poate mai rau in intercooler...asa ca nu va mai panicati cu acel filtru epurator. Daca nu este crapat sau rupt sau mai stiu eu ce lasatil asa ca nu are absolut nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e problema ca avem ceva cu el :icon_cool: Noi nici macar nu stim cum sa il vedem daca e rupt sau are ceva. Doar am auzit ca ar fi un filtru pe acolo ;) si ca el ar fi motivul pentru care ies gaze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci la 12000 de km ies gaze ... si mereu imi spun sa nu mai bag in seama toate aspectele.

Gata, nu-i mai caut defecte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne.... pai epurator lasa gazele sa iasa dar retine uleiu inauntru..... daca nu ar lasa gazele sa iasa ar sarii ulei pe la toate etanserile.....

daca va scoate gaze multe si nu sunte-ti siguri dc masurati COMPRESIA.... ca alte gaze nu mai exista :)))

ce probleme aveti voi..... nu stiti ce sa mai schimbatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Florin (swat cat) nu te enerva !

Nu toti de aici suntem experti in motoare, dar sa ai sentimentul ca masina merge bine fara probleme cred ca toata lumea isi doreste acest lucru.

Referitor ca prezenta gazelor este un semn ca sunt probleme la motor, respectiv semne de uzura, nu este adevarat.Doar compresia spune care e situatia.

Referitor la faptul ca pe tubulatura de la motor vapori de ulei se condenseaza, ar trebui rezolvata acesta problema printr-un filtru decantor. Practic iti trebuie un sistem turbional prin care intr-o parte trec gazele iar in alta se string picaturile de ulei.Dar ceva mai simplu este un sistem dintr-un filtru Y, similar cu cel folosit in instalatii sanitare.

Fiindca am si golf 4, am sa intreb mecanicul daca se schimba filtru epurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu problema asta cu gazele, mai bine zis cu uleiul care imi este aruncat prin furtunelul care face legatura cu admisia turbinei. Si baiul mai mare este ca uleiul acela il i-a turbina, imi manjeste tot traseul de admisie, imi umple intercoolerul de ulei, mai scuipa si EGR-ul ulei la greu si imi murdareste tot motoruli ......... si asta desi motorul are viata lunga in el si consuma ulei in limite foarte normale, cam 300 gr / 10000 km.

Si toate astea din cauza unui filtru nenorocit care nu isi face treaba.

Si problema mai mare este ca si eu am sunat la reprezentata si au ramas per-plex cand le-am zis de filtrul asta: nici nu au auzit de el.

Ce banuiesc eu e ca vine cu tot cu capacul de la culbutori

Nu are cinev unul desfacut ca sa vedem daca se poate schimba sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deobicei cei de la reprezentanta ,cand vb cu ei la telefon ,nu au auzit de nimic ,asta k sa mergi la ei ,si odata ajuns se desteapta pe loc. Si apropo de ulei ,stai bine cu consum de 300 ml la 10,000 km ,eu fara 1L ,nu scap.,chiar daca nu pierd ulei pe unde ai precizat tu.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are ce compresie sa se piarda, tocmai de asta e si pus acolo -> ca sa nu se faca presiune in carter!

si din vag-com nu stiu cum s-ar putea opri recircularea, cand ea se face printr-un tub care nu are absolut NIMIC electric/electronic care sa faca obturarea orificiului. singura chestie care este electronica acolo este sonda care masoara temperatura/debitul gazului de carter

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sau solutia cea mai simpla dar 0 ecologica... Puneti un furtun care sa iasa din capacul de la culbutori si sa iasa sub masina. Inchideti iesirea spre admisie si ai scapat de orice ulei pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e cea mai proasta solutie, mai ales acum cand vine iarna, sigur motorul nu mai apuca anul nou... citeste pe vwvortex despre modificarea asta, gasesti ceva de genul "CCV mod"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explica-mi de ce (sau da-mi link pt ca am dat search pe VWVortex si nu am gasit) este o idee proasta mai ales iarna. Daca te referi ca se va incalzi motorul mai incet NU e corect. In locul gazelor recirculate se va introduce mai multa motorina si motorul de va incalzi mai greu decat gazele care sunt partial imposibil de ars.

Si de ce nu va apuca anul nou? Din asta inteleg ca e ceva catastrofal sa fac acest lucru. Lumineaza-ma si pe mine pls :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aryes13, mie nu mi-a functionat linkul, il mai poti posta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Link-ul era catre o lista de topic-uri care trateaza problema CCV.

Intra pe acel forum si foloseste SEARCH, avand drept criteriu de cautare "ccv" sau "ccv mod" si iti va afisa toate topicurile legate de asta.

Ai grija sa bifezi "search titles only".

Succes! :P

Aici ai doua din topicurile respective :

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t...p;highlight=ccv

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t...p;highlight=ccv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

There is one drawback to elephant hoses in colder climates, i know it happened to me. My elephant hose became clogged with ice from condensation. This causes the crankcase pressure to rise and the motor to burn oil either through the seals in the turbo leaking oil or by creating excess blowby past the piston rings. I caught the problem soon enough that I could just remove the ice buildup and go about my merry way but prolonged use could damage seals and possibly constitute an engine/turbo rebuild.

Cam asta ar fi dezavantajul unui "elephant hose" cum il numesc ei, in caz ca nu aveti chef sa cititi tot :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am schimbat un asa zis filtru, la un G4 de 90 cp. Curiozitatea ma facut sa il desfac, sa vad si eu ce site are. Nimic, e gol, pe dinauntru.

Am ramas dezamagit, ca o firma ca VW, a pus o cutiuta de plastic goala acolo, ca sa "filtreze" vapori de ulei. Nu are ce se infunda acolo. Nu este nici o sita.

La Oltcit, filtru epurator avea 7 site care trebuiau spalate ca se imbicseau cu ulei si praf. Le spalam si mergea brici.

Totusi, cred ca acest epurator functioneaza pe principiul unui filtru centrifugal, altfel nu ii vad efectul.

Pe viitor vreau sa confectionez un epurator asa cum sint cele de pe TDICLUB.

Am circulat o perioada cu furtunul scos in atmosfera, (cum se proceda la vechile dacii) dar nu e bine. Carterul motor trebuie sa se aeriseasca in permanenta si din cauza asta, ca nu mai sint absorbite gazele de admisie, a inceput sa dea uleiul pe la simeringul de la distributie, in zona bai de ulei.Deci trebuie pus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o poza pe siteul american vw, cu detali mai multe despre admisia la alh si ccv. Ce nu inteleg este ca pe furtunul care iese din ccv si intra in tubulatura de admisie , este un senzor sau electroventil, ceva, nu stiu ce face. Pe golfurile de la noi, nu am vaz asa ceva. Stie cineva ce este ?

Pt cine stie engleza. pun si linku`

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...ficial%26sa%3DG

post-11792-1230330088_thumb.jpg

post-11792-1230330665_thumb.jpg

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pentru inceput daca vreti sa puneti filtre incercati cu ceva ce se gaseste pe la noi (OLTCIT), nu am incercat, tocmai mi-ati dat o idee, o sa fac un test dupa sarbatori cand prind un pic de timp liber.

Aruncati un ochi pe aici: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=997...ae558cb959d9f23

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam jenant, pt masini ca VW-ul, sa folosim epuratoare de oltcit, care totusi, sint cam ineficiente.

Totusi eu am mai avut ideea asta si cred ca am sa testez. Nu e mare lucru , trebuie niste mici modificarei, la sistemul de ventilare al ALH-ului

Dupa sarbatori, pun in practica, si fac poze, dar sint cam rezervat de rezultate. Tot mai bun e un filtru din pisla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, redeschid topic-ul cu o intrebare: mie mi-e spart acel furtun de la epurator, e pansat cu banda izolatoare dar nu tine prea bine. Se poate intampla ceva daca mai merg cu el asa sau ar trebui sa-l schimb urgent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!