Jump to content
Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

Recommended Posts

bibi_wanna_fly

Am vorbit azi la ANAF sector 5 si aparent cei 5100 de lei primiti pe 5 decembrie au fost pentru taxa din 2008, fara dobanda. Taxa din 2013 o voi primi anul viitor. La fel si dobanda pentru taxa din 2008. Au zis ca la inceputul anului trimit dobanzile.

In acelasi timp mi s-a spus ca nu au terminat de returnat taxele platite pana in 2013, dar se lucreaza. Probabil pana pe 31 chiar se vor returna toate taxele (de poluare).

gasoline4ever

Salut,am primit in 20 dec taxa din 2008,doar taxa fara dobanda.Sector 6

dad78

Și eu la fel, taxa din 2008 am primit-o fără dobândă. 

bossake

Eu am achitat in ~10 februarie 2013 (inainte de timbrul de mediu, care a intrat in vigoare la 15 martie 2013) o taxa de 1244 lei. Am depus prin iulie 2018 cererea de restituire iar pe data de 20 sau 21 decembrie mi-a intrat in cont suma platita, fara dobanda. Am inteles ca dobanda se vireaza la cateva saptamani dupa ce iti intra taxa.

- Am inteles ca marea majoritate care au achitat taxe PANA in timbrul de mediu (15 martie 2013) si-au recuperat deja banii. Daca mai exista pe aici persoane care au de primit bani achitati inainte de timbrul de mediu ar fi interesant sa posteze, sa ne facem o idee. Este f posibil ca (aproape) toti care au avut de recuperat taxe dinaintea timbrului sa isi fi primit deja banii.

- pentru cei care au platit timbrul de mediu am inteles ca foarte putini si-au primit banii. ar fi interesant sa posteze cei care au primit deja banii.

* au mai existat niste stiri pe la inceputul lui decembrie ca domne s-au sistat platile ca nu sunt bani. cazul meu cred ca arata ca platile s-au facut chiar si pana in ultimele zile ale anului.

claumedel

Azi am primit si eu dobânda.Taxa plătită in 2010.Hotarare din 2015

Edited by claumedel

Iary97

Salutare, se mai aude ceva de primit banii pentru timbrul de mediu? A primit cineva?

• Like 1

Lastun

Tinand cont ca inca nu s-a votat bugetul pe 2019 ma-ndoiesc ca a primit cineva de la inceputul anului incoace.

SelesanD

Se mai aude ceva de recuperarea taxei auto/taxa de timbru ? A mai primit cineva inapoi banii?

LUFY

In ianuarie am primit eu intr-un final, 4000 de lei, pentru Golf-ul 5 ce l-am avut (ce a fost inmatriculat in 2012). In noiembrie anul trecut ai mei au primit echivalentul in lei a 750 de euro, de pe un Astra H ce a fost la vremea lui inmatriculat in 2011. Si inca mai asteptam echivalentul a 150 de euro, platiti in 2016, pentru o Skoda Yeti. Ideea este ca pentru toate cele 3 masini cererile de recuperare ale taxelor au fost depuse anul trecut prin vara daca bine imi amintesc. Oricum, a durat ceva pana au inceput sa "curga" banii. Iar de dobanzi nu mai tragem sperante (chiar daca unii dintre voi spuneati mai sus ca ati primit si dobanda).

SelesanD

Mersi @Lufy,

Din Timisoara a recuperat cineva in 2019 taxa de timbru ?

CristiALF

Am depus cereri in urma cu 1 an de zile pentru 2 inmatriculari: una in 2014 si una in 2016. Am primit ..... pana acum :) 

davides

Și eu depus cerere pt golf în 14 iulie 2018 și pana azi nimic 😥

sst
Posted (edited)

La sfarsitul anului 2017 am depus la ANAF Timisoara cererea pentru restituirea timbrului de mediu(la cerere am atasat si hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila),suntem in aprilie 2019 si nu am primit nimic :)

Am fost odata la ei sa-i intreb cand voi primi banii si am primit un raspuns de genul:noi am trimis solicitare la fondul de mediu pentru restituire,dar momentan se restituie celelalte forme de taxe si abia apoi timbrul de mediu.

Apoi am trimis o sesizare la avocatul poporului si raspunsul primit m-a dat pe spate,o sa-l reproduc in stil propriu:"i-am intrebat pe cei de la ANAF de ce nu ti-au dat banii inapoi dar ei mi-au zis ca au facut tot ce a tinut de competenta lor sa ti-i inapoieze,numai ca aia de la Fondul de Mediu nu ii trimit...asa ca noi ne-am facut treaba si lasa-ne,caz inchis!" 

Dat fiind,ca in mod intentionat in hotararea judecatoreasca cei de la ANAF nu au un termen limita in care sa-mi restituie banii am de asteptat mult si bine,ma consoleaza cumva gandul ca ei sunt obligati sa-mi plateasca dobanda pana la achitarea integrala a taxei.

Era mai simplu daca se putea face executare silita,asa ne recuperam cu totii banii mai repede.

Edited by sst
  • Upvote 1