Jump to content
Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

Recommended Posts

R_a_z_v_a_n
Din start cum a venit nenea inginerul sa adune actele celor cu programari ne-a zis ca pentru fiecare masina trebuie 30 min si ca este f aglomerat si ca ne elibereaza actele maine intre 08-13. Asta e cu toate ca aveam programare ne conformam ca de asa-i in Romania,

Auras, pot sa-ti spun ca tu ai avut noroc.

La mine treaba este ca am fost luni, conform programarii "on-line" (stateam in fata ghiseului si vorbeam cu "fufa" aia de acolo la telefon :vaidecapulmeu: ), si dupa ce a introdus datele in calculator, a introdus si cartea masinii in imprimanta sa inscrie noxe, SURPRIZA ! , nu exista noxe in baza lor de date pentru numarul asta de identificare.

OK, zic, si acum ce facem? intreb eu. Aaa, pai mergeti D-voastra la inginerul de afara sa va faca raport pentru a fi trimis la RAR Bucuresti, da' aveti grija ca dureaza vreo 2, 3 saptamani pana ne vine raspunsul cu noxele !!!

WTF, pentru ce dureaza chestia asta asa de mult? S-a mai lovit cineva de problema asta?

sorin_g

Tin sa va spun ca la Brasov lucrurile merg mai bine, am avut si eu programare acum 2 zile la RAR pentru mentiuni CO2. Ma duc la RAR, pierd vreo 20 minute din cauza ca nu mi-a spus cu toti dintii ca trebuie sa stau la ghiseul x, eu intelegand altceva si intreband din nou. In fine asta n-are rost sa mai discut, apoi stau la ghiseul care trebuie dupa inca o persoana cu aceeasi porblema apoi dau si eu actele, in 5-10 minute au gasit in arhiva documentele si mi-a zis sa ma duc sa platesc, apoi de la casierie s-a dus doamna cu actele sa le duca la batut si mi-a spus sa iau loc ca ma striga. Trebuia sa ajung si pana in Sf. Ghe si am plecat, iar la intoarcere m-am bagat si am luat CIV-ul cu mentiunile scrise.

Apoi ziua urmatoare s-a dus sora-mea (de fapt masina ei este in cauza) si a depus actele la administratie pentru recuperare taxa. Partea frumoasa este ca aici la BV s-a incheiat un protocol cu Prefectura (Politia apartine de Prefectura) de colaborare pentru a lua finantele data asta de prima inmatriculare direct din arhivele cu acte ale Politiei, ceea ce este foarte bine si surprinzator poate ca s-a actionat asa si au scutit alte drumuri si batai de cap, mult mai simplu si mai eficient. Asta ar trebui facut in toata tara. Trebuie sa acord o bila alba pentru initierea si aplicarea in practica a acestei colaborari cu Politia pentru furnizarea de informatii.

Acum ramane de asteptat dispozitia sau ce se da pentru recuperarea sumei, sper sa nu dureze foarte mult si sa fie ok.

Bafta celor ce sunt in situatia asta si multi nervi. :vaidecapulmeu:

Ionutd

sa inteleg ca in Prahova s-a facut la fel, de mi-a zis tanti de la fisc ca nu mai e nevoie de documentul respectiv??? nu e nici un prahovean pe aici?

sorin_g

cred ca foarte mari sansele sa se fi mers pe acelasi sistem :icon_thumright: . Altfel nu aveau cum. Poate se generalizeaza, se iau unii de la altii. A fost si stire la tv cu chestia asta si poate au mai deschis si altii ochii intre timp. Problema este sa se vrea, atat.

dox99

ieri am fost la RAR in Tg-Mures cu toate ca eram programat pe data de 22 iulie, nimeni nu m-a intrebat de programare am predat CIV si pe luni am si emisile trecute in carte, dupa care ma duc la finante

in concluzie: cine e din mures si are programare sa o uite si sa dea fuga cat mai repede la RAR

nu cred ca am stat mai mult de 20 minute

christian78
dureaza vreo 2, 3 saptamani pana ne vine raspunsul cu noxele !!!

WTF, pentru ce dureaza chestia asta asa de mult? S-a mai lovit cineva de problema asta?

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=766800

Aceeasi situatie, fiind singura masina din judet de genu asta. Asa am patit si cand am facut ITP ca nu aveau omologare.

Edited by christian78

nutzu

a dat cineva pana acum in judecata statul pt taxa platita... normal ar trebui dati inapoi toti banii pt ca taxa de prima inmatriculare s-a dovedit a fi ilegala, iar cea de poluare a intrat in vigoare de la 1 iulie 2008, asta insemnand ca noi cei care luam acea diferenta am inmatricula masina acum dupa aceasta data... eu unul vreau sa-mi recuperez diferenta si apoi ma gandesc sa-i dau in judecata, de aceea intreb pe forum ... poate este vreun coleg care a trecut prin asta...

radusb23

bai,fratilor lamuritima si pe mine cu problema asta a taxei de poluare.am inscris masina in februarie anul acesta si ma tot uit in talon si in carte sa vad unde scrie CO2 dar nu gasesc nicaieri, scrie e4.rog colegi care au asa ceva trecut in carte,talon sa puna o poza sa ma lamuresc.va multumesc cu stima radusb23

31RZV
bai,fratilor lamuritima si pe mine cu problema asta a taxei de poluare.am inscris masina in februarie anul acesta si ma tot uit in talon si in carte sa vad unde scrie CO2 dar nu gasesc nicaieri, scrie e4.rog colegi care au asa ceva trecut in carte,talon sa puna o poza sa ma lamuresc.va multumesc cu stima radusb23

daca nu ai trecut in cartea de identitate emisiile CO2 du'te la RAR si cere sa iti treaca ... dureaza vreo saptamana ... dupa ce rezolvi asta te duci la finante faci o cerere de returnare de bani si mai trebuie si niste acte dar iti spun aia de acolo ... si cam atat

dorumarcatoru

Salutare. Am lsi eu niste nelamuriri , poate ma puteti ajuta .

Din cat am studiat eu calculatorul ala al taxei , am dedus ca nivelul de CO2 se ia in consideratie doar la motoarele

E3 si E4 , right ?

La E1 si E2 conteaza doar cilindreea , vechimea si norma de poluare , asa am dedus.

Alta nelamurire ar fi : un Audi A3 din 98-99 1.6 benzina e E2 sau E3 ? Nemtii nu scriu decat emisia de CO2 la ele ,

nu zic ce norma de poluare are iar pe net nu am gasit nimic.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

MariusAP

Adevarat, la calculul taxei, nivelul CO2 se ia in calcul doar la motoarele E3 si E4.

Pentru Audi, cred ca un cod motor ne-ar ajuta mai bine sa-ti dam un raspuns.

dorumarcatoru

Pai si cu codurile astea e ciudat... Am gasit vreo 4 coduri de motor pentru A3 in perioada respectiva pe 1.6 :

A3 1996 - 2003 1.6 AEH

A3 1996 - 2000 1.6 AHM

A3 1997 - 2003 1.6 AKL

A3 1998 - 2001 1.6 APF

ADI27

Salut,

Pana la urma a reusit cineva din Bucuresti sa depuna un dosar de recuperare care sa fie ok?

Daca da, ajutatine si pe noi cu informatii.

Mersi mult.

Meteor

Sal, am un coleg de serviciu care si-a facut programare on-line in Bucuresti pt "Mentiuni CO2". L-au programat in cateva zile si a durat 20-30 min sa ii treaca in carte noxele. A fost la Trezorerie si a depus actele pt primirea diferentei... acum asteapta.

Eu, mai "smecher, fiind in acte, din Ploiesti, am zis sa merg acasapt noxe, ca sa scap si de Trezorerie in aceeasi zi... Si acum : programarea on-line in PH... dupa 2 saptamani; ajung la RAR, il intreb pe un tip - inginer, la ce ghiseu sa merg si zice... "in principiu la 7 sau la oricine este liber..." - "Aaa... ok, atunci dvs ma puteti ajuta?" - "Daaa... sa vedem... poate trebuie sa o trimitem la Bucuresti!" :Driver: "A e ok, platesti, depui actele si la 3 ai cartea!" :( Am stat la coada 20 min sa platesc 25,10 lei, dupa care cucoana de la ghiseul 1 imi spune grabita si acra... "veniti dupa ora 3:30!" :lol: ... Dau sa plec... indraznesc sa ma intorc si spun ca nu stau in Pl si ca as dori sa merg si la Trezorerie azi... la care individa.. "Asta-i programul dom-le... azi dupa 15:30 sau maine dupa 9:30 puteti lua cartea, urmatorul...!"

Asadar... Patria Hotilor (PH) pana la moarte...

P.S. Ocoliti RAR Ploiesti ! Anul trecut la inmatriculare mi-au pierdut actele 2 ore pe un ghiseu... nimeni nu le avea dar eu vazusem inginerul cand venise cu ele la birouri!

BAFTA!

misu tdi

Uraaaaaaaa, am luat cascavalul, jos Tariceanu`. Am primit 2530 ron. Sper ca la toamna-iarna sa iau ce a mai ramas, daca pica PNL-ul.

tiberyu

Intervin si eu pt o nelamurire.Am ridicat masina din semnatura pe data de 24 iunie si i-am adus dealerului fisa de inmatriculare pe data de 27 iunie.vreau sa intreb si eu ca sa nu mor prost ce taxa voi plati avand in vedere ca azi mi-au venit acetele si numerele de B (masina este luata in leasing) si pe certificat scrie data inmatricularii 18 iulie 2008 .vechea taxa era de 180 euro iar acum cred ca ma duc apoape de 400 . i-am zis dealarului ca-i dau in judecata . cica o saptamana jumatate nu s-au facut inmatriculari . normal trebuie sa platesc dupa vechea taxa . s-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema ?

Va multumesc

Pitic

Probabil vei plati noua taxa chiar daca ai dat dealerului actele pana la 1 iulie ; si nu cred ca se sperie ca ii vei da in judecata pentru 220 e cat este diferenta intre cele 2 taxe.

Red

Salut ,

sunt si eu unul dintre aceia care au primit o parte din taxa inapoi .. acum eu sunt intrigat putin de suma pe care am primit-o ..

am un motor awx cu 149 de grame de CO2 emisii si o vechime a masinii de 7-8 ani ( prima imatriculare a fost in mai 2001)

ei bine initial am platit taxa 1622 de euro 5700 ron la cursul bnr de atunci , azi am primit inapoi 2110 ron .. ok e bine ca i-am primit si pe astia .. problema e ca pe toate siturile unde am cauta imi arata ca trebuia sa primesc undeva in jur de 2800 ron ..

oare de unde e diferenta asta !?

aveti idee ?

Edited by Red

neamtzu

Ma scuzati, am vazut deja 2 cazuri in care ati primit deja banii inapoi, si sunt curios, voi cand ati depus dosarele? Cum ati primit banii, cash sau in cont? V-au sunat inainte cei de la finainte sa va comunice suma sau v-au dat-o pur si simplu?

georgilas

Si eu astept acelasi raspuns.. maine o sa merg si eu sa imi depun actele.. (lipsa de timp pana acum)

Red

pai ai o cerere acolo in care te intreaba cum vrei sa-ti recuperezi o parte din bani ?

cash sau in contul creantelor pt stat , adica sa-i dai le impozite si amenzi :Driver:

eu am bifat cash ca-s la zii cu creantele pe mine unu nu m-au anuntat nimic caci am avut un amic acolo care s-a ocupat de tot ..

dar primesti un numar de ordine .. si cand iti vine numarul te duci acolo la casierie si gata ... treaba

neamtzu

Pai eu am lasat un cont IBAN personal... nu scria nicaieri ca e vorba de un cont de creante. Si eu sunt la zi cu impozitele si amenzile. Ia ca dau un telefon sa vad care-i treaba.

Update: Am sunat, cica trebuie sa primesc prin posta o instiintare cu care ma duc la Trezorerie sa-mi iau banii, sau in cazul in care am lasat un numar de cont (care poate sa fie si personal - confirmat) sa ma astept sa intre in cont.

Edited by neamtzu

Meteor

Pentru diferentele intre sumele indicate de diverse calculatoare de pe internet si cea efectiv primita de cei mai grabiti si mai norocosi... cred ca sunt 2 explicatii... posibil una obiectiva si una subiectiva dar :

1. un punct la care nu m-am lamurit prea bine... se calculeaza taxa pt vechimea masinii la data primei inmatriculari in Ro sau la data analizarii dosarului pentru "recuperarea diferentei" ??!??! Chiar si pe site-uri sunt diferente intre calcule facute pt o masina adusa anul trecut si aceeasi masina pt care am calculat taxa zilele astea.

2. Traim in Romania si asta...

P.S. Pt cei ce au primit banii si/sau instiintari ca ii pot ridica, Trezoreriile, dau vreo justificare a calculelor facute de ei sau vor sa inghitim "ca romanii" orice gogomanii ne mai baga pe gat... ?!?!?

Meteor

Pt Ionutd si MariusAP : Golf IV 1,9 TDI ATD PD 2001, 101 CP - in Ploiesti mi-au trecut 138 g

In asteptarea scurgerii celor 6-7 ore "legale" pana la eliberarea Cartii... am fost la Trezorerie sa intreb ce acte trebuie... Un jurist (cred) amabil de la camera 22 de la Trezorerie mi-a trecut pe o copie a talonului ceva de genul cf cu orig, drept pentru care actele mi le-a depus altcineva ulterior. Tipul mi-a mai cerut si un document care sa dovedeasca data primei inmatriculari. Aveam la mine o copie a traducerii legalizate a contractului de vanzare-cumparare si a spus ca sa adaug Cartea masinii si declaratia - formularul tip de la ei si e de ajuns. Done.

Acum astept sa vad cand si cati bani primesc inapoi...

spartaans

Acum am venit de la RAR, mi-au trecut CO2 in CI a masinii (valoare e de 166), suma a fost de 25 ron si am stat 1 ora ca sa imi treaca asa ceva in carte. Intr-o ora ma duc la Ad. Fin. Sector 4 si sa vad ce rezolv si acolo.

PS: programarea la RAR a fost facuta pt ziua de azi--24 (dar eu am sunat pe data de 08.07.2008).