Jump to content
Raven1

Taxa Poluare / Timbru de mediu

Recommended Posts

dok

Numai la Botosani se poate intampla asa ceva !!!

cuiuda

Aici ai mare dreptate. Am avut si la inmatriculare oarece probleme pe la taxe si impozite. In alte orase nu se cereau atatea hartii

dox99

pana la urma trebuie tradusa si legalizata copia dupa brief?

rog sa raspunda doar cei care au depus deja dosarul pentru restituirea taxei

teko

Trebuie un document (posibil si Brief tradus si legalizat!) din care sa rezulte data primei inmatriculari.

cuiuda
pana la urma trebuie tradusa si legalizata copia dupa brief?

rog sa raspunda doar cei care au depus deja dosarul pentru restituirea taxei

Eu am depus urmatoarele acte :

1. Cartea de identitate cu valoarea noxelor trecute de RAR = original+copie

2.Buletin/carte de identitate= original+copie

3.Certificatul de inmatriculare= original+copie

4.Chitanta doveditoare a platii taxei de prima inmatriculare cu mentiunea "Conform cu originalul" de la Serviciul Inmatriculari= original+copie

5.Cartea masinii (brief) tradusa din care trebuie sa reiasa data primei inmatriculari (ll/aaaa)= original+copie

Daca esti primul proprietar in RO ar trebui sa ai documentele traduse. Sau daca ai niste "cunostinte" pe la Taxe si Impozite poti face niste copii din dosarul lor ( iti spun din proprie experienta :icon_thumright: )

PS : bineinteles ca originalele le-am luat inapoi :vaidecapulmeu:

Edited by cuiuda

oana_1600tl

cat costa traducerea legalizata a briefului si unde in bucuresti stiti ca se face?

r&d

Trebuie traducerea autorizata. Adica o traducere facuta de un traducator autorizat.

Legalizarea o face notarul public, contra cost, evident, DAR NU ESTE NECESARA LEGALIZAREA TRADUCERII!

In Cluj, costul unui brief tradus este ~25RON.

Daca ai de recuperat diferenta de taxa, este suficient sa ai o copie dupa actul care sa ateste prima inmatriculare (brief, factura), nu neaparat original.

Zabin

Mi-a trecut si mie noxele la rar, motor 1,9 tdi ajm 146 g/km

Am platit la finante 1994 ron

neamtzu

Am fost si eu ieri la RAR, sediul de pe Calea Grivitei, super-lejer, nimeni la coada, mi-au trecut valoarea de 145 g/Km pentru motorul 2.0 TDI BKD. Am intrebat, valorile sunt luate de la producatori.

Azi am incercat sa ma duc cu dosarul la Adm. Fiscala sector 2, si dupa ce de la Glinka m-au trimis pe Avrig, iar de pe Avrig m-au trimis in CA Rosetti, am amanat pentru maine :icon_cool:.

luci38

La golful meu motor ALH 90cp din 2001 la RAR mi-au trecut noxele:132 g/km,am depus actele la finante,nu a fost necesar briful,am avut copia traducerii actului de vanzare-cumparare de unde au luat data primei inmatriculari si acum astept sa-mi intre in cont diferenta(am inteles ca in jur de 2800 Ron)

Auras

Problema mea sta in felul urmator. Masina este inmatriculata in luna mai cand am platit taxa de prima inmatriculare aproape 35 milioane. Maine dimineata sunt programat la rar sa-mi treaca emisiile de noxe in Cartea de identitate.

Pentru a baga cererea de restituire a diferentei dintre TPI si Taxa de mediu vad ca imi mai trebuie un act care sa ateste data primei inmatriculari din Germania, iar singurele acte care le mai am pastrate sunt o copie a facturii de achizitionare a masinii din Germania dar care nu-i tradusa si legalizata(dar asta se poate face repede) si inca un act dar care nu stiu ce este ca este in limba germana si pe care sunt trecute inclusiv emisiile de noxe, copie dupa chitanta de plata a taxei am facut inainte sa predau originalul la politie.

Intrebarea este acum daca traduc copia aceea dupa factura, poate fi considerata actul care sa ateste data primei inmatriculari la finante? Mai trebuie sa merg la inmatriculari sa cer copie dupa Brief?

Astept raspunsul vostru ca stiu in ce directie merg, ca Luni sper sa bag dosarul pentru restituirea diferentei de bani.

post-11369-1216223636_thumb.jpg

post-11369-1216223653_thumb.jpg

post-11369-1216223677_thumb.jpg

vtoderoiu

Pe factura ta vad ca scrie data primei inmatriculari asa incat poti sa-i faci traducere autorizata si cu asta sa mergi la finante; la traducator iti trebuie un act original, nu copie. bafta!

georgilas

eu am fost la RAR (Slobozia, ialomita, am facut programare pe net.. am fost la ora respectiva in 5 minute cu tot cu stat la coada sa platesc cei 25 RON, mi-au trecut emisiile CO2, 138 pt motor AXR, 1.9 TDI PD

Acum urmeaza sa merg sa imi traduc un act (o copie) pt a data primei inmatriculari

va tin la curent dupa ce depun dosarul

Ionutd

salut; am fost si eu pe la RAR si mi-au trecut in carte 178 g/km la motor ATD - PD; nu e cam mult?

MariusAP

La motor ATD trebuie sa fie tot undeva intre 132-140 g/km.(e tot PD, nu ?) Poate ne spune cineva care mai are codul asta de motor.

:angry: @georgilas ce norma euro ti-au trecut cei de la RAR in carte ? E3 sau E4 ?

georgilas

:angry: @georgilas ce norma euro ti-au trecut cei de la RAR in carte ? E3 sau E4 ?

:angry: @MariusAP aveam trecut E3 e masina 2002 a mea.. si in cartea ei era E3 si D4.. dar RAR a trecut E3..

MariusAP

A venit raspunsul de la finante in legatura cu dosarul depus pentru recuperarea taxei (care la momentul respectiv au spus ca am fost bine informat, ca dosarul e complet bla bla.. ) Mentionez ca aveam acolo si copie dupa brief, doar ca nu era tradusa. De fapt nici nu era nimic de tradus acolo, pentru ca aveam copie doar dupa partea cu datele, nu si dupa cea cu semnificatia acestora. Acum mi se cere documentul tradus de catre un traducator autorizat. Va intreb acum, ca sa traduc documentul, nu am nevoie de el in original ?. Politia o sa mi-l elibereze in original ?

post-12023-1216308492_thumb.jpg

post-12023-1216308974_thumb.jpg

Auras

Azi am fost la Rar la Galati ca aveam programare de 2 saptamani sa imi treaca emisiile de noxe in carte pentru a primi diferenta dintre taxa de inmatriculare si taxa de mediu. Din start cum a venit nenea inginerul sa adune actele celor cu programari ne-a zis ca pentru fiecare masina trebuie 30 min si ca este f aglomerat si ca ne elibereaza actele maine intre 08-13. Asta e cu toate ca aveam programare ne conformam ca de asa-i in Romania, mai rau era de cei veniti de pe la 100 km si care trebuiau sa mai faca drumul si maine, nervi scandal, bineinteles toti cu programare.

Nenea ala de zicea ca-i inginer ne-a intrebat ce acte mai avem din actele de Germania, bineinteles ca nimeni nu mai avea nimic important si a zis ca trebuie sa se uite pe la masini la niste coduri(din cate stiam eu nu era necesar sa merg la rar cu masina) dar bineinteles ca la Galati ( unde a fost mare taraboi cu aprox 2 ani in urma din cauza spagii care luase f mare amploare) e diferit.

Am mers cu inginerul in parcare sa se uite la seriile masinii si dupa ce constata el ca codurile respective sunt pe stalpul de la sofer, observa pe toate geamurile folia neagra 5%transparenta si ma intreaba daca am autorizatie pentru asa ceva, iar eu ii spunca am, dar el tot nu vedea timbrele de pe geamurile fata, care de altfel nu exista, la care eu imi ies din fire si ii zic ca am verificare inca 2 ani si ca merg pe barba mea. El imi tot spunea ca o sa raman fara certificat si ca sunt politisti la toate colturile de strada, iar eu ii zic ca ii cunosc pe majoritatea si ca daca e sa gasesc pe unul mai al dracului o dau jos si gata. A vazut el ca nu tine, de altfel tot insista ca sa sar la cap cu ceva banuti, dar chiar nu si-a gasit omul de data asta, si-a notat seriile a zambit ironic si mi-a zis ca maine sa ma duc sa iau cartea cu mentiunile maine dimineata.

Acum problema sta in felul urmator ca am inteles ca trebuie sa merg la inamatriculari si sa depun niste acte pentru a primi o copie dupa brieful masinii care o depun la finante impreuna cu actele enumerate de voi mai sus, dar cica nu se da pe loc ci in 1-2 saptamani- nu stiu cum e posibil ca astia sa te faca sa pierzi atata timp, cozi , programari , etc pentru a iti recupera banii care in momentul cand ti i-au luat nu a durat mai mult de 5 minute

Cred ca unii care au sume mici de recuperat pur si simplu se lipsesc, dar nu e si cazul meu care am de luat innapoi peste 600E :)

Inca o data imi pare pur si simplu rau ca traiesc in Romania, o tara de tot rasul :angry:

Edited by Auras

gigi72

am depus si eu dosarul astazi pentru recuperarea diferentei de taxe, ca si document care sa ateste data primei inmatriculari am depus contractul de vanzare cumparare tradus din germana cu stampila si semnatura traducatoarei in original.

am fost la politie si cand am vazut ce cozi erau si cat trebuia sa astepti, m-am dus la domnişoara care mi-a tradus actele si am rugat-o sa-mi faca inca un exempar,

MariusAP
A venit raspunsul de la finante in legatura cu dosarul depus pentru recuperarea taxei (care la momentul respectiv au spus ca am fost bine informat, ca dosarul e complet bla bla.. ) Mentionez ca aveam acolo si copie dupa brief, doar ca nu era tradusa. De fapt nici nu era nimic de tradus acolo, pentru ca aveam copie doar dupa partea cu datele, nu si dupa cea cu semnificatia acestora. Acum mi se cere documentul tradus de catre un traducator autorizat. Va intreb acum, ca sa traduc documentul, nu am nevoie de el in original ?. Politia o sa mi-l elibereze in original ?

Revin. Va rog sa-mi spuneti daca la traducator trebuie brieful in original, sau ajunge si o copie. Politia o sa-mi dea originalul ?

Marius

Nu cred ca politia iti va da originalul.

Eto

iti fac ei o copie acolo, nu o sa iti dea originalu.

Ionutd

Nici eu nu mai am copii dupa actele din care reiese data primei inmatriculari, dar a fost sotia la fisc sa intrebe ce trebuie exact (brief, factura ca sa stiu ce sa cer de la politie) si i-au raspuns ca nu mai este nevoie de asa ceva; voi ati auzit ceva de genul asta?

MariusAP

Am vorbit la finante. Sunt constienti ca nu pot intra in posesia originalului de la politie. Eu detin copia dupa prima pagina a briefului (cea cu datele efective pe care am atasat-o cateva posturi mai sus). Va rog mult sa ma ajutati cu o copie scanata dupa pagina briefului (cea cu semnificatia datelor, care e la fel la toate briefurile). Ma scutiti de un drum suplimentar si timp pierdut pe la politie plus timpul necesar primirii de la politie a copiei dupa brief.

Va multumesc anticipat.

r&d

Ai brief-ul mic? Ala cu numerele de zoll?

Daca, da, da un semn la 0747 142 874 si iti dau o copie dupa coperta lui.

Dar azi.. ca pe urma plec din localitate

P.S

Acuma am vazut atasamentul.... si am ceea ce ai tu nevoie. Da un semn si ne intalnim sa faci o copie.

Acuma am vazut ca esti in Turda.. sorry.. m-am uitat la nr de masina.

Edited by r&d