Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

eu astept test-drive-ul - ca sa am ce sa scriu // ca despre design sunt in LOVE & hotarat 99% sa o cumpar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

Singurul neajuns pe care-l vad la aceasta masina ar fi interiorul - daca era consola de Golf VI in loc de cea de V era beton.

Btw, a vazut cineva aceasta masina live? M-ar interesa partea practica a masinii - se pot folosi locurile din spate (daca eu am 1.90m)? portbagajul este cat de cat ok? Cum e in comparatie cu un Golf 2 usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consola e un amestesc intre cele doua modele:climatizarea e modelul vechi, de pe golf5, iar partea audio e cu totul noua, care e acum pe golf6 si passat cc. Si poti sa ai RCD510, cu touch screen care este absolut genial. Volanul si cadranele sunt, intr-adevar, preluate de la generatia veche.

Eu am vazut un scirocco in august intr-un showroom din berlin si e de 1000 ori mai frumos ca in poze(nu ca ar fi urat in ele). M-a lasat cu gura cascata. Interiorul era din piele vienna de culoare maro si cu sistem de navigatie. Am stat si in spate, mie mi s-a parut acceptabil(am 1,82m) dar am vazut multe review-uri in care era f criticat locul pt cap. Un neajuns al portbagajului e ca se deschide doar de la un buton din interior si din cheie, bineinteles. Lipseste posibilitatea apasarii vreunui buton exterior sau emblemei ca la golf5. Mi s-a parut spatios portbagajul, in sensul ca e destul de adanc datorita renuntarii la roata de rezerva. Partea practica lasa insa de dorit, marginea portbagajului fiind foarte sus si accesul dificil. Inca o chestie care m-a uimit a fost cat de mic este hayonul.

PS: showroomul in care l-am vazut era al grupului vag, deci erau toate marcile acolo: vw,seat,skoda,bentley,lamborghini,...si inca una! :P

post-32898-1223024930_thumb.jpg

post-32898-1223025019_thumb.jpg

post-32898-1223025120_thumb.jpg

post-32898-1223025127_thumb.jpg

Modificat de Xbncrossbone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un neajuns al portbagajului e ca se deschide doar de la un buton din interior si din cheie, bineinteles.

Mie chiar imi place chestia asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumoase rau jantele de 18" ... chiar atat de mare e diferenta de la 45 (cat e pe jantele de 17") la 40 (18") de nu poti merge cu ea prin bucuresti / romania fara sa le indoi ?

Modificat de djatomic_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt PREA MISTO jantele interlagos de 18, si la 400euro mi se par un chilipir. Ceea ce ma deranjeaza e ca nu poti avea si pachetul sport si jantele pe 18. Bine, teoretic le poti avea comandandu-le pe amandoua: mai intai pachetul cu 700 si apoi jantele cu 400. Dar pachetul deja include jantele donnington, si cu alea ce fac baietii de la vw? Ti le lasa in masina si le gasesti in portbagaj, ca doar le-ai cumparat, nu? Ma indoiesc...le platesti pe amandoua si primesti doar una. Recunosc ca exista si posibilitatea sa NU te lase sa combini cele 2 optiuni, dar nu stiu nimic concret.

Deci care sunt variantele:

1.comanzi pachetu sport si ai tapiterie cu alcantara, pedale de aluminiu si cusaturi albe la schimbator, dar si jante donnington de 17 ( sunt frumoase si ele dar dupa ce te uiti la alea pe 18 parca nu-ti mai sta mintea decat la ele)

2.comanzi interlagos si-ti iei gandu de la alcantara si pedale aluminiu. Poti, bineinteles, sa comanzi piele viena, dar te mai usureaza de vreo 2000euro. Iar cu pedalele nu mai ai ce face. Masina pe care am vazut-o era cu motor de 200cp, jante 18, piele viena si pedale de cauciuc :icon_thumright:

So, what to do? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu alea ce fac baietii de la vw? Ti le lasa in masina si le gasesti in portbagaj, ca doar le-ai cumparat, nu? Ma indoiesc...le platesti pe amandoua si primesti doar una.

pai insemna ca nu ai inteles ce platesti. Cand platesti 400 Euro nu platesti jantele de 18 si anvelopele de 18 ci platesti doar diferenta de pret dintre jantele si anvelopele stock (225/45 R17 cu jante 17" si 7J si 235/40R18 si 18" cu 8J). De exemplu Upgrade-ul de la stock (225/45 R17 cu jante 17" si 7J) la Donington (235/45R17 si jante 17" dar 8J) este de 194 Euro DDP.

Daca vei comanda si Pachetul sport si jantele de 18" :vaidecapulmeu: eu cred ca daca stii sa negociezi ar trebuii sa platesti pentru jantele de 18 doar difernta dintre Interlagos si Donington adica 393-194 = 199 Euro DDP :D

La fel credca poti sa faci si daca ai sa comanzi faruri xenon (care obligatoriu vin cu spalator de faruri) si pachetul de iarna care include spalator de faruri. Aici insa vei putea "ciupi" doar vreo 50 euro. Sau daca comanzi scaune piele viena (include scaune incalzite) si pachetul de iarna care include aceleasi scaune incalzite poti obtine un pret mai bun. Totul e sa stii foarte bine ce comanzi si ce include fiecare optiune/pachet comandat. De unde credeti ca mai dau discounturi atunci cand lista de optionale bifata e larga??

Modificat de 2Fast4U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,cred ca ai dreptate, mea culpa. Nu ma gandisem la aspectul asta. 200euro n-ar fi mare problema, ci talonul de 40 :angry:

Xenonul mi se pare ff scump la 1000euro fara tva.Mai bine doar pachetu de iarna si am incheiat povestea. Pacat ca farurile nu vin standard cu lupa, ci doar dc iei si xenon.

Mai am o intrebare, dc stie cineva. Volanul multifunctional costa 324, din care scazi 46 comp bord si ajungi la 278euro. Si pentru astia primesti doar 8 butonase pe volan? Mai zice ceva de piele(care oricum e standard) si decor aluminiu? Asta ce mai e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scirocco alb la PBN in parcare :)

Scuzati calitatea, poze facute cu telefonul.

Am intrebat si mi-au spus ca se poate comanda incepand cu a 2a jumatate a acestei luni.

post-7476-1223112003_thumb.jpg

post-7476-1223112012_thumb.jpg

post-7476-1223112021_thumb.jpg

post-7476-1223112028_thumb.jpg

post-7476-1223112054_thumb.jpg

post-7476-1223112063_thumb.jpg

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa masina... A fost prezenta si la Bucharest City Challenge la standul VW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

superba masina !

cand vad cum arata in realitate jantele de 18" - cred ca ma voi risca la ele - asta e merg cu 10 km/h prin oras , dar sunt fericit :wub:

repet intrebarea : cat de nebun as fii daca as cumpara jantele de 18" 235/40 - ii intreb pe cei care au sau au mers cu dimensiunile respective de jante/cauciucuri ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut nici o problema, poate confirma oricine merge cu bun simt cu ele adica fara viteza in gropi si peste sinele de tramvai. In rest unde e drum bun nici o problema. Uite o parere

In legaturile cu gropile de la noi sa stiti ca nu este chiar asa, am masina de 1an jumate si va zic sincer ca nu am decat o janta zgariata foarte putin , asta din cauza ca am facut schimb de masina cu mama intr-o zi si s-a gandit sa urce o bordura cu ea (nu stiu cum a reusit sa zgarie janta dar asta e, oricum dabia se observa ca e putin zgariata).

Am mers/condus si eu cu GTI-ul lui, e absolut ok pe 18. EL are pe 225 dar nu cred sa fie mare diferenta pana la 235 in privinta confortului.

Asta cu jantele pe 18 strict interzise in Bucuresti ca le indoi cred ca e scoasa de cei care circula cu viteza prin gropi.

Modificat de jimmy_g5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am analizat indelung jantele acelea de 18" de pe Scirocco-ul de mai sus. Sunt superbe, intr-adevar, dar au un talon de ti se face mila doar cand te uiti la ele. Personal nu m-as risca cu 18" in RO. Si 17" mi se pare mult, dar mai putin de-atat nu mai da bine cu masina.

PS: in mirifica noastra tara am reusit sa indoi toate 4 jantele de tabla, 14", talon 65, intr-o noapte, cand am dat cu 100km/h intr-un sant sapat de-a latul drumului si lasat acolo, ca la romani. Pe moment n-am observat nimic, abia a doua zi am vazut ca se indoisera toate 4 jantele, noroc ca nu s-au taiat si cauciucurile. Nu m-as fi vazut bine cu un Scirocco in situatia asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci concluzia la ce ai spus tu (LYM) este ca orice dimensiune de janta ai avea, tot se indoaie :angry:

glumeam ... ai dreptate e cam mult 18", dar acum depinde si de cum mergi cu masina ... eu nu imi aduc aminte sa fii indoit pana acum vreo janta, si nu conduc de ieri + am avut 5 masini pana acum ... sper ca nu am fost iar fff off topic ... dar sustin cauza jantelor de 18" pe Scirocco ... de fapt incerc sa ma auto-conving ca merita jantele de 18" :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q: oare merita luat in calcul DCC-ul pt Scirocco? Din ce am vazut pe net, toate testele sunt facute cu masini care au aceasta optiune (optiune care doar la noi nu vine standard). M-am uitat la Scirocco-ul de la PBN, si ala avea DCC.

Pun pariu ca si masinile de drive test vor avea. In acest caz, voi ce parere aveti - o face banii acel DCC sau e doar o sursa de posibile defectiuni, prin gropile din Bucuresti (n-as vrea sa stiu cat o costa un amortizor cu DCC...).

Q2: are cineva niste date tehnice referitor la garda la sol a Scirocco-ului? M-a fascinat aceasta masina in asa fel incat astazi m-am dus special la PBN ca s-o mai vad o data :angry: Ochiometric, garda la sol in fata este aprox. 15cm (poate chiar o idee mai putin) dar nasol este ca nu are fusta de cauciuc, ca la alte modele, ci incepe direct plasticul - daca e sa atingi o bordura (si n-ar fi deloc greu), ai pus-o.

Se poate folosi masina intr-un mod cat de cat decent prin tara noastra cu aceasta garda la sol?

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A: si eu m-am gandit la asta ... numai ca la toate test drive-urile de pe youtube spuneau ca suspensiat DCC este cea care face diferenta intre Golf GTI si Scirocco - pe modul Sport // iar pe Comfort - este rezolvarea acelei dileme "sa imi iau cu suspensie sport sau fara ?" .... deci eu sunt pentru suspensia DCC ... nu cred ca se strica asa de repede

A2: in schimb asta ma ingrijoreaza si pe mine - la asta pot raspunde cei care au suspensii sport puse dupa, pt ca am citit ca garda la sol la Scirocco este mai joasa decat a GTI-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca are o garda rezonabila. Probabil si cu suspensiile stock masina este destul de rigida si balansul nu e la fel de mare ca la alte masini indreptate mai mult spre confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un articol cu referire la DCC: http://www.carmagazine.co.uk/Drives/Search...content-block=2

"I drove a car on standard suspension and found no cause for complaint whatsoever, which makes it all the more galling that the car comes to the UK with DCC fitted as standard. A daft UK marketing decision fuelled, doubtless, by dosh."

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai diferenta e de 1" (2.54cm) in diametru, nu? :huh: Sunt destule persoane care merg cu GTI urile cu 18" (latime 225 fara de 235 la scirocco) fara prea mari batai de cap si sunt cazuri si de 19". Pentru mine jantele de 18" sunt un must la scirocco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal diametrul rotii trebuie sa ramana constant. Daca pui jante mai mari pui cauciucuri cu talon mic, si invers.

In legatura cu DCC-ul, am aruncat un ochi pe forum-ul colegilor de la Opel care au un sistem similar (nu stiu daca e chiar identic) cu ce vine pe Scirocco, facut tot de Sachs. Concluzia a fost ca multa lume are probleme cu sistemul.

Pun si un link (daca nu este permis rog un admin sa-l stearga): http://www.astraforum.ro/forums/t/293.aspx?PageIndex=3

Modificat de LYM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va atrag atentia tuturor asupra faptului ca Scirocco apare la patru ani si ceva dupa Astra H si ca privit pe deasupra pare cam la fel (unii au zis ca este mult mai bland si mai palid decat Astra).

Eu am speranta ca acesti patru ani nu au trecut degeaba si cei de la VW au testat si ras-testat solutiile pe care le-au adoptat. Cu toate astea, chiar daca as avea banii acum, nu as lua masina in momentul asta. Consider ca este cuminte sa nu iei un model nou mai repede de doi-trei ani de cand a inceput productia. Oricare ar fi producatorul.

Asa cum stau lucrurile in momentul de fata sunt extrem de optimist si cred ca nu vor fi probleme cu sistemele astea electronice, iar masina va functiona ireprosabil de la bun inceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici ai dreptate , numai ca VW nu prea aduce nimik nou la Scirocco - in afara de caroserie , in rest toate au fost testate si la alte modele - bine hai sa spunem ca suspensia adaptiva e mai noua , vine de la passat cc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: linkul postat care duce catre discutia de pe forumul astra va spun ca nu are nici o relevanta (si o spun in cunostinta de cauza). Probleme sunt la orice sistem (chiar si la NASA :) ). Mengeorge este un ghinionist.

Eu sunt convins ca DCC su CDC (sunt acelasi draq) isi merita banii dar asta doar daca ai ambitii sportive, altfel poti merge linistit si cu suspensia stock care la Scirocco cu siguranta va fi setata sport avand in vedere ca vine standard si cu roti destul de mari (cu cat e mai mare janta in diametru cu atat roata va fi mai grea si are nevoie de suspensii mai tari). Eu de exemplu la GTC-ul actual am amortizoarele stock (nu cu CDC pentru ca la momentul ala nu erau bani) dar in schimb i-am pus arcuri -30mm Eibach Pro Kit si stabilitatea s-a imbunatatit drastic fara sa am nici un fel de emotii nici pe drumuri proaste (ca sa va faceti idee bat zilnic drumul de macadam din apropierea PBN). Partea mai putin buna e ca spre deosebire de CDC am masina destul de rigida (dar nu de nesuportat) tot timpul pe cand cu CDC acest lucru s-ar fi intamplat doar la apasarea Sport.

Modificat de 2Fast4U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!