Jump to content
Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

Recommended Posts

spartaans

Tot azi am fost si la Ad. financiara si am depus toate actele, e bine sa aveti cont deschis la o banca sa va livreze mai repede banii, durata maxima e de 45 de zile...Astept acum...

georgilas

Astazi am fost si eu la Ad Financiara de care apartin (slobozia) un drum scurt bucuresti - slobozia, si am depus toate actele nu am cont deschis si o tanti de acolo mi-a spus ceva de genu ca in 10 zile o sa primesc instiintare.. si apoi celalata tanti de acolo ca durata maxima e 45 de zile, mi-a dat un numar de ordine.. si acum sa asteptam :) sa vedem si diferenta restituita :D

Ionutd
Pt Ionutd si MariusAP : Golf IV 1,9 TDI ATD PD 2001, 101 CP - in Ploiesti mi-au trecut 138 g

Dupa cum am scris mai sus mie mi-au trecut 176 g/Km la acelasi motor ca al lui meteor; mai are rost sa ma cert cu cineva, sau il las asa?

vasquez

Salutare

Am depus actele pentru restituirea diferentei dintre cele doua taxe de inmatriculare pe data de 16. Am fost anuntat cand am depus dosarul de o doamna de la administratia financiara sector 1 Bucuresti ca trebuie sa primesc o instiintare prin posta in legatura cu suma pe care trebuie s-o primesc si data cand trebuie sa ma prezint la trezorerie s-o ridic. In cat timp urmeaza sa primesc instiintarea n-a stiut sa-mi spuna. A primit careva aceasta instiintare pana acum? E vreo persoana din Bucuresti care si-a recuperat banii?

O zi buna

clau_75

Pentru cine are de DAT bani, nu de luat, un mic sfat: calculati in avans valoarea taxei in lei si verificati ce scrie la Ad. fiscala pe decizia de impunere. La mine au "uitat" sa scada procentul pentru filtrul DPF, adica aproape 500 lei. Nu-mi dadea nici cum o valoare apropiata de ce stiam eu ca am de platit, si cum din foaia lor nu se vedea modul de calcul, am cerut explicatii suplimentare. Dupa INDELUNGI momente de asteptare, cautat prin fise si anexe si ce alte chestii au ei pe acolo, drumuri ale functionarilor intre birouri, am aflat ca de fapt nu se luase in calcul filtrul de particule. Asa ca, mare atentie, ca astia nu prea gresesc in favoarea noastra.

georgel_vw

poate sa mi spuna si mie cineva daca la un passat din '92 este vreo norma de poluare?

pe certificat nu scrie nimic...nici ca e non euro nici euro 1 ...nici 2...

poate ma lamureste si pe mine cineva care stie.

MariusAP

Confirm cele spuse de @clau_75. Asa era sa patesc si eu cand am platit taxa anul trecut. La mine a fost problema ca mi-a incadrat masina la 3-4 ani (sau 2-4) pe cand ea trebuia incadrata la 4-6 ani, masina fiind din ianuarie 2003 iar eu m-am dus in august sa platesc taxa. Diferenta era de vreo 500 RON, daca nu mai mult. Asa ca... daca nu imi calculam in prealabil taxa, luam teapa de la "finantisti". Deci, mare, mare atentie.

Rog colegii carora le-a fost restituita diferenta dintre taxe, sa vina cu mai multe detalii (nu spune niciunul nimic :) )

- v-a venit in prealabil instiintare de la finante cu suma care o aveti de primit si data cand puteti merge sa ridicati banii ?

- ati incasat suma de bani calculata de voi in prealabil, sau alta suma ?

- pana la urma vechimea masinii e considerata cea de acuma, sau cea de anul trecut, in momentul platii taxei vechi ?

Multumesc, si va rog nu va sfiiti sa ne informati si pe noi :P

Edited by MariusAP

Polo GTI 1.6 16 V

salutare

aveti cumva idee cam ce valoare a emisiei de CO2 ar trebui sa am la un motor de 1,6 cod AVY ?

Leo

Am primit instiintate de la Administratia Fiscala pentru restituirea banilor. O anexez pentru eventuale comparatii! Daca vreti sa calculati, aveti datele in semnatura mea, cu precizarea ca am CO2 in valoare de 167 g//km, 1968 cm3 si taxa de prima inmatriculare platita in valoare de 3807 RON. Bafta!

post-1213-1217356961_thumb.jpg

Edited by Leo

MariusAP

@Leo In ce luna in 2005 e prima inmatriculare la masina ta ? Ai DPF ?

Ce perioada de timp s-a scurs de la depunerea cererii pana la sosirea instiintarii ?

Observ ca esti chemat sa "incasezi cecul" pe 4 august, cam la 11 zile dupa primirea instiintarii. Nu e foarte rau :)

Edited by MariusAP

Leo

data primei inmatriculari:08.08.2005

data platii taxei de prima inmatriculare 14.11.2007

nu am DPF

cerere depusa pe 02.07.2008

ridicare bani 04.08.2008

Edited by Leo

MariusAP

Tot nu-mi iese cat le-a iesit lor. Cred ca o sa cer sa-mi explice modul de calcul :)

Se face diferenta dintre cat era taxa veche in lei si cat e acum in lei, sau cat era in euro si cat e acum in euro, la cursul de 3.3565 lei pentru 1 euro ? si nu m-am lamurit nici cu vechimea, daca e luata in calcul cea de acum, sau cea din momentul platii vechii taxe... ;)

Leo

Intr-adevar mie mi-a iesit mai putin cu 76 ROn ! Oricum o sa-i dau in judecata pentru toata suma data pentru taxa de prima inmatriculare mai putin cit mi-au restituit acum! Cred ca se calculeaza ca si cum as inmatricula-o acum, dar cu vechimea masinii de cind am facut prima inmatriculare! In cazul meu este aceeasi perioada....2-3 ani!

Edited by Leo

MariusAP

Daca va amintiti, cei care au platit si taxa veche, atunci am primit si o copie a imaginii cu calculatorul de taxa. Banuiesc ca acum nu ti-au dat-o si pe asta. Iar cu calculul actualei taxei la vechimea masinii din momentul platii vechii taxe... nu mi se pare deloc normal acest lucru...

Edited by MariusAP

mihail

;) Simt ca innebunesc cu dosarul asta pentru restituirea taxei auto. Inca un drum buc-slobozia fara rezolvare. Am reusit sa trec noxele, am recuperat o copie dupa chitanta (originalul a ramas la politie la inmatriculare)si asa ca m-am dus cu astea, plus talonul si cartea de identitate in original si copii, la Ad financiara. acolo surpriza... mai trebuie pusa la dosar traducerea dupa documentul de provenienta care sa ateste data primei inmatriculari :) . problema e ca nu am decat o copie (originalul cred ca a ramans tot la politie ). pot sa fac traducere dupa copia aia sau trebuie sa ma rog de astia de la politie sa-mi elibereze originalul??

Edited by mihail

MariusAP

De la politie trebuia sa ceri si o copie dupa brief. Asta trebuie sa o traduci (la un traducator autorizat) si sa o duci la finante. In brief apare la pozitia B, data primei inmatriculari.

LE: Daca vorbesti de brief, da... se poate traduce si copia, daca ai copii dupa ambele fete ale acestuia, nu ai nevoie de original, pe care oricum nu o sa-l primesti :rolleyes:

Edited by MariusAP

mihail

mersi! am inteles. sper sa fie ultimul document pe care mi-l mai cer ca m-am saturat. si cat de putine mi-au cerut cand a fost sa le dau eu bani :rolleyes:

WNS

Cateva aspecte privind instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, pe care le-am gasit pe net.

Am atasat ca document deoarece este destul de lung si ar fi iesit un post kilometric si greu de parcurs daca postam direct.

Sper sa fie de folos.

aspecte_importante_privind_instituirea_taxei_pe_poluare_pentru_autovehicule.doc

georgilas

Gata am reusit sa iau si diferenta de taxa... de la slobozia ;) alt drum bucuresti- slobozia..

ce sa spun s-au miscat destul de repede.. si nu am asteptat sa imi vina plicul aksa.. am sunat de vineri.. la ei. mi-au spus ca luni pot veni sa imi ridic bani..diferenta de taxa s-a calculat la vechimeas masini in momentul primei inmatriculari in Romania..

pt alte informatii va stau la dispozitie..

spartaans

georgilas: pana la urma cate zile calendaristice au trecut pana ti-ai luat banii???

georgilas

Salut.. eu am depus actele pe 25 -iulie.. si apoi la o sapt pe 1 august am sunat la ei.. si luni adik ieri, 4-august am ridicat banii

luci38

Azi mi-au returnat diferenta dintre taxa de poluare si noua taxa de mediu.Banii mi-au intrat in contul indicat de mine in cererea de restituire,comision 7 RON.Pana aici totul OK,tinand cont ca am depus actele in 16.07.2008

Dar eu mi-am calculat ca am de primit 2.823 Ron pe cand in cont au aparut 2.583 RON.

Suma am luat-o din calculatorul de pe www.autovit.ro

Iata si datele masinii:Euro 3-1896 cm3/-132g/km CO2- Data primei inmatriculari 28.05 2001 (desii in CI apare data fabricatiei 2002)

Intoducand datele astea pe calculatorul de pe autovit suma de primit ar fi 2.823 RON.Am inmatriculat masina in RO la 15.11.2007.

Gresesc eu undeva sau au gresit cei de la finante?,nu de alta dar e vorba de vreo 240 RON deci maine o sa ma duc la ei sa vad cum sta treaba.

Daca are cineva idei e binevenit

neamtzu

Calculatorul de pe autovit iti calculeaza taxa noua la data curenta, cand de fapt trebuie sa o calculezi folosind vechimea de 6-7 ani (asa cum era atunci cand ai platit taxa veche, pe 15.11.2007). De acolo si diferenta, cred.

Ti-au intrat destul de repede banii... eu inca ii astept :)

oana_1600tl

spuneti-mi si mie va rog cei care ati tradus acte ale masinii, in bucuresti, unde anume ati tradus, cat a costat si cat a durat... deja pana acu mi-a cerut intr-un loc 75 de lei si in alta parte 80 de lei ca sa imi traduca talonul nemtesc unde e trecuta data primei inmatriculari, plus ca dura 2 zile... mie imi trebuie azi

doarmarius

Salut. Lucrez din pacate (sau fericire) la o Administratie Financiara, si ma ocup printre altele si de Taxa de poluare. Va pot ajuta cu diverse informatii. Cei care vor. Din pacate suntem nevoiti sa lucram cu niste legi si norme date de romani, asa ca cazurile sunt foarte diferite.

Legat de restituire. vechimea masinii se calculeaza dupa data primei inmatriculari (de aceea se cere traducerea brifului) si data cand masina a fost inmatriculata in Romania.( data de pe cartea de identitate.)

Daca exista diferente intre cat va calculati voi si cat primiti efectiv inapoi, in lege scrie ca din suma de restituit se fac compesari cu obligatii catre bugetul de stat, daca ele exista. Deci daca aveti datori la fisc din suma de restituit acestea se vor oprii, putandu-se ajunge la oprirea intregii sume.

va rog sa ma mai contactati si pe PM pentru diverse informatii.

Edited by doarmarius